قدیمی‌ترین برندهای دست‌دوم کدامند؟

با اینکه عمر برندهای مهم لباس و اکسسوری در دنیا به زحمت به صد و چند سال می‌رسد، اما قیمت بالا و البته کیفیت مثال‌زدنی آن‌ها باعث شکل‌گیری فروشگاه‌های دست‌دوم همین برندها شد.

از ازل تا به امروز

فشن و مد از آغاز بشریت همراه آدمیزاد بوده است. دغدغه‌ی اولیه‌ی آدم و حوا پس از خوردن میوه‌ی ممنوعه، پوشاک بوده‌است و بس! لباس، صرف‌نظر از راحتی و کاربری آن، هویت مستقلی دارد که در ارتباط با هر شخص به گونه‌ی جالب‌توجهی عمل می‌کند؛ واقعیتی که صنعت پوشاک را در طول تاریخ رونق بخشیده و روز به روز پر زرق‌و‌برق‌تر می‌کند. در قرن‌های ابتدایی پیشرفت جوامع انسانی، این افراد بودند که با نامشان در طراحی لباس برای خودشان جایگاهی دست و پا می‌کردند.

تاریخ تقریبا در این زمینه‌ی بخصوص تغییر خاصی نکرده است! هنوز هم این افراد هستند که با استعداد طراحی لباس و جذب سرمایه، نام خود را به عنوان برندهای مطرح در زمینه‌ی پوشاک و مد مطرح می‌کنند. این شهرت گاهی آنقدر معتبر است که طرح‌های از مد افتاده و یا استفاده شده‌ی این برندها حتی خواهانی بیش از نمونه‌ی تازه ارائه شده‌ی این طراحان را دارد. کیفیت، و زیبایی دو رمز و اصل مهم در تجارت برندهای دست‌دومی است. اما قدیمی‌ترین برندهایی که شروع به فروش پوشاک و استایل دست‌دوم کردند، چه کسانی بودند؟

از فرانسه تا ایالات متحده

قدیمی‌ترین برندهای دست‌دوم

پاریس بهشت طراحان لباس و دنیای مد است. هیچکس حتی جرات مخالفت با این ادعا را ندارد. از زمانی که در قرن نوزده فشن به یک صنعت درآمدزا تبدیل شد، جامعه‌ی مد در فرانسه با هیچ جای دیگری در دنیا قابل مقایسه نبود. نه با نیویورک و نه با میلان یا رم. اما جنگ جهانی، دست‌وپای کل اروپا را بست. جنگ جهانی از همه چیز یک خرابه ساخت و نردبان ترقی برای کشوری شد که همچون جزیره از گزند آتش جنگ جهانی در امان مانده بود. امریکا اما پس از جنگ جهانی با دنیای مد و پوشاک چه کرد؟

شکل‌گیری موسسات خیریه‌ با هدف سر و سامان دادن به اوضاع فقرا، مهاجرین، آسیب‌دیدگان جنگ چه در امریکا و چه خارج از ایالات متحده یک تفکر کاملا امریکایی بود. دو نام بزرگ سپاه رستگاری و صنعت گودویل Goodwill Industry از جمله مهمترین سازمان‌ها در توزیع لباس بین افراد نیازمند بودند. اما پس از گذشت آشوب جنگ و در دوران رکود امریکا، گودویل کمی خلاقانه‌تر عمل کرد و با راه‌اندازی بخش لباس‌های ارزشمند، جان تازه‌ای به حفظ میراث لباس‌های برند ثروتمندان دنیا بخشید.

گودویل یک تبصره تعریف کرد: دریافت لباس‌های گران قیمت و برند از مالکین آن در ازای فروش، اهدای درصدی از فروش به مالک و درصد دیگر به نیازمندان. گودویل، از جمله اولین موسساتی بود که تجارت لباس‌های برند دست‌دوم را رونق داد.

نوپاهای برند دنیا

بسیاری از برندهای مطرح دنیا، شهرتشان را مدیون زمان هستند. کمتر برند لوکس لباس و استایلی در دنیا یک شبه ره صد ساله رفته است. این اصل حداقل در مورد غول‌های اولیه‌ی برند در دنیا صدق می‌کند. با این حال، کل مسئله‌ی برندهای لوکس دنیای طراحی و مد از همان اواسط قرن نوزده میلادی جان گرفت و این برندها مجموعا عمر زیادی ندارند. اما جالب این است که تقریبا همسن و سال هم هستند.

نام‌هایی مثل هرمس Hermes، لوئی ویتان Louis Vuitton، شنل Chanel، پرادا Prada، و البته دیور Dior هم لرزه بر اندام آدم می‌اندازند، و هم سرمستی و خوشحالی و ذوق‌زدگی عجیبی به همراه دارند؛ احساس دوگانه‌ای که جرقه‌ی ایجاد مغازه‌های ریسیل Resale ، یا بازفروش همین برندها بود.

از داخل مغازه، تا روی خط آنلاین

دنیای فشن صنعتی تقاضا را برای برندهای لوکس و شیکی مثل هرمس و … بالا برد. اما قیمت سرسام‌آور، و تغییرات سریع این طرح‌ها باعث می‌شد تا هم خریداران در حسرت داشتن این لباس‌ها و اکسسوری‌ها بمانند و هم این برندها بخش مهم و بزرگی از جامعه‌ی هدف را از دست بدهند. اتفاقی که ابتدا، پاریسی‌ها متوجه آن شدند.
در اواسط دهه‌ی ۳۰ میلادی، در خیابان‌های پاریس، فروشگاه‌های وینتاژی شکل گرفتند که محل عرضه‌ی کلکسیونی از اجناس منحصربه فرد طراحان بزرگ بودند. ویتیرین‌هایی که هوش و حواس را از هر رهگذری می‌گرفتند و قیمت باورنکردنی و ارزان آن‌ها، خریداران را در شوک و بهت رها می‌کرد. حقیقتی که حتی مادام شنل را نیز کنجکاو کرد. شنل که خودش با پوشیدن اجناس دست‌دوم آشنا بود، از چنین ایده‌ای استقبال کرد و اولین فروشگاه وینتاز یا دست‌دوم شنل را در خیابان‌های پاریس افتتاح کرد.

از آنجایی که نام‌های بزرگ صنعت طراحی لباس و مد، دو سه سالی بیشتر با هم اختلاف سن ندارند، تقریبا همزمان با شنل، هرمس و دیور نیز فروشگاه‌های خود را افتتاح کردند.
اما خرید و فروش برندهای لوکس دست‌دوم در عرصه‌ی مد و پوشاک با به راه افتادن خط فروش آنلاین جان تازه‌ای گرفت. تا آنجایی که در دوران ما، یکی از محبوب‌ترین تجارت‌های آنلاین، خرید و فروش پوشاک و اکسسوری برند دست‌دوم است.

جمع‌بندی

با تغییر رویکرد جامعه‌ی جهانی، مخصوصا کشورهای بزرگ صنعتی نسبت به خرید اجناس دست‌دوم، و امکان خرید و فروش برندهای معتبر و لوکس دنیا با قیمت‌های اقتصادی، دیگر پوشیدن یک کت شنل و یا خرید یک پیراهن ژیوانشی برای یک فرد از طبقه‌ی متوسط، رویا و آرزو نیست. این امر هم جامعه‌ی خریدار را خوشحال نگه می‌دارد، هم مدل‌ها و طرح‌های پیشین یک برند را زنده و پویا حفظ می‌کند.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.