۱۵ طراحی خودرو که صنعت رو متحول کرد!

خودرو بیشتر از یک قرنه که تو زندگی انسان ها وجود داره. تو این سال ها مدل های زیادی اومدن و رفتن. بیشتر خودروهایی که تولید شدن همیشه شبیه به نمونه های قبلی بودن و تعداد کمی از خودروها به معنی واقعی طراحی خلاقانه داشتن. در ادامه صحبت از همین خودروهاست، محصولاتی که صنعت خودروسازی رو متحول کردن.

بنز پتنت موتورواگن Patent-Motorwagen تولید ۱۸۸۵ میلادی

اولین خودروی دنیا که توسط بنز اختراع شد به طور خیلی آشکاری خلاقانه و باعث تحول در صنعت بود. قبل از اختراع اولین خودروی دنیا، مردم برای عبور و مرور از درشکه و اسب استفاده می کردن. خودروی بنز دو صندلی داشت، موتور یک سیلندر و چهار زمانه ای که در پشت قرار داشت، سه چرخ پره دار و لوله هایی با قابی از فولاد و درونی از چوب. خانوم بنز، برتا، برای این که ثابت کنند این خودرو ارزش خریدن داره، به همراه ۲ فرزندش مسیری ۱۲۰ مایلی رو به مسافرت رفته بود. وقتی اون ها برگشتن خانوم بنز توضیح داد که همه مشکلات مکانیکی رو خودش با سوزن در کلاهش و جورابش حل کرده. متاسفانه امروزه مشکلات خودروها به این راحتی بر طرف نمی شه.

فورد مدل تی Model T تولید ۱۹۰۸ میلادی

فورد مدل تی به سه دلیل انقلابی در صنعت خودروسازی بود. این خودرو در خط تولید شبیه سازی ساخته شد، مقرون به صرفه بود و مردم عادی می تونستن بخرنش و در بازار جهانی به فروش رسید. قبل از استفاده از روش پر سود خط تولید، خودروها دست ساز بودن. فورد مدل تی اولین خودروی تولید شده با روش خط تولید بود که راهی قابل اعتمادتر و کارآمدتر برای تولید بود. هر چند هنری فورد نوآور استفاده از این خط تولید نبود ولی اون اولین کسی بود که کمپانیش رو برای چنین امکانی هماهنگ کرد. استفاده از این نوآوری تا به امروز با استفاده از ماشین آلات و تکنولوژی بهتر ادامه داره. با استفاده از خط تولید، هزینه خودروها هم پایین اومد و برای طبقه متوسط هم قابل دسترسی شد. پیش از این خودرو فقط برای ثروتمندان قابل خریداری بود. همچنین فورد مدل تی اولین خودرو بود که در مقیاس جهانی فروش رفت. فورد بیشتر در تلاش برای کاهش دادن هزینه خودرو بود تا طراحی و شکلش. در نتیجه با گسترش کارخونه دیگه نیاز نبود در خیلی از کشورها هزینه حمل و نقل خودرو پرداخت بشه. این خودرو اولین خودرو بود که باعث تنوع بازار جهانی شد. فکر کنید هر کشور مجبور به خرید خودروهای داخلی خودش می شد، بدون شک در این حالت صنعت خودروسازی به تنوع امروزش نمی رسید.

کادیلاک نسخه تورینگ Touring Edition تولید ۱۹۱۲ میلادی

هنری فورد موسس کمپانی کادیلاک بود، اما پس از مدتی به دلیل اختلافات ترکش کرد. کمپانی به کار خودش ادامه داد و در سال ۱۹۱۲ میلادی تورینگ رو عرضه کرد. این خودرو علاوه بر این که کادیلاک رو به عنوان تولید کننده خودروی لوکس معرفی کرد با داشتن استارت برقی یک نوآوری در صنعت خودرو بود. پیش از این مردم باید برای روشن کردن موتور از دستشون استفاده می کردن. این کار بسیار خطرناک بود و گاهی انگشت شست افراد می شکست و یا مچ دستشون آسیب می دید. اما این شیوه خطرناک خیلی رایج بود. کادیلاک تورینگ با داشتن استارت برقی برای استفاده زن ها و افرادی که بدن ضعیفی داشتن هم مناسب بود. کادیلاک در تبلیغ این خودرو، به قابل استفاده بودنش توسط زن ها خیلی آب و تاب داد.

اسکس Closed Coach تولید ۱۹۱۸ میلادی

اسکس توسط کمپانی هادسون موتور تاسیس شد. اما بعد از چهار سال به خود هادسون پیوست. تو این ۴ سال کوتاه، اسکس محصولات خوبی رو تولید کرد که کوچیک و مقرون به صرفه بودن. اسکس شروع به ساخت خودروهایی کرد که به طور کامل بسته بودن و سقف داشتن. در این دوره بیشتر خودروها با سقف باز ساخته می شدن و شرایط برعکس امروز بود.

فورد مدل ۱۸ Model 18 تولید ۱۹۳۲ میلادی

فورد مدل ۱۸ در سال ۱۹۳۲ میلادی با ارائه موتور ۸ سیلندر تجربه جدیدی از قدرت رو به رانندگان بخشید. در همون دوره مدل بی این خودرو با ۴ سیلندر هم عرضه شد. مدل ۱۹ با موتور ۸ سیلندری با ظرفیت ۶/۳ لیتر توان ۶۵ اسب بخار رو تولید می کرد. این توان خروجی به حدی موفقیت بزرگی محسوب می شد که مدل بی این خودرو رو به فراموشی سپرد. این خودرو یک محصول خوب بود که تونست صنعت خودروسازی رو متحول کنه.

بیوک Y-job تولید ۱۹۳۸ میلادی

این محصول بیوک اولین خودروی مفهومی دنیا در سال ۱۹۳۸ بود. این مدل برای بر طرف کردن کنجکاوی عمومی درباره طراحی و تکنولوژی از طرف جنرال موتورز تولید شد. شیشه های این خودروها الکتریکی کنترل می شدن و طراحی خودرو به خصوص دستگیره در و چراغ جلوش منحصر به فرد بود.

فولکس واگن بیتل Beetle تولید سال ۱۹۳۸ میلادی

کمپانی آلمانی فولکس واگن در سال ۱۹۳۸ میلادی این محصول کوچک، ساده، قابل اعتماد و ارزون قیمت رو تولید کرد. بعد از جنگ جهانی دوم این مدل در سرتاسر دنیا به محبوبیت عجیبی دست پیدا کرد. این خودرو برای ۶۵ سال تا سال ۲۰۰۳ میلادی تولید شد و عنوان طولانی ترین خودروی تولید شده در تاریخ و بیشترین تولید از یک مدل از خودرو رو به خودش اختصاص داد. در طول ۶۵ سال ۲۱ میلیون نمونه از این خودرو تولید شده. بیتل فولکس واگن در زمان آلمان نازی به درخواست هیتلر با قیمت ارزون ساخته شد تا هر شهروند آلمانی خودروی آلمانی داشته باشه. مهندس سازنده این خودرو فردیناد پورشه بود. پورشه بعدها در محصولات خودش از همین چرخ های عقب و سیستم دیفرانسیل عقب استفاده کرد.

بانتم جیپ Jeep تولید ۱۹۴۰ میلادی

جیپ یه خودروی آمریکاییه که داستان جالبی درباره ساخت و طراحیش وجود داره. جیپ ۴ چرخه به طور غیر قابل انتظاری در سال ۱۹۴۰ صنعت خودروسازی رو متحول کرد. طراحی خلاقانه این خودرو به هدف کمک به ارتش آمریکا در جنگ جهانی دوم ساخته شد و کمک زیادی به پیروزی این ارتش کرد. به طور شگفت انگیزی تولید این خودرو توسط یک کمپانی بزرگ و معروف انجام نگرفته. بلکه جیپ رو یک کمپانی کوچک ورشکسته به کمک مردم برای کمک بزرگی به ارتش ساخته. این خودروی محکم قابل استفاده در بیابون، جنگل، ساحل و … هست و یه خودروی اسپرت آمریکایی واقعیه. این خودرو هر جا بخواد می تونه بره و هر کاری بخواد می تونه انجام بده. استفاده از این خودرو هنوز بین مردم رایج و پر طرفداره.

بی ام سی مینی تولید سال ۱۹۵۹ میلادی

بی ام سی مینی بازار خودروهای کوچیک رو به کلی دگرگون کرد. این خودرو که از نظر اقتصادی به صرفه بود، موتورش در جلو و خودرویی با دیفرانسیل جلو بود. سبک بودن و سیستم تعلیق خودرو علاوه بر دیفرانسیل جلو بودنش باعث برد این مدل در خیلی از مسابقات شد.

کوپر تی ۴۳ T43 تولید سال ۱۹۵۷ میلادی

کوپر تی ۴۳ با موتور ۲ لیتری ۴ سیلندرش قدرت زیادی رو به چرخ های پشت سر راننده می رسوند. این خودرو اولین خودروی مسابقه ای بود که در سال ۱۹۵۸ میلادی قهرمان مسابقات جهانی شد. نمونه بعدی این خودرو تی ۴۵ در سال بعد این عنوان رو کسب کرد و بعد مدل تی ۵۱ تولید شد. این خودروی مسابقه در واقع اولین خودروی مسابقه ای بود.

فورد ماستنگ Mustang تولید سال ۱۹۶۴ میلادی

هدف از طراحی فورد ماستنگ تولید ۱۹۸۴ میلادی خودرویی با اندازه کوچک بود که صرفه اقتصادی داشته باشه. طراحی دراز جلوی خودرو و کوتاه پشت خودرو هم ظاهرش رو جذاب تر کرده بود و هم باعث قدرت بیشتر شده بود. این خودرو با کلی گزینه قابل انتخاب و تنظیم تولید شد. مدل های مختلفی از موتور ۸ سیلندری قابل انتخاب بود. این خودرو به نیت یه خودروی اسپرت طراحی شده بود و بیشترین فروش بین محصولات بعد از مدل آ در سال ۱۹۳۱ میلادی داشت. هنوز این مدل از فورد یکی از محبوب ترین خودروهای اسپرته.

شوی El Camino SS 454 LS6تولید سال ۱۹۷۰ میلادی

ال کامینو در سال ۱۹۵۹ میلادی تولید شد. اما انقلاب این نمونه از این خودرو در سال ۱۹۷۰ رخ داد. این خودرو فضای زیادی برای سرنشین ها داشت، موتورش ۸ سیلندر، سیستم تعلیق مناسب و ۴۵۰ اسب بخار توان خروجیش بود. از نظر توان در دوره خودش قدرتمندترین خودرو به حساب میومد.

آئودی اسپرت کوآترو Sport Quattro تولید ۱۹۸۰ میلادی

این خودروی مسابقات رالی در سال ۱۹۸۰ میلادی در نمایشگاه موتور ژنو نمایش داده شد. این خودرو اولین خودروی مسابقات رالی بود که در این مسابقات از سیستم دو دیفرانسیل استفاده کرد. اهمیت و انقلاب این خودروی آلمانی در صنعت خودروسازی، نه در به دست آوردن عناوین قهرمانی در مسابقات اتومبیل رانی بلکه در استفاده موثر و کارآمد از سیستم دو دیفرانسیل بود.

کرایسلر مینی ون تولید ۱۹۸۴ میلادی

چه چیزی بیشتر از ساخت خودروهای استیشن می تونست تکون دهنده باشه؟ کرایسلر در سال ۱۹۸۴ میلادی با تولید مینی ون یک خودروی جدید خانوادگی رو معرفی کرد. این خودروی آمریکایی خیلی زود جا افتاد و به عرصه رقابت کمپانی ها برای ساخت مینی ون تبدیل شد. فورد و شورلت دست به ساخت نمونه مشابه با حالت کلاسیک موتور در جلو و دیفرانسیل در عقب زدند. اما کرایسلر با استفاده از دیفرانسیل جلو و موتور عرضی نمونه ای بسیار موفق تر از رقیب های خودش رو تولید کرد.

تویوتا پریوس Prius تولید ۱۹۹۷ میلادی

در سال ۱۹۹۵ میلادی تویوتا مفهوم خودروی ترکیبی خودش رو درنمایشگاه موتور توکیو رونمایی کرد. اولین پریوس در سال ۱۹۹۷ میلادی به نام NHW10 به بازار عرضه شد. اولین نسل از این خودرو به اولین خودروی ترکیبی بنزین-الکتریکی دنیا تبدیل شد. در سال ۱۹۹۷ میلادی جایزه خودروی سال ژاپن و در سال ۱۹۹۸ میلادی جایزه خودروی سال کنفرانس خبرنگاران و پژوهشگران خودرو رو دریافت کرد. بر اساس این تحقیقات این خودرو از نظر تولید گازهای گلخانه ای یکی از تمیزترین خودروهای فروخته شده در دنیاست. وقتی پریوس در سال ۱۹۹۷ تولید شد فقط در ژاپن قابل خرید بود. اما در سال ۲۰۰۰ میلادی این خودرو به فروش جهانی رسید. امروزه این خودرو در ۷۰ کشور دنیا موجوده. بعدها ژاپنی ها نمونه های دیگه ای از این خودرو به نام های سی و وی هم تولید کردن که از نظر مصرف سوخت به نسبت اندازه خودرو جزو بهترین خودروهای دنیا هستن. ژاپنی ها در تلاشن تا با تکنولوژی بیشتر از این سری خودرویی تولید کنن که وزن و قیمت کم تر و مشخصات فنی بهتری داشته باشه.
برای خرید و فروش خودرو نو و کارکرده و همچنین مشاهده انواع خودرو کلاسیک به سایت شیپور مراجعه کنید.
دانلود اپلیکیشن شیپور از همین جا فرصت های زیادی رو به شما تقدیم می کنه.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.