یه دورهمی خودمونی با خودروی کلاسیک‌ خاطره‌انگیز!

.. خیلی هیجان داشتم! از شب قبلش اصلا خوابم نبرده بود و لحظه شماری می‌کردم تا ساعت ۶ عصر بشه و خودم رو سریع برسونم به مهمونی که دعوت شده بودم. آخه کیلومترها به خاطرش اومده بودم!
این مهمونی رو واقعا باید یکی از به یادماندنی‌ترین دورهمی‌هایی بدونم که احتمالا تو عمرم شرکت می‌کنم و باید بگم چه شانسی! از هیجان تپش قلبم به اوج خودش رسیده بود و نمی‌دونستم چطوری خودم رو برسونم به محل قرار. انگار یه چیزی چند روز تو گوشم زمزمه میکرد که این مهمونی خیلی با بقیه فرق داره و تو راه فقط داشتم به همین موضوع فکر می‌کردم.
خلاصه دل تو دلم نبود تا رسیدم در گاراژ! چیه مگه مهمونی تو یه گاراژ بزرگ و مجلل بود. همه سر وقت اومده بودن و منتظر بودن. وای شوکه شده بودم و نمیدونستم چی بگم. میزبان که واسه خوشامدگویی اومد انقدر هول شده بودم که بعد سلام و احوالپرسی وقتی گفت بفرمایید گفتم نه! ممنون شما بفرمایید صرف شده!
آخه تا حالا این همه هیبت رو یه جا ندیده بودم. بعد اینکه یه کم نفسم جا اومد و یه نوشیدنی خوردم انگار تازه فهمیدم کجا هستم. باور نمیشد! یعنی واقعا من بین ۷ تا از بهترین خودروهای کلاسیک تاریخ بودم و خودم باورم نمیشد! میخواستم صبحت کنم هنوز توپوق میزدم و لکنت زبون گرفته بودم. به هر حال هر طوری که شده بود خودم رو جمع و جور کردم و با تک‌تکشون یه احوالپرسی گرم کردم.

سریع ضبط واکمن رو روشن کردم و ازشون خواستم تا یه کم از خودشون و خاطراتشون واسم بگن. نمیدونستن باید کدومشون شروع کنه. خلاصه جمع تصمیم گرفت اول بریم سراغ پونتیاک GTO که چیزی حدود ۴۸ سال سن داشت. یه کم اون ظاهر قرمز رنگ خودش رو جمع و جور کرد و گفت که متولد سال ۱۹۶۷ میلادیه. یه جورایی اصل و نسبش برمی‌گرده به الدزموبیل راکت ۸۸ مدل ۱۹۴۹ و محصول جنرال موتورز آمریکاست.
این خودروی کلاسیک که برای بار اول در سال ۱۹۶۵ قرار بوده متولد بشه به طور کامل سال ۱۹۶۷ میلادی وارد بازار شده و زیر این پونتیاک GTO یه پیشرانه قدرتمند ۴۰۰ اینچ مکعب V8 قرار گرفته که نشون میده خیلی پرقدرت و چالاک بوده. توان خروجی این خودروی کلاسیک ۳۶۰ اسب بخاره.
کنار دست این پونتیاک دوست داشتنی یه Playmouth Road Runner Hemi مدل ۱۹۶۸ نشسته بود که فقط یه سال از خودروی عضلانی کنار دستیش کمتر داشت. این خودروی کلاسیک زیبا منو یاد کارتون جالب کایوت و رودرانر انداخته بود و انگار یکی همش تو گوشم میگفت میگ میگ! البته هر چی واسمون بیشتر میگفت میدم واقعا اسمش برازندشه!

یه خودروی عضلانی بسیار زیبا و قدرتمند با عملکرد و سرعتیی بی‌نظیر که همه چیز را مدیون یک پیشرانه ۴۲۶ اینچ مکعبی V8 با توان خروجی ۴۲۵ اسب بخار بود. در پایان حرف‌هاش به علامت سوال‌هایی که بالای سرم نقش بسته بود جواب داد. میگفت کمپانی پلی‌موث اسم Road Runner را تحت اختیار خودش در آورده بوده و بعدها شخصیت کارتونی اون توسط کمپانی برادران وارنر رشد پیدا میکنه.
بغل دست این پلی‌موث جذاب یه خودروی کلاسیک قرمز رنگ خیلی خوشگل و زیبا نشسته بود که به نظر میرسه زمان خودش دل خیلی از دخترها رو برده بوده! یه فورد موستانگ Boss 429 مدل ۱۹۶۹ که قرار بوده تو مسابقات ناسکار شرکت کنه. بین سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۰ میلادی کمتر از ۱۴۰۰ دستگاه از این خودروی کلاسیک به دنیا اومدن که باعث میشه بر ارزش‌های اون افزوده بشه.

البته این خودرو مثه نمونه قبلی خیلی هم قوی نبوده و پیشرانه ۴۲۹ اینچ مکعبی V8 اون فقط میتونسته توان خروجی ۳۷۵ اسب بخار رو برای این مدل عضلانی به ارمغان بیاره. اما چیزی که باعث میشه در مورد این موستانگ جذاب جلب توجه کنه دست‌ساز بودن اونه. چون نمیشده این موتور رو بدون دستکاری زیاد روی خودروی سوار کنن، فورد تصمیم میگیره این مدل رو تو کارخونه Kar Kraft میشیگان به صورت دست‌ساز تولید کنه.
اینم از سرگذشت این دوستمون!
کم‌کم یخم باز شده بود و خیلی داشت بهم خوش می‌گذشت. یه تنفسی دادیمو یه چایی خوردیم تا رسیدیم به یک خودروی کلاسیک افسانه‌ای به نام شورولت کاماروم ZL1 که فقط تو کل دنیا ۷۰ نمونه ازش متولد شده! این خودرو دقیقا همسن دوستش تو پلی‌موث بود و برای دهه‌های متمادی جزو پرقدرت‌ترین مدل‌های کلاسیک عضلانی به شمار می‌رفته. واسه همین خیلی با غرور حرف میزد و کلاس میذاشت! جالبه بدونین تو زمان خودش ۷۲۰۰ دلار قیمت داشته.
این شورولت کامارو یه موتور ۴۲۷ اینچ مکعبی V8 داشته که از جنس آلومینیوم ساخته شده بوده. توان خروجی این خودروی کلاسیک ۴۳۰ اسب بخار محاسبه شده که به نظر میرسه بیشتر هم بوده. خدایی منم بودم با این مشخصات جواب سلام هیچکس رو نمیدادم!
هنوزم باورم نمیشد! واقعا چی داشتم از نزدیک میدیدم. حیف که باید کارم رو زودتر تموم میکردم و برمی‌گشتم. واسه همین رفتیم سراغ یه بیوک GSX Stage 1 که ۴۵ سالش بود. این خودروی کلاسیک هم جزو قدرتمندترین‌ها بوده هم جزو لوکس‌ترین‌ها!
این خودرو در اصل نسخه ارتقا یافته مدل ۶۸۷ GSX که فقط ۴۸۸ مدل از اون سفارش داده شده. این بیوک به یه پیشرانه ۴۵۵ اینچ مکعبی V8 مجهز شده بوده که نسخه تیونینگ شدش میتونسته ۳۶۰ اسب بخار توان رو به چرخ‌های عقبش منتقل کنه. البته رقبای سریعتری هم وجود داشته ولی GSX از هر نظر یه خودروی کلاسیک تک به شماره میره.
جالبه بدونید گشتاوری که این مدل میتونسته تولید کنه ۶۹۰ نیوتن متر بوده که در نوع خودش میتونه یه استثنا تلقی بشه.
به خودروی کلاسیک بعدی که رسیدیم تا از خودش واسمون بگم حس کردم قیافش خیلی واسم آشناست. یه کم که دقت کردم دیدم برادر کوچیکتر پلی‌موث قبلیه که Playmouth Hemi Cuda صداش میزنن و متولد ۱۹۷۰ میلادیه.

این خودر هم نمونه ۶ و هم مدل ۸ سیلندر داشته و پیشرانه ۴۲۶ اینچ مکعبیش کمک میکرده تا ۴۲۵ اسب بخار توان تولید کنه. راحت میشه این خودرو رو یکی از بهترین خودروهای کلاسیک عضلانی بدونیم. منم وقتی دیدمش واقعا تایید میکنم این موضوع رو!
نوع طراحی منحصر به فرد، خروجی هوا روی کاپوت، سبک جلوی خودروی و رنگ اون باعث میشه تا به این راحتی‌ها ازش دل نکنید و دوست داشته باشین ساعت‌ها با این خودروی کلاسیک با نمک و دوست‌داشتنی هم‌کلام باشید، ولی حیف که به قول این سخنران‌ها وقت ضیق بود!
شورولت Chevelle SS 454 متولد ۱۹۷۰ میلادی آخرین خودروی کلاسیک و پسر عموی شورولت قبلی بود که صداش روی نوار من ضبط میشد. البته یه داداش دیگه هم داشت که از خودش بزرگتر بود و توان خروجیش برابر ۴۵۰ اسب بخار بود ولی خودرویی که ما باهاش صحبت می‌کردیم فقط ۳۶۰ اسب بخار توان داشت.
طراحی و قدرت این شورولت نه تنها خیلی از رقبا رو له کرده بود، بلکه تکنولوژی‌های به کار رفته در این خودرو کلاسیک نسبت به زمان خودش باعث میشده هر کسی انگشت به دهان بمونه.
اصلا نفهمیدم کی این چند ساعت گذشت. شام رو خوردیم و بعد از عکس یادگاری که باهاشون انداختم برگشتم هتل تا وسایلم رو جمع کنم و صبح زود سوار هواپیما بشم و برگردم خونه.
انقدر ذوق زده بودم و هیجان داشتم که باز هم تا صبح خوابم نبرد. هر طور بود خودم رو رسوندم به هوایپما و سوار شدم وسط راه بودیم که یادم افتاد شیپوری که واسه دوستم خریده بودم جا گذاشتم. مونده بودم چی جور کنم تا فردا بهش بگم که ساعت گوشیم زنگ زد و از خواب بیدار شدم تا برم سر کار!

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.