با بیمه زلزله آشنایی دارید؟

با بیمه زلزله آشنایی دارید؟

ایران کشوری زلزله‌خیز است و به ویژه بعد از زلزله‌های چند سال اخیر در بم یا کرمانشاه، خیلی‌ها تصمیم گرفتند سراغ بیمه زلزله بروند. در این مطلب بیشتر شما را با بیمه زلزله آشنا می‌کنیم و از مزایای آن می‌گوییم.

بدیهی است که با توجه به قرارگیری کشور روی گسل زلزله و احتمال وقوع هر خسارت پیش‌آمده بر اثر این حادثه طبیعی، اهمیت داشتن بیمه زلزله هنگام خرید و فروش خانه و آپارتمان، بیش از هرچیزی مشخص می‌شود. از این رو بر آن شدیم تا شما را با بیمه زلزله آشنا کنیم.

تقسیم بندی مناطق زلزله خیز در کشور

کارشناسان زمین‌شناسی کشور را با درنظر گرفتن گسل‌ها و همچنین با توجه به زلزله‌خیز بودن مناطق مختلف کشور، به چند منطقه تقسیم‌بندی کرده‌اند.

·        منطقه یک که از آن به عنوان منطقه حد اقل خطر یا منطقه سفید زلزله صحبت می‌شود، شهرهایی مانند اصفهان، سنندج، همدان، اراک و … است.

·        منطقه دو که به منطقه خطر متوسط نامگذاری شده است شامل شهرهایی مانند شهرکرد، ابهر، سوسنگرد و … است.

·        منطقه سه به نام منطقه خطر بالا شناخته می‌شود که شهرهایی مانند اهواز، مشهد، بوشهر، فریمان و … در آن منطقه قرار گرفته است.

·        منطقه چهار نیز منطقه خطر خیلی بالا یا حداکثر خطر نامیده می‌شود و شهرهایی چون تهران، قزوین، قم، کرمان و … در آن قرار گرفته دارد.

بنابراین با توجه به پرخطر یا کم‌خطر بودن منطقه‌ها، نرخ بیمه زلزله نیز برای ساختمان‌ها و آپارتمان‌ها نیز متغیر است. پرواضح است که پوشش بیمه در مناطق پرخطر نسبت به سایر مناطق بیشتر خواهد بود.

تفاوت نرخ پوشش زلزله در مناطق مختلف کشور نیز بر قیمت خرید و فروش خانه و آپارتمان نیز بی‌تاثیر نیست. به همین دلیل بیشتر کارشناسان بیمه و فعالان صنعت ساختمان‌سازی، خرید و فروش خانه و آپارتمان که دارای پوشش زلزله است را امری هوشمندانه و لازم عنوان می‌کنند.

چیزی به نام بیمه زلزله وجود ندارد!

همان‌گونه که پیش‌تر نیز بیان شد با توجه به زلزله‌خیز بودن کشور، داشتن بیمه زلزله مهم و ضروری است ولی جالب این است که در کشور ایران بیمه‌نامه مستقلی که بتوان آن را به نام بیمه زلزله عنوان کرد، در بیمه‌نامه‌های صادر شده از طرف متولیان این امر وجود ندارد، بلکه بیمه زلزله یکی از پوشش‌های اضافی بیمه آتش‌سوزی است.

درواقع بیمه زلزله را که تحت پوشش زلزله در بیمه آتش‌سوزی به خریداران این نوع بیمه ارائه می‌شود، می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین خطرات تکمیلی بیمه آتش‌سوزی معرفی کرد.

متقاضیان می‌توانند با خرید پوشش زلزله خساراتی را که به صورت مستقیم به دلیل وقوع زلزله بر تمامی املاک ازجمله ملک مسکونی، غیر مسکونی، ملک صنعتی و لوازم و وسایل داخل این املاک وارد شده است را جبران کرد.

بیمه زلزله؛ امتیازی ارزشمند در خرید و فروش خانه و آپارتمان

بیمه زلزله یکی از بهترین راهکارهایی است که می‌توان پس از وقوع زمین‌لرزه‌هایی مخرب و خانمان‌سوز برای جبران بخشی از خسارات ایجاد شده به آپارتمان یا هر مکانی که در آن زندگی می‌کنیم، از آن استفاده کرد.

همان‌گونه که می‌دانید، کشور ما روی گسل زلزله قرار دارد و همین مسئله سبب شده است تا متاسفانه از دیرباز تا به امروز شاهد وقوع زمین‌لرزه‌های بسیار شدید و خطرناکی باشیم که خسارات جانی و مالی بسیاری را برای بازماندگان برجای گذاشته است.

امروزه نیز با توجه به این خسارات، برای اطمینان بیشتر در خرید خانه ، منازلی که دارای بیمه زلزله است، با قیمت بالاتری نسبت به سایر ملک‌ها، خرید و فروش می‌شود.

هرچند جبران خسارت نمی‌تواند تمامی درد‌های ناشی از وقوع زلزله‌های پرخطر را التیام بخشد، ولی با کمک بیمه زلزله و استفاده از مزایای آن می‌توان تا حدودی مرحمی بر زخم‌های ایجاد شده قرار داد.

عواملی که در قیمت بیمه زلزله موثر است

نوع سازه

پس از آنکه مشخص شد ساختمان در کدام منطقه از لحاظ زلزله‌خیز بودن قرار دارد، نوع سازه ساختمان عامل مهم دیگری است که بر نرخ پوشش زلزله تاثیر مستقیم می‌گذارد.

جالب است بدانید که نخستین مسئله برای سنجش خطر هنگام صادر شدن پوشش زلزله ساختمان‌های مسکونی، نوع سازه‌های آن ساختمان است.

شرکت‌های بیمه سازه‌ها را به چهار سازه فلزی، بتنی، آجری و سازه گلی و سنتی تقسیم‌بندی کرده‌ است. درواقع نوع سازه‌ها تاثیر مستقیمی بر قیمت بیمه زلزله وارد می‌کند. مثلا مالک هر ساختمان با توجه به آنکه ملک آن در کدام منطقه زلزله قرار گرفته است، چه سازه‌ای دارد، چه میزان از عمر ساختمان می‌گذرد و … باید هزینه‌ پوشش زلزله را پرداخت کند.

اگر ساختمانی سن بالایی داشت یا سازه آن گلی و سنتی یا قدیمی بود، نرخ پوشش بیمه نسبت به سایر ساختمان‌ها کم‌تر است. البته ناگفته نماند که برخی از شرکت‌های بیمه، برای خانه‌هایی که قدیمی است و استحکام بالایی ندارد، پوشش زلزله را صادر نمی‌کند.

متراژ ساختمان

از دیگر عوامل تاثیرگذار در نرخ پوشش زلزله، متراژ زیر بنای ساختمان است. ساختمان‌هایی که متراژ زیربنای آن‌ها بیشتر باشد، نسبت به ساختمان‌هایی که متراژ زیربنای کم‌تری دارد، باید برای دریافت پوشش زلزله، هزینه بیشتری را پرداخت کنند. پس هنگام خرید و فروش خانه و آپارتمان باید حواستان به این نکته باشد.

بررسی ارزش مالی لوازم خانه

بررسی ارزش مالی لوازم خانه‌ای که قصد دارید آن را بیمه زلزله کنید، هنگام خرید این نوع پوشش بیمه مهم است. قیمت‌گذاری لوازم به قیمت روز انجام می‌شود. البته نباید از این نکته غافل شوید که در صورت تمایل و درخواست متقاضی بیمه، لوازم و اثاثیه ملک تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

سهم بیمه گذار از خسارت ایجاد شده در زلزله

نکته مهم دیگری که باید در رابطه با استفاده از بیمه زلزله به آن توجه کرد، سهم بیمه‌گذار از خسارتی است که ممکن است پس از وقوع زلزله به ملک مورد نظر وارد شود. سهم بیمه‌گذار یا فرانشیز، رابطه کاملا معکوس با حق بیمه دارد و نباید این دو را با هم یکی دانست. به بیانی ساده‌تر هرچه فرانشیز کاهش یابد، حق بیمه افزایش خواهد یافت.

بیمه زلزله برای خانه های اجاره ای

خوشبختانه هنگام رهن یا اجاره خانه یا آپارتمان نیز می‌توان از بیمه زلزله استفاده کرد و این نوع پوشش بیمه فقط مختص زمان خرید و فروش خانه و آپارتمان نیست.

مستاجران نیز می‌توانند با تحت پوشش قرارگرفتن بیمه زلزله، از مزایای آن هنگام زلزله استفاده کنند. البته این افراد فقط می‌توانند اثاثیه خود را بیمه کنند و چون پوشش بیمه فقط برای اثاثیه است، نرخ بیمه زلزله نیز ارزان‌تر خواهد بود.

وظیفه شرکت بیمه پس از زلزله

متاسفانه بسیاری از افرادی که آپارتمان یا خانه خود را بیمه می‌کنند، نگران هستند که پس از وقوع زلزله، شرکت‌های بیمه نیز همانند ساختمان‌های آن‌ها دچار خسارت شده یا به کلی از بین می‌رود.

اما باید واقع بینانه به قضیه نگاه کرد و این مسئله را درنظر گرفت که قطعا هنگامی که زلزله رخ می‌دهد، تنها منطقه‌ای که دچار زلزله شده است، آسیب خواهد دید و قرار نیست کل کشور دچار زلزله شود.

نکته دیگر این است که شرکت‌های بیمه، شعب مختلفی در سراسر کشور دایر کرده و اگر شهر یا منطقه‌ای دچار زلزله و آسیب شود، بقیه شرکت‌های بیمه در سایر نقاط کشور، آماده ارائه خدمات و تسهیلات بیمه به آسیب‌دیدگان خواهد بود.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.