چگونگی افزایش عمر باتری در گوشی های آیفون و اندروید

صفحات اجتماعی و برنامه های گروهی قاتل عمر باتری گوشی شما هستند. اما این دو دسته تنها عاملان تموم شدن باتری نیستند. برنامه های زیادی باعث میشن وقتی به پریز برق دسترسی ندارید، دچار دردسر بشید. به خصوص وقتی بدون این که حتی شما متوجه بشید باتری گوشیتون به سرعت تموم می شه. در کنار استفاده از برنامه هایی برای مدیریت انرژی گوشی در متن« ۵ نرم افزار خوب برای حفظ طول عمر باتری در گوشی های اندروید! »با بهترین برنامه های مدیریت باتری آشنا بشید تغییر دادن تنظیمات و مدیریت برنامه ها هم یکی از بهترین شیوه های کاهش طول عمر باتریه. تحقیقات نشون داده بیشترین مصرف رو در بین نرم افزارها، نرم افزارهای مربوط به صفحات اجتماعی، پخش کننده موسیقی اینترنتی، نرم افزارهای مخصوص خرید و فروش و دانلود و … دارند. اگه بدونید کدوم برنامه باتری بیشتری مصرفی می کنه می تونید تعادلی درست بین میزان استفاده از برنامه و میزان مصرف باتری برقرار کنید.
در متن زیر راه کارهای بسیار ساده ای برای حفظ طول عمر باتری ارائه شده. ابتدا راه کارهای مناسب گوشی آیفون و سپس اندروید رو بررسی می کنیم.

راه کارهای مناسب گوشی های آیفون

بررسی وضعیت استفاده از باتری توسط برنامه ها

در سیستم عامل iOS امکان این وجود داره که کاربر ببینه هر برنامه چقدر از باتری گوشی رو استفاده می کنه. حتی گاهی دلیل این استفاده زیاد هم ذکر می شه. این برنامه به کاربر امکان بررسی و مدیریت وضعیت استفاده باتری ها از برنامه رو میده.
برای استفاده از این قابلیت به آدرس Settings > General > Usage > Battery Usage برید. اینجا شما می تونید ببینید هر برنامه فعال چند درصد از باتری شما رو در ۲۴ ساعت و هفته گذشته مصرف کرده. زیر بعضی از برنامه ها علتی برای استفادشون مثل روشن بودن در صفحه نمایش، نیاز به موقعیت، سیگنال ضعیف و … نوشته شده. چیزهایی که اینجا شما می بینید اطلاعات خوبی در اختیارتون میذاره که می تونید به کمکشون تصمیم درست تری برای حفظ طول عمر بگیرید.

برنامه های باز

یه راه برای برگردوندن قسمت عظیمی از انرژی به باتری کنترل اینه که ببینید چه برنامه هایی باز هستن و آیا همه این برنامه های باز مورد علاقه و استفاده هستن؟ البته به این معنی غیر فعال کردن این برنامه ها نیست، به معنی نبودن این برنامه ها در پشت زمینه گوشیه. به این معنی که گوشی همیشه در حال چک کردن به روز رسانی و محتواهای جدید برای دانلود نباشه و هشدارها رو به طور همزمان دریافت و اعلام نکنه.
برنامه های زیادی هستن که چون همیشه بهشون نیاز وجود داره باید باز باشن. برای مثال تلگرام و واتس اپ یا به طور کلی همه برنامه های پیام رسانی اگه همیشه باز نباشن و نتونن هشدارها رو در هر زمانی به کاربر انتقال بدن، قسمت زیادی از کارآیی خودشون رو از دست میدن. به طور طبیعی اپلیکیشن پیام رسان باید هر لحظه که بهش پیام برسه به کاربر اطلاع بده. اما برنامه هایی که به این شکل نیست و همیشه بهشون نیاز نداریم رو می تونیم ببندیم تا آیفونمون باتری بیشتری رو حفظ کنه.
برای استفاده از این شیوه به آدرس Settings > General > Background App Refresh برید و برنامه های غیر ضروری رو ببندید.

غیر فعال کردن سرویس مکان یابی (GPS) وقتی بهش نیازی نیست

GPS یا سرویس مکان یابی مقدار خیلی زیادی از باتری رو مصرف می کنه. امکان داره گاهی ندونید کجا هستید بهش نیاز پیدا کنید. اما اگه در چنین شرایطی نیستید بهتره این سرویس رو غیر فعال کنید تا نیاز به استفاده ازش نباشه.
به آدرس Settings > Privacy > Location Services برید و در مواقعی که به نقشه نیازی نیست این سرویس رو غیر فعال کنید.

تغییر دادن ایمیل از حالت هایPush و Fetch به حالت Manual

این که شما ایمیل هاتون رو در حالت Manual قرار بدید به این معنیه که هر وقت خواستید وارد ایمیلتون بشید و پیام هاتون رو چک کنید. این تنظیمات خیلی مناسبه و مصرف باتری رو کاهش میده. تنها بدی این حالت اینه که به محض رسیدن ایمیل به شما هشدار نمیده که اگه همیشه در حال چک کردن ایمیلتون نیستید این مسئله خیلی آزارتون نمیده.
اگه نیاز به چک کردن لحظه ای ایمیل دارید حالت های دیگه هم وجود داره. حالت Push می تونه به محض رسیدن ایمیل بهتون خبر بده. در این حالت باتری به طرز عجیبی مصرف می شه و بهتره از این حالت استفاده نکنید. حالت Fetch می تونه هر چند مدت یک بار ایمیلتون رو چک کنه تا خیلی باتری رو هدر نده. تعیین زمان چک کردن به میل کاربر در زمان های ۱۵، ۳۰ و ۶۰ دقیقه است که به طور طبیعی هر چقدر زمان بیشتر باشه باتری کم تری مصرف می شه.
برای این تنظیمات به آدرس Settings > General > Mail, Contacts, Calendar > Fetch New Data و بر روی ایمیل خودتون بزنید و حالت Manual رو انتخاب کنید. اگه چند ایمیل دارید برگردید و برای بقیه هم این کارو انجام بدید.

مدیریت هشدارها و اطلاعیه ها

هشدارها باتری زیادی مصرف نمی کنن. ولی می تونن در تموم شدن باتری تاثیر کمشون رو بذارن. مقدار انرژی کمی که توسط هشدارها مصرف می شه یادآور همون مثال «قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود» هست که باعث می شه صفحه گوشی روشن بشه و به هر حال باتری کمی مصرف شه. برای خیلی از برنامه ها مثل پیام رسان ها و برنامه هایی که باید اطلاعات آنی دریافت کنن، هشدارها لازم هستن. اما بهتره در مصرف باتری کمی صرفه جویی کنید. استفاده از هشدارهایی که واقعا بهشون نیاز دارید و و خاموش کردن هشدار و اطلاعیه برنامه هایی مثل صفحات اجتماعی، ایمیل، بازی ها و … می تونه باعث کارکرد بهتر باتری آیفونتون بشه.
برای این تنظیمات به Settings > Notifications برید و به لیست نگاه کنید و هشدار برنامه های غیر ضروری رو غیر فعال کنید. می تونید نوع رسیدن هشدار و اطلاعیه هم تعیین کنید. برای مثال این که وقتی صفحه قفله تصویر صفحه روشن بشه یا نه.

نگه داشتن باتری در ۵۰ درصد

در حفظ انرژی برای آینده میذاره. این راهکار عجیب می تونه بهترین راهکار باشه.
چگونگی انجام این کار بسیار سادست. وقتی باتریتون کم تر از ۲۰ درصده گوشی رو به شارژ بزنید و زنگ هشدار رو سر ۲۰ دقیقه بعد تنظیم کنید. بعد از زنگ خوردن بهتره گوشی رو از شارژ دربیارید.

راه کارهای مناسب گوشی های اندروید

توجه داشته باشید در به کار گیری روش هایی که معرفی میشه چون که همه گوشی های اندروید مثل هم نیستن، امکان داره آدرس های ذکر شده درست نباشه.

پیدا کردن مصرف کننده های باتری

کاربرهای گوشی های اندروید این توانایی لذت بخش رو برای دیدن دقیق این که کدوم سرویس و اپلیکیشن چقدر باتری مصرف می کنن دارن. با این اطلاعات کاربر می تونه بررسی کنه چه برنامه هایی رو باید پاک کنه و یا کم تر استفاده کنه تا باتری براش بیشتر بمونه. برای مثال اگه صفحه نمایش باتری زیادی مصرف کنه بهتره نور صفحه رو کم کنید و حالت اطلاعیه و هشدار برنامه های غیر ضروری رو غیر فعال کنید تا صفحه نمایش روشن نشه.
برای این تنظیمات به آدرسSettings > Battery برید و اونجا لیستی از منابع مصرف کننده باتری رو مشاهده کنید. با توجه به درصد هر لیست تصمیمتون رو بگیرید.

غیر فعال کردن به روز رسانی خودکار بعضی از برنامه ها

اگه بعضی از برنامه ها مصرف باتریشون خیلی زیاد باشه، یکی از راه های کاهش این مصرف خاموش کردن حالت به روز رسانی خودکار این برنامه هاست. در اندروید این گزینه به اسم auto-sync مشخصه. درسته که نباید به روز رسانی خودکار همه برنامه ها رو خاموش کرد و برای بعضی برنامه ها مثل برنامه های ارتباطی و پیام رسان مناسبه، اما برنامه های زیادی مثل صفحات اجتماعی، ایمیل و … نیازی برای به روز رسانی و وصل بودن همیشگی به اینترنت ندارن.
آدرس این تنظیمات در اندرویدهای مختلف متفاوته. اما بهتره به آدرس Menu > Settings > Accounts برید و یا در هر برنامه این گزینه رو غیر فعال کنید.

خاموش کردن GPS، NFC ،بلوتوث و Wi-Fi وقتی نیازی بهش نیست

GPS یه امکان فوق العاده در موقع نیاز و یه مفت خور برای باتری در زمان عدم نیازه. خاموش کردن GPS در زمانی که ازش استفاده نمی شه برای باتری گوشی اندرویدتون بسیار مناسبه. NFC ،بلوتوث و Wi-Fi هم مشابه GPS فقط باید در مواقع نیاز روشن باشن. با فراموشی در خاموش کردن این امکانات بدون شک باتری شما ضعیف می شه و عملکردش افت می کنه.
در بیشتر گوشی های اندروید فقط کافیه صفحه رو پایین بکشید تا GPS رو روشن و خاموش کنید. اصولا روشن شدنش با اومدن علامتی در کنار بقیه وضعیت های گوشی همراهه. در بیشتر گوشی های اندروید می شه یک میان بر برای روشنی و خاموشی GPS در صفحه آغازین ایجاد کرد. NFC ،بلوتوث و Wi-Fi هم دقیقا مثل GPS هستن.
می تونید برای خرید و فروش انواع گوشی نو و دست دوم به سایت شیپور مراجعه کنید.

3 نظرات
 1. نت دیوار می گوید

  سلام
  لطفا مقاله ای در مورد افزایش عمر باتری لپ تاپ قرار بدید. منظورم افزایش عمر کلی باتری هست. چگونگی شارژ کردن لپ تاپ، اینکه در استفاده طولانی باتری رو خارج کنیم یا نه؟ و هر چیز دیگه ای که باتری مدت زمان بیشتری عمر کنه و زود خراب نشه.

  1. شیپور می گوید

   سلام دوست من می تونید این مقاله رو مطالعه کنید، پاسخ سوالاتتون اینجاست: http://blog.sheypoor.com/?p=940

 2. گودرزی می گوید

  تشکر از مطالب مفید شما

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.