اگه اتو بخار دیگه بخار نمیده این کارها رو انجام بدین!

1.9/5 - (21 امتیاز)

اتو بخار یه وسیله برقیه که تمامی افراد خونه و البته مهمون ها باهاش سرو کار دارن و تقریبا هفته ای یه بار روشن میشه. واسه همین ممکنه که زودتر از سایر وسایل برقی خونه خراب بشه. چون استفاده از این وسیله یه شیوه خاص داره که به خاطر مسائلی مثل عجله در اتوکشی و ناآگاهی رعایت نمیشه.
واسه همین لازمه که با رعایت یه سری نکات هنگام خریدن و استفاده از اتو بخار ، عمر این وسیله پر کاربرد رو بیشتر کنین. چرا که با توجه به نزدیک شدن به عید نوروز و مهمونی رفتن های زیاد، اتو کاربردش چند برابر میشه. برای آشنایی با این وسیله می‌تونید مقاله همه چیز درباره اتو بخار رو مطالعه کنید.

روش اول

اگه احتمالا متوجه شدین که هرچند وقت یکبار هنگام صاف کردن چروک‌های لباس روی اون رد به جا میمونه، این مسئله به خاطر مواد معدنی یا ذرات داخل اتو بخار یا چسبیده به صفحه اش هست. در این صورت هر چند وقت یک بار اتو بخار رو به این شکل که توضیح میدیم تمیز کنین:
داخل اتو بخار، مقدار مساوی آب و سرکه بریزین. اتو رو روی یه پارچه یا حوله تمیز بگذارین به طوری که به صورت ایستاده باشه. مراقب باشید اتو روی پارچه نیفته. حالت اتو رو روی بخار تنظیم کنین و بگذارین آب و سرکه کاملا بخار بشه. مجددا مخزن اتو رو با آب پر کنین. اینبار هم اتو رو تو حالت ایستاده روی حوله قرار بدین تا آب کاملا بخار بشه.
ده دقیقه صبر کنین و بعد صفحه فلزی رو با یه دستمال تمیز و مرطوب پاک کنین. مراقب دست خودتون باشین، آخه اتو هنوز داغه. بهتره که پارچه هنگام تمیز کردن چند لایه تا بشه. در صورتی که مخزن آب در آورده میشه، اونو یک یا دو بار با آب شستشو بدین و بگذارین در معرض هوا کاملا خشک بشه.

روش دوم

برای تمیز کردن اتو از حوله مرطوب استفاده کنین. اگه صفحه اتو بر اثر سوختگی لکه شده، یه قطعه پنبه رو تو سرکه خیس کنین و روش نمک بریزین و بعد با اون صفحه اتو را تمیز کنین. در این صورت کف اتو مثل روز اول تمیز، براق و روان میشه.

روش سوم

اتوهای قدیمی که کفشون روکش تفلون ندارن در اثر تماس با پارچه زود کثیف می‌شن و حتماً باید تمیز بشن. در این صورت توصیه میشه وقتی اتو داغه با یه پارچه ی کتانی که تو دست مچاله کردین کفش رو تمیز کنین. بعد با پارچه ی آغشته به نمک یا جوش‌شیرین باقی مونده جرم کف اتو رو از بین ببرین.

روش چهارم

برای تمیز کردن کف اتو بخار در صورتی که جنسش از فولاد ضدزنگه، از پارچه ای که آغشته به آب و صابونه استفاده کنین و بعد اتمام کار حتما خشکش کنید.
در صورتی که جنس کف اتوی شما آلومینیومه، از پارچه ای آغشته به محلول آب و کربنات دوسود استفاده کنین.

روش پنجم

اگه توی کف اتوی شما منافذی برای خروج بخار آب وجود داره که به دلیل رسوبات آب دچار گرفتگی و انسداد شده می تونین با تخلیه آب مخزن اتو، اتو را برگردونین و با کمک قطره چکان یک تا ۲قطره جوهرنمک روی منافذ بریزین.

نکات نگهداری درست از اتو بخار

این نکته هایی که مطرح شد برا وقتیه که اتو بخار دچار مشکل شده و دیگه کارکردش مثل روز اول نیست. اما یه سری موارد هست که باید رعایت شه تا علاوه بر رسوب نگرفتن، مشکلات دیگه ای هم مثل خرابی سیم و کف اتو پیش نیاد:
۱٫یادتون باشه هر چقدر هم عجله دارین بعد تموم شدن اتوکاری، اونو جمع کنین ولی برای طولانی کردن عمر این وسیله برقی، لازمه صبر کنین کاملا دستگاه خنک بشه بعد سیم رو دور اون بپیچونین. چون گرما باعث آسیب رسین به سیم میشه که خیلی هم خطرناکه.
۲٫مخزن آب اتو همیشه باید تا حد مجاز پر بشه. آب مقطر و آب جوشیده داخل کتری بهترین آب برای این مورد هست. چرا که رسوب اون گرفته شده و دیگه مشکلی برای اتو به وجود نمیاره.
۳٫هرگز اتو رو روی زیپ، قلاب، سگگ، دکمه و سنگ دوزی های لباس نکشین. این کار باعث خش افتادن کف اتو میشه.
۴٫برای جلوگیری از رسوب بستن آب داخل اتو، دست کم ماهی یه بار مخزن رو با مخلوط آب و سرکه پر کنین و چند بار از دکمه اسپری اتو استفاده کنین.
۵٫اگه لامپ قرمزرنگ اتوی شما روشن میشه اما اتو داغ نمیشه، به احتمال زیاد المنت دستگاه شما سوخته و باید اونو به تعمیرکار بسپارین.
۶٫اگه با اتصال اتو بخار به پریز برق، فیوز خونه شما قطع میشه، امکان اتصالی سیم های داخلی دستگاه و بدنه دستگاه وجود داره. البته احتمال داره سیم های مربوط به المنت هم دچار مشکل شده باشه.
۷٫در صورتی که با پر کردن مخزن اتو بخار ، آب از کف دستگاه راه میوفته، این مسئله نشون دهنده آسیب دیدن عایق بندی زیر مخزن اتو هست که به دلیل ضربه یا فرسوده شدن واشرهای لاستیکی آن به وجود اومده یا شاید مخزن از جایگاه اصلی خود خارج شده یا ترک خورده.
۸٫ اگه بدنه اتوی شما برق دارد، باید خیلی مراقب باشید، چرا که خطر برق گرفتگی برای شما ایجاد می کنه، بنابراین خیلی سریع اتو بخار رو از برق بکشین و به تعمیرکار بسپارین.

و در آخر… برای خرید و فروش انواع اتو و اتو بخار کافیه به شیپور سر بزنید.

ممکن است این مقالات را هم دوست داشته باشید: