پرده جدید برای سال جدید

Rate this post

نوروز در ذهن ما ایرانیان با پاکیزگی و نو شدن پیوند خورده است و همه ما تلاش داریم سال جدید را با انگیزه بیشتر و روحیه‌ای بهتر آغاز کنیم. خرید مبلمان و وسایل جدید یکی از کارهایی است که در آستانه نوروز رونق زیادی پیدا می‌کند، چرا که تغییر دکوراسیون تاثیر زیادی بر رضایت ما از زندگی دارد. شاید بتوان خرید پرده جدید را یکی از بهترین تصمیمات در آستانه نوروز عنوان کرد، زیرا در کنار تاثیر بزرگی که بر ظاهر خانه می‌گذارد، نسبت به تعویض وسایلی چون مبل یا فرش نیازمند هزینه کمتری است. در این مطلب سعی می‌کنیم راهنمای خرید پرده را ارائه کنیم تا بتوانید در مورد خرید بهترین پرده پذیرایی و اتاق خواب به‌راحتی تصمیم‌گیری کنید. پس اگر شما هم تصمیم به خرید پرده جدید گرفته‌اید، با ما همراه باشید تا نکات مهم در مورد خرید پرده را مرور کنیم.

خرید پرده جدید برای سال نو

حالا که تصمیم به خرید پرده برای سال نو گرفته‌اید، بهتر است بدانید که پرده‌ها علاوه بر کنترل شدت نور ورودی و محافظت از حریم شخصی، نقش پررنگی نیز در زیباسازی فضای خانه ایفا می‌کنند. از آنجایی‌که پرده از معدود المان‌های دکوراتیوی است که سطوح عمودی یعنی دیوارها را مزین می‌کند، در انتخاب آن باید دقت بیشتری به خرج داد؛ به‌همین دلیل آگاهی از نکات مهم در خرید پرده اهمیت ویژه‌ای دارد. در ادامه نکته‌های مهم در انتخاب پرده را بازگو می‌کنیم تا در خرید پرده مناسب مشکلی نداشته باشید.

اهمیت سبک پرده

سبک پرده را مطابق با سبک دکوراسیون خانه انتخاب کنید، به این معنی که اگر دکوراسیون خانه شما کلاسیک و یا سلطنتی است، از پرده‌های کلاسیک استفاده کنید و برای دکوراسیون مدرن نیز پرده مدرن به کار ببرید. ناهماهنگی بین سبک دکوراسیون خانه و سبک پرده، یکی از بدترین اشتباهات در انتخاب پرده است.

چگونه رنگ پرده را انتخاب کنیم؟

اولین ویژگی‌ای که با دیدن هر وسیله به چشم می‌آید، رنگ آن است. رنگ‌ها در فضاسازی و القای احساسات بسیار موثر هستند، لذا در انتخاب رنگ پرده باید دقت زیادی داشته باشید. برای تعیین رنگ پرده باید هماهنگی با رنگ مبلمان، فرش و دیگر وسایل خانه را در نظر بگیرید. اگر در فضای خانه از دکوراسیون مینیمال استفاده کرده‌اید، پرده سفید، خاکستری و یا ترکیبی از سفید و مشکی انتخاب‌های خوبی خواهند بود. چنانچه قصد خرید پرده رنگی را دارید، باید اصول هارمونی رنگ را رعایت کنید تا در کنار هماهنگی پرده با دیگر وسایل، از شلوغی بیش از حد جلوگیری شود. برای مثال استفاده از تم رنگ اصلی به‌کار رفته در دکوراسیون، جلوه مناسبی را برای خانه ایجاد خواهد کرد. سعی کنید بیش از دو رنگ مختلف در پرده‌ موردنظرتان به‌کار نرفته باشد تا هماهنگی لازم با بقیه المان‌ها حفظ گردد. یکی از رنگ‌های مناسب برای پرده، رنگ قرمز یا لاکی است که می‌تواند با رنگ به‌کار رفته در فرش ایرانی ست شود. از دیگر رنگ‌های پرده مناسب برای خانه ایرانی نیز می‌توان به پرده فیروزه‌ای رنگ اشاره کرد.

انتخاب طرح مناسب پرده

انتخاب طرح و نقش پرده هم یکی از تصمیماتی است که بر نمای ظاهری خانه تاثیر می‌گذارد. برای دکوراسیون‌های ساده و مینیمال از طرح پرده ساده یا پرده‌هایی با طرح اندک استفاده کنید. برای سایر مدل‌های مختلف دکوراسیون می‌توانید بیش از این پیش رفته و از پرده طرح‌دار استفاده کنید، اما طرح پرده نباید بگونه‌ای باشد که فضا را شلوغ و نازیبا جلوه دهد. انتخاب پرده چروک نیز یکی از گزینه‌هایی است که می‌توانید در نظر داشته باشید، پرده چروک اگر به خوبی با دکوراسیون خانه هماهنگ شود جلوه خاص و زیبایی به آن خواهد بخشید.

آستری پرده

استفاده از آستری برای پرده یکی از نکاتی است که می‌تواند کمک زیادی به شما کند. آستری پرده نیاز به بستن کل پرده را در هنگام نور شدید از بین می‌برد و به علاوه امکان ست کردن آستری و پرده را در اختیارتان قرار می‌دهد. البته باید توجه داشته باشید که از آستری طرح‌دار برای پرده طرح‌دار استفاده نکنید. یکی دیگر از مزایای استفاده از آستری پرده، جلوگیری از تیره دیده شدن پنجره‌ها به هنگام شب است. با به کاربردن آستری، خیالتان از بابت حریم خصوصی نیز آسوده خواهد بود و خانه‌های اطراف به منزل شما دید نخواهند داشت.

ارتفاع مناسب برای پرده

علاوه بر ویژگی‌هایی که پیش‌تر به آن‌ها اشاره کردیم، ارتفاع پرده نیز عامل مهمی محسوب می‌شود. ارتفاع پرده‌ها را می‌توانید تا پایین پنجره یا تا کف اتاق در نظر بگیرید، اما توجه داشته باشید که پرده نباید روی زمین کشیده شود. کشیده شدن پرده روی زمین، علاوه بر کاهش عمر مفید آن، از زیبایی اتاق خواهد کاست. نکته جالب در مورد ارتفاع پرده این است که انتخاب پرده‌هایی که از سقف تا کف را می‌پوشانند نمای بهتری برای خانه‌های دارای سقف کوتاه ایجاد می‌کند و در واقع نقص ظاهری خانه را تا حدی جبران می‌نماید.

جمع‌بندی

برای خرید پرده مناسب باید نکات و عوامل مختلفی را در نظر بگیرید. رنگ، طرح، ارتفاع و سبک پرده از جمله مواردی هستند که تصمیم‌گیری درست در مورد هرکدام از آن‌ها به خرید پرده مناسب خانه منجر می‌شود. بزودی سبک‌های مختلف پرده را در مقاله‌ای جداگانه بررسی می‌کنیم و در آن به‌طور دقیق‌تر به انواع سبک پرده می‌پردازیم.

 

ممکن است این مقالات را هم دوست داشته باشید: