۱۰ خط قرمز برای خرید خودرو دست دوم!

خریدن خودرو دست دوم، حرکت اقتصادی مناسب برای کسانیه که نمی تونند برای خرید یک خودروی نو هزینه کنند یا خرید یه خودروی صفر رو خیلی به صرفه نمی دونند. دلیل خیلی واضح این اتفاق ارزون تر بودن خودرو دست دوم نسبت به خودروی صفره. اما بدون شک این ارزون بودن نمی تونه بی دلیل باشه. خودروی صفر در بیشتر اوقات از خودرو دست دوم ایمن تر و مطمئن تره. به طور طبیعی هیچ وقت برای خریدار خودروی صفر نگرانی برای آسیب دیدگی قسمتی از خودرو و خوب کار نکردنش مطرح نیست. خرید خودروی نو در واقع خط قرمز خاصی نداره. اما خرید خودرو دست دوم وقتی با خط قرمزهاش آشنا باشید انتخاب مناسبیه.

خودرو دست دوم با قیمت ارزون تر و کیفیت بالایی که در ذهن خریدارها ثبت کرده، هنوز گزینه خوبی برای خریده. اما وقتی خودرو دست دوم به معنی واقعی کارکرد مناسبی نداشته باشه و یا آسیب دیده باشه، در واقع باعث می شه همون مقدار پول کمی که می خواستید خرج کنید هم هدر بره. اما خوشبختانه راه های مناسبی وجود داره که بشه تشخیص داد خودرو دست دوم مناسبه یا نه.

زنگ زدگی بیش از حد

بیشتر مشکلات خودرو قابل تعمیر و جایگزینیه. اما این مزیت برای همه مشکلات وجود نداره. زنگ زدن بیش از حد خودش یکی از این مشکلاته. جایگزینی قسمت های زنگ زده بسیار پر هزینه و وقت گیره. برای مثال زنگ زدن اسکلت ماشین، نشون دهنده ناکارآمدی خودرو برای استفاده است. اگر هم بخواهید قسمت کوچکی از اسکلت رو جایگزین کنید، بسیار گرون و نامناسب برای خرج کردن می شه و اگه عوض نکنید خودرو برای کارکردن مناسب نیست. به دلیل اهمیت زنگ زدگی، حواستون باشه خودرویی رو که می خواهید بخرید، در نقاط کلیدی و مهم زنگ نزده باشه. البته زنگ زدگی در کف خودرو خیلی مهم نیست.

شوره زدگی بدنه

هیچ کس یه خودرو با ظاهر بد و بوی نامناسب رو نمی خره. یه خودروی شوره زده، دقیقا این دو خصوصیت رو داره، علاوه بر این معایب، شوره زدگی بدنه یک خودرو نشون دهنده معایب زیر پوستی بیشتره. خودروهایی که زیر آب رفته باشند و یا توسط آب صدمه دیده باشند اصلا انتخاب خوبی برای خرید نیستند. چون همه کمپانی های بزرگ دنیا بر این اعتقادند که آب تمام سیستم های خودرو رو اعم از الکتریکی و مکانیکی به ناکارآمدترین شکل ممکن درمیاره. هزینه رفع مشکل خودروی شوره زده بدون شک هزینه ای که با خرید خودرو دست دوم پس انداز می شه رو از بین می بره.

نشونه های رنگ کردن

رنگ کردن دیوار خونه ایده خیلی خوبیه که باعث تمیز به نظر رسیدن هر خونه ای می شه. اما رنگ کردن خودرو می تونه منظورهای متفاوتی داشته باشه. رنگ جدید خودرو یا این که قسمتی از اون رنگش با بقیه قسمت ها تطابق نداشته باشه اصولا نشون میده که خودرو پیش از این تعمیر اساسی شده یا تصادفی بوده. خیلی اوقات خسارت های وارد شده از یک تصادف قابل چشم پوشیه اما بیشتر خریدارها دوست ندارند یه خودروی تصادفی رو بخرند. به خصوص وقتی فروشنده سعی می کنه این تصادف رو از چشم مشتری مخفی کنه. رنگ کردن خودرو یکی از راه های پنهان کردن عیب و خسارت خودرو میتونه باشه. به همین دلیل برای خرید خودرو دست دوم نگاه دقیقی به خودرو بندازید تا یقین کنید رنگ همه قسمت های خودرو یکپارچه است و رنگ خودرو خیلی جدید نیست.

چراغ های هشدار دهنده

همه راننده ها در طول رانندگی با هر خودرویی با چراغ های هشدار دهنده مواجه میشن. روشن شدن این چراغ ها اتفاق طبیعیه، اما روشن شدن زیادشون نشون میده یا حس گر ها خراب شدند و یا خودرو دچار مشکل جدی شده.
اگه دنبال خرید خودرو دست دومی هستید که چراغ های هشدارش براتون چراغونی شده، این اتفاق به اندازه کافی خط قرمز پر رنگی برای نخریدن این خودرو هست. البته شکی نیست که اصولا روشن شدن چراغ های هشدار به دلیل مشکلات کوچیکه ولی همین جمع شدن مشکلات کوچیک می تونه در آینده مشکلات بزرگی ایجاد کنه. اگه به خودرویی با این خصوصیت برخوردید و خیلی ازش خوشتون اومد، حداقل اون رو به یه مکانیک مطمئن نشون بدید تا نگرانیتون درباره هشدارها بر طرف بشه.

کف پوش جدید یا عدم تطابق کف پوش

یه خط قرمز ممکن دیگه عوض شدن کف پوش خودروست. این تعویض میتونه نشون دهنده آب خوردن خودرو یا دچار سیل شدن اون باشه. خیلی اوقات فروشنده ها این کار رو برای از بین بردن بوی کهنگی خودرو انجام میدن ولی خیلی از اوقات هم این تعویض نشون دهنده خسارت شدید خودرو ناشی از غوطه وری در آبه. در کل این تعویض خیلی منطقی نیست و اگه با چنین چیزی مواجه شدید، بهتره سیستم موتور خودرو رو چک کنید تا مطمئن شید که خودروی مورد نظر شما در معرض سیل و یا افتادن در رودخانه قرار نگرفته. اگه حدس می زنید که این اتفاقات برای خودرو پیش اومده، بهتره این گزینه رو بذارید کنار و دنبال خودروی جدیدی باشید.

لزوم آزمایش کردن خودرو

هر کسی بخواد خودرو دست دوم خودش رو بفروشه، اون رو در بهترین حالت و ظاهر خودش نشون می ده. اما خریدارها برای این که تحت تاثیر این موضوع قرار نگیرند، باید خودرو رو از هر نظر آزمایش کنند و دقت کنند که فروشنده این اجازه رو به خریدار می ده یا نه. در آزمایش خودرو شما باید همه شرایط رو امتحان کنید. برای مثال در مسیرهای مختلف جاده، بزرگراه و ترافیک یا سرعت های متغیر و مسیرهای متفاوت، اون رو امتحان کنید. به خصوص در مسیرهایی که می دونید قراره خیلی در اون ها تردد کنید. به همه سیستم های خودرو حتی رادیو، تهویه هوا، بخاری و … هم توجه کنید. دقت کنید که واکنش فروشنده به استفاده شما از خودرو چطوره. اگه گاهی مانع آزمایش کردن قسمتی از خودرو بشه، احتمال این که اون قسمت نقص بزرگی داشته باشه، زیاد خواهد بود.

بررسی و بازبینی فنی خودرو

برای انجام یه خرید تازه و آینده نگر همیشه باید همه چیز مورد بررسی قرار بگیره. در مورد خرید یه خودرو دست دوم نشون دادن خودرو به یک مکانیک ماهر کار بسیار مفیدیه. هر چقدر هم، مکانیک از شما هزینه برای بررسی خودرو دریافت کنه، بدون شک جلوی ضرری رو می تونه بگیره که چندین برابر دستمزدش برای شما خرج داره. هر فروشنده ای باید به خریدار اجازه بررسی خودرو توسط یه مکانیک رو بده. انتخاب مکانیک هم باید به عهده خود خریدار باشه. فروشنده ای که مانع بررسی مکانیک بشه و یا اصرار به استفاده از مکانیک خاصی کنه، ریگی تو کفششه و نباید ازش خرید کرد. این امر بسیار مرسوم و رایجه و در صورت رعایت نشدن رفتار غیر عادی فروشنده رو نشون می ده.

قیمت خیلی پایین

شاید برای خیلی ها عجیب باشه که چطور قیمت خیلی پایین می تونه یه خط قرمز باشه. همین کافیه تا بدونید قیمت پایین خودرو دست دوم فریبنده ترین خط قرمزیه که خیلی ها ازش رد می شن. این که یه خودرو دست دوم هیچ عیبی نداشته و کیفیتش بالا باشه با قیمتی به شدت پایین، یه اتفاق بسیار عجیبه که احتمال به واقعیت پیوستنش یه شانس کم نظیر یا هدیه ای از طرف خداست.
در بیشتر مواقع، یه خودرو با قیمت خیلی پایین نشون میده که فروشنده فقط قصد داره هر طور شده خیلی سریع از شر این خودرو خلاص بشه و تمام تلاشش رو کرده که با پایین آوردن قیمت و وسوسه کردن خریدار حواس اون رو از مشکلاتی که خودرو دست دوم داره پرت کنه. خیلی اوقات خریدار فکر می کنه می تونه از پس پرداخت هزینه تعمیر این دست خودروها بربیاد اما به هر حال هزینه تعمیر در طولانی مدت علاوه بر این که ارزون بودن قیمت خرید رو بی ارزش می کنه بلکه باعث کاهش کیفیت رانندگی هم می شه. اگه با خودرویی مواجه شدید که از هم مدل های خودش خیلی ارزون تر بود بهتره در موردش خیلی فکر کنید.

خودرو بدون سند یا مشکل در سند

خیلی از اوقات برای ندادن هزینه های بنگاه و ثبت مسئله سند زدن خودرو دست دوم مورد بی توجهی قرار می گیره. اما اگه شما سند یه خودرو رو به نام خودتون نزنید مدرکی ندارید که ثابت کنه این خودرو متعلق به شماست. در نتیجه شما خیلی از حقوق قانونی از جمله حق فروش خودرو رو از دست می دید. اگه فروشنده خودرو از زدن سند به اسم شما خودداری کرد یا نتونستید مطمئن بشید که صاحب سند خودرو شخصیت واقعی و خود فروشنده هست، از خرید خودرو صرف نظر کنید. سعی کنید به همه مسائل جزئی در سند مثل همخونی شماره کارت خودرو با خود خودرو و تطابق اسم فروشنده و اسم موجود در سند دقت کنید. اگه خودروی شما مشکل سند داشته باشه و یا اصلا سندی نداشته باشه مثل این میمونه
که شما به جای خرید یه خودرو دست دوم پولتون رو پرت کرده باشید توی سطل آشغال.

بازگشت به کارخونه

بازگشت به کارخونه یعنی خودرو درست کار نمی کنه و مشکلی داره. اصولا بازگشت به کارخونه برای مشکل در امنیت خودروست. خودرویی که بازگشت به کارخونه نداشته باشه قطعا ازش نگه داری بهتری شده و مسائل زیادی در اون مورد اطمینانه. بهتره با داشتن شماره کارت خودرو جویای علت بازگشت به کارخونه خودرو دست دوم تون بشید و این موضوع رو از فروشنده بپرسید.
برای پیوستن به کانال تلگرام سایت شیپور کلیک کنید.

برای دیدن قیمت خودرو کارکرده در به سایت شیپور صفحه خودرو مراجعه کنید.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.