هفت سین رو هم میشه نو کرد!

چیدن هفت سین و پهن کردن سفره عید نوروز، معنادارترین کاری هست که در شروع سال جدید ایرانی ها انجام میدن تا بگن، همه چیز آماده ورود به سال جدیده. وقتی سفره هفت سین پهن میشه و یا میزش چیده میشه، کارای خونه تکونی، خریدای عید و برنامه ریزی ها انجام شده و این سفره می خواد بگه که داریم روزای متفاوتی نسبت به بقیه رو سال تجربه می کنیم.
اما عناصر سفره هفت سین از کجا اومدن؟ گفته میشه که نمادهای داخل سفره ریشه در سنتهای ایرانی داره. اما در مورد اینکه مشخصا اونا با “سین” شروع میشن دو تا دید متضاد وجود داره: یه نظر میگه در قرن بیست میلادی به کمک رسانه های جمعی “سین” فراگیر شد و تا قبل از اون در کتابای تاریخی مطلبی در این باره پیدا نمیشه و پدیده “هفت سین” رو بازمانده از دوران قبل از اسلام در ایران دونستن، یه ادعای بدون مدرکه.
نظر دیگه ای هم هست که عقل مقدس یعنی اهورا مزدا، شش تا وزیر بزرگ به اسم “امشا سپندان” داشت که همراه با اهورا مزدا که به “سپند مینو” هم معروفه، هفت سپند رو تشکیل می دادن. علت اینکه امروز هفت تا “سین” سر سفره نوروز هست هم اشاره به هفت “امشاسپند” داره. چون کلمه سپند با “سین” شروع میشه.
به طور کلی عناصری که در سفره نوروز گذاشته میشه هرکدوم نمادی از یه چیزه که از گذشته های دور هم با عدد هفت عجین بوده. سپند و بیدمشک نشانه سپندارمذ، ظرف آب و سمنو به نشانه آناهیتا و شیر به نشانه وهومن هستن. البته این ایزدها که اسمشون اومد، ایزدبانوهای دین زرتشت بودن.
عدد هفت هم که در آیین نوروزی ساسانیان هم اهمیت داشته. طبق کتاب های تاریخی در این دوره در مراسم نوروز هفت دانه رو بر هفت ستون می کاشتند یا نانی می پختند که از هفت غله مختلف به دست اومده بود.
ضمن اینکه عدد هفت، در فرهنگ های مختلف جایگاه خاصی داشته: مثلا مردم بابل طبقات آسمان، زمین، تعداد سیارات و روزهای هفته رو هفت تا می دونستن.
در آیین برهمای هند انسان هفت بار می میره، در دین زرتشتی به وجود هفت فرشته مقرب باور داشتن. در انجیل و از دید کاتولیک ها هفت نوع شادی وجود داره. در اسلام هم گناهان اصلی هفت مورد هستن و جهنم هفت طبقه داره.
مراحل تصوف به هفت وادی تقسیم میشن و در آثار تاریخی میشه دید که عدد هفت چقدر قابل توجه بوده به طوری که در نقش رستم در بالای آرامگاه داریوش، هفت نقش وجود داره و همراهان داریوش با خود او هفت تن بودن.
این موارد نشون دهنده اینکه اگه امروز ما عدد هفت رو در سفره نوروز رعایت می کنیم به خاطر سابقه تاریخی چند هزار ساله این عدد هست.
اما مسئله اینکه در سنن ایرانی ها چه چیزهایی توی این سفره گذاشته میشد؟ بررسی های نشون داده باید تمامی عناصر توی سفره منشا گیاهی و خوردنی داشته باشن. پس سکه، سنبل و سماور حقیقت هفت سینی ندارن.
اما ماهی قرمز سمبل عید کشور چینه اما وارد خوان نوروزی ایران شده. غافل از اینکه چینی ها تو عیدشون ماهی رو رها میکنن که زندگی جریان داشته باشه ولی ما ماهیو تو تنگ اینقدر نگه میداریم که بمیره!
حالا که فلسفه هفت سین رو متوجه شدین، بهتره امسال با یه دید جدید سفره رو بچینین. برای این کار میشه از سبک های متفاوت هم استفاده کنین. اگه توی اینترنت جستجو کنین میبینین که ظرف ها، شیوه ها و رنگ های زیادی برای چیدن هفت سین وجود داره.
انتخاب رنگ آبی به خاطر قدمت این رنگ در آثار تاریخی ایرانه که نسبت به بقیه رنگ ها اولویت داره. اما اگه نمی خوایین سفره هفت سین شما شبیه سفره پارسالتون باشه، میتونین ظرف ها، آیینه و سفره و یا رومیزی رو بذارین کنار و یه طرح جدید بخرین. البته استفاده از آیینه همون طوری که گفته شد جزء هفت سین اصلی نیست و بعدها اضافه شده. ولی خب بعضیا دوس دارن حتما آیینه توی سفره باشه شاید هم علتش انعکاس نور و روشن تر شدن فضای سفره هست. در هر صورت این سلیقه شماست.
پیشنهاد ما اینه که هر سال به سبک و مدل تازه هفت سین بچینین. اینطوری از تکراری شدن فضای خونه و البته عکسایی که گرفته میشه هم جلوگیری میشه.
حالا قبل از اینکه امسال نزدیک تحویل سال دنبال ظروف جدید برای چیدن سفره بگردین و چیزی پیدا نکنین و مجبور شین همون قبلی ها رو استفاده کنین، بهتره به سایت شیپور سر بزنین. اینجا کلی هفت سین زیبا برای فروش گذاشته شده که قیمتاشم خیلی مناسبه. ضمنا میتونین هفت سین سال قبلتونو هم توی شیپور به طور رایگان آگهی کنین. روشش هم خیلی ساده است: کافیه فقط کلیک کنین.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.