۱۰ ابتکار بزرگ اما شکست خورده در صنعت خودرو!

خودروهایی که امروزه تونستن از پس نیازهای مختلف ما بر بیان، بدون شک مسیر بسیار طولانی رو در طول تاریخ صنعت خودرو سازی گذروندن. برای این محصول در طول سالیان، هزاران ایده و طرح داده شده و بعضی ها پذیرفته شدن و جواب گرفتن، بعضی ها هیچ وقت عملی نشدن و بعضی ها نتونستن جایگاهی در صنعت خودرو پیدا کنن. در متن زیر ۱۰ ابتکار و نوآوری بزرگ رو معرفی کردیم که نتونستن جایگاهی در خودروهای آینده داشته باشن.

خودروی هسته ای فورد

خودروی هسته ای یکی از مهم ترین ایده های صنعت خودروسازی بود که باید خوشحال باشیم که همیشه در حد یک ایده باقی موند. در سال ۱۹۵۸ میلادی کمپانی فورد کانسپت خودروی هسته ای خودش رو که قرار بود با انرژی هسته ای کار کنه، نمایش داد. این ایده با استفاده از تکنولوژی انرژی هسته ای راه جدیدی برای مصرف سوخت پیدا می کرد. در واقع این خودرو به همراه خودش یک راکتور هسته ای کوچک حمل می کرد. اما مشکلاتی مثل قیمت و خطرات رادیواکتیویته در اثر تصادف باعث شد تا این ایده هیچ وقت جایی در صنعت نداشته باشه. این یک موضوع بسیار خوشحال کننده است که این طرح در اون دوران شکست خورد و باعث فجایع هسته ای نشد. این بحران و خطر برای مردم امروزی بسیار قابل درک تر از مردم دهه ۶۰ میلادیه.

استفاده از جوی استیک برای کنترل خودرو

از زمانی که خودرو اختراع شده تا به امروز همیشه از فرمان برای هدایت خودرو استفاده شده. اما ساب یک بار برای یک نوآوری تلاش کرد تا راننده ها جور دیگه ای خودرو رو هدایت کنن. نوآوری بزرگی که از جوی استیک به جای فرمون در ساب ۹۰۰۰ استفاده کرد که به پرومته مشهور بود. جوی استیک در وسط خودرو قرار داشت و با رفتن به راست و چپ جهت حرکت خودرو رو هدایت و کنترل می کرد. یکی از خوبی های استفاده از این طرح کاهش آسیب های احتمالی به راننده در تصادفات رانندگی در اثر برخورد به فرمون بود. اما استفاده رایج و راحت از فرمون باعث شد این ایده شکست بخوره. از این فناوری فقط در یک خودرو استفاده شد و چون مورد استقبال قرار نگرفت، هیچ وقت در صنعت خودروسازی تکرار نشد.

خودرو پروانه دار

خودروی پروانه دار یک پیشرفت بزرگ در دهه ۲۰ میلادی بود که هیچ گاه در صنعت جایی پیدا نکرد. در اون دوران هواپیماها صنعت حمل و نقل رو به طور کامل دگرگون کرده بودن. وقتی پرواز برای بشر به این راحتی ممکن بود، پیش بینی محبوب اومدن خودروهای پروانه دار که قادر به پرواز در مسافت های کوتاه بودن، بحث داغ صنعتگرها بود. خودروی پروانه دار تصویر بالا مشهور به هلیکا توسط یک مهندس فرانسوی به نام مارسل لیات به منظور پرواز طراحی شده بود. این خودرو استایل آیرودینامیکی بسیار مناسبی داشت و در طراحیش جزئیات زیادی در نظر گرفته شده بود. خودروی پروانه دار هیچ وقت نتونست پرواز کنه و پروانه فقط تونست در حرکت به خودروی هلیکا کمک کنه. اما مشکلات بحرانی هلیکا مثل نداشتن ترمز، فرمون و هیچ محافظی برای برخورد نکردن عابرین پیاده به پروانه باعث شد، این طرح با شکست مواجه بشه.

فناوری حمل کننده مردم

اگه نگاهی به کارتون های دهه ۶۰ میلادی بندازید، می تونید رد پای این تکنولوژی رو در اون دوره ها ببینید. بسیاری از مردم در گذشته باور داشتن روزی این وسیله های نقلیه جای خودروها رو بگیرن. این باور و ایده بیشتر از گسترش ریل های برقی قوت گرفت. این بار به جای قطار و مترو، حمل کننده های بسیار کوچیکی باشن که به طور شخصی استفاده بشن و این بار به طور جداگانه بتونن از نقطه ای تا نقطه دیگه مسیر رو طی کنن بدون داشتن ایستگاه های مشخص و عمومی. این فناوری هنوز یک ایده نابود شده به حساب نمیاد، بلکه روش کار می شه تا بتونن به حدی گسترشش بدن که قابل رقابت با عملکرد مترو و قطار از نظر راحتی و قیمت باشه.

خودرو زیر دریایی

استفاده از زیردریایی های کوچیک بیشتر ایده ای بود که برای فواید نظامی مورد توجه بود. ایده ای که بارها براش در قرن بیستم میلادی تلاش های ناموفق صورت گرفت و هیچ وقت به عنوان یک طرح گسترده صنعتی پذیرفته نشد. وقتی خودروها در دهه ۲۰ میلادی خیلی فراگیر شدن و روند افزایش استفاده ازشون متوقف نمی شد، ساخت خودروهای زیر دریایی ایده ای بود که ذهن بعضی از صنعت گران رو به خودش مشغول کرد. مثل تلاش برای خودروهای پرنده، این امکان وجود داشت که در آینده خودروهایی تولید بشن که علاوه بر رانندگی بر روی زمین، در زیر آب هم این قابلیت رو حفظ کنن. این ایده هیچ وقت نتونست عملی بشه. ایده ای که در صورت عملی شدن تحولی بزرگ در صنعت، تجارت و نوع رانندگی ایجاد می کرد.

خودروهای خودران

درسته که کمپانی های زیادی مثل گوگل خودروهای خودران ساختن و درباره این موضوع رقابت شدیدی ایجاد شده، اما این ایده هنوز به طور کامل تحقق پیدا نکرده. در ۵۰ سال گذشته تلاش های زیادی برای ساخت این دست خودروها شده. امید زیادی وجود داره که با پیشرفت تکنولوژی و افزایش قابلیت هاشون خودروهای خودران همه شرایط یک خودروی ایده آل رو داشته باشن. سنسورهای صوتی، دوربین ها و سیستم کروز کنترل باعث پیشرفت های سریعی در دو دهه اخیر نسبت به خودروهای دهه ۹۰ میلادی شدن. پیش بینی می شه خودروهای خودران تا سال ۲۰۲۵ ساخته بشن اما این پیش بینی کمی بلندپروازانه به نظر می رسه. در مطلب « خودرو سازی بنز از پسش بر اومد…کامیونی بدون نیاز به راننده» با تلاش هایی برای ساخت این خودروها آشنا می شیم.

خودروهای پرنده

خیلی از مردم شاید به خصوص در دهه های اخیر به خودروی پرنده به چشم یک آرزو نگاه نمی کنن و دنبال عملی شدن این پروژه هستن. علاوه بر آزمایش هایی که در سالیان دراز برای ساخت خودروی پرنده شده، هیچ وقت این ایده نتونست در نمونه ای دیده بشه که قابلیت تولید انبوه رو داشته باشه. حتی اگه نمونه ای تولید بشه که قابلیت پرواز داشته باشه، بزرگ ترین مشکل نبود قوانین برای پرواز خودروها در سرتاسر جهانه. بنابراین محدوده عملی شدن این ایده در حال حاضر فقط فیلم های علمی تخیلیه. تا زمانی که فناوری خودروهای خودران عملی نشه، بدون شک پروژه خودروهای پرنده ممکن نیست.

چراغ سوم و گلگیرهای متفاوت

در تراکر ۴۸ استفاده از چراغ جلوی سوم و گلگیرهای دفاعی تنها دو ابتکار موجود از طراحی این خودرو بود. خودرویی که هیچ گاه در صنعت جایی پیدا نکرد. پرستون تراکر طراح و سازنده نمونه اولیه این خودرو پس از جنگ جهانی دوم بود. این خودرو از امکانات دیگه مثل دیسک ترمز و قرار داشتن موتور در پشت خودرو هم برخوردار بود. سرعت پیشرفت خودروسازی بعد از جنگ جهانی دوم باعث شد این خودرو جایگاه خاصی در بازار آمریکا داشته باشه.

توالت در خودرو

برای ساخت خودروهایی با توالت در گذشته تلاش ها و آزمایش های زیادی شده. یکی از مهم ترین دلایل شکست این طرح و این که در خودروهای امروزی موجود نیست، مشکل تامین ایمنی و بهداشت برای مخزن های حمل کننده فاضلابه. علاوه بر این ساخت یک توالت در خودرو نیاز به اشغال فضای مفید زیادی از فضای خودرو داره. بدون شک این ویژگی در سال های نزدیک هم به خودروهای سواری اضافه نمی شه. کادیلاک در سال ۱۹۴۷ میلادی خودرویی با این گزینه ساخت و ادعا کرد این خودرو بدون توقف می تونه تا ۱۰ هزار کیلومتر رو طی کنه. اما بدون شک توقف کردن همیشه برای دستشویی رفتن نیست. این ایده می تونست برای مسافرت های طولانی و وقتی تو ترافیک گیر کردید مناسب باشه، اما هیچ وقت نتونست طرح محبوبی باشه.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.