نکات طلایی برای بهداشت حیوان خونگی!

نگه داری حیوان توی خونه با توجه به گسترش زندگی های آپارتمان نشینی، دیگه مثل گذشته آسون و بی دردسر نیست. موضوع شیوه های نگه داری حیوان و رعایت بهداشت توی فضای سربسته آپارتمان به یک مساله مهم تبدیل شده که بر این اساس لازمه اطلاعات کاملی درموردش داشت.
یکی از مهمترین مسایل توی زمینه نگهداری حیوانات خونگی، بهداشت این حیواناته. حیوانات خونگی که طیف گسترده ای از پرندگانی مثه طوطی، قناری، فنچ، کاسکو، مرغ عشق و پستاندارانی مانند گربه، همستر، خوکچه هندی و حتی لاکپشت و مار رو شامل میشه، هرکدوم روش نگهداری خاص خودشو دارن و به همان نسبت بهداشت محیط زندگی اونا هم میتونه متفاوت باشه.
بزرگترین دغدغه در مورد حیوانات خونگی سرایت بیماریهای مختلف از این حیوانات به انسان و به ویژه کودکان و سالمندانه. چون واقعیت اینکه حیوانات هم مثل انسان نیاز به مراقبت دارن و بیماری بخشی از زندگی اوناست.
اما خب بیماریهای خاصی وجود داره که فقط مختص حیواناته و از این طریق به انسان سرایت می کنه. بیماریهایی مثل آنفلوانزا، سل، یا یک سری از بیماریهای عفونی دستگاه تنفسی از این دست هستن.
با توجه به این مسائل باید در مورد بهداشت حیوانات به ویژه توی خانواده هایی که کودک، سالمند یا بیمار زندگی می کنه حساس تر بود. در این رابطه قبل از هرچیز باید از خرید حیوانات بیمار خودداری کنین و مطمئن باشین که حیوانی که می خرین کاملا سالمه. بهترین روش برای مطمئن شدن از این موضوع هم مراجعه به دامپزشک متخصص حیوانات اهلیه که با توجه به توسعه این رشته به راحتی می تونین کلینیک های تخصصی و شبانه روزی دامپزشکی توی شهرتون پیدا کنین.
دامپزشک می تونه از طریق واکسن مانع انتقال بیماری از حیوان به انسان بشه. نگهداری گربه های خیابونی به صرف بی هزینه بودن اونها، اصلا فکر درستی نیست. چرا که این حیوانات تا درصد بسیار بالایی دارای بیماریهای متعدد هستن.
موضوع بعدی، محل نگهداری حیوان خونگیه. البته ناگفته نمونه از اونجایی که حیوان خونگی مثل یکی از اعضاء خانواده معمولا در تمام خونه می چرخه و به همه جا سرک می کشه، اختصاص دادن یک فضای مناسب به حیوان دست کم برای ساعاتی از شبانه روز می تونه به سلامت حیوان و اطرافیانش کمک کنه. واکسن به موقع حیوانات خونگی نباید هرگز فراموش بشه.
در مورد تغذیه این حیوانات هم باید گفت دامپزشک ها تو این زمینه می تونن توصیه های مفید و مناسبی به صاحبان حیوان خونگی ارائه بدن. یکی از این نکات اینکه اگه به سلامت حیوان خودتون علاقه مندین باید توجه کنین که هرگز پس مانده غذای خودتون رو به حیوان ندین.
تربیت کردن حیوان یا نگهداری حیواناتی که دست آموزن یا حداقل رفتارهای مناسب رو یاد می گیرن، می تونه به حفظ بهداشت حیوان و اهل خونه کمک زیادی بکنه. مثلا بعضی از حیوانات یاد می گیرن که برای مدفوع کردن به سراغ توالت برن. این مساله بچه ها رو از بیمار شدن در امان نگه می داره. چون کودکان معمولا همه چیز رو با دهانشون لمس می کنن.
علاوه بر نگرانی در مورد بیماری حیوانات، نظافتشون هم یک موضوع مهم به شمار میره. چون بعضی از حیوانات دارای مو و پشم هستن و می تونن همه نقاط خونه رو آلوده کنن. از همه مهمتر اینکه ظرف یا سایر وسایل متعلق به حیوانات رو باید مجزا نگه داشت. چرا که بسیاری از میکروب ها که توی بزاق دهان حیوانات وجود داره می تونه برای انسان یک بیماری خطرناک ایجاد کنه.
در این قسمت لازمه با یه سری از بیماری هایی که ممکنه حیوان خونگی شما باعثش بشه، آشنا بشین:

بیماری گربه ها

اگه عاشق بازی کردن با گربتون هستین مراقب باشین! اگه گربه گازتون بگیره یا خراشی در شما ایجاد کنه، احتمال این که به بیماری خراش گربه (CSD) مبتلا بشین زیاده. این بیماری به طور معمول با علائم تب، التهاب غدد لنفاوی در گردن و زیر بغل، کاهش اشتها، سر درد، خستگی و درد بدن ظاهر میشه.
همچنین، قرار گرفتن در معرض مدفوع گربه می‌تونه باعث بروز بیماری توکسو پلاسموزیس بشه که نوعی عفونت انگلیه. این مریضی با علائمی مثل تب، سر درد، درد بدن، تورم غدد لنفاوی و در موارد نادر گلو درد مشخص میشه.
مشکل بعدی لپتوسپیروزیس( تب شالیزار) هست که از طریق ادرار حیوان آلوده منتقل میشه. میزبانی این باکتری گربه‌ها، موش‌ها، خوک‌ها هستن. شما ممکنه به عنوان صاحب یک حیوان خونگی، ندونسته از طریق تماس با آب، خاک یا غذا در معرض ادرار حیوان آلوده قرار بگیرین. این مشکل پس از تماس با چیزی آغشته به ادرار حیوان آلوده و متعاقباً از طریق دست به دهان اتفاق می‌افته.

بیماری حیوانات جونده

کوریومننژیت لنفوسیتی یک عفونت ویروسیه که از طریق جوندگانی مثل موش، همستر و خوک گینه منتقل میشه. شما می‌تونین پس از تماس با ادرار، بزاق، مدفوع یا خون جونده‌ی آلوده‌ی خود به این ویروس، مبتلا بشین. این بیماری عفونی علائمی مشابه سرما خوردگی، مانند تب، درد بدن، تهوع، گلو درد و حالت تهوع رو ایجاد می‌کنه. در مرحله‌ی بعد ممکنه بیماری بدتر بشه و باعث بروز علائم مننژیت مانند سفتی گردن، سر درد شدید، گیجی، حساسیت به نور و تشنج بشه.

بیماری پرندگان

پسیتاکوزیس یک عفونت ریو‌ی در پرنده هست که توسط نوعی باکتری با نام کلامیدیا پسیتازی ایجاد میشه. اگر چه پرنده ها در برابر باکتری آسیب‌ پذیرن ولی عفونت معمولاً از طریق گونه‌های مختلف طوطی مانند طوطی‌های آمریکایی، طوطی‌های دم دراز و عروس هلندی به انسان منتقل میشه.
باکتری موجود در مدفوع طوطی‌های آلوده به عفونت در نهایت در هوا پراکنده میشه و افراد خونه اون رو استنشاق می کنن. چشم و ترشحات بینی طوطی ها، آلوده به باکتریه و ممکنه این باکتری از طریق آلودگی موجود در هوا به انسان انتقال پیدا بکنه. همچنین عفونت می‌تونه از طریق گاز گرفتن یا تماس دهان با منقار پرنده منتقل بشه.

راه های جلوگیری از انتقال بیماری از حیوان خونگی به انسان

تو این قسمت ما چند شیوه برای جلوگیری از مریض شدن اعضای خانواده در اثر تماس با حیوان خونگی پیشنهاد می کنیم:
-برای تمیز کردن محل نگه داری یا از بین بردن مدفوع حیوان خونگی هرگز از دست‌های برهنه‌ی خود استفاده نکنی و همیشه دست کش‌های لاستیکی بپوشین. هنگام تمیز کردن لانه، قفس یا جعبه‌ی بستر حیوان خونگی، دهان و بینی خودتون رو با ماسک بپوشونین. هم چنین می‌تونین برای تمیز کردن لگن حیوانات به طور مؤثر از مواد ضد عفونی کننده مانند کلر استفاده کنین.
-به منظور به حداقل رسوندن خطر ابتلا به بیماری، به صورت منظم قفس حیوان خونگی رو تمیز کنین.
– پس از تماس با حیوانات خانگی به ویژه پس از تمیز کردن زباله‌هاشون، حتماً دستاتونو با یه صابون ضد عفونی‌کننده به درستی بشورین. این مساله به کاهش انتقال عفونت‌های موجود در هوا کمک می‌کنه.
– بچه گربه‌ها در برابر عفونت‌های انگلی بسیار آسیب ‌پذیرن. واکسینه کردن حیوانات خونگی و برنامه‌ریزی برای ویزیت دام پزشکی تو فواصل منظم تأثیر زیادی در کاهش خطر ابتلا به بیماری داره.
-صرف نظر از عشقی که به حیوان خونگی خود تون دارین، از بوسیدن و در آغوش گرفتن اون خود داری کنین. گرفتن حیوان در نزدیکی صورت هم خطر ابتلا به عفونت رو افزایش میده. هم چنین، به حیوان خونگی خودتون اجازه ندین تا انگشت ها و صورت شما رو بلیسه. این راه تأثیر به سزایی در پیش گیری از انتقال بیماری از حیوانات داره.
در نهایت اینکه اگه اطلاعات خوبی در مورد شیوه نگه داری و رعایت بهداشت حیوان خونگی پیدا کردین و مایل بودین یه حیوان به خونتون اضافه کنین، می تونین از طریق سایت شیپور اقدام به خرید کنین. این سایت امکان خرید و فروش حیوان خونگی رو فراهم کرده که در واقع یه فرصت استثنایی برای دوستداران حیوان به شمار میاد.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.