با چرخ گوشت چگونه باید رفتار کرد!

چرخ گوشت مثل آمیوه گیری از جمله وسایلیه که به خاطر قطعات زیادی که بعد از استفاده باید تمیز بشه و البته کار وقت گیری هم هست، کمتر مورد استفاده قرار میگیره. به خصوص که الان خیلی راحت میشه گوشت چرخ کرده بسته بندی شده بهداشتی از فروشگاه خرید و یا از قصابی هایی که گوشت رو جلو چشم مشتری با رعایت نکات بهداشتی چرخ میکنن، تهیه کرد.
این یه روش ساده است که ضرورت خرید چرخ گوشت و یا استفاده از اونو برای خیلی از افراد از بین برده. با این وجود هنوز هستن افرادی که به خاطر حساسیت خاصشون در مورد گوشت چرخ کرده، ترجیح میدن از این وسیله برقی استفاده کنن. در این صورت باید به یه سری نکات در مورد نحوه استفاده از چرخ گوشت دقت کنن. این موارد باعث میشه وسیله شما سالم بمونه و به راحتی قطعات و موتورش خراب نشه.
۱٫گوشتی که قراره چرخ بشه باید در قطعه های کوچیک بریده شده باشه. تیکه های بزرگ هم به محفظه دستگاه فشار میاره هم به موتور چرخ گوشت .

۲٫چرخ گوشت همون طور که از اسمش معلومه فقط برای گوشته. سبزیجات باید با وسایل خاص خودشون خرد بشن. چون آب داخل سبزیجات ممکنه وارد موتور دستگاه بشه.
۳٫چرخ گوشت رو برای مدت طولانی روشن نگه ندارین. قدرت موتور چرخ گوشت خانگی پایینه و بیش از ۱۵ دقیقه نباید ازش استفاده کنین وگرنه عمر دستگاه کم میشه. اگه هم تصمیم دارین مقدار زیادی گوشت چرخ کنین هر چند دقیقه یه بار به دستگاه استراحت کوتاهی بدین.
۴٫هنگام چرخ کردن گوشت بهش پیاز اضافه نکین. چون آب پیاز احتمالا وارد موتور میشه.
۵٫بعد از هر بار استفاده تمامی قطعات داخل و محفظه چرخ گوشت باید تمیز بشه. نذارین حتی یه ذره گوشت یا چربی توش باقی بمونه. هر سه ماه یه بار هم تیغه ها رو تیز کنین. اگه تیغه ها از آلیاژ نامناسب باشه به اندازه کافی تیز نباشه، گوشت موقع چرخ شدن له میشه.
۶٫هرگز چرخ گوشت رو بدون گوشت روشن نذارین. این کار باعث میشه که دور موتور بالا بره و گرمای حاصل از این وضعیت به قطعات موتور آسیب میزنه.
۷٫از گوشتی استفاده کنین که رگ و پیه نداشته باشه. چون رگ و پیه گوشت به تیغه ها گیر میکنن و مانع چرخش تیغه ها میشن . این مسئله فشار زیادی به دستگاه وارد می کنه.
۸٫بعد از پایان کار، برای اینکه مطمئن بشین همه گوشت از دستگاه خارج شده، یه کم نان خشک داخل چرخ گوشت بریزین.
۹٫در نهایت هم همه اجزاء چرخ گوشت رو با آب گرم و مایع ظرفشویی شستشو بدین و کاملا خشک کنین.
یادتون باشه، محل نگهداری دستگاه چرخ گوشت باید دور از رطوبت باشه وگرنه عمر این وسیله برقی خیلی کوتاه میشه.
حالا اگه قرار چرخ گوشت جدیدی بخرین و یا ترجیح میدن دیگه از این به بعد خودتون گوشت رو چرخ کنین، چند مورد هم درباره انتخاب یه چرخ گوشت مناسب بدونین:
به خاطر نوع کاربرد چرخ گوشت و شستشوی صفحات برش و تیغه ها، این قطعات باید ضد زنگ باشن تا به مرور فرسودگی پیدا نکن.
به قدرت موتور و سیستم چرخش معکوس دستگاه دقت کنین. یکی از فاکتورهایی که باید در هنگام خرید به یاد داشته باشین، میزان چرخ کردن گوشت در واحد زمانه. امروزه چرخ گوشت های جدید میتونن دست کم ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ گرم گوشت رو به راحتی در یک دقیقه چرخ کنن. تعداد قطعه های داخل هم مهم هستن.
چرخ گوشت هایی رو انتخاب کنین که تمیز کردن و شستشوی اون ساده و راحت باشه. چرخ گوشت های فلزی نسبت به چرخ گوشت های پلاستیکی بهداشتی ترن. پس بهتره فلزیش رو بخرین.
اگه محل قرار گرفتن دستگاه رو پیشخوان آشپزخونه باشه، باید ارتفاع چرخ گوشت براتون مهم باشه.
ضمنا، لازم نیست همیشه برای خرید وسایل برقی کلی هزینه کنین. گاهی میشه توی سایت شیپور صفحه چرخ گوشت دست دومشونو پیدا کنین و یا اگه تصمیم دارین چرخ گوشت جدیدی بخرین، قبلی رو همین جا آگهی کنین. مطمئنا نسبت به فروش به سمساری پول بیشتری دریافت میکنین.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.