با برترین برندهای کلاسیک موتور سیکلت آشنا بشید

نوشتن بعضی از متن ها کار آسونی نیست. برای مثال انتخاب برندهای برتر عتیقه کار بسیار سختیه اگه بخوای به هیچ کس بر نخوره. خیلی از علاقه مندان به دنیای موتور سیکلت تعصب خاصی روی بعضی از مدل ها و بعضی از برندها دارند. خیلی از دارندگان کلکسیون های موتور سیکلت با پرداخت هزینه های بسیار زیاد به جمع آوری محصولاتی از یه مدل و یا یه محصول می پردازند. حالا پیش همچین کلکسیون دارهایی نمی شه خیلی راحت نظر داد. به خصوص وقتی می فهمید برای خرید خیلی از این محصولات هزینه هایی شگفت انگیز پرداخت شده.
این خیلی مهمه که بدونید همیشه موتور سیکلت عتیقه به معنی موتور سیکلت درون کلکسیون نیست. هر موتورسیکلتی که قدیمی باشه، می تونه موتور سیکلت عتیقه به حساب بیاد. تعاریف خیلی زیادی در تعیین کننده عتیقه بودن موتور سیکلت و کیفیت این دسته از محصولات مطرحه. اما بیشتر کارشناس ها اعتقاد دارند موتور سیکلت های دهه ۸۰ میلادی به قبل، موتور سیکلت عتیقه محسوب میشن.
در کل معیارهایی که برای موتور سیکلت عتیقه و مناسب برای کلکسیون می شه در نظر گرفت، چیز هایی مثل شرایط، اصل بودن موتور سیکلت، تاریخ و تعداد تولید، بازه زمانی تولید محصول و البته استفاده شدن موتور سیکلت توسط شخصیت های مشهور می تونند باعث با ارزش شدن موتور سیکلت های قدیمی بشن.

برو سوپریرز Brough Superiors

همیشه برای مردم عجیبه که چرا موتور سیکلت های عتیقه چرا تا این حد قیمت زیادی دارند. شاید یه کم عجیب باشه اما تکمیل این کلکسیون ها یه جور تجارت و بازار گرمی برای بعضی از سرمایه دارها محسوب می شه. خیلی از سرمایه دارها با خرید این موتور سیکلت های عتیقه می تونند سهام و اوراق قرضه رو کنترل کنند. علاوه بر این قضایا بعضی از موتور سیکلت ها از آغاز تولید گرون قیمت هستند. برو سوپریرز جزو همین موتور سیکلت هاست. قیمت این موتور سیکلت ها بسیار زیاده و به همین دلیل شهرت به «رولز رویس موتور سیکلت ها» رو دارند. این لقب فقط مربوط به قیمت این برند نیست. اضافه بر قیمت، استفاده از مواد بسیار عالی برای ساخت این موتور سیکلت ها هم دلیل استفاده از این لقب برای این برند مشهوره.
خیلی از مردم این برند موتور سیکلت رو از طریق ارتباطش با لورنس عربستان می شناسند. اون یه علاقه مند حرفه ای به این برند بود و ۸ موتور سیکلت از این برند رو استفاده کرده بود. اسم اولین موتور سیکلت بوآ و اسم بقیه موتور سیکلت ها جورج اول تا جورج هفتم بود. او موتور سیکلت جورج هشتم رو هم سفارش داده بود که پیش از رسیدنش فوت می کنه.

کاوازاکی Kawasaki

میگن وقتی یه کمپانی در یه زمینه بخواد اختصاصی و ویژه کار کنه دیگه نباید در زمینه های دیگه خیلی فعالیت کنه. کمپانی ژاپنی کاوازاکی شاید این نظریه رو رد کنه. دهه ۶۰ میلادی، وقتی این کمپانی به عرصه تولید موتور سیکلت وارد شد، در ساخت صنایع دریایی، جت و ابزار صنعتی هم فعالیت می کرد. محصولات قدیمی کاوازاکی جزء بهترین موتور سیکلت های عتیقه به حساب میان. موتور سیکلت هایی که همه از قدرت بسیار بالایی برخوردارند. برای مثال موتور سیکلت های ۵۰۰ سی سی ۱۹۶۹ و ۴ سیلندر ۹۰۰ سی سی ۱۹۷۳ Z1 . موتور سیکلت Z1 در دوره خودش موتور سیکلت مدرنی بود که سرعتش واقعا بی نظیر بود. این موتور سیکلت با سرعت بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ مایل در ساعت(۲۲۲ تا ۲۴۰ کیلومتر در ساعت) قیمت بسیار کم تری از رقبای خودش مثل کوروت و فراری داشت.

وینسنت اچ دی آر Vincent-HRD

قبل از این که خیلی چیزهای بریتانیا مثل موسیقی بتونه آمریکا رو تحت تاثیر قرار بده، خیلی از برندهای موتور سیکلت این کشور تاثیرشون رو در ایالات متحده گذاشته بودند. یکی از این مهم ترین کمپانی ها که صادرات موفقی به دنیا داشت کمپانی وینسنت بود که توسط فیلیپ کونارد وینسنت طراحی شده بود. وینسنت که یه دانش آموخته مهندسی مکانیک از دانشگاه کمبریج بود با نوآوری در طراحی سیستم تعلیق عقب و استفاده از این سیستم در اولین محصولاتش وارد بازار موتور سیکلت های گرون قیمت شد.
امروزه بعضی از محصولات وینسنت بسیار گرون قیمت هستند. Vincent Black Shadow امروزه قیمتی بیش از ۲۵۰ هزار دلار ( نزدیک به ۸۵۰ میلیون تومان) دارند. یه دلیل قیمت بالاشون اینه که فقط ۱۷۰۰ دستگاه از این مدل تولید شده و در زمان تولیدش یعنی سال ۱۹۴۸ میلادی به دلیل سرعت بسیار بالا موتور سیکلت بسیار گرون قیمتی محسوب می شده. در دوره ای که سرعت موتور سیکلت ها چیزی حدود ۶۰ مایل در ساعت (۱۱۱ کیلومتر در ساعت) بود، این مدل از وینسنت سرعتی حدود ۱۰۰ مایل در ساعت (۱۸۵ کیلومتر در ساعت) داشت که باعث قدرتمندی و منحصر به فردیش می شد. بدون شک هر علاقه مند به موتور سیکلت و کلکسیون داری دوست داره یکی از محصولات این برند رو داشته باشه.

موتو گوتزی Moto Guzzi

جشن گرفتن نودمین سالگرد در سال ۲۰۱۱ میلادی توسط کمپانی موتو گوتزی نشون دهنده بیشترین استمرار در ساخت موتور سیکلت توسط این کمپانی به طور مداوم بود. کمپانی توسط کارلو گوتزی وقتی تاسیس شد که اون نتونست موتور سیکلت مورد علاقه خودش رو پیدا کنه و تصمیم گرفت خودش اون رو طراحی کنه. موتو گوتزی تولید کننده موتور سیکلت هایی که به راحتی در مسابقات پیروز می شدند. این کمپانی ایتالیایی که شهرت خاصی داره، گزینه خوبی برای کلکسیون هاست به دلیل استایل منحصر به فرد و محصولات قابل اعتمادش.
شاید جالب ترین موتور سیکلت تاریخچه این کمپانی مدل اصلی اسپرت V7 بود که با دوباره سازی و تولید مجدد مدل V7 کافه کلاسیکش هم به بازار اومده. در دهه های ۶۰ و ۷۰ میلادی V7 اسپرت با گروه راکرز شناخته شده بود. شروع کار در انگلیس بود و کم کم به اروپا و آمریکا گسترش داده شد. V7 اسپرت در مسابقات استفاده می شد. موتو گوتزی وی۷، اولین تجربه موتور مسابقه ای از سوی این کمپانی و سرمشق بقیه محصولات کمپانی موتو گوتزی بود. با ۷۰ اسب بخار قدرت در سال ۱۹۷۲ توسط مهندسین مجرب طراحی شد و یک موتور سیکلت گرون قیمت در بریتانیا محصوب می شد. زمانی که مسابقات از کافه شروع می شد و تا نقطه ای معین ادامه پیدا می کرد و شرکت کننده ها باید قبل از تموم شدن آهنگ گرامافون دوباره به کافه بر می گشتند.

بی ام و BM

موتور سیکلت های بی ام و حالت مردونه دارند. مهندسی بسیار شیک و نگه داری و تعمیر سادشون باعث این حالت شده. بسیاری از کارشناس ها این برند رو یکی از موفق ترین برندهای کلاسیک می دونند. این تولید کننده موتور سیکلت آلمانی که به خاطر خودروهاش هم در دنیا مشهوره، موفقیتش رو مدیون شرکت ژاپنی هوندا هم هست. این برند ژاپنی ثابت کرد تهدید بزرگی برای کمپانی آلمانیه. به خصوص درباره محصولاتی مثل ۱۹۷۳ R90S و R100RS. موتور سیکلتی قابل اعتماد، سایش کم تایرها، مصرف سوخت کم و هدایت راحت ویژگی هایی بود که BMW R90S رو در دوره خودش از بقیه رقبا متمایز می کرد. بدون شک اسم این برند کافیه تا خیلیا رو ترغیب به نگهداری از موتور سیکلت های بی ام و در کلکسیون هاشون کنه.

نورتون Norton

همون طور که از اسامی برندهای این لیست مشخصه در دهه های ۵۰، ۶۰ و ۷۰ میلادی رقابت سختی بین برندهای موتور سیکلت بریتانیایی بود. نورتون هم در این دوره با ساخت تعداد انگشت شماری از چند مدل خیلی خاص در این رقابت حرفی برای گفتن داشت. محصولات نورتون مخلوطی از خصوصیات خوب و مطلوب بودند. سرعت خیلی زیاد، دوام بالا و ظاهر خیلی خوب. بیشتر از هر موتور سیکلتی این خصوصیات رو می شد در موتور سیکلت نورتون کوماندو Norton Commando پیدا کرد. موتور سیکلت کلاسیکی که از نظر خیلی از کارشناس ها همه لزومات مطلوب یک کلکسیون دار رو داره. از نظر خیلی از علاقه مندان به موتور سیکلت این محصول زیباترین موتور سیکلت دوران خودش بود.
موتور سیکلت ۱۹۵۳ Norton Manx شهرت کم تری داره ولی در مشخصات فنی در دوره خودش بی نظیر بود. این موتور سیکلت هم از دید کارشناس ها می تونه انتخاب خوبی برای کلکسیون های موتور سیکلت باشه. در کل موتور سیکلت های نورتون بسیار سریع بودند و راننده های معروف زیادی با این برند خاطرات خوشی در مسابقات دارند.

هارلی دیویدسون Harley-Davidson

صحبت از هارلی دیویدسون به عنوان یک برند و یک موتور سیکلت کمی سخته. برای خیلی از مردم این محصول چیزی فراتر از نوعی سبک زندگی محسوب می شه. این برند منحصر به فرد و کلاسیک دنیای موتور سیکلت توسط دو برادر و یک دوست تاسیس می شه و خیلی زود به محبوبیتی عجیب می رسه. یکی از دلایل مهم محبوبیت هارلی دیویدسون بین مردم استفاده شدن این موتور سیکلت توسط افراد مشهور و خاص بود. پس بدون شک محصولی از این برند رو برای کلکسیون نمی شه نادیده گرفت.

ترایمپ Triumph

اگه یکی از معیارهای کلاسیک بودن و قابل بودن برای کلکسیون های موتور سیکلت استفادشون توسط افراد مشهوره، برند ترایمپ یکی از درخشان ترین برندهای این لیسته. تولید کننده بریتانیایی با محصولاتش تونسته بود خریدارهایی مثل جیمز دین، استیو مک کوئین و باب دیلن داشته باشه. استفاده از این برند توسط شخصیت های بزرگ هنری و فرهنگی نشون دهنده محبوبیت این موتور سیکلت ها در دهه ۵۰ و ۶۰ میلادیه. همین استفاده توسط اشخاص هنری دلیلی کافی برای محبوبیت این برند برای خریداران امروزیه. به خصوص برای کسانی که در کودکی این موتور سیکلت ها رو می دیدند ولی امروز توان خریدش رو به دست آوردند.
یکی از محبوب ترین محصولات ترایمپ موتور سیکلت بونویل بود. موتور سیکلتی سبک با هدایت راحت که در اواسط دهه ۷۰ میلادی در اوج خودش بود.

ایندین Indian

در طول قرن گذشته رقابت زیادی در دنیای موتور سیکلت ها به وجود اومد. صدها سازنده موتور سیکلت به رقابت پرداختند. تعداد زیادی از این سازنده ها محصولاتشون غیر قابل اعتماد و گاهی مستعد برای شکستن بودند. بسیاری از موتور سیکلت ها پدال دوچرخه هم داشتند، تا در صورت از کار افتادن موتور کسی برای رسیدن به مقصدش خیلی به دردسر نیافته. یکی از این سازنده ها با این ابتکار برند ایندین بود. ایندین که توسط دو دوچرخه سوار پیشین مسابقات تاسیس شده بود در دوره ای رقیب جدی هارلی دیویدسون بود. موتور سیکلت های این برند از سرعت و قدرت خوبی برخوردار بودند و همین دو عامل باعث شهرتشون می شد. مدل های خیلی محبوب این برند شامل Indian Chief محصول سال ۱۹۴۰ میلادی، موتور سیکلت چهار سیلندر Indian Four و Scout بودند.

هوندا Honda

وقتی صحبت از برترین موتور سیکلت های کلاسیک باشه نمی شه Honda Trail 90 رو ذکر نکرد. موتور سیکلتی که در سال ۱۹۶۶ تولید شد و یکی از دلایل ترویج موتور سیکلت در دهه های بعد شد. طراحی منحصر به فرد این موتور سیکلت باعث شد، خیلی از مردم اولین تجربه استفاده از موتور سیکلت رو با همین محصول از کمپانی هوندا داشته باشند. این موتور سیکلت امروزه هم برای علاقه مندان به موتور سیکلت بسیار محبوبه. موتور سیکلت هایی مثل CB350 و CB750 از محصولات ممتاز این برند بودند. یکی از معروف ترین سواران موتور سیکلت های این برند الویس پریسلیه.
برای آَشنایی با جزئیات محصولات این کمپانی ها می تونید به متن «با ۲۴ مدل از موتور سیکلت های کلاسیک جهان آشنا بشین!» مراجعه کنید.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.