پشتوانه نام خلیج فارس چیست؟!

خلیج فارس، نامی با قدمت ۲۵۰۰ ساله

کافیه برای دونستین این موضوع که چطور ایران یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین کشورهای جهانه، به نقشه اون نگاهی بندازین. ایران به واسطه برخورداری از دریای خزر (کاسپین)، دریای عمان و دسترسی به اقیانوس هند، تنگه هرمز و خلیج فارس در جنوب جایگاه ممتازی در دنیا داره. حوزه های آبی مذکور علاوه بر بعد کشتیرانی و تجاری به دلیل برخورداری از منابع نفت و گاز عظیم، اهمیت ایران رو در معادلات بین المللی صد چندان کرده.
ضمن اینکه ایران در مسیر ارتباطی شرق و غرب دنیا قرار داره و به واسطه جغرافیای سرزمینی خاصش، تا امروز تونسته یکی از قدرت های مطرح دنیا باشه.
اما چندین ساله که کشورهای عرب منطقه خلیج فارس با حمایت کشورهایی مثل انگلیس، آمریکا و اسرائیل تلاش دارن با فرافکنی رسانه ای میزان نفوذ ایران در این منطقه مهم دنیا رو کم کنن. در این راستا دولت های عربی اسم خلیج فارس رو در اسناد رسمی خود به خلیج “ع ر ب ی” تغییر دادن و کشورهای غربی هم برای اشاره به خلیج فارس صرفا از کلمه ” خلیج” استفاده می کنن.
از همین رو دولت جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با این اقدامات روز ۱۰ اردیبهشت رو در تقویم ملی به اسم ” روز خلیج فارس” نامگذاری کرد تا هر ساله با یادآوری این مساله که خلیج جنوب ایران در همیشه تاریخ با نام ” فارس و یا پارس” شناخته میشده همین طور که امروزه هم باید اینگونه باشه.
خلیج فارس سومین خلیج بزرگ جهانه و به خاطر موقعیت جغرافیایی اش همواره در طول تاریخ اسمش بر سر زبان‌ها بوده. بر این اساس مردم تمام جهان این حوزه آبی رو با نام خلیج فارس یا دریای پارس می شناختند.

تاریخچه نامگذاری خلیج فارس

تا قبل از ورود آریایی ها به فلات ایران در منابع آسوری از خلیج فارس با عنوان “نارمرتو” نام برده شده که به معنای رود و یا آبراه تلخه. این قدیمی‌ترین عنوانی هست که به خلیج فارس نسبت داده شده.
پس از اون در کتیبه‌ای که از داریوش بزرگ، سومین پادشاه هخامنشی به جا مونده، ما با واژه یا عبارت “درایه تیه هچا پارسه آئی تی” روبرو میشیم که در واقع با معنای ” دریایی که از پارس می رود” به خلیج نیلگون فارس اشاره داره.
همچنین فلاویوس آریانوس مورخ یونانی که در قرن دوم میلادی زندگی می کرده در کتابش با عنوان “آنابازیس” برای نامیدن خلیج فارس از کلمه “پرسیکون کاای تاس” استفاده کرده که معنا و مفهوم اون قرابت نزدیکی با معنی « خلیج فارس» داره.
علاوه براین استرابون جغرافی‌دان معروف یونان هم که در نیمه قرن اول میلادی زندگی می‌کرد در کتاب خودش مکرراً از همین واژه برای معرفی خلیج فارس بهره برده و به ویژه تصریح می‌کنه که اعراب در اطراف دریای سرخ و خلیج فارس (پرسیکون کا ای تاس) روزگار می‌گذرونن.
کلودیوس پتوله ما اوس که مشهور به بطلمیوسه و از بزرگترین جغرافیادانان جهان در قرون اولیه پس از میلاد، از آبراه خلیج فارس تحت نام ” پرسیکوس سینوس” یاد کرده که دقیقاً به معنی «خلیج فارس» هست.
لازم به یادآوریه که در بسیاری از زبانهای زنده دنیا هم همین واژه سینوس پرسیکوس برای نامیدن خلیج فارس بکار برده میشه.
این روند در دوره ورود اسلام به ایران هم تداوم پیدا میکنه. بر این اساسه که در منابع تاریخی و جغرافیایی دوره اسلامی به طور مکرر برای شناسایی و معرفی آبراه خلیج فارس از واژه‌ها و عبارات « بحر فارس ـ البحر الفارسی ـ الخلیج الفارس ـ خلیج فارس» استفاده شده.
حتی در آرشیو ۲۰۰ ساله انگلیس هم ۳۵۰۰ سند وجود داره که از اسم خلیج فارس برای نامیدن این خلیج همیشه ایرانی به کار گرفته شده.
در واقع اگه امروز غرب و کشورهای عرب دنباله رو آنها تلاش دارند با قدرت رسانه ای خودشون قدمت بیش از ۲۵۰۰ ساله نام ” خلیج فارس” رو زیر سوال ببرن، صرفا به خاطر منافع اقتصادی این منطقه و محدود کردن حوزه نفوذ ایران هست.
غافل از این که اسناد تاریخی در تمام دنیا گویای اصالت خلیج فارس است.
دهم اردیبهشت روز ملی خلیج فارس گرامی باد!

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.