یه کامپیوتر که روشن نمیشه، یه گنج نهفته است!

هر ساله هجومی که به سمت خرید کامپیوترهای شخصی و لپ‌تاپ‌ها از سوی کاربران انجام میشه انقدر زیاد هست که کمپانی‌های کوچیک و بزرگ هیچ وقت از تولید این محصولات دست نمیکشن. حتی سیستم‌های کامپیوتری و لپ‌تاپ‌های کارکرده و خراب هم میتونن سودآوری خودشون رو داشته باشن.
البته نیاز افراد هم کم نمیشه و بلکه با پیشرفت تکنولوژی و سیستمی شدن کارها روز به روز نیازها و انواع اون فرق میکنه. از سال‌های قبل که کامپیوتر ظهور کرد و کم‌کم جای خودش رو زندگی افراد باز کرد، دیگه نمیشه اون رو نادیده گرفت و میشه گفت یه جورایی در نهایت همه کارها به کامیپوترها ختم میشه. بعد از کامپیوتر، لپ‌تاپ یا کامپیوترهای قابل حمل هم اضافه شدن که بسیاری از کاربران این سبک از کامپیوترها رو با توجه به اینکه همیشه در حرکت بودن بیشتر می‌پسندن.
اون اوایل خبری از کامپیوترهای پنتیوم نبود و خیلی‌های با سیستم‌های ۴۸۶ حال میکردن. ولی بعدا پنتیوم One، Two، Three و Four اومد و نسل به نسل با توجه به پیشرفت تکنولوژی شرکت‌ها، سیستم‌های کامپیوتری هم بهتر و بهتر شد. بعضی‌ها شاید فقط یکی دوبار سیستم خریدن و چون زیاد کار نداشتن چند سال همون رو استفاده می‌کنن تا دیگه واقعا بهش نیاز نداشته باشن یا مجبور بشن ارتقاش بدن.
بنابراین خیلی‌ها اون قدیم‌ترها کامپیوتر خریدن و با همون کارشون رو راه مینداختن که یهو متوجه چقدر پیشرفت سریع بوده و یه جورایی جا موندن. البته کار این افراد مثل آدمای حرفه‌ای نبود و بیشتر به خاطر کارهای معمولی و روزمره از کامپیوتر و لپ‌تاپ استفاده می‌کردن و واسه همین خیلی به فکر ارتقای دستگاه یا جایگزین کردنشون نبودن. البته شاید هم پولش رو نداشتن.
ولی میشه گفت تقصیر ندارن. دیگه کم‌کم گوشی و تبلت اومد، چت یاهو، واتس‌آپ، وایبر و فیسبوک اومد و این قشر از افراد هم به این سمت رفتن و کارشون رو دیگه به این شکل انجام میدادن، واسه همین جواب سلام کامیپوترشونم به زور میدن!
البته خیلی از این افراد شاید حتی تو این مدت زحمت یه تعویض ویندوز ساده رو به خودشون نمیدادن یا دوست نداشتن یاد بگیرن. یعنی کلا کامپیوتر داشتن که فقط داشته باشن. واسه همین کامپیوتر کار کرده‌ای که چند سال از عمرش گذشته به هر حال به سرویس کردن نیاز داره که انجام نشده یا اصلا واسش خرج نکردن.
این میشه که میان یه روز کامپیوتر یا لپ‌تاپشون رو روشن کنن که می‌بینن دیگه سیستم بالا نمیاد یا کلا دیگه روشن نمیشه. خوب این شخصی که این همه سال کامپیوترش داشته خاک میخورده و توش فقط شاید نهایت کاری که انجام میداده تماشای فیلم و گوش دادن به موسیقی بوده اولین و ساده‌ترین فکری که به سرش میزنه اینه که کامپیوتر سوخته.
واسه همین بهترین راه از نظرشون اینه که کامپیوتر یا لپ‌تاپ رو سوت کنن تو انباری و اگه مستاجرم باشن که هر جایی اثاث‌کشی میکنن باید اونو با خودشون این طرف اون طرف بکشن. البته ممکن اتفاقات زیادی افتاده باشه. البته شاید بدونن که دارن زود تصمیم می‌گیرن و هنوز میشه از این سیستم استفاده کرد.
یادمه یه دوستی داشتم تو کار خرید و فروش ضایعات فلزات بود. واسه این جور افراد دستگاه‌های کامپیوتری به خاطر جنس فلزات به کار رفته تو ساخت سیستم، خیلی ارزش داره ولی جالبتر وقتی بود میگفت خیلی از سیستم‌های کامپیوتری که به عنوان ضایعات خرید و فروش میکنیم هنوز به درد میخورن. ازش پرسیدم از کجا این موضوع رو فهمیدی. میگفت یه سری جنس هست که به صورت قطعات داغون و خراب می‌خریم که هیچ. اما یه مواردی پیش میاد سیستم‌های کامپیوتری که روشن نمیشه رو کلی میخریم. یه بار از روی کنجکاوی دادم این سیستم‌ها رو به رفیقی که تعمیرکار کامپیوتره چک کنه که در کمال تعجب دیدیم با تعویض یکی دو تا قطعه تقریبا ۸۰ تا ۹۰ درصدشون دوباره به کار افتادن و بیشتر از قیمت ضایعات فروختیمشون.
واسه همینه که خرید و فروش کامپیوتر و لپ‌تاپ دست دوم خیلی خوب و داغه. چون بالاخره یا کل سیستم به درد میخوره یا قطعاتش که مخصوصا تعمیرکارها دنبال یه همچنین سیستم‌های کامپیوتری میگردن. اما خیلی‌های دیگه هم هستند که تنها کارشون فقط تایپ‌کردن، وب‌گردی تو اینترنت، تماشای فیلم، گوش دادن موسیقی یا حسابداری که نیاز به سیستم خیلی خفن و قوی نداره و با همین سیستم‌های کامپیوتری معمولی یا یه لپ‌تاپ ارزون کارشون راه میفته.
شاید شما حال نداشته باشین کامپیوتر یا لپ‌تاپ به قول شما سوخته که افتاده گوشه انباری یا اتاق و داره خاک میخوره رو درست کنید، ولی بعضی‌ها هستن راه و چاهش رو خوب بلدن که چه طوری عیبش رو در بیارن و دوباره زندش کنن. از طرف دیگه اگر هم فرض کنیم این سیستم به درد کسی نمیخوره حداقل تعمیرکارهای کامپیوتری مشتری‌های خوبی برای کامپیوتر یا لپ‌تاپ سوخته یا خراب شما هستن و اگه مطمئن بشن که دیگه نمیشه کاریش کرد از قطعات سالم اون برای سیستم‌های دیگه استفاده میکنن.
خیلی از سیستم‌های کامپیوتری یا لپ‌تاپ‌های دست دوم خراب شاید واسه چند سال پیش باشن ولی هنوز میشه از اونا استفاده کرد و اگه یه کم حوصله داشته باشین بگردین میتونین قطعاتشون رو پیدا کنید و بخرید. اون وقت دوباره میشه از سیستم استفاده کرد. یا اگه کیس خراب شده دیگه چرا مانیتور، موس، صفحه کلید و اسپیکر رو باهاش انداختین تو انباری.
میدونین همه اینا میتونه واستون پول باشه؟ اولا که بهتون پیشنهاد میکنیم اگه میتونین سیستم کامپیوتری یا لپ‌تاپ خرابتون رو درستش کنید ولی اگه نمی‌تونین یا نمیخواین یا حوصلش رو ندارین که این کار رو انجام بدین پیشنهاد می‌کنیم تو سایت‌های مرجع خرید و فروش مثل شیپور که کلی بازدید کننده و خریدار داره کامپیوتر یا لپ‌تاپ رو با تمام جزئیات و مشخصات و هر مشکلی که داره یا اتفاقی که واسش پیش اومده آگهی رایگان فروش بزنین تا کسی که فکر میکنه این سیستم به دردش میخوره و میتونه دوباره راه بیندازدش یا تعمیرکاره و میتونه از قطعاتش استفاده کنه باهاتون تماس بگیره.
خدایی بهتره از اینه که کامپیوتر تون گوشه انباری یا اتاق الکی بیفته به عنوان یه کامپیوتر سوخته و خاک بخوره در حالی که میتونین به پول تبدیلش کنید. اما سعی کنید یه کم جستجو کنین قیمت دستتون بیاد تا بتونین منصفانه و درست بفروشینش.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.