فناوری های نوظهور که دنیا را تغییر خواهند داد

کافی است به پنج سال گذشته نگاهی بیندازید تا متوجه شوید در حوزه فناوری به خصوص در زمینه اسمارت فون ها، رایانش ابری و تبلت های چندلمسی چه نوآوری هایی صورت گرفته که هر کدام از آنها سبب برپایی انقلابی در زندگی ما شده است. با این وجود چه بخواهید و چه نخواهید باید بپذیرید که تازه در ابتدای راه قرار داریم. فناوری، کهکشانی عظیم است که هر روز تنها گوشه ای از آن کشف می شود و این قابلیت را دارد که روز به روز بزرگتر و بهتر شود. مطمئناً طی چندسال آینده یعنی همین آینده ای که خیلی هم دور نیست در دنیایی زندگی خواهیم کرد که تا چند سال پیش فقط در فیلم های تخیلی می توانستیم نشانه هایی از آن را ببینیم.

همواره اختراعات و اکتشافات در جهت بهبود و جهش زندگی بشری به سمت جلو بوده است که نمی توان از نقش انقلابی برخی از آنها مانند الکتریسیته، صنعت چاپ، خودرو، هواپیما و … به راحتی گذشت. در مقاله امروز می خواهیم شما را به دنیای ۱۰ فناوری نوظهور ببریم که با ورود خود به دنیای واقعی هر کدام از آنها می تواند شروع کننده دگرگونی عظیم در دنیای ما باشد. تا به حال روی گوشی یا تبلت خود Fruit Ninja (فروت نینجا ) بازی کرده اید؟ چه رکوردی زده اید ؟ حال تصور کنید با چشمانتان این بازی را انجام دهید. شده در یک لحظه دلتان چیزی را بخواهد ؟ مثلا همین الان هوس یک پیتزای خوشمزه بکنید و اصلا هم حال نداشته باشید زحمت درست کردن آن را به خود بدهید ؟ اگر راهی بود می توانستید ایده های خود را به صورت آنی تبدیل به یک جسم فیزیکی کنید خوب بود نه ؟ با ما باشید تا برای رسیدن به جواب این سوالات شما را به دنیای مجازی واقعی ببریم و برگی دیگر از آینده ی عجیب خود را ورق بزنیم.

عینک گوگل Google Glass

۱-  گوگل گلس Google Glass

واقعیت افزوده مقوله ای است که به شکل تجارب شبیه سازی شده و اپلیکیشن های آموزشی وارد زندگی ما شده است ولی شرکت گوگل خیلی زود پا را فراتر گذاشته و گجتی به نام Google Glass‌ ( عینک گوگل ) را در مقابل دیدگان جهانیان قرار داده است. از نظر تئوری به وسیله عینک گوگل می توانید خبرخوان رسانه های اجتماعی، متون و نقشه های گوگل را در کنار استفاده از GPS ‌و عکسبرداری تجربه کرد. هنگامی که روی زمین قرار می گیرید می توانید آخرین به روزرسانی های آن را دریافت کنید.

این دقیقا همان چیزی است که ما از آن به عنوان تصور یا بینش یاد می کنیم و کاملا بر گفته یکی از بنیانگذاران گوگل به نام Sergey Brin درباره خلاقانه و رویایی بودن این وسیله صحه می گذارد. متاسفانه در حال حاضر این گجت با قیمتی معادل ۱۵۰۰ دلار در اختیار تعدادی از توسعه دهندگان قرار داده شده است اما انتظار می رود شرکت های فعال در حوزه فناوری نسخه هایی از آن را تولید کنند که مشتریان معمولی نیز بتوانند آن را تهیه کنند.

پرینتر 3 بعدی form1

۲- پرینت سه بعدی Form 1

علیرغم اسم عجیبی که این محصول دارد و لی کاملا اشاره به فعل شکل دادن یا ساختن دارد که در اصل این گجت فناوری پرینت سه بعدی را به گونه ای برای ما به ارمغان می آورد که می توانید طراحی یا ایده های دیجیتالی خود را وارد دنیای واقعی کنید. اگرچه این وسیله موضوع جدیدی در صنعت مکانیک نیست ولی اینکه به صورت یک چاپگر سه بعدی شخصی عرضه شود قطعا یک ایده انقلابی است.

به کمک این دستگاه هر کس می تواند محصول فیزیکی مورد نظر خود را بسته به طراحی از پیش انجام شده خلق کند و نیازی به منت کشی از تولید کنندگان بزرگ نیست! جالب است بدانید در یکی از قسمت های سری معروف جیمز باند بدلکاری این نقش در یک خودروی استون مارتین انجام می گیرد که تولید همین چاپگرهای سه بعدی است!

Form 1 نمونه ای از چاپگرهای سه بعدی است که می توانید با ۲۷۹۹ دلار ناقابل آن را به خانه خود ببرید. شاید به نظر خیلی گران باشد ولی لحظه ای فکر کنید آیا در مقابل تولید محصولات خود در هر لحظه نمی تواند قیمت معقولی باشد؟

لحظه ای به آینده ای فکر کنید که در آن هر فرد حرفه ای ظرفیت این را دارد که محصولات خود را به صورت کاملا فیزیکی و بدون محدود به تولید انبوه برساند. این است آینده ای که در آن محصولات و خلاقیت های شخصی رشد می کنند.

واقعیت مجازی Oculus Rift

۳- واقعیت مجازی Oculus Rift

هرگز نمی توان از دنیای مجازی بازی ها غافل بود. Oculus Rift  آماده است تا شما را وارد این دنیای وسیع کند. این گجت یک هدست تشخیص زمان سه بعدی است که به شما اجازه می تواند تا حس واقعی حضور در یک بازی ویدئویی را تجربه کنید. در دنیای مجازی Rift شما می توانید با چرخش سرتان بدون لحظه ای درنگ تمام دنیای بازی را با کیفیتی باور نکردنی مشاهده کنید.

شاید محصولات مشابه زیادی در بازار وجود داشته باشد ولی تفاوت Rift این است که می خواهد شما این هیجان را تنها با پرداخت ۳۰۰ دلار تجربه کنید و جالب است که بدانید داخل بسته بندی آن کیت مخصوص توسعه دهندگان هم وجود دارد. این سرآغاز انقلابی بزرگ در بازی های نسل بعد است.

زمان بندی کاملا مطابق با دنیای واقعای صورت می گیرد و گویی که شما در همین لحظه پای در دنیایی مجازی گذاشته و آن را تبدیل به واقعیتی جذاب برای خود کرده اید.   Oculus Rift تازه اولین قدیم در این زمینه است و تا رسیدن به واقعیت گرایی مطلوب ما سالها فاصله است. ولی لحظه ای چشمان خود را ببندید و تصور کنید اگر در دنیای واقعی Call of Duty: Black Ops بودید چند نفر را نفله می کردید یا اگر پشت فرمان یک موستانگ ۲۰۱۵ در بازی Need For Speed: Rival می نشستید چه هیجانی به شما دست می داد.

یادتان باشد هرگز هیجان حضور در ورزشگاه نیوکمپ بارسلونا در مقابل دیدگان ۸۰ تا ۹۰ هزار تماشاگر مشتاق را فراموش نکنید!

۴- Leap Motion‌ ( حرکت پرشی )

دسکتاپ های چندلمسی محصولاتی شکست خورده ای هستند که چیزی جز خستگی دست ها در اثر فعالیت طولانی به ارمغان نمی آورند ولی Leap Motion می خواهد این نقطه تاریک از فناوری را همراه با یک ایده کاملا پیشرفته تر به چالش بکشد. این پدیده به شما اجازه می دهد تا با انگشتانتان و بدون هرگونه لمس صفحه نمایش دسکتاپ را کنترل کنید.

این تنها قابلیت حسگر حرکت معمولی نیست و Leap Motion‌ به شما اجازه می دهد تا در صفحات اینترنتی به گشت و گذار پرداخته، بر روی نقشه ها و عکس ها زوم کنید، اسناد را امضا کرده یا حتی یک بازی تیراندازی اول شخص را تنها با حرکت دستان و انگشتانتان انجام دهید. واکنش نرم دستگاه، نقطه عطف کاربرد این فناوری است. مهمتر اینکه می توانید آینده را با پرداخت مبلغ ناچیز ۷۰ دلار برابر با قیمت یک بازی PS3 ارجینال از آن خود کنید. البته با وجود بازی های کپی در ایران شاید گزینه آخر برای ما مضحک باشد!

اگر بتوان از این فناوری در کنار Oculus Rift استفاده کرد می توان تجربه ای هیجان انگیز از شبیه سازی بازی در دنیای واقعی را خلق کرد و آینده بازی ها کامپیوتری تحت تاثیر این اقلاب قرار خواهد گرفت.

Eye Tribe

۵- Eye Tribe

استفاده از حرکت چشم در دنیای امروز مقوله ای جذاب است که این روزها در حوزه فناوری بحث آن به شدت بالاگرفته است ولی در مقام عمل پیچدگی های زیادی داشته و به واقع چالش برانگیز است. اما Eye Tribe به خوبی از پس آن بر می آید. مخترعان این فناوری به شما اجازه می دهند تا با چشمانتان تبلت را کنترل کرده، بازی شبیه ساز پرواز را بازی کرده و یا حتی میوه های بازی Fruit Ninja را فقط با حرکت چشم برش دهید.

پایه این فناوری در اصل همان فناوری مسیریابی با چشم است که با دوربین جلوی گجت ها به اضافه الگوریتم هایی از تصویر کامپیوتر تلفیق شده و میوه ها با چشمان بریده می شوند! نسخه دموی لایو آن با نام LeWeb ساخته شده است و می توان نسخه های اولیه ای از این فناوری را در اسمارت فون های سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ مشاهده کرد.

اخیرا شرکت تولید کننده این فناوری به دنبال شریک تجاری می گردد تا بتواند این فناوری تخیلی را وارد بازار مصرف کند ولی من و شما می دانیم این محصول به سادگی شکست می خورد.

SmartThings‌ (اشیای هوشمند)

۶- SmartThings‌ (اشیای هوشمند)

مشکلی که اکثر وسایل با آن دست به گریبان هستند این است که به صورت کاملا مستقل از یکدیگر کار می کنند و همین مسئله سبب شده است رقبای حوزه فناوری دست به دست هم داده و محصولات مشترکی تولید کنند که واقعا بتوانند به یکدیگر متصل شوند. SmartThings  آمده است تا در کنار هر وسیله ی دیجیتالی یا غیر دیجیتالی قرار بگیرد و ما حصل پیوند مبارک آنها برای شما راحتی و آسایش باشد.

به وسیله SmartThings می توانید هشدارهایی در مورد استعمال دخانیات یا انتشار مواد دودزا، رطوبت، فشار و حسگرهایی ارتعاشی را برای تشخیص تغییرات داخل منزل در اختیار داشته باشید و حتی از طریق اسمارت فونها به شما هشدار داده خواهد شد. حال تصور کنید که با این فناوری چه کارهایی که نمی شود انجام داد!

حتی می توانید مسیر کسی که در منزل شما حرکت کرده است را یافته و آن را دنبال کنید، با ورود به یک اتاق چراغ های آن جا را روشن کنید، زمان ترک منزل پنجره ها و درها را ببندید و همه این کارها با پرداخت ۵۰۰ دلار ناقابل امکان پذیر است! با در اختیار داشتن این فناوری می توانید پادشاه بی چون و چرای قلعه خود باشید.

Firefox OS (سیستم عامل فایرفاکس)

۷- Firefox OS‌ (سیستم عامل فایرفاکس)

هم iOS‌ و هم اندروید هردو به اندازه کافی بزرگ و محبوب هستند ولی یادمان نرود که هر کدام از آنها قوانین مخصوص به خودش را داشته و از سیاست های خودش پیروی می کند که مطمئنا خلاقیت توسعه دهندگان را محدود می کند. Mozilla  اکنون تصمیم گرفته است تا با خلق یک سیستم عامل موبایل که برروی دنیایی کاملا متن باز و آزادی مطلق استوار است انتخابی متفاوت را برای شما به ارمغان بیاورد.

Firefox OS بر پایه لایه های نرم افزاری Gnok، Gecko و Gaial شکل گرفته  که علاوه بر متن باز بودن فناوری نوین وب نظیر HTML5 و CSS3  نیز در آن جای گرفته است.

توسعه دهندگان می توانند اپلیکیشن های تحت وب را بدون هیچ گونه محدودیت یا نیاز به پیش نیازهای تعیین شده توسط اَپ استور (app store) ساخته و راه اندازی کنند و حتی کاربران می توانند این سیستم عامل را بسته به نیاز خود دستکاری و سفارشی کنند. در حال حاضر این سیستم عامل بر روی اسمارت فون های اندرویدی پیاده شده و شواهد نشان دهنده این است که حیرت و تحسین همگان برانگیخته شده است.

شما می توانید از این سیستم عامل برای انجام وظایف معمولی نظیر تماس با دوستان، جستجو در اینترنت، عکسبرداری، بازی کردن مشابه اندروید و iOS استفاده کنید. همه این کارها در سیستم عامل فایرفاکس امکان پذیر است و به زودی شاهد حضور پررنگ آن در بازار موبایل خواهیم بود.

Project Fiona ( پروژه فیونا )
Project Fiona ( پروژه فیونا )

۸- Project Fiona ( پروژه فیونا )

بی شک نمی توان از فناوری های شگفت انگیز و انقلابی دنیا سخن به میان آورد و صحبتی از حوزه بازی یا گیمینگ نکرد. شما را با اولین نسل تبلت ها مخصوص بازی آشنا می کنیم. Project Fiona‌ شرکت Razer یک تبلت بازی کاملا مستعد است که برای بازی خورها ساخته شده است. قطعا با عرضه آن از همکنون می توان پیش بینی کرد این تبلت پرچمدار و پیشاهنگ تبلت های آینده خواهد بود که بی شک شرکت های فعال در حوزه فناوری را به فکر تولید چنین تبلت هایی برای انجام بازی های سنگین می اندازد ولی در حال حاضر تنها گزینه موجود Fiona است که در سال ۲۰۱۳ پای در جهان هستی گذارده است.

شاید باورتان نشود ولی این تبلت در قلب خود از یک پردازنده Intel core i7 بهره می برد که به راحتی بازی های سنگین شما را پردازش می کند. کمپانی Razer به عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان لوازم جانبی مخصوص گیم به خوبی می دانسته است که چگونه تجربه کاربر را وارد این تبلت کند و به همین منظور از یک حسگر ژیروسکوپ سه بعدی، مغناطیس سنج، شتاب دهنده و رابط کاربری تمام صفحه با قابلیت چندلمسی در این تبلت استفاده کرده است. روح و جسم ما که برای بازی با این دستگاه پر می کشد شما را نمی دانیم!

Parallella

۹- Parallella

Parallella  می خواهد روش ساخت کامپیوتر ها را تغییر داده و شرکت Adapteva پیشنهاد همراهی در این انقلاب را به ما داده است. اگر بخواهیم ساده بگوییم این دستگاه یک ابررایانه برای همه است. اصولا کامپیوترهای پر انرژی و قدرتمند برای پردازش هم زمان و موثر نرم افزاهای پیچیده ساخته می شوند. مسیریابی آنی اشیا، نمایش قسمت های دست نویس، فناوری تشخیص صدا و مکالمه با استفاده از Parallella قوی تر و هوشمند تر خواهد شد.

تا این جای کار این پروژه به خوبی پیشرفته است و انتظار می رود در آینده نیز بهتر شود. برای یک مینی ابررایانه، قیمتی معادل ۹۹ دلار واقعا منطقی به نظر می رسد! این دستگاه برای کسانی که برنامه نویس نیستند یا از سیستم عامل لینوکس استفاده نمی کنند توصیه نمی شود ولی کیت نرم افزاری آن برای تولید پروژه های شخصی قابل دانلود است.

 Google Driverless Car ( خودروی بدون راننده گوگل )

۱۰- Google Driverless Car ( خودروی بدون راننده گوگل )

بازهم گوگل بازهم نوآوری بازهم ایده های خلاقانه. افراد پیگیر اخبار گوگل یا حوزه دیجیتال مطئن بودند روزی فرا می رسد که با استفاده از فناوری خودروها دیگر نیازی به راننده نخواهند داشت و این امر اکنون محقق شده است. این واقعیت هدیه ای است از طرف شرکت موتور جستجوی Google!

طبق منابع اطلاعاتی که از فاش شدن نام آنها جلوگیری شده است این خودروی بدون راننده از فناوری هوش مصنوعی بهره می برد که از تصاویر ورودی از دوربین های ویدیویی داخل خودرو، حسگر روی سقف آن و تعدادی رادار و حسگر موقعیت یاب که در مکانهای مختلف روی خودرو قرار گرفته است برای تجربه رانندگی استفاده خواهد کرد. به نظر می رسد تلاش های زیادی برای تقلید از درک و شعور انسان در یک خودرو صورت گرفته که نتیجه آن پیمودن ۱۶۰۹ کیلومتر بدون حتی یک دستور انسانی است!

طبق اظهار نظر Sergey Brin از بنیانگذاران گوگل خیلی زود افراد معمولی نیز می توانند طعم سوار شدن بر این خودرو را بچشند. با این وجود، نوآوری یک هدف است و مصرف گرایی معضلی بزرگ که سبب شده تا Google با چالشی جدی برای فراهم کردن شرایط استفاده از این خودرو برای هرکارگری با درآمد متوسط روبرو باشد.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.