آیا حیوان خانگی من افسرده است؟

وقتی تصمیم گرفتید در محل زندگیتان حیوان خانگی، نگهداری کنید، لازم است نکات مهمی در مورد آن حیوان نیز بدانید. همان طور که در مطالب پیشین منتشر شده در بلاگ شیپور، مطرح شد، بهداشت، تغذیه، زمان جفت گیری و محل زندگی حیوانات خانگی تاثیر مستقیمی بر روی بیماری هایی که ممکن است حیوانات به آن مبتلا شوند، می گذارد.
برای مرور اطلاعات در این باره به شما پیشنهاد می کنیم مطلب” از بهداشت حیوانات خانگی چه می دانیم” را مطالعه کنید. در کنار این مسائل، باید بدانید که حیوانات خانگی نیز ممکن است دچار بیماری افسردگی شوند.
افسردگی تنها یک بیماری مختص انسان نیست. حیوانات نیز به این بیماری دچار می شوند. ولی آنها به دلیل ناتوانی در ابراز این مشکل، ممکن است در اثر این بیماری جان خود را از دست بدهند. از این رو لازم است شما به علائم و راه حل های درمان افسردگی حیوانتان آگاه باشید.
همان طور که مطرح شد افسردگی بر اساس علائمی تشخیص داده می شود که همگی ذهنی و غیر عینی هستند. یکی از علائم اصلی افسردگی، فقدان احساس لذت یا به عبارت دیگر کاهش و یا فقدان علاقه به فعالیتهای لذت آفرین است. در این صورت ممکن است میزان تمایل حیوان به غذاهای مورد علاقه اش و یا تمایلات جنسی و برقراری رابطه با دیگر حیوانات کم شود. همچنین تغییر در الگوی خواب و فعالیتهای روزانه حیوان خانگی نیز از دیگر نشانه های افسردگی است.

افسردگی گربه

به طور کلی گربه های خانگی طول عمر بیشتری دارند ولی زمانی که صاحب گربه ساعات زیادی از روز را در محل کار خود سپری می کند، گربه کسل شده و به دلیل نبود همبازی و یا فضایی که بتواند حس کنجکاوی و فکر کردن را در گربه برانگیزد دچار افسردگی می شود. در این صورت باید از طریق ایجاد امکان اجرای فعالیت هایی که گربه دوست دارد، می توانید افسردگی حیوان را از بین ببرید.
برای این کار محلی مرتفع برای بالا رفتن گربه از آن تهیه کنید. گربه ها علاقه زیادی به مشاهده مناظر محل زندگی خود از ارتفاع دارند.
مشاهده پرندگان و آکواریوم به دلیل وجود غریزه شکار، گربه را شاد و سرحال می کند.
غذای روزانه گربه را همیشه در ظرف مشخصی برایش نگذارید. بلکه سعی کنید گربه را وادار کنید با حس بویایی خود ظرف غذایش را بیابد.
استفاده از اسباب بازی هایی که حس شکار را تقویت می کنند، هم یکی دیگر از بهترین راه های فعالیت بدنی و ذهنی برای گربه ها است.

افسردگی ماهیان

اگر در خانه آکواریمی دارید که در آن ماهی های زیادی هستند، بهتر است وقت لازم برای بررسی رفتار هر کدام از آنها را نیز داشته باشید. زیرا در صورتی که ماهیان به افسردگی مبتلا شوند میلی به محیط اطراف خود و دیگر همنوعان خود ندارند و برای ادامه ی نسل خود تلاش نمی کنند.

افسردگی کاسکو

کاسکو نوعی طوطی است که افسردگی خود را به شکل پرکنی نشان می دهد. بر این اساس اگر زمانی کاسکو شما شروع به پرکنی کرد، حتما موضوع را جدی بگیرید و سعی کنید با راه هایی که برایتان ارائه می کنیم، مشکل را حل کنید. با توجه به این که این حیوان خانگی قیمت بالایی هم دارد، پس بهتر اسن بیشتر به روحیات او توجه کنید.
در واقع مشکلات رفتاری از قبیل فروختن پرنده و تغییر صاحب پرنده ومکان پرنده، نگهداری از حیوانات خانگی دیگر، تغییرات ناگهانی و عمده در تغذیه، فعالیت یا ورود افراد جدید در محیط، مکان نامناسب مثل قفس کوچک یا گذاشتن قفس در ارتفاع پایین یا روی زمین، نداشتن صاحب مهربان و نداشتن اسباب بازی و سرگرمی مناسب باعث می شود این پرنده حساس، دچار افسردگی شود.
برای رفع این مشکل از روش های زیر استفاده کنید:
اولین کار و مهمترین کار افزایش ساعات رابطه با کاسکو است. باید به طوطی کاسکو عشق و محبت بورزید. خوراکی های مقوی به او بخورانید. آرامش را برای طوطی به ارمغان بیاورید و اشتباه نکنید که طوطی پرکن را به حال خود و سکوت و تنهایی رها کنید. هفته ای دو سه بار با آب پاش ، آب به روی بدن طوطی بپاشید فقط حواستان باشد آب را روی سر طوطی نپاشید چون باعث سرماخوردگی و بیماری می شود. طوطی را در اکثر اوقات روز از قفس بیرون بیاورید و در بیرون از قفس هم برایش اسباب بازی فراهم کنید.

افسردگی خرگوش

خرگوش به دلیل داشتن رفتار غیر تهاجمی‌ و آرام‌ یک‌ حیوان‌ خانگی‌ ایده‌آل‌ است‌. اما در شرایطی که شاهد پرخاشگری، بی حالی و یا امتناع از خوردن غذا در حیوان شدید، باید بدانید ممکن است خرگوش به افسردگی مبتلا شده باشد.
در صورت بروز این علائم باید با اقداماتی مانند: بزرگ تر کردن محیط زندگی خرگوش برای ایجاد امکان جست و خیز، تنوع غذایی و خوراندن ویتامین های لازم، ایجاد فرصت جفت گیری، و رها کردن آنها در باغچه و مراتع برای گردش و بازی، مشکل را حل کنید.

افسردگی خوکچه هندی


اگر خوکچه خود را در حالی مشاهده کردید که در گوشه قفس کز کرده و غمگین به نظر می رسد ممکن است دچار افسردگی شده باشد. در این صورت سعی کنید غذاهای مورد علاقه اش را به او بدهید. اگر علاقه ای نشان نداد او را نزد دامپزشک ببرید. خوکچه ها ممکن است از روی غریزه بیماری خود را پنهان کنند. این به نوعی عملی تدافعی است. به همین دلیل شما باید به دقت رفتارهای حیوان خانگی خود را زیر نظر داشته باشد.
به کانال تلگرام سایت شیپور بپیوندید.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.