۱۰ راهنمایی جامع برای موفقیت در هر گونه مصاحبه استخدام

در طول تاریخ نرخ بیکاری همیشه در حال افزایش و کاهش بوده. افزایش بیکاری یک آسیب بزرگ اجتماعیه که اگه بهش توجه نشه می تونه مصیبت های زیادی رو به همراه داشته باشه. در حالی که کشور ما با این مشکل بسیار درگیره بد نیست کمی درباره راه حل های این مشکل آشنا بشیم. مشکل بیکاری خاص کشور ما نیست و حتی کشورهای بزرگ صنعتی و قطب های اقتصادی دنیا هم درگیر این مشکل هستن. برای مثال در می ۲۰۱۰ میلادی سازمان آمار کار ایالات متحده اعلام کرد برای هر فرصت شغلی، به طور متوسط پنج نفر کاندیدای شغل وجود داره. این موضوع فقط یه معنی میده: رقابت!
برای هر فرصت شغلی مشکل رقابت وجود داره. وقتی صحبت از رقابت باشه موفقیت در مصاحبه استخدام خیلی مهم می شه. جایی که شما هستید و توانایی هاتون با کارفرمایی که به هر دلیل دنبال بهترین گزینه است.
سابقه کار و رزومه مناسب در مصاحبه استخدام خیلی مهم اند. بدون شک با این دو مورد شما می تونید یکی از بهترین گزینه های انتخابی برای کارفرما بشید. اما این دو مورد کافی نیستن. مهم ترین نیاز کارفرما اینه که کارکنانش با محیطی که در اون حضور دارن، سازگاری لازم رو داشته باشن. اون ها می خوان بدونن شما چقد با محیط کار سازگاری روحی و فرهنگی دارید و چقدر مهارت های لازم رو دارید. خصوصیات مهمی که تعیین کننده ارزش شما در یک مصاحبه استخدام میتونه باشه: شور و شوق، حرفه ای بودن و توانایی انجام وظایف در شرایط نامناسب و زیر فشار بودن.
در هر مصاحبه استخدام که می خواید شرکت کنید، خودتون رو بذارید جای کارفرماتون. شما دوست دارید چه چیزهایی رو راجع به مراجعه کننده بدونید؟ دنبال چه خصوصیاتی می گردید؟ چه چیزی می تونه باعث رد متقاضی بشه؟ دنبال چه نوع آدمی برای استفاده از موقعیت هاتون هستید؟ چه سوالایی می پرسید و چه جوابایی دوست دارید بشنوید؟
نکات ذکر شده در خطوط زیر می تونه کمک خوبی باشه که با توجه بهشون باعث می تونید در یک رقابت برای به دست آوردن کار پیروز بشین. در حال حاضر تو خود سایت شیپور تعداد موقعیت شغلی با تنوع خاص وجود داره. به سایت شیپور و صفحه استخدام برید و با توجه به علاقتون آماده مصاحبه و پیدا کردن شغل باشید.

چطور برای مصاحبه آماده بشیم؟

اگه قبل از مصاحبه استخدام زمانی رو برای آمادگی اختصاص ندید، بدون شک نمی تونید به کارفرما بهترین خصوصیات و حالتتون رو نشون بدید. قبل از هر چیز درباره جایی که قراره جذب بشید تحقیق کنید. یک راه خیلی ساده این تحقیق جست و جوی اینترنتی اسمش در موتور های جست و جوگر و صفحه های مجازیه. اگه سایتی دارن به سایتشون برید. برنامه کاری و خط مش سازمان رو بخونید. گزارش سالیانش رو بخونید. تاریخچه تاسیس و اتفاقات مهم سازمان در گذشته رو مطالعه کنید. رقبای محل کاری که متقاضیش هستید رو شناسایی کنید. اخبارش رو دنبال کنید. اشخاص کلیدی و مهمش رو مثل مدیر و … بشناسید.
درباره شغلی که متقاضی استخدام در اون هستید به خوبی مطالعه کنید. رزومه خودتون رو طوری تنظیم کنید که مناسب این شغل باشه. بررسی کنید کدوم تجربه های شما برای کارفرمای شما اهمیت داره. در مصاحبه استخدام رو کدوم تجربه و مهارت باید تمرکز بیشتری داشته باشید؟ حتی اگه براتون ممکنه یک بار محلی که قراره در اون مصاحبه بشید رو ببینید تا براتون مثل یک مکان غریبه نباشه.
قبل از مصاحبه استخدام چند بار تمرینش کنید. سعی کنید لیستی از سوال های احتمالی رو بنویسید و بدید یکی از دوست هاتون ازتون بپرسه. جواب ها رو حفظ نکنید، اما مطمئن باشید که کلمات کلیدی رو به خاطر سپردید. اگه ممکن باشه شخص مصاحبه کننده رو بشناسید خیلی خوبه. سعی کنید با پیدا کردن اسمش از طریق صفحات اجتماعی بیشتر نسبت بهش شناخت پیدا کنید.

به جزئیات توجه کنید

نظر سنجی ها نشون داده مدیران و مسئولان استخدام به ظاهر افراد خیلی اهمیت میدن. مهم ترین جلوه ظاهر برای این افراد لباس متقاضیه. بدون شک برای تقاضای شغل های دفتری و سازمانی باید با لباس رسمی به مصاحبه برید. برای شغل های غیر دفتری نیاز نیست خیلی این تشریفات رو رعایت کنید، اما باز بهتره لباستون تمیز و مرتب باشه. لباس محافظه کارانه و معمولی بهترین انتخابه. شلوارهای جین، تی شرت، کتونی، کفش های ورزشی و … گزینه های خوبی برای روز مصاحبه نیستن. گوشیتون رو حتما خاموش کنید و یا در حالت بی صدا قرار بدید. تحت هیچ شرایط در دفتر کار با گوشیتون مشغول نشید.
۱۵ دقیقه پیش از قرار اونجا باشید و منتظر بمونید. ظاهرتون رو خوب چک کنید. از لحظه ای که به اونجا قدم گذاشتید به این موضوع که قراره اونجا کار کنید، فکر کنید. مودب و حرفه ای رفتار کنید.
یک خودکار و یا تبلت، هر چیزی برای نوشتن نکات همراهتون باشه. از مدارک و رزومتون نسخه های کپی شده اضافه داشته باشید. پرونده ها، مدارک، گزارش ها، نمودارها و خلاصه های پروژه هاتون رو به همراه داشته باشید. سعی کنید مدارکی به همراه داشته باشید که نشون بده شما در شغل های قبلیتون آدم موفقی بودید.

به برخورد اول اهمیت بدید

هدف اصلی شما از مصاحبه استخدام نزدیک شدن به شخص مصاحبه کننده و خوب جلوه کردنتون در برابر سوال ها و واکنش هاست. سعی کنید لبخند به لب داشته باشید و اشخاص رو به نام خانوادگیشون خطاب کنید. به هیچ وجه از اسم کوچک استفاده نکنید. ارتباط چشمیتون رو قطع نکنید.
دست دادن باعث می شه اعتماد به نفس شما زیاد شه. تا شخص مصاحبه کننده ننشسته شما هم بهتره سرپا بمونید. به حرکات دست و سرتون موقع حرف زدن توجه کنید. محکم راه برید و صاف بنشینید. دست به سینه بودن، جلوی دهان رو گرفتن و نگاه کردن به اطراف از جمله کارهایی هستن که حالت دفاعی و گریزان به چهره شما میدن که اصلا مناسب نیست.
لطیفه و حرف خنده دار تعریف نکنید. درسته در روابط اجتماعی طنز عامل بسیار خوبی برای نزدیکی و آب شدن یخ رابطه است. اما در مصاحبه استخدام می تونه عاملی خطرناک باشه. شما باید رفتار حرفه ای داشته باشید. بهتره از مشکلات بیکاری، مشکلات حکومتی و اجتماعی صحبت نکنید و درباره این مسائل نظر ندید.
زیاد و سریع صحبت کردن نکات بسیار منفی در مصاحبه استخدام به حساب میان. قبل از حرف زدن کمی مکث کنید. نشون بدید شنونده خوبی هستید. اگه تونستید درباره شرایط ورود به سازمان و این که افرادی مثل خود مصاحبه کننده چطور وارد سازمان شدن، سوال بپرسید. در پرسیدن سعی کنید طوری جلوه کنید این سوال ها بخاطر اشتیاقتون به این شغله.
اگه اولین برخورد شما از طریق تلفن بود، سعی کنید صداتون قدرتمند باشه و شمرده صحبت کنید.

مثبت باشید

هیچ وقت درباره شغل، رییس و محل کار قبلیتون شکایت نکنید. این نکته مهم ترین نکته بعد از ظاهر بر اساس نظر سنجی بین مدیرانه. شاید شما شکایت های به حقی از شغل قبلیتون داشتید، شاید با شما بد رفتار شده بود و یا عملکرد سازمان ضعیف بود، این مشکلات رو پیش خودتون نگه دارید. کارفرماها دوست ندارن کارمندهای ناراضی داشته باشن.
درباره همکاران قبلی هم چیز بدی نگید. شما باید وانمود کنید که آدم سازگاری هستید و خودتون رو با شرایط هماهنگ می کنید. درباره وضعیت بد جامعه و اقتصاد صحبت نکنید. مشکلات مالی و شرایط خانوادگیتون چیزهایی نیست که به شما در مصاحبه کمک کنه.
وقتی درباره شغل قبلیتون صحبت می کنید راه حل ها و دستاوردهاتون رو بیان کنید نه مشکلات و سرخوردگی هاتون. اگه ازتون سوال شد چرا شغل قبلی رو ترک کردید، بهترین جواب مثبت اینه که دنبال یه موقعیت کاری بهتر و شغلی مناسب تر می گردم.

آماده سوال های عادی باشید

وقتی از شما سوال های معمولی پرسیده میشه دقیقا به مناسب بودن شما برای استخدام در این شغل فکر می شه. هیچ کارفرمایی این سوال ها رو نمی پرسه تا اطلاعات شخصی شما رو بدونه و یا بدونه شما چطور زندگی کردید. به تمام این پرسش های معمولی به چشم یک شانس نگاه کنید و نقات قوت خودتون رو در جواب ها مطرح کنید. سعی کنید جواب هاتون خاص باشه. در حالی که بیشتر رقبای شما جواب های عادی به سوال ها میدن، جواب های خاص به یاد موندنی تر و با ارزش تر میشن. خیلی از این سوال ها ساده و رایج هستن، برای مثال:
از خودتون بگید: جوابتون کوتاه و پر نکته باشه. به تجربه های کسب شدتون در زندگی که به درد شغل مورد نظر میخوره اشاره کنید. حاشیه نرید و سعی کنید حرف های منطقی بزنید.
نقاط قوت شما چیه؟: شما باید برای این جواب تمرین کنید. قرار نیست شما یه مبتکر باشید، اما باید جوابتون نشون بده مهارت ها و نقاط قوت شما به درد این شغل می خوره. گفتن این که چه موفقیت هایی در شغل قبلیتون کسب کردید می تونه به شما خیلی کمک کنه.
برای چی می خواید اینجا کار کنید؟: اینجا همون جاییه که ضرورت خوندن درباره سازمان رو به شما یادآوری می کنه. بهتره اینجا از اطلاعاتتون استفاده کنید و مطرح کنید که علایقتون به این شغل میخوره و خصوصیاتتون سازگار با این شغله.
گاهی در مصاحبه تعریف کردن داستان هم می تونه کمک زیادی بهتون بکنه. به جای حرف زدن های معمولی تعریف یک خاطره و داستان راجع به توانایی هاتون، کار و زندگیتون قانع کننده تره. به خصوص اگه تاکید کنید از اون اتفاق یا خاطره درس مهمی در زندگیتون گرفتید.
سوال های سخت و منفی رو چطور جواب بدیم؟
علاوه بر سوال های آسون، سوال های سخت هم در هر مصاحبه وجود داره. این قسمت خیلی در رقابت و انتخاب شما نقش داره همیشه نیاز نیست به سوال های منفی و سخت به طور مستقیم جواب بدید. گاهی می تونید به راحتی اون رو غیر مستقیم جواب بدید و یک سوال منفی رو با جواب مثبت تموم کنید. برای مثال:
ضعف شما چیه؟: به راحتی می تونید این سوال رو طوری جواب بدید که نتیجه مثبت در برابر سوال منفی داشته باشه. برای مثال « من بی تاب رسیدن به نتیجم» یا مطرح کردن یک نقص جزئی به همراه راه حلش برای مثال: «من تو برنامه های روزانم کمی مشکل دارم ولی با یک مشاور برنامه ریز در ارتباطم که کنترلم می کنه». هیچ وقت ایرادی رو برای ذات و شخصیتتون مطرح نکنید.
از چی تو شغل قبلی خوشتون نمیومد؟: این سوال نباید شما رو وسوسه کنه تا شروع کنید به بد گفتن از کار قبلیتون. بهتره بگید کار قبلی خیلی آینده درخشانی نداشت و دستاوردی برام نداشت.
چطور با همکاراتون رفتار می کنید؟: اگه مشکلات کوچکی هم داشتید نباید مطرحشون کنید. مصاحبه کننده دوست داره راجع به سازگاری شما با بقیه سوال بپرسه. باید بگید آدمی سازگارید و با بدترین همکارها هم کار خودتون رو انجام می دید.

صادق باشید

نداشتن صداقت می تونه باعث شه شما شکست بخورید. اگه در زمینه ای اطلاع ندارید، صادقانه در برابر پرسش بگید که نمی دونید. برای مثال اگه ازتون پرسیدن نرم افزاری رو بلدید و شما اون نرم افزار رو بلد نیستید، نگید باهاش آشنایی دارید. امکان داره سوال های بیشتری درباره نرم افزار بشه و معلوم شه شما دروغ گفتید. دروغ باعث می شه کارفرما به همه اطلاعات و رزومه شما شک کنه. بهتره جای جواب اطلاعی ندارم بگید می تونید تضمین کنید که خیلی زود کار با نرم افزار رو یاد می گیرید.
در رزومتون دروغ ننویسید. دستاوردهاتون در مدرسه و شغل های قبلی رو ذکر کنید، اما اغراق نکنید. سعی کنید از یک کسی که در اونجا کار می کنه برای رزومه کمک بگیرید.
نیازی نیست ضعف های خودتون در شغل قبلی و یا دوران تحصیلی رو مطرح کنید. یا اگه تونستید با تجربه به مهارتی دست پیدا کنید نیازی نیست ذکر کنید که آموزشش رو ندیدید. بهتره خودتون رو داوطلب به دست آوردن شغل نشون بدید. نیازی نیست درباره مشکلات و خانوادتون حرف بزنید.

سوال پرسیدن

سول های خوب پرسیدن به اندازه جواب های خوب دادن موثره. سوال ها باید نشون بده شما به شغل علاقه دارید و دوست دارید راجع به این شغل بدونید. از این سوال ها کارفرما می فهمه شما درباره شغل و سازمان تحقیق کردید و در مورد کار جدی هستید.
برای مثال درباره کاری که باید انجام بدید بپرسید. این که پروژه هایی که انجام دادید بهش مربوطه. داشتن چه مهارت هایی باعث پیشرفتتون می شه. چه موقعیت هایی در آینده پیش میاد. سوال هایی که نشون بده برای بلند مدت دنبال این کارید، چون هیچ شرکتی به کارمندهایی که خیلی زود میرن، علاقه نداره.
راجع به جزئیات شغل بپرسید. به چه کسی باید گزارش بدم؟ چند عضو دیگه در این زمینه همراه من هستن؟ هدف اصلی سازمان چیه؟
سوال های بد می تونه باعث عدم موفقیت شما بشه. اگه راجع به تعطیلات و میزان مرخصی بپرسید این نشون میده شما بیشتر به استراحت فکر می کنید تا کار کردن. درباره بقیه متقاضی های شغل سوال نپرسید. این نشون میده شما از مناسب بودنتون برای شغل مطمئن نیستید و اعتماد به نفس کمی دارید.

راجع به پول بحث نکنید

وقتی هنوز شما استخدام نشدید بهتره درباره شغل بحث نکنید. بهتره درباره خصوصیات خوب و ویژگی های مناسبتون به جای پول بحث کنید. اصولا کارفرما دوست نداره در مصاحبه راجع به حقوق صحبت بشه.
اگه ازتون خواسته شد که بگید چقد حقوق می گرفتید، اگه می تونید راجع بهش بحث نکنید و بحث رو به خصوصیاتتون بکشونید. اگه ازتون پرسیدند چه حقوقی انتظار دارید؟ بهتره جواب بدید شما دنبال یک شرایط کاری مناسب با حقوق خوب می گردید که جای پیشرفت داشته باشه. اگه حقوق رو خیلی بالا مطرح کنید ممکنه شغل رو از دست بدید و اگه کم مطرح کنید بدون شک خودتون رو بی ارزش کردید.
در هر حال بهتره میزان حقوق بالایی رو مطرح کنید و بگید از چنین موسسه ای چنین حقوقی انتظار میره و من با توجه به توانایی هام می تونم با این حقوق کار کنم. بهتره فرد مصاحبه کننده متوجه بشه شما حاضر نیستید این شغل رو با قیمت پایین انجام بدید.

پیگیر شغلتون باشید

این یک اصل مهم برای به دست آوردن کاره. از خود مصاحبه تا به دست آوردن شغل باید پیگیر باشید. بهتره کارت و یا شماره تماس مصاحبه کننده رو بگیرید و شماره تماس خودتون رو بهش بدید. بعد از تموم شدن مصاحبه نکات مهم و کلیدی مصاحبه رو جایی بنویسید و ارزیابی کنید.
قبل از ترک کردن مصاحبه، فرایند استخدام رو از مصاحبه کننده بپرسین. چه زمانی تصمیم می گیرین؟ اطلاعات دیگه ای نیست که در اختیارتون قرار بدم؟ یک نوشته شامل تشکر و نشون دادن این که شور و شوقتون برای به دست آوردن شغل ادامه داره برای مصاحبه کننده بنویسید. نوشته دستی می تونه خیلی موثر باشه ولی اگه نتونستید حداقل یک ایمیل بفرستید.
اگه تا موقعی که انتظار دارید باهاتون تماس بگیرن، تماس نگرفتن زنگ بزنید و پرس و جو کنید. گاهی این فرایندها بیشتر از انتظار شما طول می کشه. پیگیر بودن شما نشون دهنده علاقه شما برای کار و دیده شدن دوباره اسمتونه.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.