چگونه حیوانات کم یاب وحشی را زودتر منقرض کنیم؟!

تمایل انسان ها به نگهداری حیوانات از زمانی شکل گرفت که آنها متوجه شدند می توانند با استفاده از شیر، گوشت و همچنین قدرت بدنیشان زندگی خود را شکل دیگری بدهند. این کشف بزرگ زمینه ساز به وجود آمدن زندگی یکجانشینی بشر شد. از این رو تاریخ نشان می دهد که انسان ها بر اساس آزمون و خطا توانستند حیواناتی که به کارشان را می آمد بیابند و اهلی کنند. همچنین
آنها فهمیدند برخی حیوانات نه تنها قابل اهلی شدن نیستند که برای جان انسان ها در صورتی که در یک محل زندگی کنند، خطرناکند. به همین دلیل هرگز دیده نشده بود که بشر به دنبال نگهداری حیواناتی همچون ببر، شیر، زرافه، کرگدن، سوسمار و… برآید.
در دوران مدرن اما سبک زندگی انسان ها تغییر کرد و این تغییر منجر به شکل گیری تمایلات خلاف طبیعت نیز شد. چنانکه شاهد هستیم امروزه مردم به دنبال نگهداری حیواناتی هستند که تاثیری در برآوردن نیازهای غذای اش ندارد. گربه، خرگوش، همستر، خوکچه هندی، انواع پرنده ها در این دسته هستند. این روند به دلیل شیوع روز افزونش، توسط قانونگذاران هر کشور شکل قانونی به خود گرفت. چنانکه می توان در کشورمان کلینیک های دامپزشکی، غذا فروشی های مخصوص حیوانات و مراکز خرید و فروش آنها را بیابیم.
اما تمایل به نگهداری از حیوانات کاملا وحشی و درنده که بعضا با محیط آب و هوایی ایران نیز منطبق نیست، مد جدیدی است که بعضی از مردم به آن گرایش پیدا کرده اند. شاید در اخبار و شبکه های اجتماعی دیده و شنیده باشید که برخی از مردم در خانه های خود توله خرس، تمساح، شیر، ببر، پلنگ، سنجاب های جنگلی، رتیل، آفتاب پرست و مارهای عظیم جثه ای نگه می دارند. این اتفاقات نادر رو به افزاسش، بیش از همه جان حیوانات وحشی که نیاز به محیط زندگی طبیعی دارند را با خطر روبرو می کند. همچنین ممکن است به دلیل خوی ذاتی درندگی آنها، جان خود این افراد نیز به مخاطره افتد.
با این همه اگر مایل به نگهداری از حیوان در محیط زندگی خود هستید، لازم است به تفکیک میان حیوان خانگی اهلی و وحشی توجه کنید. در طبقه بندی حیوانات اهلی و وحشی، اولین نکته بحث رام شدن یک حیوان است. حیوان وحشی رام نمی شود. زیستگاهش کاملا باید بکر باشد. برای جان انسان در صورت نزدیکی محل زندگی خطرناک است و تمایلی به آموزش نشان نمی دهند.
نکته مهم دیگر در طبقه بندی حیوانات خانگی و وحشی، توجه به نوع واکنش های آن هاست. در واقع یکی از علل اصلی نگهداری حیوان خانگی، استفاده صاحبانشان از آن ها به عنوان همدم است اما بدون شک چنین حیواناتی هرگز نمی توانند همدم یک انسان باشند. ضمن آنکه نوع تغذیه و تهیه محل زندگی مناسب این نوع حیوانات مخارج بالایی دارد. موضوعی که بعضا منجر به رها شدن این حیوانات در بزرگ راه ها، پارک ها و خیابان های شهرهای ایران شده است.
در نهایت اینکه نگهداری حیوانات وحشی تنها به یک نتیجه می انجامد و آن کمک به انقراض این حیوانات بعضا کمیاب و توسعه فرهنگ حیوان آزاری البته با ظاهری زیبا است. زیرا در اکثر خرید و فروش های مربوط به حیوانات چه اهلی و چه غیر اهلی، آنچه مد نظر قرار نمی گیرد توجه به محیط زندگی، اطلاعات در مورد نحوه تغذیه و بیماری آن ها است.
به همین دلیل از جمله حیوانات وحشی که امروزه در حال تبدیل به حیوان خانگی و البته نابودی است، طوطی های بزرگی هستند که از غالبا از هندوستان وارد ایران می شوند. این پرندگان دور از محیط زیست طبیعی خود به درستی رشد نمی کنند. چرا که آن ها معمولاَ قادر نخواهند بود در محیط قفس تولید مثل کنند.
راکون ها که پستاندارهای بومی آمریکای شمالی هستند، سگ های نژاد هاسکی که مختص زندگی در قطب و مناطق کاملا سردسیرند، کانگورهای استرالیایی، پلنگ های خالدار، تمساح های قاره آفریقا و مارهای نقاط گرمسیر کره زمین از دیگر حیواناتی به شمار می روند که اگر در محیط ایران زندگی کنند، به طور حتم دچار مشکلات زیستی خواهند شد. به گونه ای که ممکن است جانشان را از دست بدهند.
از این رو لازم است بدانیم نگهداری حیوانات وحشی خود خطایی بزرگ و انتقال حیوانات از اقلیم های متفاوت به ایران برای این مساله اشتباهی بزرگ تر است. مساله قابل تامل در این میان نبود قانونی جامع در رابطه با نگهداری این نوع حیوانات در کشور است.
در انتها لازم به یاد آوری است، همانگونه که گفته شد قانونگذار داخلی به دلیل تمایل مردم به نگهداری از حیوانات خانگی اهلی، قوانینی را تصویب کرده است که باعث قانونی شدن معاملات این حیوانات در بازار می شود.
اگر علاقه مند هستید که از یک حیوان خانگی نگهداری کنید می تونید مطلب چه حیوان خانگی مناسب شماست؟! رو ببینید.

2 نظرات
 1. DM_ads می گوید

  این جمله ارزشمند از متن مقاله رو به عنوان چکیده مطلب انتخاب می کنم:
  نگهداری حیوانات وحشی توسعه فرهنگ حیوان آزاری البته با ظاهری زیبا است.
  نظر شخصی من هم همینه، تفاوتی بین استفاده ابزاری از حیوانات در سیرک و وادار کردنشون به انجام کارهای ملال آور و دردناک و نگهداریشون تو خونه نمی بینم.

  1. شیپور می گوید

   بله دوست من حق با شماست این عین حیوان آزاریه!

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.