در مورد سهمیه بندی بنزین بیشتر بدانید

Rate this post

افزایش قیمت سوخت، خبری است که باعث شد طی روزهای گذشته شُک بزرگی به تمامی مردم کشور وارد شود. افزایش سه برابری قیمت سوخت از یک طرف و انتشار ناگهانی این خبر از سوی دیگر باعث شده تا پذیرش این موضوع برای عموم مردم کشور بسیار سخت و در واقع غیرقابل قبول باشد.

مطمئنا افزایش ناگهانی قیمت سوخت می‌تواند تاثیر بسزایی بر قیمت سایر اقلام و کالای مورد نیاز گذاشته و قدرت خرید اقشار کم درآمده جامعه را بیش از پیش تحت شعاع قرار دهد. در ادامه با شیپور همراه باشید تا همه چیز در مورد افزایش قیمت سوخت، میزان سهمیه سوخت و همچنین برنامه‌های دولت برای سهمیه بندی بنزین را به اطلاع شما عزیزان برسانیم.

سهمیه بندی بنزین برای هر خودرو چقدر است؟

سهمیه بندی بنزین برای هر خودرو چقدر است؟در ساعات پایانی روز پنجشنبه، مورخ 23/8/98 شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ایران با صدور اطلاعیه‌ای طرح مدیریت مصرف سوخت را اجرایی کرد. متن این اطلاعیه به قرار زیر است:

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران به اطلاع عموم هموطنان عزیز می رساند که براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران محترم سه قوه، از ساعت صفر روز ۲۴ ماه آبان سهمیه بندی بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز به ترتیب بیان شده در این اطلاعیه انجام می شود.

میزان سهمیه بنزین هر نوع خودرو به ترتیب زیر است :

جدول تیپ خودروهای مشمول سهمیه

ردیف کاربری میزان سهمیه بنزین ماهانه
1 سواری شخصی بنزینی  لیتر 60
دوگانه سوز لیتر 30
2 تاکسی بنزینی  لیتر 400
دوگانه سوز  لیتر 200
3 موتورسیکلت _ لیتر 25
4 وانت کم مصرف بنزینی لیتر 200
دوگانه سوز لیتر 60
5 وانت پرمصرف بنزینی لیتر 300
دوگانه سوز لیتر 120
6 آمبولانس _ لیتر 500

 

 • قیمت بنزین معمولی سهمیه ای از قرار هر لیتر ۱۵۰۰ تومان خواهد بود .
 • قیمت بنزین معمولی غیر سهمیه ای از قرار هر لیتر ۳۰۰۰ تومان خواهد بود .
 • قیمت بنزین سوپر از قرار هر لیتر ۳۵۰۰ تومان خواهد بود.
 • نرخ CNG‌ بدون تغییر خواهد بود .
 • برای مسافربرهای بر پایه اینترنت (اسنپ و تپ سی) مشروط برآن که نرخ های خود را از مقادیر مصوب، به تشخیص وزارت کشور تغییر ندهند، اعتبار معادل سهمیه مصوب تعلق خواهد گرفت. برای تامین سوخت خودروهای مسافر برخطی و بین شهری ، آژانس های مسافربری و آموزشگاه های رانندگی تمهیدات لازم اتخاذ گردیده است که متعاقبا اعلام خواهد شد.
 • به منظور رفاه حال دارندگان خودروها با اولویت وانت بارها مقررگردید وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه کشور ظرف مدت یک ماه ضوابط تشویقی برای توسعه مصرف CNG‌ در خودروها را تنظیم و به تصویب شورای اقتصاد برسانند .

_ برای جلوگیری از افزایش قیمت وانت‌بارها، کامیونت و نیسان وانت‌ و پیکان وانت‌ها ستاد تنظیم بازار در جلسه اخیر مصوب کرد تا ۱۰۰ لیتر به سهمیه آن‌ها اضافه شود.

 • همچنین به خودروهای همه دستگاه‌های اجرایی دولتی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، سهمیه بنزین تعلق نمی گیرد و این خودروها باید با قیمت هر لیتر ۳۰۰۰ تومان نسبت به دریافت بنزین اقدام کنند .
 • قیمت نفت گازبا کارت سوخت جایگاه‌دار بدون تغییرخواهد بود.

 

افراد فاقد کارت سوخت نگران نباشند

افراد فاقد کارت سوخت نگران نباشند

بر اساس اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی کسانی که کارت سوخت خودروی خود را دریافت نکرده‌اند، سهمیه ماهانه آن‌ها تا 6 ماه در کارتشان ذخیره می‌شود. اگر شخصی همچنان کارت سوخت خودروی خود را دریافت نکرده است، می‌تواند با مراجعه به دفاتر پلیس +10 و ثبت درخواست خود، برای دریافت کارت سوخت اقدام نماید.

طبق گفته مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، کارت سوخت درخواست کنندگان، ظرف کمتر از یک ماه به ایشان تحویل شده و سهمیه بنزین ماهانه آن‌ها نیز در کارتشان ذخیره می‌شود؛ بنابراین نگرانی از این بابت وجود ندارد.

به گفته شهرام رضایی افرادی که برای دریافت کارت هوشمند سوخت خودرو خود درخواست داده‌اند و هنوز هم آن را دریافت نکرده‌اند، می‌توانند در سایت POST.IRیا EPOLICE.IR کارت سوخت خودرویشان را پیگیری کرده و مطلع شوند که در کدام باجه پستی قرار دارد.

خبر بد برای دارندگان خودروهای توربوشارژ

فاطمه کاهی سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد که برای بنزین سوپر سهمیه‌ای در نظر گرفته نشده است؛ لذا متقاضیان بنزین سوپر باید از کارت سوخت جایگاه‌داران استفاده کنند؛ اگر شخصی برای سوخت‌گیری از بنزین سوپر از کارت سوخت شخصی خود استفاده کند، دستگاه پیام می‌دهد که کارت شما غیرمجاز است.

در این صورت دارندگان خودروهای توربوشارژ و خودروهایی که شرکت سازنده، مصرف کننده را ملزم به استفاده از بنزین سوپر کرده است، برای تنها 20 لیتر سوخت باید مبلغ 75 هزار تومان را پرداخت کنند!

سهمیه بنزین تاکسی‌ها و وانت بارها ذخیره نمی شود!

سهمیه بنزین تاکسی‌ها و وانت بارها ذخیره نمی شود!

چندی پیش سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، فاطمه کاهی اعلام داشت که: ذخیره شدن سهمیه‌های بنزین فقط مختص به سواری‌های شخصی و موتورسیکلت‌ها است و این موضوع شامل حال خودروهای تاکسی و وانت بار نخواهد بود.

همچنین سقف ذخیره سهمیه برای سواری‌های شخصی تا 360 لیتر و به مدت 6 ماه است و آنچه مازاد بر 360 لیتر باشد، ذخیره نمی‌شود. برای موتورسیکلت‌ها نیز سقف ذخیره سهمیه سوخت، 150 لیتر بوده و سقف بازه زمانی آن نیز 6 ماه اعلام شده است.

 

مدارک لازم برای ثبت نام کارت سوخت

 1. حضور مالک وسیله (درصورت عدم حضور مالک، ارایه و کالت‌نامه‌ای که در آن کلمه کارت سوخت به صراحت ذکر شده باشد)
 2. اصل و کپی کارت یا سند یا بنچاق خودرو
 3. شناسنامه یا کارت ملی مالک یا وکیل ایشان جهت احراز هویت
 4. ارائه آدرس کامل پستی به همراه کد پستی و شماره ملی مالک در صورت تغییر آدرس مالک (کارت سوخت برای مالک صادر می گردد)
 5. همراه داشتن بیمه نامه ماشین الزامی می باشد.

هزینه ثبت نام یا دریافت المتنی کارت سوخت تنها 10 هزار تومان بوده که از طریق دستگاه‌های کارت خوان موجود در دفاتر خدمات مشترکان یه حساب شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده های نفتی منتقل خواهد شد.

 • برای خودروهای با پلاک قدیمی کارت المثنی صادر نمی‌گردد.
 • هر خدمتی که متعاقب آن به متقاضی پرینت ارایه شود، به ازای هر برگ مبلغ 4،000 ریال (چهارصد تومان) دریافت می‌شود.
 • واریز از طریق اینترنت، عابربانک و فیش واریزی بانک به هیچ عنوان قابل قبول نیست.
 • افراد دارای کارت سوخت اگر هنگام استفاده از آن با «کد 25 یا کارت ابطال‌شده است» مواجه شدند، به دلیل استفاده نادرست از کارت یا مخدوش شدن فیزیک کارت است؛ علاوه‌بر این ممکن است مالک کارت آن را ابطال کرده باشد که در این صورت باید برای صدور المثنی کارت سوخت به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه شود.

در صورت داشتن هرگونه سؤال، پیشنهاد یا انتقاد پیرامون سامانه هوشمند سوخت می‌توانید با مرکز تماس شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با شماره 09627 تماس حاصل نمایید.

ممکن است این مقالات را هم دوست داشته باشید: