کهن ترین کامپیوتر دنیا را ببینید!

محققان آرژانتینی نوعی تقویم پیش‌بینی کسوف (صفحه عقربک‌دار بر روی قسمت پشت Antikythera Mechanism) را یافته‌اند. این تقویم شامل کسوفی است که در ماه مه ۱۲ هزار و ۲۰۵ سال پیش از میلاد رخ داده است. این در حالی است که تحلیل‌های تاریخ‌گذاری رادیوکربنی پیشین از این سامانه، تاریخ ساخت این رایانه را حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال پیش از میلاد نشان داده بودند.

تحقیقات صورت‌گرفته در دانشگاه ملی Quilmes آرژانتین نشان می‌دهند فرآیند پیش‌بینی کسوف‌ها توسط این کامپیوتر ، بر اساس علم حساب بابلی‌ها و نه علم مثلثات یونانی‌هاست. این کامپیوتر بسیار پیچیده، که از ۴۰ دندانه و دنده برنزی ساخته شده، در دوران باستان برای رهگیری چرخه‌های سیستم خورشیدی به کار رفته است.

سامانه مزبور در سال ۱۹۰۰ و از کشتی واژگون‌شده Antikythera (کشتی باری رومی) و در آن سوی سواحل یونان بازیابی شد.

اسکن‌های گرفته‌شده از این سیستم در سال ۲۰۰۸ نشان دادند این رایانه احتمالا در پیش‌بینی کسوف‌ها به کار رفته و همچنین مناسبت‌های مهم تقویم یونان مانند بازی‌های المپیک را ثبت کرده است. این اسکن‌ها همچنین حاکی از آن بودند مکانیسم مزبور در چهارچوب چوبی مستطیلی‌شکل قرار داشته و این چهارچوب دارای دو در بوده است که بر روی آن‌ها دستورالعمل‌هایی برای چگونگی استفاده از رایانه درج شده‌اند.

در قسمت جلوی این کامپیوتر ، یک صفحه عقربک‌دار وجود دارد که تقویم زودیاک یونانی و مصری را نشان می‌دهد. در قسمت عقب آن نیز دو صفحه عقربک‌دار دیگر به چشم می‌خورند که اطلاعاتی درباره چرخه‌های ماه و کسوف‌ها را نشان می‌دهند.

۲۰۱۳-hyundai-veloster-turbo-photo-499271-s-787x481 کامپیوتر کهن ترین کامپیوتر دنیا را ببینید!

این سیستم ماشین‌حساب‌مانند با استفاده از یک میل‌لنگ دستی عمل کرده و می‌توانست حرکات عطارد، زهره، مریخ، مشتری و زحل، موقعیت خورشید و موقعیت و مراحل ماه را رهگیری کند. سیارات مزبور، تنها سیارات شناخته‌شده‌ در آن زمان بودند.

محققان توانسته‌اند تمامی اسامی ماه‌ها را بر روی یک تقویم ۱۹ ساله واقع بر پشت این مکانیسم بخوانند. آن‌ها پس از بررسی زبان‌ درج‌شده بر روی این ابزار، اعلام کردند این سیستم احتمالا به ارشمیدس مرتبط باشد. این نوشته‌ها نشان می‌دهند مکانیسم Antikythera در کورینت یونان یا در سیراکوس (واقع در سیسیل امروزی یعنی جایی که ارشمیدس زندگی کرده‌)، تولید شده است.

ارشمیدس در سال ۲۱۲ پیش از میلاد کشته شد و کشتی حامل این ابزار بین سال‌های ۸۵ و ۶۰ قبل از میلاد در دریا واژگون شد.

اوایل سال جاری میلادی، گروهی به رهبری دولت یونان به کشتی‌ واژگون‌شده باستانی Antikythera اعزام شدند. آن‌ها ظروف غذاخوری، بخش‌هایی از کشتی و یک نیزه برنزی را یافنند و شیرجه بعدی گروه تحقیقاتی، بهار آینده میلادی و به امید یافتن سرنخ‌های بیشتر درباره تاریخ Antikythera Mechanism صورت خواهد گرفت.

قیمت انواع کامپیوتر و لپ تاپ و لوازم و قطعات آنها را می توانید در سایت شیپور صفحه کامپیوتر مشاهده کنید و کامپیوتر و لپ تاپ تان را در این سایت آگهی کنید تا در سریعترین زمان بفروش برسد.

1 نظر
  1. یحیی می گوید

    واقعا میشه اسم اسم اینو رایانه گذاشت ؟!

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.