نکات مهم برای نگهداری خودرو در فصل سرد

نکات مهم برای نگهداری خودرو در فصل سرد

با فرا رسیدن زمستان همان گونه که به فکر سلامت خودمان هستیم تا دچار سرمازدگی نشویم، وسایل نقلیه و خودروها نیز به مراقبت ویژه نیاز دارند تا در این اوضاع گرانی دچار مشکلات جدی نشوند. در این مطلب می‌خواهیم نکات مهم برای نگهداری خودرو در فصل سرد را با شما مطرح کنیم.

کشور ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی خود، در برخی از مناطق دارای سرمای شدید و به اصطلاح استخوان‌سوز است و باید حسابی حواسمان به خودرویی که داریم باشد تا دچار مشکل نشویم.

بی‌شک در زمستان با ترافیک بالای خودروهای معیوب در تعمیرگاه‌ها مواجه شده‌اید که اگر مالکین این وسایل نقلیه پیش از رسیدن فصل سرما به آن‌ها رسیدگی می‌کردند، با این مشکل روبه‌رو نمی‌شدند.

در ادامه شما را با نکات مهم برای نگهداری خودرو در فصل سرد، آشنا می‌کنیم.

باتری

یکی از مهم‌ترین بخش‌های خودرو، باتری است که متاسفانه در صورت صحیح کار نکردن، باعث می‌شود در خیابان یا جاده بمانید.

نکته‌ی مهم این است بر اثر سرمای بالا، غلظت مایعاتی که وظیفه آن‌ها خنک کردن داخل موتور است و باعث می‌شود موتور روان‌تر کار کند افزایش می‌یابد و همین مسئله نتیجه‌ای جز سخت‌تر و کندتر شدن چرخش ابتدایی چرخش پیستون، میل‌لنگ‌ و شاتون‌ها را دربر نخواهد داشت.

جالب است بدانید که بر اثر سرما قطعات موتور با انقباض نسبتا کمی مواجه می‌شوند که با توجه به بروز مشکلی که پیش‌تر بیان شد، باتری خودرو ممکن است مشکل جدی پیدا کند. البته نباید از این نکته غافل شد که جدای دو مسئله‌ای که ذکر شد، با سرد شدن هوا، کارایی باتری به میزان ۵۰ درصد کاهش می‌یابد که این اصلا خوب نیست.

توصیه کارشناسان خودرو این است که حتما پیش از سرمازدگی باتری خودرو، آن را به یک باتری‌ساز ماهر نشان دهید و باتری، دینام و مقدار شارژ آن‌ها را بررسی کنید.

فراموش نکنید که اگر عمر باتری خودروی شما بالای ۲ سال است، بیش از سایر خودروها به این بررسی نیاز دارید.

ضدیخ

یکی از نکات مهم برای نگهداری خودرو در فصل سرد که باید به آن توجه کنید این است که آب برخلاف دیگر مواد، هنگام سرما به جای این که از حجم آن کم شود، با افزایش حجم مواجه می‌شود. همین مسئله ترکیدن بلوک سیلندر پیشرانه‌ها و آسیب دیدن دیگر بخش‌ها را درپی خواهد داشت.

حال اگر از ضد یخ استفاده کنید، قطعا کاهش نقطه انجماد آب را خواهیم داشت و در ادامه احتمال یخ زدن آب بسیار کاهش خواهد یافت.

بد نیست بدانید که اگر از ضد یخ استفاده کنید، می‌توانید از نشتی‌های احتمالی که در سیستم خنک‌کاری خودرو ایجاد شده است، مطلع شوید چرا که ضدیخ رسوب‌ها را حل می‌کند یا به اصلاح می‌خورد و این نشتی‌ها مشخص خواهد شد.

سیستم خنک‌‌کننده، بخاری و شلنگ‌‌ها

متاسفانه به دلیل کاهش فشار روی موتور در خودروهایی که قدیمی هستند یا تازه تعمیر شده‌اند، ترموستات این خودروها را بیرون می‌آورند. با این کار آب به راحتی درون موتور و رادیاتور به چرخش درمی‌آید.

ولی نبود ترموستات باعث می‌شود آب بخاری و پیشرانه به میزان کافی گرم نشود و گرمایی که وارد اتاق خودرو می‌شود، ملایم و حتی سرد باشد. این در حالی است که در زمستان، گرم شدن اتاق خودرو بسیار مهم و ضروری است.

بنابراین برای پیشگیری از بروز چنین رخدادی، لازم است تا برای بررسی سیستم بخاری و ترموستات پیشرانه خودرو، به کارشناسان و متخصصین خودرو مراجعه کنید.

برف پاکن کن

از دیگر نکات مهم برای نگهداری خودرو در فصل سرد، بررسی برف‌پاک‌کن‌ خودرو است. درصورتی که برف‌پاک‌کن‌ کار نکند، راننده خودرو با کاهش دید مواجه خواهد شد و متاسفانه این مسئله ریسک رانندگی را بالا می‌برد.

خراب شدن تیغه‌های برف‌پاکن‌ و از دست رفتن حالت نرمی و چسبندگی آن که باعث حرکت روی شیشه‌های خودرو می‌شود، کمک می‌کند هنگام بارندگی یا بارش برف و حتی زمانی که بر اثر سرمای زیاد روی شیشه‌ را مه یا برفک گرفته است، راننده نتواند دید مناسبی داشته باشد و بر اثر نداشتن دید کافی، صانحه خطرناکی رخ دهد.

آزمایش آب‌پاش برف‌پاک‌کن نیز مهم است و توصیه می‌شود در فصل سرما مقداری الکل به آب آن اضافه کنید. با این کار یخ‌ ایجاد شده روی شیشه خودرو را از بین می‌برید و همچنین مانع از یخ زدن آب داخل مخزن و از بین رفتن پمپ آن خواهید شد.

روغن موتور

استفاده از روغن موتوری که برای فصل سرد مناسب است، یکی دیگر از نکات مهم برای نگهداری خودرو در فصل سرما خواهد بود.

البته همانگونه که می‌دانید در بسیاری از خودروها از روغن موتورهای چهارفصل استفاده می‌شود، ولی این امکان وجود دارد که برخی از موتورها در هوای سرد نیاز به روغن موتور خاصی داشته باشد.

اهمیت روغن موتور زمانی مشخص می‌شود که غلظت آن در هوای سرد افزایش می‌یابد. روغن موتور غلیظ شده و حالت سفتی می‌گیرد. این حالت باعث می‌شود که قطعات خودرو که حرکت می‌کند دچار آسیب شده و به مرور زمان فرسوده شود.

در این زمان بهترین راهکار برای جلوگیری از این اتفاق این است که حتما روغن موتور مناسب برای فصل سرد استفاده کنید.

تایر خودرو

تایرهای خودرو، یکی دیگر از مهم‌ترین بخش‌های وسیله نقلیه است که توجه به آن‌ها نه فقط در فصل سرد، بلکه در تمامی فصول سال الزامی است.

راهکارهای مختلفی برای محافظت بیشتر تایرها در فصل سرد وجود دارد و یکی از قدیمی‌ترین آن‌ها، جابه‌جایی یا تعویض مکان تایرها است.

با این عمل روند خورده شدن یا لاستیک‌سایی تایرها در تمامی بخش‌های یک لاستیک، تا حدودی به یک اندازه صورت می‌گیرد و ساییدگی در کل تایر یکنواخت خواهد بود.

متاسفانه تعداد زیادی از خودروهایی که در کشور تردد دارد، دارای سیستم ضد قفل ترمز ABS مجهز نیستند. اگر تمامی بخش‌های تایر یکنواخت ساییده نشده باشد، این عمل در ترمزهای ناگهانی هنگام رانندگی خطرآفرین است و باعث لغزش خودرو و در نهایت از دست دادن کنترل فرمان ماشین خواهد شد.

پیشرانه خودرو

از دیگر مواردی که لازم است هنگام سرما آن را مورد بررسی قرار داد، پیشرانه است. نکته مهم این است که در هنگام سرما، خودرو کمی سخت‌تر از دیگر زمان‌های سال روشن می‌شود و به اصطلاح برای گرم شدن باید زمانی را صرف کرد.

در این زمان است که شمع خودرو و کارآمدی آن مشخص می‌شود. اگر شمع پیشرانه سالم باشد، با مشکلی روبه‌رو نخواهید شد.

بنابراین بهتر است شمع موتور را بررسی کنید و درصورتی که دوده‌ای شده یا چربی آن را احاطه کرده است، نسبت به تعویض آن اقدام کنید. البته فراموش نکنید اگر شمع را روغن یا دوده گرفته بود، خود پیشرانه دچار مشکل است.

چراغ های خودرو

در هنگام مه صبحگاهی که در فصل سرما بیشتر شاهد آن هستیم، متاسفانه از دید خودرو کاسته می‌شود. این مسئله بیشتر به دلیل بخارزدگی شیشه‌ها رخ می‌دهد و دید راننده خودرو نسبت به اطراف خود را کاهش می‌دهد.

راهکار این است که چراغ‌های خودرو را بررسی کنید و فراموش نکنید که بیش از سایر چراغ‌های خودرو، چراغ‌های عقب و ترمزها بسیار مهم است.

کولر خودرو

کولر خودرو در فصل سرد نباید برای همیشه خاموش باشد، بلکه بهتر است هفته‌ای دو الی سه مرتبه و به مدت زمان ۱۵ دقیقه آن‌ را روشن کرد تا مانع از رسوب روغن و ساکن ماندن گاز در مجاری کولر شوید.

جعبه کمک‌ های اولیه به همراه آچار

قطعا می‌توان از جعبه کمک‌های اولیه به عنوان یکی دیگر از نکات مهم برای نگهداری خودرو در فصل سرد نام برد.

وجود جعبه کمک‌های اولیه و آچار و وسایلی مانند زنجیر چرخ، فقط مختص فصول سرد سال نیست، بلکه در تمامی ایام سال برای ایمنی بیشتر بهتر است همراه خود و در صندوق عقب خودرو باشد.

اگر می‌خواهید در فصول سرد سال مشکلی برای خودروی شما پیش نیاید و مجبور نباشید هزینه‌های سنگینی برای تعمیر آن بپردازید، بهتر است نکات گفته شده را جدی بگیرید.

1 نظر
  1. قالیشیویی می گوید

    ممنون از اطلاعات خوبتون

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.