از گیاهان آپارتمانی خود چگونه مراقبت کنیم؟

از گیاهان آپارتمانی خود چگونه مراقبت کنیم؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که گیاهان آپارتمانی را در جاهای مختلف دیده و به فکر پرورش این عناصر طبیعی زیبا در خانه خود افتاده باشید اما چند وقت پس از کاشت آن‌ها با رشد نکردن، ضعیف شدن یا در نهایت خشک شدن آن‌ها مواجه و دل‌سرد شده باشید. نگهداری از گیاهان زینتی نیز مانند هر موجود دیگری به چندین عامل اساسی بستگی دارد و در صورتی که به این عوامل توجه کافی نشود به نتیجه مطلوب نخواهید رسید و ممکن است با مرگ گیاهان محبوبتان روبرو شوید. در صورتی که از دوست داران طبیعت هستید و به پرورش گیاهان علاقه دارید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با شرایط لازم برای پرورش گیاهان زینتی در آپارتمان بیشتر آشنا کنیم.

عوامل موثر در نگهداری گیاهان آپارتمانی

با وجود این که شیوه نگهداری هر یک از گیاهان زینتی از دیگری متفاوت است و  هر یک از آن‌ها به شرایط محیطی و مراقبت‌های خاص خود نیاز دارند اما گروهی از عوامل وجود دارند که برای اکثر این گیاهان یکسان‌اند و با توجه به آن‌ها می‌توانید گیاهانی شاداب و زیبا داشته باشید. در ادامه شما را با تعدادی از این عوامل بیشتر آشنا می‌کنیم.

خاک مناسب

یکی از عوامل بسیار مهم در پرورش و نگهداری گیاه آپارتمانی استفاده از خاک مناسب است. خاک مناسب برای پرورش گیاهان زینتی خاکی است که از یک قسمت ماسه و دو قسمت خاک برگ تشکیل شده است. البته توجه داشته باشید که این ترکیب در قلمه زدن به دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک برگ تغییر پیدا می‌کند. از نکات مهمی که باید هنگام کاشت گیاه به آن توجه کنید این است که باید مواظب باشید تا خاک گلدان را زیاد فشرده نکنید زیرا در این صورت ریشه نمی‌تواند به خوبی تنفس کند و در نتیجه امکان مرگ گیاهان آپارتمانی شما بالاتر می‌رود.

هوای کافی

یکی از مواردی که باعث استحکام هر چه بیشتر گیاهان و مقاومت آن‌ها در مقابل بیماری‌های گیاهی می‌شود تعویض هوای اتاقی است که گیاه در آن قرار دارد بنابراین هر چند وقت یک بار سعی کنید هوای اتاق را با باز کردن در و پنجره‌ها عوض کنید. این کار علاوه بر این که هوای آلوده را از خانه خارج می‌کند باعث می‌شود که اکسیژن کافی به گیاه برسد. البته توجه داشته باشید در روزهایی که هوای بیرون سردتر است گیاهان را مستقیما در معرض سرما و وزش باد قرار ندهید زیرا تغییر دمای ناگهانی نتیجه عکس به دنبال خواهد داشت و در نهایت باعث ریزش برگ‌ها و احتمالا مرگ گیاهان آپارتمانی در اثر شدت سرما خواهد شد.

از گیاهان آپارتمانی خود چگونه مراقبت کنیم؟

نور کافی

یکی از عوامل بسیار مهم در رشد گیاهان نور کافی است. هیچ گیاهی به طور کامل سایه پسند نیست و همه گیاهان کم و بیش به نور نیاز دارند. اما نکته‌ای که در رابطه با پرورش گیاهان زینتی در آپارتمان وجود دارد این است که این گیاهان به جای نور مستقیم باید در معرض تابش غیر مستقیم نور قرار بگیرند. معمولا برای پرورش گیاهان، اتاقی مناسب است که دیوارهای آن به رنگ روشن باشند زیرا این امر باعث انعکاس متوسط نور می‌شود. اما در صورتی که اتاق مورد استفاده برای پرورش گیاه نور کافی ندارد می‌توانید از منابع کمکی نور فلورسنت بهره بگیرید به عنوان مثال برای گیاهان گل‌دار از لامپ‌های حرارت دهنده مانند لامپ‌های مدادی و برای گیاهان بدون گل از لامپ‌های مهتابی یا گازی استفاده کنید. این لامپ‌ها را باید در فاصله‌ای حدود ۲۴ سانتی متر از گیاهان مورد نظر قرار دهید علاوه بر این باید توجه داشته باشید که لامپ‌ها را تنها حدود ۱۴ ساعت در روز روشن کنید. البته مدت زمان تابش نور برای تعدادی از گیاهان متفاوت است که باید اطلاعات مربوط به آن را در هنگام خرید جویا شوید.

توجه! یکی از نشانه‌های شدت نور بالا در گیاهان زرد شدن و پژمردگی آن‌ها در ساعت‌های گرم روز است که در این صورت باید گیاه را از تابش مستقیم نور و پشت شیشه‌ها دور کنید یا این که در ساعت‌های اوج گرما پرده‌ها را بکشید.

تنظیم رطوبت و دمای هوا

دو عامل رطوبت و دمای مناسب در حفظ شادابی گیاهان بسیار تاثیرگذارند. کمبود رطوبت و دمای نامناسب می‌تواند باعث سوختگی برگ‌ها و ایجاد ظاهر نامناسب در آن‌ها شود. معمولا دمای مناسب برای محیط رشد گیاهان بالای ۲۰ تا ۲۲ درجه است اما تعدادی از آن‌ها تا ۱۰ درجه کمتر را نیز تحمل می‌کنند. همچنین در صورت پایین بودن رطوبت هوا می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید به عنوان مثال می‌توانید یک زیر گلدانی بزرگ‌تر از گلدان را پر از شن یا پوکه صنعتی کنید و روی شن‌ها به اندازه کافی آب بریزید همچنین می‌توانید با استفاده از اسپری روی برگ‌ها آب بپاشید یا از دستگاه بخور و سایر روش‌های مناسب استفاده کنید.

آبیاری مناسب

با توجه به این که یکی از اصلی‌ترین دلایل مرگ گیاهان آپارتمانی عدم اطلاع مردم از آبیاری مناسب است پس لازم است که از آبیاری به موقع و کافی اطلاعات لازم را داشته باشید تا بتوانید یک گیاه شاداب و خوب داشته باشید. اولین نکته‌ای که در این زمینه باید بدانید این است که در درجه اول هنگام آبیاری به قدری به گلدان آب بدهید تا آب از زیر آن خارج شود؛ در این صورت هم مطمئن می‌شوید که آب به همه قسمت‌های آن رسیده است و هم این که از سالم بودن زهکش اطمینان حاصل می‌کنید. از دیگر نکات مهم توجه به کیفیت آبی است که به گلدان می‌دهید آب آبیاری نباید زیاد سرد یا گرم باشد همچنین باید از دادن آب کلردار به گیاهان خودداری کنید. بهترین زمان برای آب دادن به گیاهان نیز زمانی است که خاک گلدان رو به خشک شدن است اما کاملا خشک نشده است. یکی از نشانه‌های خشک شدن گلدان این است که در صورتی که با انگشت به گلدان ضربه بزنید صدای پوکی می‌دهد اما در صورتی که صدای خفگی بدهد هنوز نیازی به آبیاری ندارد.

چه زمانی گیاه به آبیاری نیاز دارد؟

نیاز گیاهان آپارتمانی به آب به عوامل مختلفی بستگی دارد، از این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • گیاهانی که در گلدان‌های بزرگ قرار دارند و گیاهان تازه کاشته شده به آب بیشتری نیاز دارند.
  • در فصل‌های سرد نیاز گل‌ها به آب کمتر و در فصل‌های گرم بیشتر است.
  • هر چه برگ گیاهان پهن‌تر باشد به آب بیشتر با فواصل آبیاری کمتر نیاز دارند.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.