نگاهی به مد و زیبایی در سالی که گذشت

سالی که گذشت یکی از جنجالی‌ترین سال‌ها در زمینه مد و زیبایی در تاریخ فشن و استایل بود!

 

نگاهی به مد و زیبایی در سالی که گذشت

 

از اوایل سال 98 و مژده برگزاری نمایشگاه‌های مد و زیبایی در کشور، احساس می‌شد اتفاقات خوبی در شرف وقوع است. اما با خبر ممنوع‌الکار شدن برخی طراحان مطرح لباس و یا لغو مجوز آن‌ها، شک و گمان‌ها جای احساسات خوش بینانه را گرفت. چه در ایران و چه در دنیا، تحولات اقلیمی که با باران‌های سیل‌آسای بهار 98 شروع شد، خبر خوبی برای صنعت مد و زیبایی نداشت. در گوشه گوشه دنیا، اخطارهای زیادی به برندها و تولیدات مد و زیبایی داده می‌شد. جنبش‌های مختلف در دنیا، سبب تغییر و تحول اساسی در نگاه مردم دنیا به زیبایی و مد شدند. از مد محیط زیست دوست گرفته، تا زیبایی طبیعی، همه و همه خبر از شکست برخی برندهای جهانی می‌دادند. پایان سال نیز، کرونا، قرنطینه را مد و زیبایی را خانه نشین کرد.

 

بدنه زخمی مد و زیبایی بر 98 ایرانی‌ها

 

بدنه زخمی مد و زیبایی بر 98 ایرانی‌ها

 

قرار بود برای صنعت مد و زیبایی در داخل کشور اتفاقات خیلی خوبی بیفتد. با وجود تحریم‌ها، چه در مورد پوشاک و طراحی لباس، و چه در زمینه آرایشی، برندها دست به تولیدات تحسین برانگیزی زده بودند. با وجود سنگ‌اندازی بسیاری واحدها بر کار مد و زیبایی، اما این هنر-صنعت، به خوبی از پس شنا بر خلاف مسیر آب برآمده بود. که ناگهان، اتفاق دیگری افتاد.

دو مسئله سقوط هواپیمای اوکراینی و در پی آن شیوع کرونا، صنعت مد و زیبایی را در شوک بدی فرو برد. بخش عمده‌ای از این صنعت به دوش مشاغل خانگی و زنان سرپرست خانوار می‌چرخد، اما تاثیرات منفی اتفاقات اواخر پاییز و البته زمستان، کاسبی و ذوق را در جا برای مد و زیبایی ناپدید کرد. باید صبر کرد و دید پس از کرونا، چه اتفاقی برای تمام آسیب‌های رسیده به پوشاک و آرایش خواهد افتاد.

 

ذهنیت ایرانی، مد و زیبایی جهانی

 

ذهنیت ایرانی، مد و زیبایی جهانی

 

اما مد و زیبایی در دنیا، منتظر رسیدن ما نمی‌ایستد. ایرانی‌های خارج از کشور، در زمینه ارائه نامشان بر صحنه بین المللی خوش درخشیدند و افرادی مثل پریا فرزانه، با طراحی لباس و آرایش فریبش، پیامش را خوب به جهانیان رساند. او یک شوی دلقک نما به راه انداخت تا در ترکیب پارچه‌های ایرانی و لباس‌های راحتی، یک فستیوال از خنده‌های تصنعی به نمایش بگذارد. فستیوالی که اگرچه پر از رنگ و زیبایی‌های فکر شده، اما تلخ بود. درست مثل داستان سالی که گذشت.

 

جهانی در تحیر از مد و زیبایی به سبک صدف بیوتی

 

جهانی در تحیر از مد و زیبایی به سبک صدف بیوتی

 

اما مد و زیبایی در سالی که گذشت یک نام بینهایت آشنا را در میان نام‌های تاثیرگذار دنیا به خود دید. صدف بیوتی خودمان، اینفلئونسر لایف استایل و آرایشی توانست نام خود را میان تاثیرگذارترین‌های اینستاگرام در مجله معتبر فوربز ببیند. صدف بیوتی در جهان مکانیکی گوشی‌ها، بیشتر از زیبایی آرایشی خرج مد می‌کند. او توانایی داشته تا رفتارهایی را بین جوانان جا بیندازد که بخش فرهنگی سال‌ها برای آن‌ها فکری نکرده بود. صدف توانست در سالی که گذشت، در میان تلاطم دنیای مد، نام خود را به عنوان زنان تاثیرگذار بر فرهنگ یک جامعه ثبت کند. آن هم به زیباترین شکل ممکن!

 

بیوتی به سبک ریحانا، مد و زیبایی به سبک جنگ

 

بیوتی به سبک ریحانا، مد و زیبایی به سبک جنگ

 

از زنان تاثیرگذار، مد و زیبایی که صحبت می‌شود، نادیده گرفتن کاری که در اوایل سال گذشته، ریحانا با دنیای زیبایی کرد، غیر ممکن است. او برای اولین بار کت واکی برای برند آرایشی خودش (فنتی بیوتی) به راه انداخت. در این شوی مد که بیشتر شبیه به یک نمایش جنگلی بود، ریحانا قله‌های زیبایی را در نوردید و مرزهای مد را جا به جا کرد. در لاین مدل‌های او، چهره‌های معروف دنیای فشن در کنار زن‌های رنگین پوست پلاس سایز، با حرکاتی کاملا اختیاری و شجاعانه راه می‌رفتند. از معلولین جسمی تا مادران باردار در میان مدل‌های زیبایی او جای داشتند. کار او باعث شد سیلی محکمی به صورت بسیاری از برندهایی زده شود، که سعی در نشان دادن یک زیبایی فانتزی فرشته گونه داشتند!

 

جنجال بر زیبایی فرشتگان مد ویکتوریا سیکرت و اعلان جنگ

 

جنجال بر زیبایی فرشتگان مد ویکتوریا سیکرت و اعلان جنگ

 

یکی از بزرگ‌ترین نام‌های صنعت مد و زیبایی در سالی که گذشت بالاخره به کار خود پایان داد. برند لباس زیر ویکتوریا سیکرت که سال‌های سال دارنده یکی از پربیننده‌ترین شوهای تلویزیونی بود، در پی اتفاقات دنیای مد و ارزش‌های جدید زنان در جهان، ناگزیر نمایشش را تعطیل کرد. این برند که با معرفی فرشتگانش توانسته بود در دنیا به کارخانه تولید زیبایی تبدیل بشود، امسال به دلیل در نظر نگرفتن نیاز واقعی بازار و زیبایی در زمین واقعی مردم، در آستانه ورشکستگی قرار گرفت و ناچار به بستن شعب خود در دنیا شد.  این خبر برای دنیایی که چهل سال گذشته را با المان‌های مد و زیبایی ویکتوریا سیکرت دیده بود، به منزله پایان یک دوران بود. پایانی که ابتدای اتفاقات عجیب دیگری بود.

 

اعلان جنگ مد و زیبایی با اعلام رنگ سال

 

اعلان جنگ مد و زیبایی با اعلام رنگ سال

 

اما انتخاب رنگ آبی کلاسیک برای رنگ سال هم پیش‌بینی‌های ضد و نقیضی را از سال پیش رو برای صنعت مد و زیبایی به همراه داشت. این آبی که مفهوم غم و جنگ را در کارنامه خودش داشت شکایت بسیاری از طراحان و داوران را به همراه داشت. اما شرکت پنتون معتقد بود که تغییر یک رنگ غم انگیز اما اصیل دارد که برای مد و زیبایی امسال برازنده است.

 

سال زیبایی کرونا، و آخرالزمان مدهای برتر

 

سال کرونا، آخرالزمان، و خداحافظی برندهای برتر

 

تمام این اتفاقات جریان مد و زیبایی را به نقطه‌ای رساند که کرونا تمام برنامه ریزی‌ها را به هم زد. سالی که برندها کم و بیش در جریان ناراحتی‌های دنیا و آسیب‌های محیط زیستی، دست به طراحی لباس‌های آخرالزمانی و ماسک و کلاه‌خود می‌زدند، کرونا آمد تا تمام ایونت‌های مهم را در دنیای مد و زیبایی قرنطینه کند. در سایه نازیبای کرونا، بسیاری برندهای زیبایی مجبور به تعدیل نیرو و متوقف کردن تولیدات خود شدند. کم نبودند اسم‌های دنیای مد اوت کوتور که در عرض دو هفته مجبور به اعتراف به ورشکستگی شدند. سالی که گذشت شاید یک سال متداول برای جریان مد و زیبایی نبود، اما قطعا یک نقطه آغازین مهم برای شکل گیری اتفاقات آینده بود.

 

 

ممکن است این مقالات را هم دوست داشته باشید: