بهترین دوربین های فیلم برداری سال ۲۰۱۵ رو می شناسید؟!

شاید شما هم مشکل این رو دارید که نمی دونید یه دوربین خوب باید چه خصوصیاتی داشته باشه. یا نمی دونید کدوم دوربین خصوصیاتی رو داره که به درد شما می خوره. خیلی از مواقع هم بین چند دوربین و خصوصیاتشون برای انتخاب مردد می شید. اما چیزی که در اون شکی نیست اینه که وقتی می خواین دوربین فیلم برداری بخرید، دوربین های جدید همیشه دوربین های خوبی هستند. وقتی دوربین ها، به سمت یک سری از خصوصیات مشترک می رند، به این معناست که این خصوصیات نشون دهنده فروش بیشتر و عملکرد بهتره. اما این خصوصیات رو از کجا بشناسیم؟
این خصوصیات پیدا کردنشون خیلی سخت نیست. برای مثال دوربین ها روز به روز کوچک تر و سبک تر طراحی میشن. قدرتشون بیشتر می شه، رزولوشن بهتر و طراحی قاب بهتر جلوه دیگه ای از پیشرفت دوربین هاست. علاوه بر این امروزه، سنسورهای خارجی و ویرایش های خودکار هم در دوربین ها جای خودشون رو پیدا کردند. تو لیست زیر همه ویژگی های مهمی که یک دوربین باید داشته باشه ذکر شده و ۹ دوربین به روز و برتر سال ۲۰۱۵ میلادی با توجه به این خصوصیات، مقایسه و ارزش گذاری شدند. ۹ دوربین انتخاب شده شامل بهترین گزینه های سال ۲۰۱۵ هستند که نه قیمت خیلی زیادی دارند و نه ارزون هستند. بیشتر این دوربین ها، بر اساس میزان استقبال در بازار انتخاب شدند.
دوربین فیلم برداری گوپرو GoPro Hero4 Black، سونیSony X1000V 4K، TomTom Bandit، گرمین Garmin Virb XE، گوپرو GoPro Hero 4 Silver، Veho MUVI K2 NPNG، Drift Stealth 2، گوپرو GoPro Hero4 Session و پاناسونیک Panasonic HX-A1 هستن که در خطوط پایین با توجه به مهم ترین خصوصیات یک دوربین امروزی مقایسه میشن.

ابعاد

1.
1

2.

دوربین ها امروزه به طور قابل توجهی روز به روز کوچک تر میشن. اندازه اون ها نسبت به هر سال که می گذره خیلی تغییر می کنه. دوربین های امروزی به حدی کوچیک طراحی میشن که می شه اون ها رو روی دوچرخه یا تخته موج سواری گذاشت، بدون این که فضای زیادی رو اشغال کنند یا مزاحمتی داشته باشند.
البته مسئله بعد خیلی امر تاثیرگذاری در خرید دوربین نیست. خصوصا که درباره مسائل کیفی تاثیری نمیذاره. این ابعاد نشون دهنده خود دستگاهه و خریدار باید در نظر بگیره که کیف های حمل دوربین اون رو بزرگ و پر حجم می کنند تا از آسیب در امان باشه.

وزن

2

3.

3

در این جا وزن این دوربین ها رو مشاهده می کنید. همه دوربین ها خیلی سبک هستند. سنگین ترین دوربین این لیست TomTom Bandit با ۱۹۰ گرم وزن، تقریبا ۴ برابر وزن سبک ترین دوربین لیست پاناسونیک Panasonic HX-A1 با ۴۵ گرم وزنه. اصولا دوربین های سنگین تر، به دلیل سنسور و لنز بزرگتر وزن بیشتری دارند یا سطح ایمنیشون باعث افزایش وزن می شه.
وزن های داخل تصویر بدون در نظر گرفتن کیف های محافظشونه. برای مثال دوربین GoPro Hero4 Silver که در لیست ۸۳ گرمه به همراه کیس ضد آب استاندارد ۱۴۷ گرم می شه.

مقاومت در برابر آب

4.

4

5.

خصوصیت ضد آبی، تو تمام محصولات الکتریکی خیلی امر مهمی شده. اما چون بعضی از این دوربین ها کیف محافظ ضد آب دارند، در تصاویر قید شده که همراه با کیس ضد آب هستند.
خیلی واضحه، اگه ازون کسایی باشید که دوست دارن با دوربین شیرجه برن تو آب، یا تو بارون بخوان فیلم برداری کنند و یا عشق آب و خیس شدن هستین باید به این خصوصیت توجه زیادی کنید. بعضی از این دوربین به همراه کیف ضد آبشون واقعا برای آب های عمیق هم مناسب و عالی هستن. بهترین ضد آب لیستمون Veho MUVI K2 NPNG به همراه کیف محافظش و بدترین دوربین لیستمون از نظر مقاومت در برابر آب Panasonic HX-A1 هست.

اندازه سنسور

5

6.

6

لنزها همه زاویه دید خوبی دارن و می تونن تصاویر پرسپکتیو فوق العاده ای ثبت کنن. علاوه بر لنز سایز سنسورها خیلی اهمیت داره و یکی از مهم ترین فاکتورهای برتری یک دوربین محسوب می شه.
لنز بزرگ تر باعث استفاده بیشتر از نور و عملکرد بهتر در برابر نور می شه. هر چند که لنزها و سنسورهای جدید به نسبت دوربین های قدیمی بسیار کوچک هستند.
سایز مناسب سنسور ۱/۲٫۳ اینچه که از نمونه های کوچک تر مناسب تره. مثل دوربین های GoPro Hero4 Black،Sony X1000V 4K، TomTom Bandit،Garmin Virb XE،GoPro Hero 4 Silver و Veho MUVI K2 NPNG.

ضبط ویدئو با کیفیت تصویر ۴K

7

فقط دوربین های GoPro Hero4 Black و Sony X1000V 4K این گزینه رو می تونن به طور عالی و با نرخ بالای فریم، یعنی ۳۰ فریم در ثانیه انجام بدند. TomTom Bandit وGoPro Hero 4 Silver هم از این توانایی برخوردارند ولی سرعت اون ها در این رزولوشن ۱۵ فریم در هر ثانیه است که خیلی مناسب نیست.
هر چند نرخ فریمی این دوربین فقط در حالت رزولوشن ۴ کی بررسی شده.

ضبط ویدئو با کیفیت تصویر فول اچ دی

8

9

10

همه دوربین های برتر ۲۰۱۵ میتونن در این کیفیت فیلم برداری کنند. اما همون طور که مشاهده می کنید باز هم تفاوت هایی در نرخ فریم این مدل ها دیده می شه.
شاید بشه گفت نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه مناسب باشه که تو لیست بالا حتی بعضی به این نرخ هم نرسیدند. ولی دو محصول GoPro Hero4 Black و Sony X1000V 4Kتفاوت خودشون رو در مورد این کیفیت هم، با بقیه محصولات نشون دادند. نرخ فریم این دو دوربین ۱۲۰ فریم بر ثانیه در نظر گرفته شده که مقدار بسیار مناسبی برای تصویر برداری در این کیفیته.

اسلوموشن (فیلم برداری صحنه آهسته)

11

12

13

هر چند که برای تصویر برداری آهسته نرخ فریم ۳۰ تا ۶۰ فریم در ثانیه مناسبه. در دوربین های برتر سال ۲۰۱۵، نرخ فریم های بسیار بالاتری شاهدیم که باعث افزایش کیفیت تصویر های آهسته می شه.

عکس برداری

14

15

16

هر چند عکس برداری خیلی خصوصیت مهمی برای دوربین های فیلم برداری محسوب نمی شه، اما بدون شک در هنگام فیلم برداری امکان داره با یه اتفاق جالب و یا منظره زیبایی رو به رو بشین که حیف باشه عکسی ازش نداشته باشید. دوربین های فیلم برداری با با سنسور تصویر کوچکشون و ویژگی های محدودشون قدرت عکس برداری بدی ندارند.
دوربین های TomTom Bandit و Muvi K2 NPNGبا داشتن ۱۶ مگاپیکسل بهترین کیفیت تصویر برداری و دوربین پاناسونیگ با ۲٫۷ مگاپیکسل کم ترین قدرت تصویر برداری رو داره. به جز محصول پاناسونیک، بقیه محصولات از کیفیت عکس برداری مناسبی برخوردارند.

نرخ عکس برداری پی در پی

17

18

19

نرخ تصویر برداری پی در پی، در دوربین های فیلم برداری GoPro Hero4 Black ، Garmin Virb XE وGoPro Hero 4 Silver 30 فریم در ثانیه در نظر گرفته شده.که بیشترین سرعت تصویر برداریه. این فناوری شانس گرفتن عکس مناسب از منظره و اتفاق رو بیشتر می کنه. پاناسونیک درباره این مدل، هنوز اطلاعاتی درباره نرخ این امکانات نمیده.

نمایشگر

20

نمایش گرها خصوصیات مهمی دارند که در دوربین های فیلم برداری به کار میاد. دیدن فیلم در حال ضبط، بازدید تصاویر و تغییر تنظیمات دسته ای از فواید وجود نمایشگره. به دلیل محدودیت هایی که اندازه دوربین های جدید ایجاد می کنه، اکثر دوربین های امروزی نمایشگر ندارند. فقط دوربین های GoPro Hero4 Silver و Veho Muvi K2 NPNG نمایشگر دارند. نمایشگر مووی کی ۲، قابلیت جدا شدن از بدنه دوربین رو داره.
البته اکثر این دوربین ها، می تونند از طریق روش های بی سیم به گوشی های هوشمند و نمایش گرهای دیگر وصل بشن تا تصاویر فیلم برداری شده را پخش کنند.

امکانات بی سیم

21

22

23

خصوصیات بی سیم مثل Wi-Fi توانایی های زیادی به دوربین های فیلم برداری میدن. به اشتراک گذاری تصاویر، کنترل ریموت، عملکرد تنظیم تصویر و در بعضی اوقات، ویرایش های ساده از جمله کارهایی هست که می شه با خصوصیات بی سیم انجام داد. علاوه بر یک سری خصوصیت بی سیم مثل بلوتوث و Wi-Fi، خصوصیات دیگه ای هم مورد استفاده بعضی از دوربین هاست.
در دوربین سونی Sony X1000V 4K خصوصیت بی سیم NFC برای سازگاری راحت تر با وسایل در نظر گرفته شده. در دوربین Garmin Virb XE خصوصیت بی سیم ANT+ که باعث وصل شدن راحت تر به نمایش گرهای خارجی می شه و به طوری با نمایش گرها کار می کنه که با یک سنسور داخلی کار می کنه.

طول عمر باتری

 

24

1.

camera

در حالی که عمر باتری مسئله خیلی مهمی در دوربین های فیلم برداری است، هیچ وقت در این دسته از محصول طول عمر باتری زیادی دیده نشده. البته این مسئله خیلی طبیعیه وقتی دوربین ها نیاز به باتری زیاد برای فیلم برداری خصوصا با کیفیت بالا دارند. در دوربین های ۲۰۱۵ دوربین Veho MUVI K2 NPNG با ۴ ساعت طول عمر باتری، بهترین باتری رو در بین دوربین های این لیست دارند.
دوربین های فیلم برداری اصولا باتری های قابل تعویض دارند ولی در مدل های Drift Stealth 2، GoPro Hero4 Session و Panasonic HX-A1 باتری های فیکس دارند که به این معنیه که با تموم شدن باتری نمی شه سریع باتری دیگه ای جایگزینش کرد. البته پاناسونیک می تونه به از باتری با طول عمر بیشتری استفاده کنه که طول دوربین رو بیشتر می کنه. TomTom Bandit می تونه از باتری جدا شه و با پورت USB از برق استفاده کنه.

قیمت عرضه

car

car1

cat

قیمت عرضه گوپرو Hero4 Black با قیمت ۵۰۰ دلار آمریکا نزدیک به ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان ایران ( در بازار ایران حدود ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان)، سونی Sony X1000V 4K 450 دلار آمریکا نزدیک به ۱ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان ایران، TomTom Bandit با قیمت ۴۰۰ دلار آمریکا نزدیک به ۱ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان ایران، گرمین Garmin Virb XE و GoPro Hero 4 Silver با قیمت ۴۰۰ دلار آمریکا نزدیک به ۱ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان ایران،Veho MUVI K2 NPNG و گوپرو GoPro Hero4 Session با قیمت ۳۰۰ دلار آمریکا نزدیک به ۱ میلیون و ۲۰ هزار تومان ایران، Drift Stealth 2، و پاناسونیک Panasonic HX-A1 با قیمت ۲۰۰ دلار آمریکا نزدیک به ۶۸۰ هزار تومان ایران عرضه میشن.
اگه هنوز اپلیکیشن شیپور رو دانلود نکردید، همین حالا با کلیک بر همین جا دانلودش کنید.
با رفتن به سایت شیپور دوربین فیلم برداری بخرید.

1 نظر
  1. سعید می گوید

    بسیار ممنونم

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.