آنچه که درباره فرش ایرانی نمی دانستید!

از دیرباز ایرانی‌ها برای فرش اهمیت زیادی قائل بودن و همونطور که تو مطلب زمانی که فرش ایرانی فرش بود گفتیم بهترین فرش‌های دنیا رو می‌شد تو ایران پیدا کرد و بس. زیباترین نقش و نگار، بهترین کیفیت و بهترین بافت رو میشه تو فرش‌های ایرانی دید و فرقی نمیکنه فرش‌ها دستباف باشن یا ماشینی!

واسه همینه که خارجی‌ها علاقه خیلی زیادی به فرش ایرانی دارن و تو صادرات غیر نفتی فرض ایران اهمیت زیادی داره و باعث ارزآوری خوبی تو مملکت ما شده. فرقی نمیکنه شیوخ عرب یا مردم اروپا و آمریکا، همه و همه از طرفداران فرش ایرانی هستن. بهترین فرش‌ها رو میشه تو تبریز، قم، کاشان، مشهد، کرمان و… پیدا کرد که هر کدوم از نظر نوع بافت و نقش و نگار سبک خودشون رو دارن.

خود فرش یه کلمه‌ی عربیه و معنی اونم به معنای زمین که در مقابل عرش یعنی آسمان قرار میگیره. اما تو فارسی فرش یعنی هرچیز گستردنی مثل زیرانداز یا کفپوش. ولی پیش میاد ما انواع فرش و کلمه‌های مرتبط به اون رو گاهی اشتباه بیان میکنیم. مثلا وقتی وارد سایت شیپور میشیم برای خرید و فروش انواع فرش نمیدونم تو آگهیمون باید بزنیم فرش، قالی، گلیم و.. یا وقتی میخوایم دنبال فرش بگردیم باید دنبال کدوم مدلش باشیم که نیازمون رو برطرف کنه.

پس با وبلاگ شیپور همراه باشین تا از انواع مشخصات فرش براتون یه مطلب مفید رو بنویسیم و اگر هم خواستین نمونه‌هاش رو ببینید میتونید به سایت شیپور صفحه فرش سر بزنید.

به جز فرش که به دو صورت دستی و یا ماشینی بافته میشه و مشخصه‌هایی چون تراکم، نوع بافت و جنس اون مد نظره، فرش‌های انواع مختلفی دارن که بهشون اشاره میکنیم.

فرش‌های دستباف سه ویژگی خیلی مهم دارن:

– تار و پود دارن

– پرز دارن

– پرزها دور تارها گره خوردن

بسته به اینکه قالی از چه جنسی باشه میشه اونا رو به ۵ گروه مختلف تقسیم کرد.

۱- پشمی: به فرشی که تار و پودش از پنبه و پرز آن پشمی باشه میگن قالی پشمی. نوع قالی که بین عشایرهای ایران بافته میشه به جای نخ هم از پشم استفاده میکنن.

۲- گل ابریشم: به فرش‌هایی که تو نقش‌ها و دور حاشیه‌هاش به جای پشم از ابریشم استفاده شده باشه و چله‌ی فرش هم ابریشمی باشه میگن قالی تمام ابریشم.

۳- تمام ابریشم: تو این فرش‌ها برای پرز و چله از ابریشم استفاده میشه.

۴- کف ابریشم: تو این فرش‌ها به جای پرز پشمی از پرز ابریشمی استفاده میشه.

سوف: یه مدل قالیه که زمینه اون از پود ضخیم و نازک تشکیل شده و نقش گل و بوته‌هاش پرزداره.

حالا تو قسمت زیر مدل‌های مختلف فرش دستباف از نظر ابعاد رو براتون معرفی میکنیم:

۱- قالی: به فرش‌هایی که در اندازه‌های ۲ در ۳، ۲٫۵ در ۳٫۵، ۳ در ۴ و ۴ در ۶ متر باشه قالی میگن که خودشم ۴ دسته‌ی مختلف داره:

۱-۱ قالی‌های کوچک که ابعادشون ۲ در ۳ و ۳٫۵ در ۳٫۲ متره.

۲-۱ قالی‌های متوسط که ابعادشون ۳ در ۴ و ۲٫۸ در۲٫۸ رو قالی متوسط میگن.

۳-۱ قالی‌های بزرگ ابعادشون ۵٫۳ در ۵٫۴ و ۸٫۴ در ۷٫۳ متره.

۴-۱ قالی‌های بسیار بزرگ ابعادشون ۴ در ۵ و ۶ در ۴ متره.

۲- قالیچه: به فرش‌هایی گفته میشه که مساحتشون کمتر از ۴ متر مربعه و معمولا ۲٫۲۰ در ۱٫۴۰ و ۲٫۵ در ۱٫۵ متره. قالیچه‌های ۲٫۲۰ در ۱٫۴۰ متر مربع رو سجاده‌ای یا دو ذرعی میگن. قالیچه‌هایی که ابعادشون ۲٫۵ در ۱٫۵ متر که ریزباف باشه رو پرده‌ای هم میگن.

۳- کلگی: به فرش‌هایی که از نظر عرض از قالی کوچیکتر باشن و از نظرطول کمتر از ۴ متر باشن میگن کلگی. اندازه این قالی‌ها ۱٫۵ در۳، ۱٫۷ در ۳ و ۳٫۷ در ۲ متره.

۴- کناره: فرشی که برای فرش کردن راهروها و راه پله‌ها استفاده میشه و عرضش از ۱٫۷ تا ۵ متر و طول اون از ۳ تا ۱۰ متر متفاوت باشه رو میگن کناره. البته بعضی موردها ۱۵ متره.

۵- ذرع و نیم ذرع چارک: به فرش‌هایی که ابعاد آن ۱٫۵ در ۱٫۴۰ و ۱٫۶۰ در ۱٫۱۰ متر باشه ذرع و نیم ذرع گفته میشه. ضمن اینکه فرش‌هایی که ۱٫۳ در ۰٫۸۰ سانت باشه ذرع و چارک میگن.

۶- پشتی: به قالیچه‌هایی که مساحتش کمتر از یه متر مربع باشه میگن پشتی. معمولترین پشتی ۶۰ در ۹۰ سانتیمتره. یه جاهایی از گرگان و بجنورد به طور جداگانه برای پشت پشتی‌هاشون گلیم می‌بافند و داخل اون رو با پر مرغ و ابر پر میکنن که بهش میگن قارچین.

۷- پادری: به قالیچه‌های کوچیک که اندازه پاگرد در بافته میشن میگن پادری.

البته مدل‌های مختلف دیگه‌ای از فرش ایرانی مثل جاجیم، زیلو، گلیم و… هم تو جاهای مختلف ایران بافته میشه که اتفاقا جنس‌های بسیار مرغوبی دارن. انواع فرش‌هایی که بهتون معرفی کردیم قیمت‌های مختلفی دارن و چون ارزش فرش زیاده قیمت‌های بالایی هم دارن. ولی فرش‌های زیادی هستن که تو شرایط خیلی خوبی نگهداری شدن و با قیمت مناسب تو سایت شیپورخرید و فروش میشن.

به کانال تلگرام سایت شیپور بپیوندید.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.