نکات جالب در مورد تاثیر رنگ‌ها بر دکوراسیون داخلی

نکات جالب در مورد تاثیر رنگ‌ها بر دکوراسیون داخلی

تاثیر دکوراسیون داخلی در زندگی انسان‌ها

متاسفانه در دنیای پراسترس امروزی که به سرعت نیز در حال تغییر و تبدیل به جهانی با روابطی سرد و خشک است، داشتن مکانی شاد و پرنشاط به شدت احساس می‌شود.

جالب است بدانید که در عصر حاضر و با کمک علم معماری، تحولی دوست‌داشتنی در طراحی دکوراسیون داخلی منازل ایجاد شده است و فعالان حاضر در این عرصه، توانسته‌اند گامی بزرگ در ایجاد فضایی آرامش‌بخش، مطلوب و شاد بردارند. موفقیتی که بیشتر در استفاده از رنگ در دکوراسیون داخلی منازل، به دست آمده است.

اهمیت استفاده از رنگ در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون و توجه به آن در داشتن خانه زیبا، سرشار از آرامش و مکانی امن برای داشتن یک زندگی رویایی و ایده‌آل، بسیار مهم و قابل توجه است.

رنگ‌ها و استفاده درست از آن‌ها در داشتن چنین خانه‌هایی از درجه اهمیت و تاثیرگذاری بالایی برخوردار است و این امر سبب می‌شود که در مرحله اول، با رنگ‌های اصلی در دکوراسیون داخلی آشنا شویم.

رنگ‌های اصلی

رنگ زرد، آبی و قرمز سه رنگی است که با ترکیب آن‌ها با یکدیگر، می‌توان رنگ‌های متعددی مانند بنفش، نارنجی و سبز ایجاد کرد. به همین دلیل به آن‌ها رنگ‌های اصلی گفته می‌شود. حال اگر سه رنگ اصلی را با این سه رنگ فرعی ترکیب کرد، رنگ‌های دیگری خلق می‌شود که به رنگ‌های ترتیبی نامیده می‌شود.

رنگ‌های گرم و سرد

همان‌گونه که بیان شد، اهمیت استفاده از رنگ در دکوراسیون داخلی مناسب و ایده‌آل، بسیار بالا و قابل توجه است. بنابراین برای داشتن یک دکوراسیون داخلی چشمگیر و قابل پذیرش، بهتر است دسته‌بندی رنگ‌ها را بررسی کرد و آن‌ها را به خوبی شناخت.

در روانشناسی رنگ‌ها، طیف رنگ‌های آبی و سبز را در گروه رنگ‌های سرد و طیف رنگ‌های زرد و نارنجی را در گروه رنگ‌های گرم قرار داده‌اند.

تفاوت تاثیر رنگ‌ها روی افراد

جالب است بدانید که در روانشناسی، هر رنگ تاثیر متفاوتی بر افراد مختلف می‌گذارد و به همین دلیل، استفاده درست و علمی از رنگ در دکوراسیون داخلی بسیار مهم است. به بیانی ساده‌تر، هر رنگ می‌تواند بیانگر یک واقعه یا نماد خاصی باشد.

همان‌گونه که رایج است، رنگ سیاه در بسیاری از زمان‌ها، نشان‌هنده غم یا عزاداری و در مقابل، رنگ قرمز بیانگر شادی و عشق است. حال با توجه به این موضوع، می‌توان به خلق ترکیب رنگ مناسب و ایده‌آل پرداخت.

از چه رنگ‌هایی در کدام قسمت‌های خانه استفاده کنیم؟

همان‌گونه که می‌دانیم، هر خانه از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که اگر در انتخاب رنگ‌های هر بخش از خانه توجه و دقت بیشتری اعمال شود، بدیهی است که هرگز دکوراسیون و فضای داخلی، پس از گذشت زمان اندکی در نظر ساکنان آن، خسته کننده نمی‌شود یا همراه با انرژی منفی و خنثی نخواهد بود. بنابراین لازم است که بدانیم از کدام رنگ در کدام بخش از فضای خانه استفاده شود.

رنگ سفید در دکوراسیون

معمولا استفاده از رنگ سفید برای بزرگتر نشان دادن فضای داخلی منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد. طراحان از رنگ سفید در دکوراسیون داخلی منازل، به عنوان یک رنگ پس زمینه مناسب استفاده می‌کنند که تاثیر شگفت‌انگیزی در زیباتر نشان دادن تابلوهای دیواری، مبلمان رنگی و وسایل تزئینی رنگارنگ دارد.

آن‌ها معتقد هستند که با ترکیب رنگ سفید با وسایل رنگی، درواقع نوعی کنتراست ایجاد می‌شود و ساکنان خانه می‌توانند مکانی به روز و فضایی چشم‌نواز را در طول ساعات شبانه‌روز، در اختیار داشته باشند.

نکات جالب در مورد تاثیر رنگ‌ها بر دکوراسیون داخلی

رنگ زرد

رنگ زرد و استفاده از آن در دکوراسیون داخلی خانه، تا میزان قابل توجهی باعث ایجاد احساس شادی و فضایی گرم در بین ساکنین می‌شود و می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای اتاق نشیمن و پذیرایی درنظر گرفته شود.

رنگ قرمز

اگر می‌خواهید روحیه‌ای شاد، قوی و محکم داشته باشید و اشتهای خود را هنگام صرف غذا، تقویت کنید، روانشناسی رنگ، استفاده از رنگ قرمز را برای رنگ‌آمیزی اتاق غذاخوری پیشنهاد می‌کند و از آن به عنوان نماد عشق و بمب انرژی نام می‌برد.

البته هرگز این نکته را فراموش نکنید که از رنگ قرمز در اتاق خواب خود استفاده نکنید چرا که اتاق خواب رنگ‌آمیزی شده با قرمز، خالی از آرامش و احساس امنیت است.

نکات جالب در مورد تاثیر رنگ‌ها بر دکوراسیون داخلی

رنگ آبی

 

علم روانشناسی رنگ‌ها، استفاده از رنگ آبی را در دکوراسیون داخلی به ویژه اتاق خواب، بسیار مناسب و مطلوب می‌داند و باور دارد که این رنگ بر ذهن انسان‌ها تاثیر ویژه و عمیقی می‌گذارد.

در واقع روانشناسان معتقد هستند که رنگ آبی آرامش و امنیت ویژه‌ای را در روحیه و ذهن انسان‌ها ایجاد می‌کند و ترکیب آن با رنگ‌های روشنتر مثل سفید و زرد بسیار ایده‌آل است؛ این در حالی است که استفاده بیش از اندازه آن را، عاملی برای ایجاد افسردگی معرفی کرده‌اند.

رنگ سبز

همه انسان‌ها در سراسر جهان، رنگ سبز را نمادی از سلامتی و پاکی می‌دانند و آن را یکی از راهکارهای مناسب برای از بین بردن اضطراب و دلهره معرفی می‌کنند.

همچنین رنگ سبز زیبایی و طراوت طبیعت و جهان اطراف را به یاد انسان‌ها می‌آورد و همین امر باعث شده است که کارشناسان معماری استفاده از رنگ سبز را در دکوراسیون داخلی مناسب بدانند.

جالب است بدانید که از رنگ سبز می‌توان در تمامی بخش‌های خانه به ویژه اتاق خواب، استفاده کرد.

رنگ صورتی

رنگ صورتی نیز از رنگ‌های مورد علاقه و دوست‌داشتنی در طراحی دکوراسیون داخلی منازل است که با توجه به خاصیت آرامش‌بخشی که دارد و نیز چشم‌نوازی و انرژی مثبتی که از خود ساتع می‌کند، بیشتر مناسب برای اتاق خواب و اتاق نشیمن معرفی می‌شود و طراحان استفاده از آن را عاملی تاثیرگذار در ایجاد نشاط و شادی می‌دانند.

همان‌گونه که می‌دانیم، طیف‌های رنگی مختلف و نامحدودی در عمل ترکیب رنگ‌های اصلی و فرعی ایجاد می‌شود که هر کدام اگر در مکان درست استفاده شود، می‌تواند فضایی منحصر به فرد و چشم‌گیر را برای ساکنان آن خانه به ارمغان آورد.

به عنوان مثال رنگ‌های بنفش، نارنجی، سیاه، خاکستری و…، هر کدام با ترکیب سایر رنگ‌ها می‌تواند فضایی دلپسند و طراحی خارق‌العاده را برای بخش‌های مختلف خانه، به ارمغان آورد.

البته نباید از این مسئله غافل شد که باید در داشتن و ایجاد چنین دکوراسیون‌هایی، همزمان از علم روانشناسی رنگ‌ها در کنار علم طراحی دکوراسیون داخلی به صورت هماهنگ و موازی استفاده کرد و بهتر است رنگ‌ها نیز طبق سلیقه و روحیه افراد خانواده انتخاب و استفاده شود تا بتوان بیشترین بهره را از تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی داشت.

2 نظرات
  1. پرویز حسن نژاد می گوید

    سلام
    با تشکر از راهنمایی هایی که انجام میدین و این موارد خیلی به ما در انتخابمان کمک می کند.

  2. کسب درآمد بدون سرمایه می گوید

    جالب بود. ممنون از شما

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.