آیا از شغلی که در آن استخدام شده اید راضی هستید؟

زمانی که وارد دوره دبیرستان می شویم، بر اساس آینده شغلی ای که برای خودمان ترسیم می کنیم، رشته تحصیلی بر می گزینیم. این کار را هم بر طبق استعداد و علاقمندی هایمان انجام می دهیم. زیرا داشتن شغلی که به آن علاقه ای وجود نداشته باشد، شرایط روحی و روانی افراد را بهم خواهد ریخت.
با این همه، در هنگام انتخاب رشته تحصیلی دانشگاه، پارامترهای زیادی مانع می شوند که اشخاص آنچه را در سر دارند، عملی کنند. از جمله این موارد باید نمره قبولی در کنکور و محدودیت انتخاب شهرهایی است که امکان تحصیل در آنجا وجود دارد، اشاره کرد.
خان بعدی برای استخدام در کاری که با روحیات، استعداد و علاقمندی های یک فرد منطبق باشد، یافتن شغلی براساس تحصیلات دانشگاهی است، موضوعی که امروزه ذهن بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه را به خود مشغول کرده است.
اما کمبود زمینه های کار باعث شده جوانان بعد از تمام شدن درسشان، در اولین فرصت های شغلی که پیدا می کنند، استخدام شوند، بدون آنکه درنظر بگیرند این شغل چقدر با مهارت ها و سلایق آنها همخوان است و مشکلات از همین جا آغاز می شود.
زمانی که یک فرد در شغلی بدون ارتباط با آنچه که در دانشگاه برایش زحمت کشیده است، شروع به کار کند، دچار دوگانگی روحی می شود، به خصوص آنکه اگر پستی که در آن به کار گمارده شده، پایین تر از سطح تحصیلات شخص باشد.
پیامد بعدی این اتفاق، نارضایتی دائم از شرایط و محل کار است. این در حالی است که اشخاص بهترین و مفید ترین زمان یک روز خود را در محل کار می گذارنند، وجود چنین احساسی که تمامی زندگی فرد را دربر می گیرد، ممکن است شخص را افسرده کند.
افسردگی های ناشی از عدم رضایتمندی شغل، در کشورهای صنعتی به عنوان یک مشکل شناسایی شده اما در کشورهای کمتر توسعه یافته، چندان به آن اهمیت داده نمی شود. به همین دلیل افراد گرفتار در این وضعیت، در زندگی شخصی خود نیز غمگین، کم حوصله و بعضا عصبی و پرخاشگر هستند.
علاوه بر مشکلاتی که چنین شرایطی برای فرد ایجاد میکند، اشخاص در ارتباط با او نیز از این اوضاع متاثر خواهند شد. زیرا در معرض عصبانیت و ناراحتی وی هستند. این معضل به ویژه در خانواده هایی که پدر از شرایط کاریش راضی نیست، قابل شناسایی تر است. بچه های آن خانواده اولین کسانی خواهند بود که آسیب روحی می بینند.
ضمن آنکه، شخص ناراضی، حس خود را به همکارانش در محیط کار هم القا می کند. این مساله در اغلب اوقات باعث دلسردی سایرین می شود. همچنین پیش آمده که در این شرایط، بقیه همکاران هم شروع به مقایسه شغل خود با توانمندی ها و حقوق خود می کنند. در صورتی که اوضاع بر وفق مراد نباشد، نارضیاتی همچون یک بیماری مسری به آن ها نیز سرایت می کند.
پایین آمدن تدریجی راندمان کاری به خصوص در ادارت دولتی، افزایش اشتباهات در حین انجام کار و بهم ریختگی امور و عدم تلاش برای افزایش کیفیت کار از دیگر آسیب هایی است که موسسه یا شرکت استخدام کننده را گرفتار می کند.
اشخاص ناراضی، در این مواقع به اولین گزینه موجود یعنی پیگیری برای یافتن یک شغل جدید دست می زنند. آنها پی در پی، رزومه کاری خود را به مراکز مختلف ارسال می کنند. این مساله باعث می شود چندان رغبتی به بهبود کار خود در محل کار فعلی نشان ندهند، حتی اگر پیدا کردن شغل جدید بیش از یک سال طول بکشد.
این شیوه زندگی از یک طرف مانع ارتقا مهارت ها در یک حوزه خاص و از یک طرف مانع داشتن سابقه کاری و بیمه فرد خواهد شد. از این رو شاید چنین شخصی مجبور شود حتی بیش از سی سال کار کند تا به زمان بازنشستگی قانونی برسد.
در پایان، پیشنهاد بلاگ شیپور به اشخاص جویای کار ، درج رزومه کاری در سایت شیپور برای یافتن کار و استخدام در شغلی است که با تخصص و علایق آنها سازگار باشد. سایت شیپور، نه تنها این امکان را برای افراد به صورت رایگان فراهم کرده، بلکه شرایط بازدید از نیازمندی های شغلی را به وجود آورده است.

به صفحه استخدام سایت شیپور سر بزنید.

به کانال تلگرام شیپور بپیوندید!

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.