همه چیز درباره نگهداری فنچ ها

«فنچ ها با آواز نازک وصورت زیبای خود جزو پرندگان بومی چمنزارهای استرالیا محسوب می شوند که دارای قابلیت زاد و ولد بسیار آسانی هستند. فنچ ها در حضور انسانها هرگز دوست ندارند که دست آموز باشند و در دست انسانها قرار بگیرند یا با فضولی مرتب صاحبانشان روبرو شوند هرگز نبایستی این پرندگان را با دید کم ارزش بودن یا یک اسباب بازی برای کودکانمان بنگریم و جان این موجودات جاندار را به بازی و شوخی بگیریم.»
این ها مطالبی بود که برادر کوچکم از روی کتابی در مورد پرندگان برایم خواند. مطالبی که باعث شد ما به فکر خریدن و نگهداری فنچ بیوفتیم. این موضوع زمانی به ذهنمان خطور کرد که در حین مرتب کردن انباری، به یک قفس پرنده برخوردیم.
قفس را به داخل اتاق مشترکمان بردیم، بدون اینکه فکری برایش داشته باشیم. ولی زمانی که نکاتی در مورد فنچ در کتاب پرندگان خواندیم، مصمم شدیم یک جفت فنچ بخریم.
برای همین منظور، من در اینترنت و کتاب، مطالب بیشتری در مورد این پرنده کوچک، جستجو کردم، تا از روی ناآگاهی دست به کاری نزنیم که به فنچ ها آسیب بزند.
اولین نکته ای که متوجه شدم، مساله تغذیه فنچ بود. ارزن و کتان عمده ترین و اصلیترین دانه ای است که برای زنده ماندن فنچ ها الزامی است. علاوه براین دانه ها، یک رژیم غذایی تکمیلی شامل سبزیجات تازه از جمله کاهو و اسفناج وشوید، میوه تازه از جمله هویج رنده شده وسیب به مقدار کم، تخم مرغ آب پز شده، پلوی کم روغن، مولتی ویتامین محلول درآب به مقدار کم و کلسیم در هر هفته دو بار برای تامین ویتامین ومواد لازم برای داشتن طول عمر بیشتر وبهتر وسریع رشد کردن فنچ ها لازم وضروری است.
این جیره ی غذایی به هنگام بچه دار شدن فنچ ها با دقت وتوجه کافی وبیشتری باید انجام شود تا جوجه ها قوی، سالم وسرزنده رشد کنند.
مولتی ویتامین و کلسیم و سایر ویتامینهای حل شده در آب نبایستی بیش از ۲۴ ساعت در آبدانی پرنده باقی بماند و بعد از تمام شدن موعد مقرر بایستی با دقت کافی ظرف آب را تمیز و شستشو کرد.
باقی مانده ی میوه و سبزیجات و تخم مرغ گذاشته شده برای پرنده را نیز حتما برای جلوگیری از پلاسیده شدن و جمع آوری میکروب و وارد شدن بیماری به پرندگان باید برداشت.
موضوع بعدی، شیوه تمیز کردن این پرنده بود.درباره نگهداری فنچ ها باید گفت که آن ها حمام کردن را خیلی دوست دارند. به همین خاطر بایستی در فصول گرم سال آب نیمه گرم با ارتفاع مناسب با قد پرنده، در اختیار آنها قرار داد و بلافاصله بعد از چند دقیقه آب برای استحمام را برداشت.
دمای مناسب برای زندگی کردن فنچها ۱۵ تا۲۴ درجه ی سانتیگراد با نور کافی ومناسب است.
مکان نگهداری فنچ هم اهمیت خاصی دارد. از این رو قفس پرنده را باید در مکانی بسیار کم رفت و آمد قرار داد تا پرنده احساس راحتی و آرامش کند.
همچنین، بهتر است با تاریک شدن هوا چراغها را هم خاموش کنید. در طول شب نیز اگر چراغهای خانه روشن ماند، برای خاموش کردن چراغها واجب است به آرامی وبا احتیاط این کار را انجام داد وکمی نور و روشنایی کم از طریق شب خواب «چراغ خواب» یا چراغ قوه و… برای جلوگیری از وارد شدن استرس زود هنگام به پرنده ایجاد کرد.
فنچ ها مثل دیگر پرندگان خانگی از نقل مکان وتغییر دادن مرتب مکان زندگیشان بیزار هستند و حتی الامکان از تغییر محل زندگی پرنده باید اجتناب ورزید. به هنگام داشتن تخم و جوجه نیز به هیچ وجه نباید این کار صورت گیرد.
اگر فنچ های شما جفت هستند طرز تشخیص نر وماده به این گونه خواهد بود که، فنچ نر دارای نوک قرمز پررنگ و در اکثر مواقع دارای دولکه ی قهوه ای در دو طرف سرش و فنچ ماده نوک نارنجی فاقد نقش ونگارهای زیاد است.
فنچ ها اگر تغذیه مناسبی داشته باشند، زمانی که به سن دو ماهگی می رسند بالغ می شوند و توانایی تشکیل خانواده و جفت گیری را خواهند داشت.
جفت گیری وآماده شدن برای تولید مثل زمانی دیده خواهد شد که بهترین شرایط نگهداری را با موارد ذکر شده برای پرنده، بدون هیچ گونه فضولی ومزاحمت ایجاد کرد. برخی از فنچ ها ممکن است جفتی که شما برایشان انتخاب کرده اید را نپسندند. بنابراین اگر یک جفت فنچ را بیش از سه ماه در محیط مناسب برای نگهداری با تغذیه مناسب نگهداری نمودید وعلاقه جنسی بینشان مشاهد نکردید، جفتها را عوض کنید. جفت گیری فنچ ها هم بسیار سریع در عرض چند ثانیه صورت می گیرد.
بعد از لانه سازي، فنچ ماده معمولا بین ۲ تا ۶ تخم می گذارد و سپس روي آنها مي نشيند. سر در آوردن جوجه ها از تخم و دوره خوابيدن روي تخمها ممكن است ۱۲ تا ۱۵ روزطول بكشد. همه مراحل خانه سازي تا مستقل شدن جوجه هاي بال و پر گشوده ،تقريباً ۲ ماه طول مي کشد.
در این مدت چنانچه ذکر شد، به جیره غذایی پرنده بیش از گذشته باید توجه کرد و غذاهای مکمل و تقویتی را هر روز در اختیار پرنده قرار داد تا جوجه هایی قوی وسالم داشته باشید و جوجه ها سریع و مناسب رشد داشته باشند.
از دست زدن و نقل مکان مرتب فنچ ها، مخصوصا زمانی که دارای جوجه و تخم هستند، خودداری کنید تا با ترک جوجه ها و تخمها و بزرگ نکردن احتمالی جوجه ها توسط پرنده ی پدر و مادر روبرو نشوید!
در این زمان بایستی فضولیها وسرک کشیدنهای متوالی به پرنده به حداقل کاهش یابد تا پرنده با آرامش خاطر و به خوبی جوجه ها را بزرگ کند. در نگهداری فنچ ها هم نباید هیچ گونه کوتاهی وبیحوصلگی را درخود راه داد.
جوجه ها را تازمانی که کاملا بزرگ نشده اند و نمی توانند غذا بخورند از پدر ومادرشان جدا نکنید.
گاهی اوقات دیده شده که صاحبان پرنده، جوجه ها را خیلی زودتر از موعد مقرر از پدر ومادرشان جدا می کنند و این خود باعث ناراحتی وافسردگی پرنده ی پدر ومادر و ضعف و عقب ماندگی جسمانی جوجه ها می شود. پس حتما جوجه ها را در زمان مناسبی که به دان خوردن افتاده اند و پرنده ی پدر ومادر هم به آنها بی توجه شده است، جدا کنید.
لانه ی فنچ ها راهم در ارتفاع کوتاهی در میله های میانی قفس نصب کنید تا در صورت اینکه جوجه های تازه به دنیا آمده از لانه به پایین افتادند، آسیب جدی نبینند.
تا می توانید قفس نگهداری فنچ را بزرگ خریداری کنید یا در محیطی باز و بزرگ از پرنده تان نگهداری کنید تا احساس آرامش و آزادی بیشتری در پرنده ایجاد شود.
البته باید به این نکته هم اشاره شود که فنچ پرنده ای بسیار ضعیف است و دارای شرایط زندگی ویژه ای است که نمی تواند به صورت کاملا آزادانه در موقعیت جغرافیایی ایران زندگی کند و آزاد کردن این پرنده در طبیعت یا کوچه وخیابان برابر است با مرگ زجرآور این پرنده در همان دقایق اول آزادی . پس نباید به فکر آزاد کردن این پرنده زیبا بود، در مقابل بسیاری از پرندگان مثل بلدرچین و سهره و… هستند که جای اصلی آنها در قفس نیست و باید آزادانه به زندگیشان ادامه بدهند.
بعد از اطلاع از نکاتی در مورد نگهداری فنچ ، ما طبق عادت همیشگی که هر چیزی را قبل از سر زدن به بازار در اینترنت جستجو می کنیم، شروع کردیم به جستجو در بین سایت های مختلف خرید و فروش پرنده.
این طوری شد که با سایت شیپور، به عنوان یک بازار معامله حیوانات خانگی آشنا شدیم و از بین آگهی های درج شده در این سایت، فنچ هایی که دنبالشان بودیم را به دست آوردیم.
ضمن آنکه فهمیدیم هر زمان توانایی نگهداری فنچ ها را نداشته باشیم، می توانیم آنها را در سایت شیپور به دیگران واگذار کنیم.

5 نظرات
 1. احمدرضا می گوید

  سلام من دیروز یک جفت فنچ خریدم که سه تا تخم داشتن و رو اونا نمیشستن لانه سازی هم نکرده بودن و تو لونه خالی تخم گذاشتن تخم هارو از لونه بیرون اوردم و شکستم دیدم تو سه تا دو تا شون خالی بود حالا چه کنم

  1. شیپور می گوید

   دوست من فنچ و سایر پرندگان به همین راحتی روی تخم نطفه دار نمی نشینند! جاشون عوض شده، هنوز لانه هم نساخته بودن، تخم ها هم که اصلا نطفه نداشتن، بنابراین چه انتظاری دارین.
   شرایطی رو فراهم کنین که لانه بسازن و جفتگیری کنن و تخم نطفه دار بذارن و جوجه دار بشن. در همین مقاله درباره این موضوعات به صورت مفصل بحث شده است. در هر حال شما نباید تخم ها می شکستید. به ویژه جلوی خود پرنده.

 2. رضا می گوید

  سلام نوک فنچ نر بلند شده (بیشتر ار حد طبیعی) علتش چیست؟

 3. مهدی می گوید

  سلام من تازگی یه جفت فنچ گرفتم قفسی که داشتم داخلش یه لونه مرغ عشق بود که سر نداشت و فنچهاخیلی زود بهش عادت کردن و شبها میرفتن تو لونه میخوابیدن ولی گفتن که باید لونه مخصوص فنچ بگیرم براشون منم گرفتم ولی ازموقعی که اینکارو کردم شبها خیلی بیقراری میکنن و نمیخوابن ممنون میشم منو راهنمایی کنید
  باتشکر

 4. محمد می گوید

  با سلام من یک جفت فنچ دارم دیشب امروز صبح متوجه شدم فنچ ماده داخل لونه خوابه و فنچ نر هم تو لونه هست و شب که نگاه کردم دیدم چنتا چوب رو بردن تو لونشون میشه راهنماییم کنید .

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.