متراژ آپارتمان را چطور محاسبه کنیم؟

Rate this post

اگر به دنبال محاسبه متراژ آپارتمان خود هستید، بد نیست بدانید نحوه محاسبه متراژ آپارتمان، از هیچ قاعده و استاندارد خاصی تبعیت نمی‌کند. در واقع این مبحث، جزو یکی از مباحث پیچیده و نسبتا گیج‌کننده‌ای است که در این مقاله تا حدودی شفاف‌سازی می‌شود.
با این که استاندارد خاصی برای محاسبه متراژ آپارتمان ها وجود ندارد، اما نباید فراموش کنیم متراژ دقیق یک واحد آپارتمانی در بازار پر تب و تاب مسکن، ارتباط تنگاتنگی با ارزش و قیمت نهایی آن دارد.
اگر به دنبال رایج‌ترین و در عین حال ساده‌ترین مسیر برای محاسبه متراژ آپارتمان می‌گردید، با این مقاله شیپور همراه باشید.

به دنبال تهیه نقشه کلی ساختمان باشید

قبل از این‌که فرضیات خود را برای تعیین متراژ آپارتمان پیاده کنید، یک نقشه کلی از واحد تهیه نمایید. این نقشه باید شامل تمام بخش‌های خانه اعم از نورگیر، پاسیو، تراس یا گلخانه باشد! در نهایت، نقشه به دست آمده را مجددا چک کنید تا چیزی را از قلم نیندازید. سپس تمام اضلاع موجود در نقشه خانه را با متر اندازه بگیرید و در نقشه یادداشت کنید.

محاسبه مساحت را آغاز کنید

بعد از اندازه‌گیری دقیق تمام اضلاع موجود در نقشه، باید سری به دانسته‌های ریاضی خود بزنید و مساحت اشکال به وجود آمده در نقشه را محاسبه کنید. اگر بتوانید نقشه را به تعدادی مستطیل و مربع تقسیم بندی نمایید، کار محاسبه مساحت خانه راحت‌تر خواهد بود، اما نکته مهم اینجاست که بخش‌های ناتمام خانه، راه پله، ورودی در آپارتمان و پاسیوها باید از مساحت کلی منزل حذف شوند.

حواستان به اشکال هندسی خاص باشد

این‌که نقشه کلی آپارتمان از تعدادی مستطیل تشکیل شده باشد کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد. احتمالا بعد از تقسیم بندی نقشه به تعدادی چهارضلعی با اشکال هندسی دیگری از جمله مثلث و نیم دایره مواجه می‌شوید که هر یک نیاز به فرمول خاصی برای  محاسبه دارند.

نکات حائز اهمیت برای محاسبه متراژ آپارتمان

تا این قسمت از مقاله، یک راه‌حل ساده برای تعیین مساحت ساختمان ارائه شد که از هرگونه پیچیدگی خاصی به دور است، اما برخی نکات و قواعد خاص وجود دارد که اطلاع از آن‌ها در فرآیند تعیین مساحت آپارتمان خالی از لطف نخواهد بود:

  • همانطور که متذکر شدیم، برخی قسمت‌های خانه از جمله راه‌پله، ورودی و… جزو متراژ منزل به حساب نمی‌آیند.
  • متراژ گاراژ نیز جزو مولفه‌هایی است که جزو مساحت نهایی حساب نمی‌شود.
  • در مورد مساحت انباری، اختلاف نظر وجود دارد. در برخی استانداردهای جهانی فضای انباری جزو متراژ نهایی خانه و در برخی استانداردها جزو آن حساب نمی‌شود. اطلاعات درج شده در سند، حرف آخر را در این زمینه می‌زند.
  • اگر خانه شما فضایی به عنوان فضای شیروانی دارد، در صورتی می‌توانید مساحت آن را روی مساحت کلی خانه حساب کنید که از 2.1 مترمربع بزرگتر باشد. (این قاعده، برای تمام اتاق‌های یک خانه برقرار است)
  • در آپارتمان‌های دوبلکس، باید مساحت قسمت بالا و پایین منزل به صورت جداگانه محاسبه شود و راه‌پله بین این دو طبقه نیز جزو متراژ طبقه پایین است.
  • بالکن یا تراس غیرمسقفی که دسترسی به آن تنها در اختیار یک واحد باشد، جزو مشاعات نیست و تملک اختصاصی به همان واحد خواهد داشت.
  • فضای حیاط یا بام به هیچ عنوان مالکیت اختصاصی ندارند و جزو مشاعات به حساب می‌آیند. هرچند برخی واحدها به آن دسترسی نداشته باشند، اما باز هم جزو متراژ اختصاصی هیچ واحد آپارتمانی به حساب نمی‌آید.

منشاء مغایرت متراژ منازل از کجاست؟

از آن‌جایی که قیمت مسکن در این روزها سر به فلک کشیده و شما نیز مثل بسیاری از خریداران، تمایل دارید به اندازه متراژ واقعی خانه هزینه پرداخت کنید، اطلاع از زیر و بم قواعد محاسبه متراژ آپارتمان خالی از لطف نخواهد بود.
مغایرت‌های اندازه‌گیری متراژ آپارتمان دلایل مختلفی دارند. برخی افراد زیرزمین‌های ناتمام را جزو مساحت کلی ساختمان به حساب می‌آورند و برخی دیگر هم متر کردن آپارتمان را بر اساس متراژ دیوارهای خارجی انجام می‌دهند که قطعا یک اشتباه محاسباتی در رابطه با متراژ خانه است.

تکلیف پارکینگ و انباری چیست؟

احتمالا با تمام این اوصاف و پیچیدگی‌ها، برجسته‌ترین سوالی که ذهنتان را حسابی درگیر کرده این است که تکلیف پارکینگ و انباری در محاسبه متراژ آپارتمان چیست؟
بد نیست در مورد تملک آپارتمان‌ها این قانون را به‌خاطر بسپارید که قسمت‌هایی از واحد آپارتمان، مالکیت اختصاصی و قسمت‌های دیگری مشاع هستند. انباری هم جزو بخش‌هایی است که اطلاعات قید شده داخل سند، تکلیفش را روشن می‌کند. در واقع اگر قصد خرید یا اجاره واحدی را دارید، برای اطلاع از شرایط مالکیت انباری تنها به بررسی سند اکتفا کنید و حرف مشاورین املاک یا اشخاص متفرقه را سندیت قرار ندهید.
مالکیت پارکینگ نیز تا حدودی مشابه انباری است. همه چیز وابسته به چیزی است که داخل سند درج شده است. قانون تملک در رابطه با پارکینگ می‌تواند هم به صورت مشاعات هم به صورت اختصاصی باشد. در صورت عدم توجه کافی به این قضیه، ممکن است حق استفاده از پارکینگ به صورت قانونی از شما سلب شود.

ممکن است این مقالات را هم دوست داشته باشید:

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.