پیشنهادهایی برای افزایش حریم خصوصی خانه!

Rate this post

یکی از مفاهیم مهم و تاثیرگذار در امنیت ارتباطات جمعی، حفاظت از حریم شخصی است که در حوزه‌های مختلف، مصداق پیدا می‌کند. حفظ حریم شخصی در هر حوزه‌ای که باشد، موجب کاهش سطح آسیب پذیری فرد شده و در نهایت، آرامش شخص را افزایش می‌دهد؛ حفاظت از حریم شخصی خانه، یکی از همین مصداق‌هاست.
از آنجا که مامن امن همه افراد خانه است، حفظ حریم شخصی خانه یک عنصر مهم و کلیدی تلقی می‌شود. شما برای افزایش حریم شخصی خانه خود چه تدابیری اندیشیده‌اید؟ اگر می‌خواهید فاکتورهای موثر بر افزایش حریم شخصی خانه را بشناسید، با این مقاله از شیپور همراه باشید.

شناسایی مسیرهای مُخل حریم خصوصی خانه

موقعیت خانه شما، آپارتمانی یا ویلایی بودن منزل، تعداد درب و پنجره‌ها و بسیاری فاکتورهای دیگر در مورد حریم خصوصی منزل شما نقش تعیین کننده دارند. قبل از هرچیز، با توجه به شرایط خاص خانه خود، مسیر دید همسایه و دیگر ساکنین را به منزل شناسایی کرده و بعد از آن، به دنبال راه حل متناسب با آن باشید.

پنجره‌ها، پنجره‌ها و پنجره‌ها!

نقاشی روی شیشه و افزایش حریم خصوصیاولین مسیری که می‌تواند باعث نقض حریم شخصی شما در خانه شود، پنجره است. هرچند پرده‌ها از قدیم الایام راه حلی برای حفظ حریم شخصی خانه به حساب می‌آیند، اما بد نیست با مسیرهای جدیدتر و خلاقانه‌تری نیز آشنا شوید که گوشه چشمی به هنر دکوراسیون داخلی نیز دارد.

نقاشی روی شیشه یا ویترای

رابطه‌تان با شیشه‌های رنگی که حال و هوای خانه‌های سنتی قدیم را دارد چطور است؟ آیا شیشه‌های رنگی شما را هم به وجد می‌آورد؟
اگر سبک دیزاین منزل شما سنتی است، می‌توانید در کنار استفاده از پرده‌های نازک، از هنر ویترای برای رنگ کردن شیشه‌ها استفاده کنید. مطمئن باشید که جلوه این هنر روی شیشه‌‌های خانه بی‌نظیر است. البته اگر سبک دکور سنتی ندارید، بازهم می‌توانید از جادوی این هنر برای شیشه‌های نورگیر، حمام و سرویس بهداشتی استفاده کنید.

پوششی محافظ از جنس گیاه

پوششی محافظ از جنس گیاهشاید پیاده‌سازی این ایده نسبت به شرایط و نوع ساختار هر خانه کمی مشکل باشد، اما بعد از پیاده سازی حسابی از خجالتتان در می‌آید، چرا که خیلی خاص و منحصر بفرد است. اگر می‌خواهید به روشی خلاقانه دید همسایه به خانه خود را مسدود کنید، به فکر تهیه استند طبقاتی گل و گیاه باشید تا گیاهان را به صورت انبوه و فشرده روی آن قرار دهید و دیواری از گل و گیاه بسازید.
وقتی این استند طبقاتی با پوشش گیاهی فشرده پشت پنجره قرار بگیرد، دید اغیار به محیط خانه سد خواهد شد. برای افزایش حریم خصوصی خانه به واسطه این روش، می‌توانید از پرده‌های نازک یا برچسب‌های شیشه مات‌کن نیز استفاده کنید تا جای نگرانی باقی نماند.

مسدود سازی دید همسایه از بالکن

تراس و بالکن نیز می‌تواند یکی از مسیرهای ناقض حریم خصوصی شما در منزلتان باشد. آنچه واضح است برای جلوگیری از نقض حریم خصوصی خانه از طریق تراس و بالکن به یک دیوار با قابلیت جابجایی نیاز دارید تا تا هم حریمتان حفظ و هم بالکن، بالکن باقی بماند. خوشبختانه این دیوارهای چرخان و متحرک در انواع و اقسام مختلف و متناسب با هر نیاز و سلیقه در بازار موجود هستند.
اگر بالکنی پر از گل و گیاه دارید، دیوارهای متحرک سبز ایده خوبی به نظر می‌رسد. همچنین اگر نمی‌خواهید مانع ورود نور به بالکن شوید، دیوارهای متحرک مجوف علاوه بر حفظ حریم شخصی خانه، ورود نور به داخل را نیز ضمانت می‌دهد.

افزایش حریم شخصی در تراس‌های بدون سقف

سایبان‌های دستی، سایبان‌های برقی، سایبان پارچه‌ای و سقف‌های متحرک راه حل‌های پیش روی شماست. اگر قرار است بالکن گلخانه کوچک خانه شما باشد، نباید با ایجاد دیوار دائم مانع از ورود نور خورشید به بالکن شد. نوع کاربری شما از تراس و سلیقه شخصی‌تان تعیین می‌کند کدام سقف مناسب فضای بالکن شماست.

اهمیت درب ورودی در افزایش حریم شخصی خانه

اهمیت درب ورودی در افزایش حریم شخصی خانهشاید تا این لحظه متوجه اهمیت درب ورودی در مقوله حریم شخصی خانه نشده باشید. ساختار معماری برخی منازل به این صورت است که درب ورودی هیچ دیدی به داخل منزل ندارد، اما گاهی اوقات ماجرا برعکس می‌شود؛ یعنی به محض باز شدن درب ورودی، زیر و بم خانه در نمایش انظار است. بازهم نصب انواع پرده راه حل نوستالژی این چالش است، ولی اگر به دنبال چاره‌ای هستید که کمی شیک‌تر و شکیل‌تر باشد، بهتر است به فکر خرید پارتیشن (پرده پارت) باشید.
تنوع طرح و مدل پارتیشن‌ها به قدری زیاد است که احتمالا برای انتخاب نهایی، کمی گیج شوید، ولی در عوض مزیتش این است که دستتان در انتخاب باز است.

جایگاه صدا در حریم شخصی خانه

قطعا حریم شخصی خانه شما به المان‌های بصری محدود نمی‌شود. گفتار، بحث‌ها و جریانات صوتی داخل منزل شما نیز جزو حریم شخصی شما و خانوده شما به حساب می‌آید که عدم حفاظت از آن، باعث اختلال در آرامش شما خواهد شد.
کانال کولرها، نورگیرها، و حتی پنجره‌ها مولفه‌هایی تاثیرگذار در حفظ حریم شخصی منزل شما هستند. بهتر است شیشه‌ها را دوجداره کرده و از مطرح کردن بحث‌های مهم و خصوصی کنار درب‌ها، پنجره‌ها، نورگیرها و کانال کولر به شدت خودداری نمایید. هرجایی که احتمال خروج صدا دارد، باید مورد توجه ویژه اعضای خانه قرار بگیرد و تا جای ممکن، ایزوله شود.

ممکن است این مقالات را هم دوست داشته باشید: