چطوری کتاب ها رو داخل کتابخونه بچینم؟

من به عنوان معمار داخلی و یک دکوراتور فضای آپارتمان های شخصی و ساختمان های اداری، یکی از موضوعاتی که همیشه باهاش درگیرم، چیدمان کتابهای کتابخونه و یا نحوه قرار گرفتن قفسه های کتاب توی اون فضاهاست.
اینکه کتابخونه در کدوم قسمت آپارتمان قرار بگیره، از طاقچه های و قفسه های چوبی چطور به عنوان محل قرار گرفتن کتاب استفاده بشه و یا نحوه چیدمان کتاب ها بر چه اساسی باشه (موضوعی، رنگ جلد و یا قطر کتاب)، از مهمترین مسائل یه دکور بی نقص محل زندگی یا کار به شمار میاد.
برای همین من چند تا پیشنهاد در مورد دکور کتاب و کتابخونه دارم که فکر کردم شاید به کار شما بیاد. چون در صورت اجرایی کردن این ایده ها، قادر خواهید شد یکی از مهمترین سامان دهی های یه خونه و یا ساختمان اداری رو انجام بدین.
۱٫اگه قراره کتابهای کتابخونه یه ساختمان اداری رو مرتب کنین، ابتدا کتاب ها رو تقسیم بندی کنین، پشت کتاب ها بر چسب بزنین و روی بر چسب ها شماره کتاب رو بنویسین. سپس فهرستی از تمام کتاب ها تهیه کنین. با درج شماره ها به راحتی می تونین کتاب مورد نظر رو پیدا کنین .
۲٫ مرتب کردن کتابهای کتابخانه براساس موضوع، بیشتر برای مکان های تخصصی مثل اتاق کار و موسسات استفاده میشه.
۳٫ اگه کتاب خونه شما در آپارتمان محل زندگیتون، داخل اتاق نشیمن قرار داره و تعداد کتاب ها زیاد نیستن، سعی کنین به شکل غیر متقارن کتاب ها رو بچینین. به این صورت که در قفسه اول در قسمت سمت راست چهار کتاب و در قسمت سمت چپ سه کتاب بذارین. در این شیوه توجه به رنگ جلد و قطر کتاب ها اهمیت زیادی داره. چرا که رنگ های همخوان در کنار هم، به فضای نشیمن هم نظم بهتری میده.
۴٫ بعضی ها تمایل دارن رنگ کتابهای قفسه کتابخونه در آپارتمان محل زندگیشون با رنگ محیط همسان باشه. برای این منظور بدون توجه به قطر کتاب ها، اولویت رو به رنگ جلد کتاب بدین.
۵٫قرار دادن کتاب ها به صورت افقی در قفسه های کتابخونه ، به محیط شکل غیر رسمی میده. این مدل چیدمان رو برای دفاتر کاری به هیچ عنوان استفاده نکنین. کتابهای اتاق های نشیمن و یا راهروهایی که محل قرار گرفتن کتابخانه هستن، بعضا به این شکل چیده می شه. در این شیوه رنگ جلد کتاب خیلی مهمه. به این صورت که رنگ های یک خانواده رو در کنار هم قرار بدین.
۶٫در چیدمان کتاب ها به اندازه قد اونها توجه کنین. کتابهای با طول های یکسان رو کنار هم بذارین. در غیر این صورت به طور حتم قفسه های کتاب خانه شما بهم ریخته دیده میشه. این نکته به جز در منظم کردن کتاب ها بر اساس موضوع، در تمامی موارد دیگه بهتره رعایت بشه.
۷٫از کنار هم قرار دادن کتابهای قطور در کنار کتابهای کم قطر پرهیز کنین.
۸٫ کتابهای جیبی باید به طور جداگانه قفسه و طبقه خاص خودشون رو داشته باشن. هرگز اون ها رو بین کتاب ها نذارین.
۹٫در کتابخونه یک فضای غیر رسمی مثل اتاق نشیمن، ممکنه در داخل قفسه ها علاوه بر کتاب، شما مجسمه های کوچیک، گلدان های سفالی و یا قلمدان هایی رو ببینین. این یه روش طراحی خلاقانه برای کتابخونه به حساب میاد. بد نیست شما هم تجربه کنین. قفسه های کتاب داخل اتاق خواب هم بعضا به این شکل چیده میشن.
۱۰٫هرگز از کتابهای درسی و دانشگاهی برای پر کردن قفسه های کتابخونه اتاق نشیمن استفاده نکنین. نمای جالبی نداره. در این قسمت لازمه گفته بشه که کتابهای کودک هم مخصوص فقط اتاق کودکه.
۱۱٫اگه قراره کتاب ها به شکل نامتقارن چیده بشه، در این حالت از شیوه گذاشتن کتاب ها به صورت افقی در قفسه های دیگه استفاده نکنین. و گرنه کتابخونه شما بی نظم به چشم میاد. طوری که مهمان در نگاه اول گمان خواهد کرد، کسی اون رو بهم ریخته.
۱۲٫کتابهای قدیمی هرچند که عتیقه و گران بها به محسوب بشن، بازهم جایی در کتابخونه اتاق نشمین شما ندارن. چون ظاهر این سبک کتاب ها، با جلد کتابهای نو در تضاد قرار میگیره که این مساله چندان زیبا نخواهد بود.
در انتها بگم که سایت شیپور یه مرجع مهم تبادل کتابهای دست دوم و بعضا نایابه. در این صورت اگه کتابهایی توی خونه دارین که به کارتون نمیاد، میتونین توی این سایت با انتشار آگهی رایگان، اونارو بفروشین. اگه هم جز افرادی هستین که سرانه مطالعتون بالاست، از شیپور به عنوان یه راه کار برای خرید کتابهای موردنیاز به قیمت پایین استفاده کنین. برای دیدن کتابخونه هایی که هم نو سایت شیپور برای فروش گذاشته شده می تونید به صفحه کتابخونه در سایت شیپور مراجعه کنین.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.