پرشتاب ترین موتور سیکلت جهان رو می شناسید؟

موتور سیکلت وسیله محبوبیه که به درد روزایی می خوره که ترافیک، مردم یک شهر رو زمین گیر می کنه. کوچک بودنش و سواری راحتش اون رو تو دل خیلی از آدم های عشق سرعت و کم حوصله جا داده. کلا هیجان بالای استفاده از موتور سیکلت در پیست ها و این که مجبور نیستی تو خیابون ها پشت ماشین ها صبر کنی، مزیت های کمی نیست که بشه ازش دل کند.
یکی از معیار های خیلی مهم برای خرید موتور سیکلت، بحث سرعت و شتابشه. خصوصا شتاب که بیان گر توانایی دستگاه برای رسیدن به یک سرعت مشخص در بازه زمانی کمه. وقتی موتورباز باشید و عاشق سرعت و شتاب، نمی تونید سطر های پایانی این متن رو از دست بدید.
وقتی مطبوعات EICMA هنوز پا بر جان و نظرهای جدیدشون رو ارائه میدن، یکم سخته که بخوای پیش بینی کنی یا نظر بدی کدوم محصول ستاره درخشان بازارهای جهانیه. اما بنا به تقاضا و میزان خواهان، تاج موتور سیکلت ها متعلق به محصول H2 کاوازاکی شده. کاوازاکی ۲۰۰-hp H2 Ninja پر شتاب ترین موتور سیکلت، نمونه جدید موتور سیکلت ۳۰۰ horsepower H2R عرضه شده برای مسابقاته که برای روندن در جاده ها، در نمایشگاه های بین المللی موتور سیکلت ازش پرده برداری شده.
این موتور سیکلت فانفار پیشین محصول برادرش یعنی H2R رو داره و بعیده که قدرت اسب بخار محصول جدید دوکاتی Ducati Panigale 1299 رو داشته باشه. نسخه ای کپی برداری شده و تکراری از موتورهای موتور جی پی Honda’s RC213V-S و Yamaha’s R1M هستش ولی نمی شه اون رو یه موتور سرعتی و مسابقه ای دونست. این موتور سیکلت خصوصیات و ویژگی های جالب زیادی داره که به اختصار ازش صحبت می کنیم.

وقتی مسئله پتانسیل در قرن گذشته در موتور سیکلت ها اهمیت داشت، کاوازاکی پیامی رو منتشر کرد مبنی بر پتانسیل نسل جدید سواری های سوپر شارژ با برگشت و دوباره سازی از مدل های کلاسیک ۱۹۷۲٫ کاوازاکی های زیادی تو این سال ها اسم نینجا رو به یدک نمی کشند. چون این لقب فقط برای موتور سیکلت های خاص استفاده می شه. مثل دومین محصول کاوازاکی ۹۰۰ که ظاهر زیبایی داشت و از خانواده تری بک در سال ۱۹۸۴ بود. حالا محصول جدید کاوازاکی نینجای واقعی رو در رسانه های دنیا به نمایش گذاشته، به عنوان یک موتور سیکلت با خصوصیات حتی مسابقه ای که علاوه بر خصوصیات عالیش نماد ریور شرکت کاوازاکی هم هست.

نمادی که در زمان های قدیم، حدود دهه ۱۹۷۰ میلادی متعلق به محصول پر افتخار KHI بود. نمادی که تاریخچش مربوط به زمانیه که بنیان گذار این کمپانی شوزو کاوازاکی وقتی شروع به تجارت کرد، پرچمی ساخت که نشان دهنده مالکیت اون بر محصولات و مایتعلقات شرکتش باشه و در اون از این نماد استفاده کرد. هرچند الان این نماد دقیقا به این معنی نیست ولی موتور سیکلت های کمی تونستن این افتخار رو نصیب خودشون کنند که نشانه این نماد باشند.

H2 یا H2R از زمان تولیدش به بعد یک جایگاه و مرتبه بزرگ و مهم در عرصه تکنولوژی برای شرکت کاوازاکی داره. جایگاه مهم در تاریخچه تکنولوژی شرکت، هدف گذاری های تکنولوژی شرکت و بهره گیری از کمپانی های بزرگ مثل صنایع سنگین کاوازاکی KHI .
بیشتر تکنولوژی های پیشرفته موتور سیکلت های نینجا از سری H2 حاصل همکاری با کمپانی های بزرگ نظیر گروه KHI هست. صنایع سنگین کاوازاکی با سرمایه ۱۱۴۴۷۵۹۲۰۰۰ دلار آمریکا یکی از بزرگترین کمپانی های دنیاست.
برای مثال موتور این محصول حاصل همکاری قسمت های مختلف کمپانیه. و با این که ظاهر موتور سیکلت ها تنها بازتاب درصد کمی از تلاش های کمپانیه اما به خاطر رضایت خریداران خوش خرجشون، کمپانی رو این موضوع هم کار کرده. یک موتور سیکلت که در دسته مسابقه ای ها جا نداره ولی از نظر روندن در جاده منحصر به فرده و هنرهای مختلف کمپانی رو در همین حجم کوچیک جا داده.

سوپرشارژری که در نینجا H2 استفاده شده محصول توربین گازی صنایع سنگین کاوازاکی، کمپانی ماشین آلات، کمپانی آیروی فضایی و سهامی توزیع تکنولوژیه. پیشران و محرکش با قطعه های آلمینیوم آهن ورزی شده ۵-axis CNC مرکزی ماشین کاری شده تا از نظر ظرافت و دوام قابل اطمینان باشه. با قطر ۶۹ میلی متر، ۶ تیغه در نوک و ۱۲ تیغه در پایه، که روشون شیارهایی حکاکی شده تا جریان هوای روی سطح تیغه ها رو به خوبی هدایت کنه. پمپ محرک ظرفیت پمپاژ ۲۰۰ لیتر در ثانیه با درونکشی سرعت هوا تا سقف ۱۰۰ متر بر ثانیه رو داره. بعد از گذر از سوپرشارژر فشار هوا ۲٫۴ برابر فشار اتمسفر افزایش پیدا می کنه.
پیستون این محصول شکلش با بهره برداری و تحلیل از تجربه تولید کننده نیرو موتور گاز سبز ۱۸ سیلندریه که به ظرفیت ۷٫۵ مگاوات توان تولیدی داره. همچنین آینه آیرودینامیکی موتور سیکلت نینجا رو کمپانی آیروی فضایی با آخرین تکنولوژی آنالیزهای تحلیل جریان های دینامیک سیالات انجام داده.
تفاوت آَشکار و بزرگ این موتور سیکلت با بقیه محصولات رقیب در بازه متوسط و وزن اضافی اونه. کاوازاکی به گشتاور ۱۴۰٫۴ نیوتون-متر در ۱۰۰۰۰ دور در دقیقه می رسه که بسیار بیشتر و طولانی تر و قوی تر از کمپانی های ژاپنی مثل یاماها و هونداست. همچنین پهن تر از Ducati 1299 با وجود قله مشابه گشتاورشون.
کاوازاکی همیشه سواری های اسپرت عالی می ساخته. اما در مورد محصول تازه اش باید تعریف جدیدی برای کلمه عالی ارائه داده بشه. شاید بشه گفت تمام جنبه های جالب یک موتور رو درنظر گرفتن، همه نگرانی ها و خواسته ها رو بررسی کردن و با رفعشون این محصول رو تحویل بازار دادن. خصوصا توجهی که به موتورش داشته، تحسین بر انگیزه.
موتور سوپرشارژ چیز جدیدی برای کمپانی کاوازاکی نیست و سال ها پیش ساخته شده بودن. اما در مدل جدید از محرک هایی استفاده شده که بیشتر مرتبط به جت اسکی هاست. نیروی القایی زیاد موتور جت اسکی نزدیک به خصوصیت ضد گلوله ای و مقاومت زیادی که برای استفاده های بیشتر از اتفاقات ممکن برای یک موتور سیکلته. شاید با یک موتور سیکلت نشه در خیابون تخته گاز رفت بدون در نظر گرفتن مواقع، ولی با یک جت اسکی می شه روی آب، راحت با تمام سرعت حرکت کرد. توانایی خاصی که موتور این موتور سیکلت قدرتش رو داره. همه چیز در این موتور در نظر گرفته شده. باتری بسیار قوی داره و اگه کسی بخواد خوب ازش استفاده کنه معلوم نیست چند اسب بخار نیرو داره.

کانواس خالی هم درست مثل موتور V8 برای نسل سازندگان گرم تاز پدید اومد. این موتور می تونه خیلی عالی کانواس خالی باشه برای نرم افزار های مهندسی و هکرهای ECU که توسط هنرمندهای قرن بیست و یک ساخته شده. به منظور تطبیق اسب بخار+۳۰۰ خروجی، برای موتور نینجا H2R، کل موتور طوری طراحی شده که تنش های ۱٫۵X به ۲x رو کنترل کنه که بیشتر از حد طبیعیه مکش یک موتور کلاس لیتریه. کاوازاکی تایید کرده که تنها تفاوت بین این موتور و ۳۰۰+ اسب بخار H2R میل بادامک، واشر سر، کلاچ و نرم افزار می باشد.
محصولات کاوازاکی اصولا تیم سبز هستند اما این ممکنه تو سال های پیش رو تغییر کنه و این به خاطر اینه که در سال های پیش رو تغییراتی در فرآیند H2 و H2R رخ بده که اونا رو متفاوت نشون بده.
تیپ رنگ و طرح ظاهری موتور سیکلت کاوازاکی اون رو مناسب آدم هایی می کنه که براشون خیلی مهمه موتور سیکلتشون بکر به نظر بیاد. بدون شک این محصول به درد آدم هایی می خوره که خیلی اهل تصادف نباشن و خوب ازش نگهداری کنند.
به طور خاص طراحی و پیشرفته بودن این موتور سیکلت کاوازاکی و تزیین و طراحی ظاهری خوبش با آینه و فلز باعث شده که یک محصول گرون قیمت و مناسب قشر مرفه به نظر برسه. اما با این که خیلی عجیب به نظر می رسه به طرز بی سابقه ای در بازار خودرو و موتور سیکلت، این محصول به تولید انبوه رسیده و از همین جهت قیمت مناسبی داره. سطح شیشه مانندش هم به همون شیوه، با یک واکنش شیمیایی بین محلول یون های نقره و یک عامل کاهنده و تشکیل یک لایه از نقره خالص، مثل یک آینه به نظر می رسه . از آلومینیوم هم نه برای تولید یک ظاهر درخشان بلکه برای ایجاد سطح فلزی یکنواخت دقیقا مثل قسمت های پایانی خودروی مک لارن استفاده شده. در تمام قسمت های موتور سیکلت کاوازاکی H2 رنگ کاری بدون استفاده از رباته و توسط انسان انجام شده.

برای خرید و فروش انواع موتور کارکرده و صفر  و بررسی قیمت هایمیتوانید به سایت شیپور صفحه موتور سیکلت مراجعه کنید.

 

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.