چطور از کلاه برداری در پیش فروش املاک جلوگیری کنیم؟

این روزها بازار کلاه برداری در همه جا گرم است و شیادان و کلاه برداران هر چند وقت یکبار شگردهای جدیدی برای این کار رو می کنند. خیلی ها تمام عمر زحمت می کشند تا در سنین کهن سالی سرپناهی برای خودشان فراهم کنند، خیلی ها هم سال های جوانی شان را صرف پرداخت قسط ها و وام های خرید مسکن شان می کنند. اما هنگامی که قرار است زحماتشان نتیجه بدهد، عده ای پخته خوار و از خدا بی خبر سر می رسند و با انواع شگردها تمام سرمایه و دسترنج این افراد را غارت می کنند!

چطور هنگام خرید یا فروش ملک در دام کلاه برداران نیافتیم؟

هنگام خرید املاک پیش فروش، توجه داشته باشید که با امضای قراردادهای پیش فروش خریدار مالک چیزی نمی شود و تنها فروشنده متعهد به ساخت و تملیک می شود. در موارد دیگر خریدارانی که آگاهی کافی ندارند با سازندگانی مثل پیمان کاران قرارداد می بندند که این کار بسیار خطرناک است. چون سازندگان مالک واقعی نیستند در ادامه کار خریداران با مشکلات زیادی مواجه می شوند. همین نوع قراردادهاست که باعث می شود یک ملک به چندین خریدار فروخته شود. برای جلوگیری از این نوع کلاه برداری خریداران می بایست حتما با مالکان رسمی قرارداد ببندند و با آن ها ارتباط مستقیم داشته باشند.

شیادان بازار مسکن در زمینه پیش فروش املاک قبل از بهره بر داری بسیار فعال هستند، اگر قصد خرید املاک پیش فروش را دارید حواستان باشد که این افراد املاک پیش فروش را با متراژ های غیر واقعی عرضه می کنند. برای مثال این افراد، ساختمانی با متراژ ۱۰۰ متر را در قرار دادهای خود با مالکان با متراژ ۱۱۰ متر عنوان می کنند و در آخر هنگام اتمام کار این متراژ اضافه را تحت عنوان ساخت پارکینگ و انباری و مشاعات توجیه می کنند.

خریداران واحدهای پیش ‌فروش باید اسناد احراز هویت مالک یا فروشنده با دقت بررسی کنند. همینطور اسناد مربوط به مالکیت و مجوزهای  صادر شده از مراجع قانونی مثل جمله شهرداری را ببیند و از صحت آن ها مطمئن شوند.

اما بهترین روشی که از فروش چندین باره یک ملک به چند خریدار جلوگیری می کند، این است که انتقال رسمی املاک به صورت قدر سهم مشاعی  است. یعنی اگر مثلا قرار است مطابق با اسناد و جواز ساخت صادر شده از سوی شهرداری، روی قطعه زمینی دوازده واحد آپارتمان ساخته شود، انتقال رسمی یک سهم از دوازده واحد به خریدار باید انجام شود.

اگر خریدار واحدهای پیش فروش هستید حتما هنگام امضای قرارداد از وضعیت ملک درباره در رهن بانک بودن یا نبودن آن مطمئن شوید تا در صورتی که معلوم شود، ملک در رهن بانک است در قرار داد  ذکر شود که فروشنده ملزم به فک رهن خواهد بود.

نکته پایانی این که برای بستن هرگونه قرارداد املاک به ویژه قرارداد خرید مسکن پیش فروش حتما به مشاوران املاک مجاز مراجعه کنید و قرار داد را به صورت رسمی تنظیم کنید.

برای اطلاع از قیمت انواع موارد رهن و اجاره خانه به سایت شیپور صفحه املاک مراجعه کنید.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.