پنج کتاب پیشنهادی برای مطالعه در ایام تعطیلات عید

اگر به دنبال یک لیست باشکوه از کتاب‌هایی برای مطالعه هستید، این پنج اثر پیشنهاد ما در پنج ژانر مختلف است.

پنج کتاب پیشنهادی برای مطالعه در ایام تعطیلات عید

شعار «کتاب بهترین دوست آدم‌هاست» را همگی بلد هستیم. نه شاید بلد نیستیم، اما همگی به هم توصیه می‌کنیم! اما واقعا، تعداد کتاب‌هایی که در زندگی خوانده‌ایم اهمیتی در میزان و سطح سواد و درک ما ندارد! مهم، کیفیت کتاب‌هایی است که می‌خوانیم! از بین کتاب‌های «قورباغه‌ات را قورت بده»، «لطفا گوسفند نباشیم»، «دولت عشق»، «ملت عشق»، و غیره، هر کدام را بخوانید، انگار هزار و یک کتاب دیگر را هم خوانده‌اید. مهم این است که کتاب مورد مطالعه شما واقعا تا چه اندازه دید و آگاهی شما را گسترش بدهد. باور کنید، اگر با کتاب‌های نامبرده بالا احساس خوبی داشتید، شاید دلیلش این است که کتاب واقعا خوب به شما معرفی نشده است.

 

کتاب هنر شفاف اندیشیدن

 

کتاب هنر شفاف اندیشیدن

 

اگر دنبال یک کتاب روانشناسی درست برای تصمیم‌گیری در زندگی‌تان هستید، این کتاب حداقل راه‌ کارهای زیادی برای پیشنهاد کردن دارد. کتاب‌های زیادی هستند که کم و بیش در شخصیت شناسی به شما کمک می‌کنند اما کمتر کتابی است که به وضوح و با مثال‌های خوب و به جا به شما تله‌های تصمیم گیریتان را نشان بدهد.

 

لازم به ذکر است که این تله‌های اشاره شده آن تله‌های شخصیتی معرفی شده در همه کتاب‌ها نیستند. بلکه دستورالعمل‌هایی برای شناخت بهتر سدهای تصمیم‌گیری اقتصادی، اجتماعی و غیره تحت تاثیر رسانه و اجتماع است. خبر خوب اینکه ترجمه این کتاب توسط عادل فردوسی پور و شاگردان ایشون انجام شده و کتابی بسیار هوشمندانه برای شناخت سدهای تصمیم‌گیری شما در دوران تعطیلات عید است.

 

کتاب هنر شفاف اندیشیدن

 

رولف دوبلی، در مقدمۀ کتابش چنین نوشته:  ناتوانی در شفاف‌اندیشی، یا به‌قول متخصصان «خطای شناختی»، یک انحراف اصولی از منطق است، انحراف از افکار و رفتار بهینه، عقلانی و مستدل. منظور من از «اصولی» خطاهای گاه‌به‌گاه در تصمیم‌گیری نیست، بلکه منظور اشتباه‌های متداول و موانعی بر سر راه منطق ماست که دائماً ما را گرفتار می‌کنند: الگوهایی که نسل‌های گوناگون در قرون مختلف تکرار می‌کنند. مثلاً دست‌بالا‌گرفتن اطلاعات خودمان خیلی متداول‌تر از دست‌کم‌گرفتن‌شان است. یا خطر ازدست‌دادن یک چیز خیلی بیشتر ما را برانگیخته می‌کند تا امکان به‌دست‌آوردن یک چیز!

 

کتاب داستان من

 

کتاب داستان من

 

کتاب «داستان من» یک بیوگرافی شخصی از زندگی مریلین مونرو(۱۹۶۲-۱۹۲۶)، زیبای جاودانه هالیوود، بازیگر مطرح سینمای آمریکا از زبان خودش است. با اینکه شاید زیاد شنیده باشید که این سبمل زیبایی امریکا زندگی تلخی داشته است، اما خواندن سختی‌های زندگی او از زبان خودش تجربه دیگری است. دلیل پیشنهاد این کتاب برای مطالعه در ایام عید شاید اوضاع کنونی ایران باشد. این واقعیت که همه ما در سایه اتفاقات اخیر ایران، و قیاس کردن خودمان و زندگی خودمان با ستاره‌های هالیوودی به دنبال دست نیافتنی‌ها هستیم، ممکن است حال و روزمان را کمی تیره کرده باشد. اما کتاب «داستان من» بهترین نمونه از واقعیتی از زندگی است که شاید دوست نداریم ببینیم.

 

کتاب داستان من نوشته مرلین مونرو

 

در بخشی از کتاب می‌خوانیم: هالیوودی که من می‌شناختم، هالیوود بدشانسی و بدبختی بود. تقریباً هر‌کس را که می‌شناختم یا سوء‌تغذیه داشت یا به فکر خودکشی بود. مثل یک بیت شعر بود: ” آب، آب، همه‌جا آب، امان از یک قطره در دهان ما”. نام، اسم، شهرت، اما حتی کسی یک سلام هم به ما نمی‌کرد.

 

کتاب مرد صد ساله‌ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد

 

کتاب مرد صد ساله‌ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد

 

کتاب « مرد صد ساله‌‌‌ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد » رمانی است سر راست و شگفت‌‌‌انگیز و گاهی حتی خنده دار که با هوشمندی و تخیلی بالا شخصیت اصلی‌‌‌اش را ناخواسته در میانه مهم‌‌‌ترین رخدادهای تاریخی قرار می‌‌‌دهد. آلن کارلسن سرحالِ سهل‌‌‌گیر و «باری به هر جهت» نمونه‌‌‌ای به یادماندنی برای شماست تا بفهمید که «هیچ وقت برای شروع دیر نیست.»

 

معرفی کتاب مرد صد ساله‌ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد

 

اگر به دنبال یک نام جدید در کتاب‌های دنیا هستید، این پیشنهاد را جدی بگیرید. باور کنید بعد از خواندن ده صفحه اول نمی‌فهمید زمان خواندن چطور سپری شد.  یوناسون در جایی از کتاب می‌نویسد: انتقام چیز خوبی نیست. انتقام انگیزه‌‌‌ی حقیری است برای ادامۀ زندگی!

 

 

کتاب گتسبی بزرگ

 

کتاب گتسبی بزرگ

 

از میان آثار بنام ادبیات جهان، انتخاب کردن کار سختی است. به دو دلیل. دلیل اول این است که خیلی افراد از خواندن کتاب‌های طولانی کلاسیک فراری هستند. دلیل دوم هم فاخر بودن داستان اکثر این کتاب‌هاست که کار را حسابی سخت می‌کند. اما نکته جذاب درمورد «گتسبی بزرگ» این است که با خواندن آن کمی تا حدودی نمایی از امریکا را می‌بینید که شباهت زیادی به دوران کنونی ایران دارد. کتاب گتسبی بزرگ، داستان پر پر شدن رویای امریکایی، یک عشق نافر جام، روابط پیچیده انسانی، و پول کثیف است. اگر دوست دارید شما هم در زرق و برق میهمانی‌های پر خرج آقای گتسبی گم بشوید، این کتاب مشهور از فیتزجرالد را فراموش نکنید.

 

کتاب گتسبی بزرگ اثر فیتز جرالد

 

در جایی از کتاب، فیتز جرالد می‌نویسد: باید یاد بگیریم دوستی‌مونو با آدم‌ها تا موقعی که زنده‌ن نشون بدیم، نه بعد از مردن‌شون. بعد از مردن‌شون، روال من اینه که بذارم‌شون به حال خودشون.

 

کتاب داستان زندگی تو: بازرگان و دروازه کیمیاگر

 

کتاب داستان زندگی تو: بازرگان و دروازه کیمیاگر

 

احتمالا نام تد چیانگ را جایی در تیتراژ پایانی فیلم معروف «ورودی» با بازی ایمی آدامز دیده باشید. تد چیانگ نویسنده معاصر ژاپنی است که به زبان انگلیسی می‌نویسد. مجموعه داستان‌های علمی تخیلی او با عنوان «داستان زندگی شما» یکی از آن مجموعه داستان‌هایی است که بعد از خواندن آن احتمالا آدم سابق نخواهید شد. خبر بد این که این کتاب به فارسی ترجمه نشده است. خبر خوب اینکه بهترین داستان این مجموعه با نام «بازرگان و دروازه کیمیاگر» به فارسی ترجمه شده و به راحتی می‌توانید با جست و جوی نام این داستان و اضافه کردن اثر تد چیانگ به ادامه آن، در بار گوگل، داستان را به صورت آنلاین بخوانید.

 

کتاب داستان زندگی تو

 

در کندترین حالت کتابخوانی، این داستان بیست  دقیقه از زمان شما را خواهد گرفت. اما اثر این داستان بر ذهن و روح و زندگی شما، بیست قرن خواهد بود. اگر در اوایل داستان با اسامی عربی مواجه شدید، تعجب نکنید، این داستان در واقع از کتاب تد چیانگ ژاپنی-امریکایی بیرون آمده فقط کمی حال وهوای شرقی دارد.

در قسمتی از کتاب، تد چیانگ می‌نویسد: «نه سرورم. من هرگز جن ندیده‌ام و اگر می‌دیدم نیز به او اعتمادی نداشتم تا اوامرم را انجام دهد. چیزی که دیدید طریقه‌ای از کیمیاست، سفر در زمان!»

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.