راهنمایی های زیرکانه برای موفقیت در مصاحبه استخدام!

برای هر فرصت شغلی مشکل رقابت وجود دارد. وقتی صحبت از رقابت باشد موفقیت در مصاحبه استخدام خیلی مهم می شود. جایی که شما هستید و تواناییی هاتان با کارفرمایی که به هر دلیل دنبال بهترین گزینه است.
سابقه کار و رزومه مناسب در مصاحبه استخدام خیلی مهم اند. بدون شک با داشتن این دو مورد شما می توانید یکی از بهترین گزینه های انتخابی برای کارفرما باشید. اما این دو مورد کافی نیستند. مهم ترین نیاز کارفرما این است که کارکنانش با محیطی که در آن حضور دارند، سازگاری لازم را داشته باشند. آن ها می خواهند بدانند شما چقدر با محیط کار، سازگاری روحی و فرهنگی دارید و چقدر مهارت های لازم برای کار را دارید. خصوصیات مهمی که تعیین کننده ارزش شما در استخدام می تواند باشد: شور و شوق، حرفه ای بودن و توانایی انجام وظایف در شرایط نامناسب و زیر فشار بودن است.

در هر مصاحبه استخدام که می خواهید شرکت کنید، خودتان را بگذارید جای کارفرما. شما دوست دارید چه چیزهایی را راجع به مراجعه کننده بدانید؟ دنبال چه خصوصیاتی می گردید؟ چه چیزی می تواند باعث رد متقاضی بشود؟ دنبال چه نوع آدمی برای استفاده از موقعیت هایتان هستید؟ چه سوالهایی می پرسید و چه جوابهایی دوست دارید بشنوید؟

نکات ذکر شده در خطوط زیر می تواند کمک خوبی باشد و شما با توجه به آنها بتوانید در یک رقابت برای به دست آوردن کار پیروز شوید.

چطور برای مصاحبه استخدام آماده شویم؟

پیش از هر چیز هنگام ارسال رزومه، توجه داشته باشید که کارفرما یا سازمان چه چیزی را از شما در رزومه تان می خواهد. برخی سازمان و شرکت ها تاکید دارند که رزومه به زبان انگلیسی باشد، برخی دیگر تاکید دارند برای هماهنگی ها و وقت مصاحبه حتما با ایمیل در ارتباط باشید، یا بعضی می خواهند تا شما با آنها تماس تلفنی داشته باشید و … حتما به تمام این موارد دقت کنید و طبق آن چیزی که خواسته شده است رزومه را ارسال کنید و نکته بسیار مهم این که هیچ گاه قسمت موضوع یا همان subject هیچ ایمیلی را خالی نگذارید! به ویژه هنگام ارسال رزومه برای یک سازمان یا شرکت. چون علاوه بر اینکه این رفتار غیر حرفه ای است، باعث می شود تا کارفرما اصلا ایمیل شما را نخواند و اگر هم بخواند به این رفتار غیر حرفه ای پی خواهد برد. پس، پیش از هر چیز حرفه ای رفتار کنید به ویژه در جزییات!

اگر قبل از مصاحبه استخدام زمانی را برای آمادگی اختصاص نداده اید، بدون شک نمی توانید به کارفرما بهترین خصوصیات و حالتان را نشان بدهید. قبل از هر چیز درباره جایی که قرار است در آن جذب بشوید تحقیق کنید. یک راه خیلی ساده این تحقیق، جست و جوی اینترنتی است. اگر شرکت یا سازمان مورد نظر سایت دارد حتما آن را بررسی کنید. برنامه کاری و خط مش سازمان را بخوانید. گزارش سالیانه، تاریخچه تاسیس و اتفاقات مهم سازمان در گذشته را مطالعه کنید. رقبای محل کاری که متقاضی آن هستید را شناسایی کنید. اخبار مربوط به آن را دنبال کنید. اشخاص کلیدی و مهم اش را مثل مدیر و هیئت مدیره … بشناسید.

درباره شغلی که متقاضی استخدام در آن هستید به خوبی مطالعه کنید. رزومه خودتان را به گونه ای تنظیم کنید که مناسب این شغل باشد. بررسی کنید کدام یک از تجربه های شما برای کارفرما اهمیت دارد. در مصاحبه استخدام روی کدام تجربه و مهارت باید تمرکز بیشتری داشته باشید. قبل از مصاحبه استخدام چند بار تمرین کنید. سعی کنید فهرستی از سوال های احتمالی را بنویسید و مطمئن شوید که کلمات کلیدی را به خاطر سپرده اید.

برای دیدن آگهی استخدام به سایت شیپور صفحه استخدام مراجعه کنید.

3 نظرات
 1. محمد حسین می گوید

  مطلب خوبی بود، اما خودم به شخصه برای استخدام تقریبا ۵ بار از شیپور استفاده کردم و توی ۳ بارش کاملا راضی بودم. بهتره برای تایید آگهی های استخدام، یه مقدار وقت و حوصله بیشتری صرف بشه تا کیفیت ها بره بالا تر. البته بازم از تموم بچه های شیپوری ممنونم بابت کار سخت و جذابشون!

  1. علی حاتمی می گوید

   جالبه دقیقا منم همین نتیجه رو داشتم…توی تقریبا ۵۰ درصد انتخاب شغلام توسط شیپور، موفق بودم

   ممنون

 2. علی حاتمی می گوید

  مطلب خولب بود

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.