نکات جالب و خواندنی در مورد ماشین های خودران

نکات جالب و خواندنی در مورد ماشین های خودران

همان‌گونه که می‌دانید در چند سال اخیر با پیشرفت قابل توجهی در صنعت ماشین‌سازی روبه‌رو بوده‌ایم. سردمداران این صنعت همواره در تلاش بوده‌اند تا با ارائه امتیازات ویژه در خصوص خودروی تولیدی، بتوانند از رقبای خود پیشی گرفته و نبض بازار را در دست بگیرند. از این رو به معرفی اتومبیل های خودران روی آورده‌اند که همین امر هیجان و شور خاصی را در سراسر جهان ایجاد کرده است.

معرفی ماشین های خودران

پیش از آنکه به بیان ویژگی‌ها، قابلیت‌ها یا معایب ماشین‌های خودران بپردازیم، بهتر است با مفهوم واقعی خودروهای خودران آشنا شویم.

به طور کلی اتومبیل های خودران یا «Autonomous Car»، خودروهایی است که با کمک سیستم‌های پیشرفته کنترلی و بدون آنکه راننده دخالتی داشته باشد، به حرکت درآمده و سرنشنیان را به مقصد می‌رساند.

درواقع در ماشین‌ های خودران این امتیاز وجود دارد که ماشین بدون کمک راننده تمامی کارهایی که در هنگام رانندگی به انجام آن نیاز است، برعهده دارد. این کارها می‌تواند از رعایت کردن تمامی قوانین راهنمایی و رانندگی تا پارک کردن ماشین در پارکینگ باشد.

 دلایل تولید ماشین های خودران

شاید این سوال پیش آید که چرا خودروسازان به ساخت و تولید اتومبیل های خودران روی آورده‌اند. پاسخ‌های متعددی را می‌توان برای این سوال درنظر گرفت.

اقتصاد

یکی از مهم‌ترین دلایل تولید و استفاده از ماشین های خودران، جنبه اقتصادی آن است. تولیدکنندگان این نوع خودروها بر این باورند که در بسیاری از موارد فقط از ۴ درصد زمان در دسترس بودن ماشین استفاده می‌شود و متاسفانه ۹۶ درصد بقیه این خودروها در پارکینگ‌ها قرار دارد.

این در حالی است که می‌توان از ماشین به عنوان یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌های مردم یاد کرد که با صرف هزینه‌ای قابل توجه آن را خریداری می‌کنند ولی آنچنان که باید از آن استفاده نمی‌شود؛ واقعیتی که از لحاظ اقتصادی به نفع دارندگان خودروها نیست.

استفاده از هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یکی دیگر از دلایلی که تولیدکنندگان خودرو های خودران را به طراحی و ساخت این نوع ماشین ترغیب کرده است.

جالب است بدانید که اکثر تکنولوژیست‌های سراسر جهان در یک مسئله با یکدیگر اتفاق نظر دارند و آن هم تاثیر هوش مصنوعی روی اقتصاد کشورها تا چند سال آینده است. جالب است بدانید شرکت‌هایی که تمایل جدی به استفاده از هوش مصنوعی دارد، توافقی برای سرمایه‌گذاری در زمینه گسترش هوش مصنوعی انجام داده‌اند.

مهم‌ترین دلیل این توافق نیز تاثیر خودرو در آسان‌تر شدن زندگی انسان‌ها است که گویای نیاز شدید و ضروری مردم به تولید خودرو خواهد بود. حال اینکه این خودرو از قابلیت هیجان‌انگیزی مانند هوش مصنوعی نیز برخوردار باشد که می‌توان از آن‌ به عنوان یک رقیب کاملا مناسب برای هوش انسان نام برد.

اینجا است که می‌توان اتومبیل های خودران را صنعتی بسیار بزرگ معرفی کرد که مسئولان و مدیران شرکت‌های تولیدکننده این نوع خودروها، همواره به دنبال کشف موارد استفاده از هوش مصنوعی در خودروها هستند.

درباره ماشین های خودران

تقسیم بندی اتومبیل های خودران

کنترل فرمان، شتاب و ترمز

با توجه به آشنایی کلی با مفهوم ماشین‌ های خودران، این ماشین‌ها به سطوح مختلفی تقسیم‌بندی شده است که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

گروهی از ماشین های خودران در برخی از شرایط خاص می‌تواند فرمان، شتاب و ترمز خودرو را کنترل کند. در این نوع ماشین، خودروها به صورت کاملا هوشمندانه‌ای از سامانه‌ها استفاده می‌کند. درواقع سامانه‌های کنترل کننده ترمز، کنترل کننده فرمان و کنترل کننده شتاب با یکدیگر مرتبط است.

ولی نباید از این مسئله غافل شد که این خودروها به طور کامل هوشمند نبوده و همچنان راننده خودرو وظیفه تغییر جهت حرکت، تغییر مسیر و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی را برعهده دارد.

اتومبیل های خودران شرطی

نوع دیگری از اتومبیل های خودران وجود دارد که ماشین قادر است کنترل بیشتری بر رانندگی داشته باشد. البته این زمانی اتفاق می‌افتد که شرایط برای انجام این امر کاملا ایده‌آل باشد و خودرو توانایی آن را دارد که محیط اطراف خود را زیر نظر بگیرد.

البته هر زمان که سامانه قادر به کنترل امور نباشد، هدایت ماشین به راننده منتقل می‌شود و خودرو اجازه می‌دهد راننده کنترل و هدایت اتومبیل را برعهده گیرد.

ماشین های خودکار سطح بالا

در ماشین های خودران سطح بالا، خودرو منتظر نمی‌ماند تا راننده دستورات خود را برای حرکت اعلام کند؛ بلکه در این نوع اتومبیل های خودران، خودرو توانایی هدایت ماشین را دارا است. البته برای بهره‌مندی خودرو از این قابلیت، لازم است که نقشه نواحی جغرافیایی، نقشه خیابان‌ها و جاده‌ها برای ماشین تعریف شود.

ماشین های خودکار کامل

این نوع ماشین های خودکار، اتومبیل می‌تواند بدون اینکه راننده دخالتی داشته باشد، حرکت کند و توانایی تردد در تمامی جاده‌ها و خیابان‌ها را خواهد داشت. به این نوع ماشین‌ها، اتومبیل های خودکار کامل گفته می‌شود .

جالب است بدانید که راننده به عنوان یک کمک‌ کننده ایفای نقش کرده و تنها مسیر مورد نظر را به ماشین اعلام می‌کند.

منع تردد ماشین های خودران

برخی از کشورها که از تکنولوژی ماشین های خودران برخوردار هستند، به تمامی اتومبیل های خودران اجازه تردد در جاده‌ها و مناطق مختلف کشور را نمی‌دهند.

مثلا در کشور ایالات متحده آمریکا، تنها خودرو های خودرانی که قابلیت کنترل شتاب، ترمز و فرمان دارد، می‌تواند در خیابان‌های آن تردد کند.

البته باز هم منع حرکت در برخی از شهرهای آمریکا مانند نیویورک برای اتومبیل های خودران وجود دارد. درواقع در این شهر خودروهایی که بهره‌مند از سامانه‌های رانندگی پیشرفته است نیز باید حتما با راننده در شهر تردد کند و نمی‌توان از قابلیت‌های آن‌ها به طور کامل استفاده کرد.

برخی از معایب خودرو های خودران

سردرگمی حالت

سردرگمی حالت، اصطلاحی است که مهندسان آئودی برای یکی از حالت‌های خودرو خودران به‌کار می‌برند. درواقع سردرگمی حالت زمانی است که کنترل ماشین توسط انسان به کنترل ماشین توسط خودرو واگذار می‌شود.

این زمان برای انسان‌ها بسیار مهم و ارزشمند است؛ چرا که با توجه به تحقیقاتی که انجام شده است، ۱۰ ثانیه حداقل زمان لازم برای به دست گرفتن کنترل ماشین توسط راننده است. به بیانی ساده‌تر اگر راننده‌ای از وضعیت رانندگی خارج شده باشد و پیش‌ آمدن شرایط اضطراری دوباره باید کنترل ماشین را به دست گیرد، حداقل ۱۰ ثانیه زمان لازم است تا این اتفاق رخ دهد.

کارشناسان معتقد هستند که این زمان برای به دست گرفتن کنترل دوباره‌ خودرو توسط انسان زیاد است و متاسفانه بسیاری از اتوموبیل های خودران امروزی حتی قادر به انجام این مهم در ۱۰ ثانیه نیز نیستند.

پرواضح است که برای رفع این مشکل، باید مرزبندی‌های مشخصی در رابطه با سامانه‌های کنترل‌کننده ارائه شود تا سیستم‌های رایانه‌ای به خوبی بتواند تشخیص دهد که هدایت کدام بخش در زمان لازم باید به انسان واگذار شود.

هک شدن خودرو های خودران

هک شدن خودرو های خودران، یکی دیگر از مسائلی است که سازندگان این نوع اتومبیل ها آن را مدنظر قرار داده‌اند. هرچند در حال حاضر تعداد انگشت‌شماری از اتومبیل‌ های خودران به سرور متصل است ولی با این حال نمی‌توان منکر امکان هک شدن آن‌ها توسط هکرها شد.

بنابراین با توجه به نگرانی که صاحبان خودرو های خودران در این رابطه دارند و نیز افرادی که تمایل دارند این نوع خودروها را تهیه کنند، شرکت‌های سازنده باید به صورت کاملا جدی به حل این چالش بپردازند و گام نخست در این زمینه نیز بالا بردن امنیت ماشین‌ها خواهد بود.

 عملکرد هوش مصنوعی در زمان خاص

یکی دیگر از مشکلاتی که سر راه اتومبیل های خودران قرار دارد، ایجاد وضعیت‌هایی است که ماشین های خودران نمی‌تواند همانند یک انسان به حل آن‌ها بپردازد.

به عنوان مثال زمانی که خودروهای خودران در حال نزدیک شدن به تقاطع پرازدحام است، یا در تقاطعی قرار دارد که دارای چراغ راهنمایی نیست، همچنین خودرو در مکانی است که ماشین‌ها و انسان‌ها در فاصله کمی از یکدیگر قرار دارند، این نوع خودرو های خودران، دچار مشکل می‌شوند.

انسان‌ها اگر با چنین شرایطی مواجه شوند به راحتی می‌توانند بدون آنکه ارتباط کلامی برقرار کنند، عکس‌العمل‌های مناسبی را داشته باشند و از بروز تصادفات و صوانح رانندگی پیشگیری کنند. این در حالی است که در یک خودرو خودران امروزی چنین توانایی وجود ندارد.

راه حل این مسئله نیز آموزش دادن مفهوم اصطلاحات و حرکت‌های انسانی به ماشین‌ های خودران است تا در شرایط اضطراری و مورد نیاز از آن‌ها استفاده شود.

با توجه به رشد سریع تکنولوژی می‌توان امیدوارانه به آینده نگریست تا انسان‌ها با بهره‌گیری از پیشرفت علم، ماشین های خودران بدون نقص را تولید و روانه بازار کنند تا در کنار بهره‌مندی انسان‌ها از یک سفر امن و سریع، لذت و هیجان نیز چاشنی رانندگی با خودرو های خودران شود.

3 نظرات
  1. احسان می گوید

    سلام. از مقاله جالب تون متشکرم. جالبه که مهمترین عامل تصادفات در سرتاسر جهان به دلیل بی دقتی و خطای رانندگان هست (مثلا رانندگان ناهوشیار، عصبی…) تا دیگر عوامل. ماشین های خودران حداقل باید بتونن مهمترین دلیل تصادفات (که به دلیل رانندگان هست) رو کاهش و یا حتی از بین ببرند.

  2. خرید هاست می گوید

    البته ناگفته نماند که در شرایط آب و هوایی سخت این خودروها واقعا توان خودشون رو از دست میدن و دچار مشکلات زیادی میشند.

  3. سینا می گوید

    بخش اعظمی از مشکلات بخاطر کیفیت پایین خودرو ها در ایران هم هست

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.