بررسی سریع ترین موتور سیکلت ساخت ژاپن!

ژاپن کشوریه که از نظر ساخت موتور سیکلت با کمپانی های بزرگی مثل هوندا، یاماها و کاوازاکی نقش بسیار مهمی در روند و تولید موتور سیکلت در دنیا داره. هر کسی که به موتور سیکلت ها، علاقه داشته باشه و اخبار مربوط به اون ها رو دنبال کنه، قطعا با کمپانی های موتور سیکلت سازی ژاپن آشنا می شه. حالا وقتی صحبت از بهترین موتور سیکلت ژاپن و به زبانی دیگه سریعترینش بشه، قطعا صحبت از یه محصول خارق العادست. محصولی که گوی سبقت رو از همه کمپانی های بزرگ این کشور ربوده. کمپانی کاوازاکی با تولیدات نینجای خودش بار دیگه تونست توانایی های خودش رو به حریفان دیگه نشون بده.
کاوازاکی یک شرکت بین‌المللی مستقر در ژاپنه. این شرکت پس از بنیان گذاری اون توسط کاوازاکی شوزو، به نام کاوازاکی نام‌گذاری شد. اگر چه این شرکت در ابتدا به عنوان یک شرکت کشتی ‌سازی شروع به کار کرد، اما در ادامه با تولید محصولاتی نظیر موتور سیکلت، وسایل نقلیه، جت‌ اسکی، شناور، تراکتور، قطار کوچک و موتور، خطوط تولید آن، مصرف کنندگان رو مورد توجه قرار داد.
همون طور که این کمپانی یک ماه پیش وعده داده بود، از محصول جدید خودش در کشور اسپانیا رونمایی کرد. این اقدام کاوازاکی، در واقع اولین به‌روزرسانی برای پرچمدار سوپر موتور های این شرکت بعد از سال ۲۰۱۱ میلادی به شمار میاد. موتور سیکلت مسابقه ای Ninja ZX-10R برای سال ۲۰۱۶ آماده استفاده است. موتور سیکلتی که پر سرعت ترین موتور سیکلت تاریخ ژاپنه و قطعا خصوصیات فوق العادش به همین سرعت بالاش محدود نمی شه.
دلیل این که کمپانی کاوازاکی به فکر ساخت این موتور سیکلت افتاد از اونجایی شکل گرفت که هیئت مدیره مسابقات قهرمانی جهان موتور سیکلت، به تیم های شرکت کننده در مسابقه اجازه داد تمام چیزهایی که مورد نیاز موتور سیکلت هاشون برای پیروزیه، بسازند. این دقیقا همون چیزی بود که کمپانی کاوازاکی به فکرش بود تا موتور سیکلت مسابقه ای معرفی شده در این متن رو بسازد.
در مدل جدید ZX-10R، در همان ابتدا قانون اول مارکتینگ نقض شده. نسخه جدید در ظاهر شبیه به نسخه پیشین طراحی شده. اما کاوازاکی اعلام کرده حتی کوچک‌ ترین پیچ و مهره ‌های این موتور سیکلت هم تغییر و بهینه ‌سازی شدند تا پدید آورنده سریع ‌ترین موتور سیکلت ژاپن باشند. موتور، شاسی، فنرها، سیستم الکترونیکی، ترمزها و حتی اگزوز به طور کامل تغییر کردند و تیم تحقیق و توسعه بر اساس دیدگاه ‌های تیم WSB و قهرمان سابق مسابقات موتورسواری جهان یعنی Tom Sykes دست به طراحی و اعمال تغییرات زده.


از سال ۲۰۱۱ تئوری تولید کاوازاکی، موتور های چهار زمانه ۴ سیلندر خطی با ظرفیت ۹۹۸ سی سی با نسبت تراکم ۱۳٫۰:۱ بوده. اما در محصول جدید طراحی ها و جایگزینی های مناسبی شده. در واقع در موتور این مدل جدید، سانتی متر به سانتی متر با نسخه های قبلی متفاوته. پیستون ها، میل بادامک ها، سر سیلندر و دنده ها به طور کامل جدید هستند. میل لنگ این مدل سبک تره، سیستم انتقال الکترونیکی طراحی جدیدی داره. ایرباکس ۲۵ درصد بزرگتر شده و دیواره های موتور، ضخیم ترند و تغییرات زیاد دیگه این که در طراحی موتور انجام شده. محفظه احتراق هم با ولوهای خروجی تیتانیومی با ابعاد یک میلی‌متر بیشتر، در نظر گرفته شدند. از پوشش روان‌کننده روی دنده‌ های خاص استفاده شده تا علاوه بر کاهش اصطکاک درونی به بهود عملکرد تعویض دنده کمک کنه.
همه این تغییرات در طراحی برای به تحقق پیوستن رویای هر سوارکار موتور سیکلته، یعنی افزایش قدرت و کاهش اینرسی. در ۱۳۰۰۰ دور در دقیقه توان موتور ۲۱۰ اسب بخار (۱۵۴٫۴ کیلو وات) با احتساب تاثیرات هوا و در ۱۱۵۰۰ دور در دقیقه، گشتاور ۸۳٫۷ پوند فوت (۱۱۳٫۵ نیوتون متر) خواهد بود. این در حالیه که نسل پیشین این موتور سیکلت که در مسابقات جهانی موتور سواری در سال ۲۰۱۲ به مقام دوم دست یافت و در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ به ترتیب اول و دوم شده بود، توان ۱۶۵ اسب بخار در ۱۱۶۰۰ دور در دقیقه و گشتاور ۷۶ فوت پوند در ۱۱۱۰۰ دور در دقیقه داشت.
سیستم جرقه زنی موتور این مدل از کاوازاکی، TCBI دیجیتالی پیشرفته و کنترل کشش کاوازاکی اسپرته که سه گزینه تمام، متوسط و کم برای سوار خودش داره. این ۳ حالت تعیین کننده میزان استفاده از سیستم جرقه موتور سیکلته.

در این نمونه پکیج الکتریکی موجود، به گونه ای توان رو مدیریت می کنه که قدرت خروجی به طور کامل استفاده بشه. کمپانی از واحد اندازه گیری اینرسی (IMU) که ۶ درجه آزادی موجود در دستگاه رو بررسی می کنه، استفاده کرده. دقیقا مثل آخرین مدل از موتور سیکلت R1 که توسط کمپانی یاماها تولید شده. برای آشنایی بیشتر با این مدل از موتور سیکلت یاماها به متن” موتور سیکلت جدید یاماها چه ویژگی هایی داره؟” مراجعه کنید.
IMU اطلاعات زیادی رو بررسی کنه و با استفاده از این اطلاعات باعث قابل تنظیم شدن بیشتر سیستم های کنترل موتور سیکلت می شه. برای مثال کنترل کشش معمولی (KTRC) و کنترل راه اندازی (KLCM) و ترمز موتور (KEBC). کمپانی کاوازاکی علاوه بر این موارد سیستم ترمز هوشمند (KIBS) که ارتباطی بین واحد کنترل ABS و کنترل الکترونیکی موتور برقرار می کنه. با نظارت بر سرعت چرخ های جلو و عقب، وضعیت ترمز هیدرولیک، وضعیت دریچه گاز، تحریک کلاچ، سرعت موتور و وضعیت دنده شرایط ایده آل رو برای فشار ترمز هیدرولیکی جلو در نظر می گیره. در واقع، برای اولین بار توسط کمپانی کاوازاکی چنین سیستم ترمزی در یک محصول موتور سیکلت استفاده می شه.
یک حرکت خلاقانه دیگه در موتور سیکلت کاوازاکی، استفاده از سیستم مدیریت پیچه. این سیستم طوری طراحی شده که به سوار خودش کمک کنه تا روی خطی که انتخاب کرده بمونه. این عمل کنترل به کمک هماهنگی بین سیستم ترمز و سیستم کشش به طور خودکاره. این قابلیت فقط با استفاده از ترمز ABS امکان پذیر بود.

در بدنه موتور سیکلت هم تغییرات زیادی انجام شده. در هندسه موتور سیکلت تجدید نظرهایی شده، قسمت نشستن سوار، به فرمون نزدیک تر شده و طول بازوی فرمون هم بلندتر در نظر گرفته شده. سوار این موتور سیکلت، می تونه راحت تر زوایای موتور رو تعیین کنه و با خصوصیات طراحی فرمون جدید، می تونه سبک دلخواه خودش رو برای رانندگی در نظر بگیره.
کاوازاکی به نوآوری های خودش ادامه می ده، این بار در سیستم تعلیق ZX-10R. تعادل آزاد دو شاخ جلو (BFF) و کوشن عقب BFRC پیشرفته شدند و تضمین کردند نوسانات تعادل فشار رو حذف کنند.
این موتور سیکلت در ایالات متحده، ZX-10R به قیمت ۱۵۹۹۹ دلار آمریکا معادل ۵۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، ایران امسال عرضه می شه و اگه متقاضی ها، ویرایش KRT این محصول رو بخوان همراه با بسته گرافیکی، ۳۰۰ دلار آمریکا به قیمتش افزوده می شه. این محصول امسال یعنی سال ۲۰۱۶ میلادی به بازار عرضه شده.
برای خرید و فروش انواع موتور کارکرده و صفر میتونید به سایت شیپور مراجعه کنید.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.