۶ راهنمایی برای نگه داری از حیوان خانگی پا به سن گذاشته

نه در گناه و اشتباه آدمی در چیدن سیب شریک بودند و نه افتخار بودن در راس مخلوقات جهان رو دارند. اون ها فقط موجودات دوست داشتنی و دوست های خوبی هستند که سال های سال به همراه ما، ساکن این کره خاکی فرسوده اند. اون ها هم مثل انسان از قوانین و حکم هایی که طبیعت میده، مصون نیستند. باز به لطف شعور و علم بشر، خیلی از مواقع جلوی آزارهای طبیعت رو می تونه بگیره، اما حیوانات به دلیل نداشتن مفهوم اجتماع در برابر طبیعت خیلی بی دفاع تر از ما هستند.
این بی دفاعی بیشتر از هر موقعیتی، زمانی نمود داره که مفهوم مرگ نزدیک باشه. اون موقع است که حتی انسان هم با همه قدرتش به جایی بر می گرده که ازش اومده. حقیقتی که منتظر همه ماست برای حیوان های دوست داشتنیمون خیلی سریع به وقوع می پیونده. پس بد نیست بذاریم حیواناتمون سال های پایانی همراهیشون با ما رو راحت و آسوده طی کنند.
در سال ۲۰۱۳ میلادی، در یک حرکت قابل احترام ژاپنی ها قانونی رو تصویب کردند به منظور تضمین و تعهد مراقبت شهروندان از حیوان خانگی به طور مادام العمر. اما این کار با توجه به اقدام هایی که کشورهای دیگه برای حمایت از حیوانات می کنند، به تنهایی خیلی ارزشمند نیست. در ژوئن سال ۲۰۱۴ میلادی ژاپنی ها با تاسیس خونه حیوانات مسن اولین ملت دنیا شدند که دست به این اقدام برای حل چالش نگهداری از حیوان خانگی پیر زدند.
اگه کسی نتونه از حیوانش نگهداری کنه، می تونه با پرداخت ۱۰۰۰ دلار، ماهیانه حیوونش رو به این محیط بسپره. حیوانات در این محیط به زمین بازی، استخر شنا، اتاق نظافت و بقیه امکانات دسترسی دارند. به طور شبانه روزی دامپزشک ها در اونجا حضور دارند و صاحبانشون هر وقت خواستند می تونند به دیدنشون بیاند.
قبل از هر چیز درباره حیوانات باید بدونید که حیوان خانگی شما در چه سنی پیر محسوب می شه. برای مثال گربه در سن ۷ سالگی، نزدیک به ۴۵ سالگی انسان، در سن ۱۰ سالگی نزدیک به ۵۸ سالگی انسان و در سن ۱۵ سالگی نزدیک به ۷۵ سالگی انسانه. پیرترین عمر ثبت شده برای گربه ۳۴ ساله.
اما راه راحت تر تشخیص مسن شدن حیوانتون، رفتارهاشونه. سریع تر خسته میشن، در بینایی و شنوایی ضعف پیدا می کنند، موهاشون خاکستری می شه و رفتارهاشون تغییر می کنه. برای مثال افزایش ساعات خواب، کاهش توجه به اطراف، بی تفاوتی، کاهش فعالیت، از یاد بردن چیزهایی که بلد بوده و اضطراب با جلوه دلهره، ناله و لرزیدن. اما حالا ۶ راهنمایی مفید برای نگهداری از حیوان خانگی پا به سن گذاشته:

بیشتر به دامپزشک مراجعه کنید

حیوانات مسن باید حتما سالی ۲ بار برای چک شدن به دامپزشک مراجعه کنند. گاهی حتی نیاز به مراقبت در دندون ها دارند. بیماری های حیوانات دقیقا مثل انسان ها با افزایش سن امکان بروزشون بیشتر می شه. بیماری هایی مثل سرطان، بیماری های قلبی، بیماری های کلیوی و دستگاه ادراری، بیماری های کبدی، دیابت، بیماری های استخوان و مفصل، پیری و ضعف می تونه گریبان گیر حیوان خانگی مسن شما باشه.

دقت به نیازهای مختلفشون در تغذیه

گاهی شما باید رژیم غذایی حیوان خانگی مسنتون رو تغییر بدید. با توجه به وضعیت بدنی حیوان و بیماری هایی که تهدیدش می کنند، بیشتر از هر موقعی باید به تغذیه دقت کنید. خیلی از مواقع حیوان خونگیتون برای مثال پروتئین بیشتری نسبت به حالت سالم و جوان ترش برای ماهیچه هاش، اندام های بدن و عملکرد سیستم ایمنی نیاز داره.
نوع پروتئینی که حیوان خانگی شما تو این سن بهش نیاز داره، با نیازش در زمان رشد که از طریق مواد خام فراهم می شد، فرق داره. غذایی که آبش رو از دست نداده باشه و روش عمل شیمیایی خاصی انجام نشه، راحت تر جذب بدن حیوان خونگیتون می شه. غذاهای زیادی با نام های تجاری مختلف برای حیوانات خانگی مسن عرضه می شه که نباید به همشون اعتماد کرد.

وزن حیوان رو کنترل کنید

اگه حیوان مسن شما، اضافه وزن داره و کمی چاق شده باید در رژیم غذاییش دقت کنید و کمی ورزش های هوازی براش فراهم کنید تا دوست خونگیتون وزن اضافیش رو از دست بده و دوباره خوش تیپ بشه.

حیوان خانگی باید ورزش کنه

حیوانات خانگی پیر، اگه ورزش های سبک نداشته باشند ماهیچه و تعادلشون رو راحت از دست میدن. فعالیت های ورزشی سبکی که حیوانات می تونند در آغاز سن پیری انجام بدند. برای مثال نرمش های طراحی شده برای حفظ قدرت، انعطاف پذیری و تعادل، مسیرهای کوتاه رو مکرر پیاده روی کردن برای سلامت قلب و ماساژ برای تسکین دادن دردهای عضلات، مفاصل و بقیه دردهای موجود در بدن حیوان خانگی.

ذهنش رو تحریک کنید

تمام آثار پیری حیوانات شبیه به انسانه. تحریک ذهن میتونه به مغز حیوان خانگی پیر کمک کنه تا بتونه عملکرد بهتری داشته باشه. راه های زیادی برای تحریک ذهن حیوان وجود داره. برای مثال اون رو به یه مسیر یا جاده جدید ببرید برای قدم زدن، یا گردش با ماشین و بازی کردن با حیوان خصوصا در محیط باز. بیشترین تاثیری که بعضی از دامپزشک ها درباره تحریک ذهنی بهش اعتقاد دارند، دیدن یه حیوان خونگی جوون و فعاله.

تجربه یه محیط و رفتار جدید

اگه حیوان خونگیتون در بینایی، شنوایی، تحرک و آموزش های خانگی به مشکل بخوره بیشتر به این توجه نیاز داره. توصیه های زیر رو برای محیط و رفتار جدید، جدی بگیرید.
• بهتره باهاشون بازی های تعقیب و گریز نکنید و بیشتر بازی های کششی کنید.
• اون ها رو به فضاهایی که دوست دارند ببرید.
• سعی کنید برای مسافرت اون رو در محفظه ای که بهش عادت داره بذارید.
• بذارید با حیوانات خانگی و بقیه مردم بیشتر ارتباط داشته باشند، اما نه در حدی که دچار استرس بشند.
• زمان هایی رو برای بازی و ورزش در نظر بگیرید اما نذارید این فعالیت ها خستشون کنه.
• اگه مشکل بینایی و شنوایی دارند، بهشون عادت بدید از طریق حس بویایی مسیر های لونه و مکان زندگیشون رو یاد بگیرند. شما می تونید با گذاشتن وسایلی مثل شمع های معطر اون ها رو به این بو عادت بدید. برای گرفتن فرمان هم سعی کنید از حواسی که در حیوان دچار ضعف نشده استفاده کنید. برای مثال اگه مشکل شنوایی داره سعی کنید عادتش بدید با حرکات دست متوجه منظور بشه.
• اگه حیوان خونگیتون مشکل بی خوابی داره، سعی کنید فعالیت روزانه اش رو بیشتر کنید تا خوابش ببره. یا لونش رو به اتاق خوابتون ببرید. برای حیوانات خانگی پیر، هر چقدر نزدیک تر خوابیدن به انسان، با اضطراب و بی قراری کم تر همراهه.
• با صدای آروم و ملایم با حیوانات خانگی پیر حرف بزنید و سرشون فریاد نکشید. حیوانات پیر راحت تر مضطرب و افسرده میشن.
• سعی کنید خونه و محل زندگیشون رو تمیز نگه دارید و از شلختگی جلوگیری کنید.
• خیلی از حیوان های پیر دچار بی اختیاری می شن. برای این حیوانات می تونید از پوشک های مخصوص ادرارشون استفاده کنید و یا از پوشک های یک بار مصرف انسان استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید که ادرارهای مکرر و موندش روی پوست حیوون، می تونه اون ها رو خیلی اذیت کنه و باعث بیماری بشه. پس همیشه حواستون به عوض کردن این پوشک ها باشه.
• اگه حیوان خانگی در خواب دچار بی اختیاری می شه، از تخت مخصوص حیوانات مسن برای بی اختیاری استفاده کنید. این تخت ها رطوبت رو از محیط خواب حیوان دور می کنه و در پایین تخت جمع می کنه.
راه های زیاد دیگه ای برای حفظ سلامتی و شادابی حیوان پیر وجود داره مثل آب درمانی، طب سوزنی، ماساژ و بقیه روش ها.
حیوانات پیر اصولا آموزش دیده هستند و به انسان ها عادت دارند. کم تر به انسان ها آسیب می رسونند و اصولا می دونند صاحباشون از چی بدشون میاد. فعالیتشون کمه و به بیش ترین چیزی که نیاز دارند نوازشه. حیوانات پیر نسبت به جوان ها ترجیح میدن آروم تر باشند. اکثر اون ها انگار می دونند که صاحبشون در حقشون لطف می کنه که تو این سن داره ازشون نگه داری می کنه و رابطه خوبی با صاحبشون برقرار می کنند. اصولا به دلیل طولانی شدن زمان رابطشون، از خود گذشتگی و توجه خاصی به صاحبشون دارند. اکثر کسانی که برای مدت طولانی از یک حیوان خانگی نگه داری می کنند نمی تونند ازش دل بکنند. پس بهتره با نحوه نگهداری حیوانات در سن پیری آشنا بشند.
از همین جا، اپلکیشن شیپور رو دانلود کنید و به فرصت ها اجازه بدید در خونتون رو بزنند.
برای خرید و فروش حیوان خانگی به سایت شیپور مراجعه کنید.

1 نظر
  1. جابیلو می گوید

    خیلی بامزه بود، بردن حیوون پیرمون به طبیعت و مواجهش با یه حیوون اهلی جوون و شیطون واسه تحریک مغزش به فعالیت!!!!
    خب دق میکنه از حسودی

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.