سرنوشت نامعلوم پراید و پژو ۴۰۵

در این مقاله از سری مقالات سایت شیپور قصد داریم در ساختاری جدید اخبار روز و حواشی داغ صنعت خودروسازی کشورمان را در اختیار شما قرار داده و به تحلیل آن‌‌ها بپردازیم. اگر شما هم به دنبال این هستید که بدانید در صنعت خودروسازی کشورمان چه می‌گذرد در ادامه با شیپور همراه باشید.

سرنوشت نامعلوم پراید و  پژو ۴۰۵

با گذشت بیش از ۲۰ سال از تولید خودروهایی همچون پراید و ۴۰۵ هنوز مسئولین نتوانسته‌اند از این خودروها دل کنده و بر سر توقف تولید آن‌ها به توافق برسند. از یک طرف سازمان استاندارد و وزارت صمت بر حذف تولید مدل‌هایی از این دو خودرو به دلیل کیفیت پایین و ایمنی کم تاکید داشته و از طرف دیگر خودروسازان به یکباره به فکر خریداران خودروهای کف قیمتی بازار افتاده و مدعی اند با حذف پراید و پژو ۴۰۵ فشار زیادی به آن‌ها وارد می‌شود!

آن چه که قانون مطرح می‌کند حذف خودروهایست که بیش از ۱۰ سال از زمان تولید آن‌ها گذشته باشد و براین اساس علاوه بر پراید و پژو ۴۰۵  خودروهایی نظیر سمند، پژو پارس (پرشیا)، پژو ۲۰۶ و حتی تندر ۹۰ نیز باید از خط تولید خارج شوند، اما از آن‌ جایی که مسئولین کشور ما بسیار قانون مدار بوده و در این سرزمین حکم نهایی را قانون مشخص می‌کند سرنوشت تولید این خودروها هنوز درهاله‌ای از ابهام است.

سرنوشت نامعلوم پراید و  پژو 405ایران‌خودرویی‌ها مدعی‌اند که با حذف پژو ۴۰۵ مشکلی در سبد محصولات آن‌ها به وجود نخواهد آمد و می‌توانند پرشیا و یا سمند را جایگزین این خودرو کنند. با این اوصاف به نظر می رسد که ۴۰۵ دست از سرما برنمیدارد چراکه سمند خود فیس‌لیفت دیگری از ۴۰۵ بوده و چندان از نظر کیفیت و ایمنی تفاوتی با آن ندارد.

در خصوص سایپا وضعیت کمی متفاوت است، چرا که با حذف پراید سبد محصولات این شرکت خیلی کوچک خواهد شد. تا همین‌ جای کار نیز با وضع تحریم‌ها سایپایی‌ها بسیاری از تولیدات خود را متوقف کرده و با نبود تنوع در سبد محصولات خود مواجه شده‌اند. به همین دلیل است که نارنجی‌پوش‌های جاده مخصوص مسائلی همچون نبود خودرو جایگزین، وارد شدن شوک مجدد به بازار کشور و افزایش فشار بر روی مصرف‌کننده را بهانه کرده‌اند تا تنها یک مدل از پراید را از خط تولید خارج کنند. به ‌هر صورت همانطور که می‌دانید نمی‌توان چندان به خودروهای جایگزین پراید دلخوش کرد چرا که کیفیت آن‌ها نیز تفاوت چندانی با پراید ندارد.

البته ناگفته نماند مدیرعامل سایپا به تازگی مدعی شده است برای جلوگیری از التهاب بازار موضوع حذف پراید رسانه‌ای نشده است وگرنه حدودا هفت ماهی می‌شود که برنامه‌ریزی دقیقی برای پایان دادن به تولید پراید آغاز شده است. به این ترتیب مشخص نیست که سایپایی‌ها موافق حذف پراید بوده و یا مخالف سرسخت آن‌اند؟!

خودروسازان بی‌ تقصیرند!

احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان در اظهارنظری عجیب در این خصوص نوک پیکان را به سمت دولت‌های برروی کارآمده نشانه گرفته و طبق روال معمول هرچیزی را بهانه کرده است تا از تقصیر خودروسازان بکاهد. وی عنوان کرده است که اگر دولت‌های مختلف در امر قیمت‌گذاری خودروها دخالت نمی‌کردند و اجازه می‌دادند که خودروسازان در گذر زمان محصولات تولیدی خود را بدون زیان به فروش برسانند آن‌ها نیز مانند هر بنگاه اقتصادی دیگری بر روی افزایش کیفیت محصولات تولیدی خود تمرکز کرده و تاکنون مدل‌های بی‌کیفیت از چرخه تولیدشان خارج شده و نمونه‌های جدیدی جایگزین می‌شد.

البته نعمت بخش توضیح نداده است که اگر خودروسازان در طی سال‌ها فعالیت خود با ضرر و زیان مواجه شده‌اند پس چرا ریخت‌وپاش‌های آن‌ها تمامی نداشته و حتی هنوز هم نمی‌توانند هزینه‌های خود را مدیریت کنند. چه توجیهی برای طراحی ۲۵۰ میلیون دلاری صندوق عقب پژو ۲۰۶ در زمان ضرردهی وجود دارد؟

بالاخره صنعت خودروسازی فشل است یا خیر؟

صنعت خودروسازیاخیرا رییس بانک مرکزی نیز در اظهارنظری بی‌سابقه عنوان کرده است که چرا باید بانک مرکزی تاوان زیاده‌خواهی‌های خودروسازان را بدهد و تا کی قرار است این صنعت فشل (به معنی شکست خورده یا ناموفق) ادامه یابد؟

البته خودروسازان نیز ساکت نمانده و با عوام‌فریبانه خواندن این اظهارات عنوان کردند که اگر خودروسازی فشل است، اول باید بانک مرکزی فشل بودنش را برطرف کند و بهتر است که بانک مرکزی اول به سراغ کنترل نرخ ارز، تورم و نقدینگی برود.

این جدال‌های لفظی بی‌نتیجه بوده و کاملا واضح است که کمک‌های مالی بانک مرکزی به صنعت خودروسازی کشورمان همچون گذشته ادامه می‌یابد. بر اساس آمارها ایران‌خودرو و سایپا نه‌ تنها  بهبودی در عملکرد خود نشان نداده‌اند، بلکه با تبدیل شدن به کارخانه‌های تولید زیان در جهت عکس نیز حرکت کرده‌اند. در واقع صنعت خودروسازی کشور ما نه تنها صنعت بانکداری بلکه کل اقتصاد کشور را به چالش کشیده است و در این شرایط حتی وعده توخالی و تکراری خصوصی‌سازی صنعت خودروسازی نیز چندان دلگرم‌کننده به‌نظر نمی‌رسد.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.