چطور باید فرش دستباف را تمیز کنیم؟

ما ایرانی ها فرش را خوب می شناسیم و قدرش را می دانیم حالا چه فرش ماشینی باشد چه دستباف چه تابلو فرش.

البته فرش دستباف ارزش و اعتبار دیگری برای مان دارد. تا جایی که بعضی ها با خرید و نگهداری قالی های دستباف پولشان را سرمایه گذاری می کنند. در واقع قالی دستباف برای شان حکم طلا یا سکه را دارد. چون قالی دستباف با مرور زمان نه تنها ارزشش را از دست نمی دهد بلکه به ارزش و قیمت و زیبایی آن هم افزوده می شود. برای دانستن دلیل این موضوع می توانید به مقاله چرا فرش دستباف هر چی کهنه تر باشه بهتره؟ مراجعه کتید. البته این موضوع  به شرطی صادق است که به خوبی از قالی نگهداری شود و در صورت آلودگی و کثیفی با روش های اصولی آن را تمیز کرد. البته تمیز کردن فرش دیگر مثل گذشته ها کار پر زحمتی نیست چه قالی ماشینی داشته باشید چه دستباف می توانید آن را به قالیشویی تحویل بدهید تا برای تان بشوید، رفو کند، لکه گیری کند و …

اما همانطور که گفتیم فرش دستباف نیاز به مراقبت ویژه دارد و همه چیز شستشوی آن نیست. قالی ها از جمله وسایلی هستند که استفاده از آن ها در منزل بسیار زیاد است و به همین دلیل بیشتر از هر چیز دیگری در معرض آلودگی لکه ها، گرد و غبار و … هستند.

همانطور که می دانید لکه ها را باید خیلی سریع از بین برد و در کوتاه ترین زمان ممکن پس از ایجاد آن ها باید اقدام به پاک کردن آن ها بکنید. چون هر چه از عمر لکه بیشتر بگذرد تمیز کردن آن دشوارتر می شود. البته این یک قانون کلی درباره تمام لکه هاست.

لکه های فرش دستباف و چگونگی تمیز کردن آن ها

برای تمیز کردن قالی دستباف در نظر داشته باشید که این وسیله بسیار حساس است و با هر چیزی نمی توان آن را تمیز کرد چون ممکن است به آن آسیب برسد. برای شروع بهتر است قالی را جارو بکشید تا خرده ریز ها و آشغال ها از سطح آن جمع شوند و گرد و غبار روی آن هم گرفته شود. تار و پود بیرون زده فرش را هم می توانید با یک قیچی خودتان کوتاه کنید اما مواظب باشید بیش از اندازه آن ها را کوتاه نکنید. یک شامپو فرش مناسب با PH پایین انتخاب کنید، سرکه سفید و یک برس معمولی هم نیاز دارید.

یک پیمانه سرکه سفید، دو پیمانه شامپو مخصوص را با پنج پیمانه آب گرم مخلوط کنید، خوب آن را به هم بزنید تا کف کند. مقداری از این محلول را به  گوشه فرش بزنید و مدتی صبر کنید اگر در رنگ و تار و پود فرش تغییری حاصل نشد، پس این محلول امن است و می توانید از آن استفاده کنید. محلول را با برس روی فرش به صورت عمودی بکشید البته نه با شدت چون ممکن است به تار و پود و الیاف آن آسیب برسد.

اگر روی قالی لکه ایجاد شد، خیلی سریع پیش از آن که لکه خشک شود یا آلودگی به الیاف فرش دستباف نفوذ کند، آن را با پارچه جاذب مایعات جمع کنید و باقی مانده لکه را با دستمالی مرطوب پاک کنید.

برای دیدن قیمت انواع فرش دستباف به سایت شیپور صفحه فرش دستباف مراجعه کنید.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.