چگونه اتاق کوچکم را بزرگ کنم؟

این روزها بیشتر منازل بصورت آپارتمانی و کوچک ساخته می‌شوند اما دلیلی وجود ندارد که اتاق کوچک شما، بزرگ جلوه نکند.

با این حساب در اینجا قصد داریم شما را با ۸ تکنیک ساده برای اینکار آشنا کنیم.

۱- یک ست کامل مبل را در اتاق قرار ندهید

به جای گذاشتن یک ست کامل مبل در اتاق، سعی کنید تا از تعداد کم‌تری از آنها استفاده کنید تا نمای بیشتری از اتاق در اختیار داشته باشید. برای مثال در یک اتاق پذیرایی کوچک به جای قرار دادن مبل، صندلی و میز عسلی، تنها از یک کاناپه به همراه یک و یا دو صندلی استفاده کنید. در این میان اگر گنجه کوچکی نیز دارید می‌توانید قرار دهید. به این ترتیب خواهیدتوانست اتاق مورد نظر خود را با ظرافت مبله کنید تا فضای بیشتری در ذهن تداعی شود.

۲- مبلمان اتاق مورد نظر را با دقت انتخاب کنید

در کنار به کار بردن تعداد مبلمان کمتر، نکات دیگری نیز وجود دارد که لحاظ کردن آنها در بزرگ‌ جلوه دادن اتاق کمک می‌کند.
در صورت امکان سعی کنید رنگ مبل‌های انتخابی با رنگ دیوار اتاق مورد نظرهماهنگ باشد. با این حساب رنگ مبل در رنگ دیوار ترکیب شده و طبیعتا نمای بیشتری از اتاق به چشم می‌آید.استفاده از میز‌های شیشه‌ای نیز تاثیر زیادی در بزرگ‌ نشان دادن اتاق دارد.۳-٫  اتاق را همیشه مرتب نگه دارید
به هیچ‌ وجه اجازه ندهید اتاق شما شلوغ و نامرتب دیده شود. نظم و ترتیب قرار گیری لوازم در جای مشخص خود، باعث می‌شود اتاق بزرگ‌تر دیده شود. برای لوازم کوچکی که غالبا هیچ جای مشخصی در اتاق ندارند (مانند کنترل از راه دور تلویزیون) یک فضای مشخصی را تعبیه کنید، مجلات و روزنامه‌ها را نیز روی میز به حال خود رها نکنید. همانطور که گفته شد به جزییات دقت کنید و سعی کنید تمام لوازم اتاق در محل خود به صورت کاملا منظم قرار گرفته باشند.

۴- رنگ‌بندی لوازم داخل اتاق ملایم باشد
انتخاب لوازم اتاق که رنگ‌های ملایم و روشنی داشته باشند نیز به بزرگ جلوه دادن اتاق کمک می‌کند و از طرف دیگر طیف نورهای ملایم به حاضران در اتاق احساس بهتری می‌دهد. دقت داشته باشید که به هیچ وجه طیف رنگ‌های سنگین و تیره مانند بنفش را در دکوراسیون لوازم اتاق خود نیز استفاده نکنید.
۵- تا حد امکان از نور‌ طبیعی برای نور‌پردازی اتاق خود استفاده کنید

به جرات می‌توان گفت که مهمترین عامل در بزرگ جلوه دادن اتاق، نور پردازی مناسب آن است و برای این‌کار هیچ چیز بهتر از استفاده از نور طبیعی خورشید نیست. پرده‌ها را طوری نصب کنید که جلوی باز شدن پنجره را نگیرند و سعی کنید روبروی پنجره آینه قرار دهید. به این ترتیب نور در آینه بازتاب خواهد داشت و به زیبایی نور‌ پردازی اتاق کمک می‌کند.

۶- از آینه‌ها به صورت هوشمندانه استفاده کنید
استفاده از آینه در اتاق‌های کوچک باعث می‌شود تا نور بازتاب بهتری در اتاق داشته باشد و از طرف دیگر باعث خطای بینایی شده و در نتیجه اتاق جلوه بزرگ‌تری داشته باشد. همانطور که گفته شد برای این کار توصیه می‌شود یک آینه قدی در مقابل پنجره نصب کنید. حتی اگر حوصله داشته باشید، با صرف کمی وقت می‌توانید چند آینه را در نقاط مختلف اتاق قرار داده و بازتاب نوری که در آینه جلوی پنجره ایجاد شده است را در سرتاسر اتاق منعکس کنید. اینکار باعث می‌شود تا اتاق کوچک شما از دور، نمای عمیق‌تری داشته باشد.

۷-  لوازم تجملی غیر ضروری را کنار بگذارید

در حد امکان سعی کنید لوازم زینتی غیر ضروری را از دکوراسیون اتاق خود حذف کنید، اگر از لوازم تزئینی استفاده می‌کنید، سعی داشته باشید که این لوازم تاحد امکان ساده باشند.
۸-  قاب عکس و قالیچه‌های پهن و عریض را فراموش نکنید

آویزان نمودن قاب عکس‌ و تابلو‌های پهن به دیوار نیز می‌تواند به بزرگ‌تر نمایش دادن اتاق شما کمک کند، البته همانند استفاده از مبلمان، در اینجا نیز سعی کنید قاب‌های زیادی به دیوار آویزان نکنید، از طرف دیگر اگر قصد دارید بر روی قالی خود قالیچه پهن کنید، این قالیچه دارای ابعادی پهن و عریض باشد.

در آخر این نکته را حتما در نظر داشته باشید که تنها لوازم مورد نیاز و دلخواه خود را در اتاق‌های کوچک به کار گیرید و در استفاده از لوازم وسواس به خرج ندهید. اگر فضای زیادی برای نگه داری لوازم مازاد اتاق خود ندارید، بهترین کار فروش آنها در شیپور است، با این کار از یک طرف اتاق شما نمای بیشتری خواهد داشت و از طرف دیگر لوازم اضافی شما که ممکن است هیچ‌ وقت مورد استفاده قرار نگیرند برای شما باعث درآمد خواهند شد.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.