همه چیز درباره لباس عروس!

در قرون وسطی، ازدواج بیش از پیوند میان دو نفر اهمیت داشت و در بسیاری موارد اتحاد و پیوند بین دو خانواده، دو تجارت و حرفه و حتی اتحاد بین دو کشور به شمار می اومد. بنابراین عروس باید به شکلی لباسی می پوشید که به بهترین شکلی معرف خانواده اون باشن؛ در واقع لباس اون تنها معرف شخصش نبود.
در اون زمان ازدواج های سلطنتی دارای اهمیت سیاسی بسیاری بود و برای ایجاد اتحاد و پیمانی محکم بین دو کشور انجام می شد، بنابراین لازم بود تا عروس جوان عالی و باشکوه به نظر بیاد تا اعتبار و حیثیت کشور خودشو تقویت کنه و با نشون دادن ثروت و توانگری ملت خود، بر کشور داماد تاثیر بذاره. جواهرات عروس هم به عنوان بخشی از جهیزیه اون، مورد توجه و بحث قرار می گرفت.
خانواده‌های ثروتمند سلطنتی از پارچه‌های گران قیمت مثل مخمل، ابریشم، حریر یا پارچه‌هایی که از نخ طلا و نقره بافته می‌شد برای لباس عروس استفاده می‌کردن. در اون دوره ها پارچه ها با دست ریسیده، بافته و خشک می شد و در نتیجه استفاده اقتصادی و صرفه جویانه از پارچه معمول بود؛ دامن ها را به شکل جمع، بزرگ و پف کرده درست می کردن، طول آستین ها تا زمین ادامه داشت و دنباله دامن در پشت لباس به طول چند متر کشیده می شد.
رنگ های استفاده شده هم گرانبها و با شکوه بود؛ تنها افراد ثروتمند قادر بودند رنگهای گران قیمتی همچون قرمز، ارغوانی و مشکی رو تهیه کنن، زیرا این رنگها بسیار سخت تر از رنگ هایی که از رنگ های گیاهی طبیعی به دست می اومد، تهیه می شد. علاوه بر این، لباس عروس با جواهرات قیمتی از قبیل الماس، یاقوت سرخ، یاقوت کبود، زمرد و مروارید تزئین می شد.
بنابراین عروس تو لباسش در برابر تابش آفتاب می درخشید. گاهی اوقات لباس عروس چنان با جواهرات پوشیده می شد، به طوری که پارچه لباس زیر اون پنهان می شد؛ در قرن پانزدهم زمانی که شاهزاده مارگارت در انگلستان ازدواج کرد، لباسش به حدی سنگین بود که نمی تونست حرکت کند و به کمک دو نفر به کلیسا برده شد!

رنگ سفید برای لباس عروس از کی مد شد؟

رسم پوشیدن لباس عروس به رنگ سفید، به دوران ملکه ویکتوریا برمی‌گرده. پیش از اون عروس ها، بسته به موقعیت اجتماعیشون، انواع متنوعی از رنگ ها و مواد رو برای لباس عروس انتخاب می‌کردن. تو اون روزگار رنگ سفید نشانه پاکی و عفت نبود، بلکه رنگ آبی دارای این معنا بود. در حقیقت بسیاری از زنان به همین دلیل رنگ آبی رو برای لباس عروسی خود انتخاب می‌کردن. از طرفی رنگ سفید نشانه ثروت و توانگری بود.
ازدواج ملکه ویکتوریا با پسر عموی خود شاهزاده آلبرت در سال ۱۸۴۰، بیشترین تاثیر رو بر مراسم عروسی گذاشت. ملکه ویکتوریا نخستین فرد سلطنتی نبود که پیراهن عروس سفید رنگ پوشید، اما نخستین فرد در دوره مدرن بود.
رنگ سفید، رنگ مرسوم مراسم سوگواری سلطنتی بود و اگرچه همیشه به این عنوان استفاده نمی‌شد، اما به عنوان رنگی مناسب برای مراسم عروسی شاهانه هم محسوب نمی‌شد. ولی ملکه ویکتوریا با ازدواج در لباس سفید، چرخ‌ها رو به حرکت درآورد. برای همین در کتابی مربوط به بانوان، در سال ۱۸۴۹ این جمله چاپ شد: “براساس رسم و سنت و عرف، از چندین سال قبل رنگ سفید به عنوان مناسب‌ترین رنگ برای لباس عروسی انتخاب شد. این رنگ نمادی از پاکی و خلوص و عفت دخترانه است و نشانه‌ای از قلب سالم و دست‌نخورده‌ای که به همسر آینده خود تقدیم می‌کند.”
آبی یا سفید؟
در گذشته، رنگ آبی نمادی از پاکدامنی بود و به همین دلیل در گذشته همان طوری که گفتیم بسیاری از زنان رنگ آبی رو برای لباس روز عروسی‌شان انتخاب می‌کردن. در حقیقت ملکه ویکتوریا با انتخاب رنگ سفید برای لباسی که برای روز ازدواجش تهیه می‌شد تغییراتی رو تو این عرصه ایجاد کرد که همچنان تا به امروز باقی مونده.
هرچند اون زمان رنگ سفید، رنگی بود که معمولا در مراسم سوگواری مرسوم بود، اما ملکه ویکتوریا تصمیم گرفت به عنوان نمادی از پاکی و به نشانه احساس پاک و صمیمی نسبت به همسرش، رنگ سفید رو انتخاب کند. البته این لباس، غافلگیری ناخوشایندی نبود، چرا که به زودی زنان توی سرتاسر اروپا و آمریکا از لباس های سفید برای عروسی خود استفاده کردن. اگرچه در کناری این رنگ، عروس هایی هم وجود داشتن که همچنان در لباس هایی به رنگهای دیگه ازدواج می‌کردن.

خرافه هایی در مورد تاثیر رنگ لباس عروس بر آینده زندگی مشترک!

یک شعر قدیمی درباره اینکه چطوری رنگ لباس عروسی شما، بر آینده شما تاثیر می گذاره، میگه: “ازدواج تو لباس سفید یعنی بسیار خوب و صحیح انتخاب کردین؛ ازدواج در رنگ خاکستری یعنی به راه دوری میرین؛ ازدواج در رنگ سیاه، شما آرزو می کنین که برگردین؛ ازدواج در رنگ قرمز، شما آرزوی مرگ خواهید کرد؛ ازدواج در رنگ آبی، یعنی شما همواره خالص، پابرجا و راستگو می مونید؛ ازدواج در رنگ سبز یعنی شما از دیده شدن خجالت می کشین؛ ازدواج در رنگ زرد، یعنی شما از مرد خودتون خجالت می کشین؛ ازدواج در رنگ قهوه ای یعنی شما در خارج شهر زندگی خواهید کرد و ازدواج در رنگ صورتی یعنی روح شما غرق خواهد شد.”

اجاره لباس عروس از کی باب شد؟

مدها و مدل‌های لباس در دوره ادوارد هفتم بود که روز‌به‌روز تحمیلی‌تر و پرخرج‌‌تر می‌شد، اما با آغاز جنگ جهانی اول این روند متوقف و سبک لباس‌ها ساده‌تر شد. ولی وقتی جنگ جهانی اول به پایان رسید، یک دوره پررونق و مرفه آغاز شد و این موضوع در لباس‌های عروسی هم خودشو نشون داد. لباس‌های بلند سفید عروسی رسمی، مجددا به مد بازگشت. رنگ مایل به سفید مانند کرم، زرد بسیار کم‌رنگ و عاجی رنگ، همگی به عنوان رنگ لباس عروس قابل قبول بود، در حالی که رنگ‌های روشنی از قبیل آبی، سبز یا صورتی کمتر استفاده میشدن. هر چند ازدواج در لباس سیاه رنگ، نشانه بدبختی و بخت بد به حساب می اومد.
در دوره جنگ جهانی دوم بسیاری از عروس ها احساس کردن که ازدواج توی لباس سفیدی مجلل، شایسته نیست، بنابراین لباس های ساده ای رو برای مراسم عروسی خود انتخاب می کردن. در اون زمان، زن ها وظیفه خود دیدن تا مراسم ازدواج سنتی رو ترک کنن، در نتیجه اونها زمان کافی برای یافتن لباس عروس مناسب نداشتن، بنابراین باید بهترین لباس خودشونو برای این کار انتخاب می کردن.
اگه عروسی می خواست که حتما لباس عروس سفید داشته باشد، می تونست اونو برای مراسم، قرض بگیره یا اجاره کنه. اگه هم عروس و داماد هر دو در جنگ شرکت داشتن، توی اونیفورم های نظامی خودشون ازدواج می کردن.

لباس عروس های سنتی

در فرهنگ های مختلف، لباس های سنتی هنوز جایگاه خودشو توی مراسم عروسی حفظ کرده. ایران در گذشته یک کشور قومی و قبیله‌ای بوده؛ از این رو هر قوم براساس باورها، سنت‌ها و وضعیت اقلیمی خود رنگ لباس عروس رو انتخاب می‌کرده.
کردها، لرها، ترک ها، ترکمن ها لباس محلی خاصی برای عروس دارن و اگرچه جوونترها کمتر از این لباس استقابل میکنن ولی هنوز خیلی ها دوست دارن برای چند دقیقه هم که شده در مراسمشون لباس رنگی و پر زرق و برق بپوشن و عکس یادگاری بگیرن.
به عنوان مثال لباس عروس ترکمن‌ها قرمز بوده و لباس عروس زنان زرتشتی سبز٫ همچنین رنگ لباس عروس در دوره هخامنشیان بسته به طبقه اجتماعی فرد متفاوت بود.
اما کم کم در نزدیک شدن به عصر جدید، زنان روستایی،‌ عموما در مراسم ازدواجشون لباس‌‌های مرسوم و به اصطلاح «محلی» به تن می‌کردن و در شهرها بخصوص تهران، لباس‌ها از اروپا به دربار ایران راه پیدا کرد و به مرور استفاده از این لباس ها بین مردم متداول شد. اما به طور کلی لباس عروس سفید به شکل و شمایل امروز، از غرب وارد ایران شد.
با این همه بعضیا مایلند لباس عروس متفاوت و البته با رنگ بوی ایرانی بپوشن. به این منظور ما یه مطلب توی سایت شیپور به عنوان ” لباس عروس رنگی اما ایرانی” گذاشتیم. امیدواریم به کارتون بیاد.
توی کشورهای دیگه هم مردم لباس عروس های رنگی داشتن که بعضا هنوز استفاده میشه. مثلا ژاپنی ها همچنان در مراسم ازدواجشون لباس سنتی یا همان کیمونو رو به تن می‌کنن. کیمونو پارچه‌ای ابریشمیه که در اندازه ۱۳ متر و در هشت قطعه بریده میشه. لباس کیمونو زنانه توسط شال‌های پهن ابریشمی مهار میشه. تو این جشن، کمینوی داماد مشکی و کمینوی عروس سفیده. رنگ سفید هنوز در ژاپن نشانه آغاز یه سفره.
توی هند همه چیز حال و هوای دیگه داره. اینجا رنگ لباس عروس قرمزه! قرمز تو فرهنگ و سنت هندوستان نشان از مبارکی و خوش‌یمنی داره. توی این کشور به لباس عروسی “Shadi Sari” گفته می‌شود. “Shadi” در زبان هندی به معنای«مراسم عروسی» و ساری همان لباس معمول زنان هندیه. ساری پارچه‌ای معمولا ابریشمیه که روی اون با تزئینات جواهر،‌ سنگ یا کریستال‌دوزی دورکمر بسته میشه و اضافه اش از پشت روی شانه قرار می گیره. بلندی این پارچه پنج متر و نود سانتی‌متره که چهارده مرتبه! دور کمر،‌ بدون استفاده از دکمه پیچیده میشه. توی هندوستان به علت تعدد فرقه و مذاهب، آیین‌‌های عروسی کاملا متفاوت هستن اما در مذهب هندو که بیشترین پیرو رو داره از لباس قرمز برای عروس استفاده می‌کنن.
در مالزی، عروس لباس و شال و کلاه رنگی و محلی به تن می کنه. ترک ها هم کمربند قرمز معروف شونو به کمر عروس می بندن.

لباس عروس کوتاه چجوری پیدا شد؟

با وجود این، تمامی لباس های عروس دنیا در همه رنگ ها و طرح ها، در یه چیز اشتراک داشتن و اون بلندی دامن لباس هست. اما کم‌کم با انعکاس تغییر نقش زنان تو جامعه، دامن لباس‌ها کوتاه‌تر شد. در این بین خانم فرانسوی”کوکو شانل” نیروی قدرتمندی توی تغییر مد زنان بود. این طراح بزرگ، نخستین کسی بود که توی دهه ۱۹۲۰ رسما لباس عروسی کوتاه رومعرفی کرد. این لباس، پیراهن سفید رنگی بود که بلندیش تا روی زانو بود و یه دنباله بلند در پشت هم داشت. پس از ارائه این لباس، رنگ سفید سیمانی به عنوان رنگ جهانی و همگانی لباس عروس مورد توجه قرار گرفت.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.