هنرمندان دست اول، به هنر دست دوم علاقه‌ی بیشتری دارند!

هنرمندانی که به دنبال بیدار نگهداشتن خلاقیت خود هستند، اهمیت ویژه‌ای به هنر دست‌دوم می‌دهند. این کار هم تاثیر هنری را حفظ می‌کند و هم از کپی کردن کار جلوگیری می‌کند.

راه حل دست‌دوم

درون هر کدام از ما یک هنرمند خلاق زندگی می‌کند! هنرمندی که بسته به شرایط بیرونی مثل جغرافیا، توجه، آموزش و محیط روانی ممکن است پر و بال گرفته باشد و یا ممکن است در اعماق وجودمان پنهان، چپانده و یا حتی کشته شده باشد! از خشونت رفتاری علیه هنرمندان درونمان که بگذریم، می‌رسیم به خشونت رفتاری علیه هنرمندان پیرامونمان! متاسفانه، فضاهایی مثل اینستاگرام، چشم و گوش ما را به هنر متوسط عادت داده است. انقدر درگیر تحسین هنرهای به اشتراک گذاشته شده می‌شویم، که تقریبا متوجه نیستیم آنچه تحسینش می‌کنیم ارزش تحسین دارد یا نه! اما راه‌هایی برای نجات هنرمند دست‌اول وجودمان از شر این همه کپی هست. راه حل دست‌دوم!

تشویش تاثیر، تحقق هنرمند

در خانه‌ی یک هنرمند ممکن است غذایی برای خوردن پیدا نکنیم، اما یک اثر هنری ارزشمند را در گوشه‌ای از اتاق ببینیم. تحسین مهمترین دلیل حضور این اثر در خانه‌ی یک هنرمند است. همان دلیلی که پای یک هنرمند را به مزایده‌های چند میلیون دلاری آثار هنری باز می‌کند. اما دلیل دیگری نیز می‌تواند داشته باشد؟ هارولد بلوم در «تشویش تاثیر» از تمایل ما به نزدیکی با آثار مشهور می‌گوید. او تاکید می‌کند که ما آثار هنری را می‌بینیم، گوش می‌کنیم، و تحسین می‌کنیم تا بتوانیم از آن‌ها تاثیر بگیریم. اما در اضطراب کپی کردن اثر دست‌دوم، ممکن است به عنوان یک هنرمند دیوانه شویم! شاید به همین دلیل باشد که به دنبال نگه داشتن این آثار دست‌دوم در کنار خودمان هستیم. تا مطمئن باشیم که هنرمند خلاق درونمان، به دنبال راه خودش است و قطعا تقلید نمی‌کند. همین تشویش، اوضاع مزایده‌های آثار دست‌دوم را بهبود می‌بخشد.

مزایده‌ی ایده‌ها

تا چه حد با فضای مزایده‌ی آثار هنری و گالری‌ها آشنایی دارید؟ در اولی با جایی برای خرید آثار دست‌دوم هنری مواجه خواهید شد و در دومی با فضایی برای تماشا و نهایتا خرید آثار هنری نو که داغ داغ از تنور استدیوها بیرون آمده‌اند. در فضای گالری بحث بیشتر پیرامون انگیزه‌های تولید اثر و زمانی است که هنرمند صرف تولید اثر کرده. اما در یک مزایده، تحسین و پول حرف‌های بلندتری دارند. حرف‌هایی که البته به طرز جالبی در صحبت خیلی از غیرخریداران خلاصه می‌شود. بسیاری از خریداران آثار هنری دست‌دوم در مزایده‌ها ثروتمندتر از آنی هستند که نام هنرمند به آن‌ها تعلق بگیرد. پس چه اتفاقی می‌افتد که ارزش یک کار را جدا از فضای رقابتی متوجه می‌شوند! هیچ اتفاقی! فضای مزایده‌ها به جز تحسین‌کنندگان ثروتمند، پر است از هنرمندانی که تنها برای تحسین ارزش کاری به آنجا سرازیر شده‌اند. آن‌ها در بحث‌هایشان پیرامون زیبایی اثر، و اهمیت وجود این اثر در خانه‌ی یک هنرمند برای خلق یک اثر جدید، فضا را رقابتی و خریداران را ترغیب به پرداخت پول بیشتر می‌کنند. اما این روند چه تاثیری بر خلاقیت خود هنرمندان دارد؟

خلاقیت نیز موتور رقابتی دارد!

اگر فکر می‌کنید خلاقیت خود جوش است درست فکر کردید! اما کافی نیست! خلاقیت نیاز به پر و بال گرفتن دارد! فضای رقابتی، آتش خلاقیت را باد می‌زند. در واقع، هنرمندان با ایجاد یک فضای رقابتی برای فروش اثر هنری دست‌دوم در یک مزایده، خودشان را درگیر رقابت بزرگ‌تر برای تولید اثری بهتر خواهند کرد. این یعنی به دنبال تولید اثری خواهند رفت که از ویژگی‌های هنر دست‌دوم در مزایده بهره‌مند، و حتی خلاق‌تر و بالطبع بهتر از آن باشد. چون در این فضای رقابتی حرف از خلاقیت است، اگر پاداشی در نظر گرفته می‌شد هیچ کمکی به تولید اثر دست اول نمی‌کرد. (این یک اصل ثابت شده‌است که وجود پاداش‌های سریع و اتوماتیک‌وار خلاقیت را می‌کشد در حالی که زمان و خاموش نشدن رقابت بدون پاداش، آتش رقابت را داغ نگه می‌دارد.) در واقع همین عدم وجود پاداش خودش به پروسه‌ی تولید خلاق کمک می‌کند. در کل، فروش یک اثر هنری دست‌دوم با ارزش بالاتر، به نوعی کمک به خلق اثر هنری اریجینال است.

هنردست‌دوم

شاید در یک استدیو و یا گالری هنری که کار اریجینال و دست اول به نمایش در می‌آیدحس تحسین مدرن بالاتر باشد، اما تنور داغ رقابت برای تولید چنین آثاری در واقع مزایده‌هایی هستند که هنر دست‌دوم می‌فروشند. هنرمندان دست‌اول با دانستن این که به یک اثر خلق شده برای تاثیرپذیری نیاز دارند، با حضور در مزایده‌ها، چشم و گوش خریدار را بر آنچه در حال خرید آن است باز می‌کنند و با گفتمانشان برای خودشان و خریدار فضای رقابتی ایجاد می‌کنند، و البته از بحث‌های پیرامون هنر دست‌دوم، به راحتی ایده‌هایی برای خلق اثر خودشان به دست می‌آوردند.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.