بررسی وضعیت اجاره مسکن سال ۱۳۹۴ در سایه مذاکرات هسته ای

از دیر باز عالم مستاجر و موجری برای خودش برنامه‌ی جدایی داره و خیلی از مردمی که توانایی خرید ملک رو ندارن یا حتی پول و سرمایه‌شون رو توی کار گذاشتن، مجبورن برن مدتی رو به عنوان مستاجر زندگی کنن.
البته اجاره‌نشینی میتونه دلایل دیگه‌ای هم داشته باشه، مثلا موقتی باشه واسه اونایی که دارن خونه می‌سازن، میخوان وام بگیرن یا جایی سرمایه‌گذاری کردن. به مرور زمان با کم شدن قدرت خرید مردم و گرون شدن عجیب و غریب ملک‌های مسکونی و دلایل مختلف و زیاد دیگه که در ادامه به اونا اشاره خواهیم کرد، روز به روز به تعداد اجاره‌نشین‌ها اضافه شد.
الان طوری شده که بازار رهن و اجاره خیلی داغتر از بازار خرید و فروشه و مهمترین علتش هم عدم توانایی خرید خونه و آپارتمان توسط مردمه. یکی از دلایل دیگه اینه که خیلی صاحبخونه‌ها با هزار جور قرض و وام خونه رو خریدن و مجبورن یه مدت اون رو بدن رهن و اجاره تا پول قسط یا بدهیشون جور بشه. واسه همینم هست که قیمت اجاره‌ها خیلی روند و حساب و کتاب درست و درمونی نداره و هرکی هر طور حال کنه قیمت میده.
مورد بعدی مربوط میشه به افزایش زیاد تقاضاها برای اجاره‌نشینی و مستاجری که باعث شده تو این چند سال بازار رهن و اجاره داغ‌تر بشه و قیمت‌ها به صورت غیر واقعی بالا بره. الان طوری شده که مشاوران املاک و بنگاه‌ها با توجه به رکود بازار که در مطلب پیش‌بینی بازار مسکن در سال ۹۴ بهش اشاره کردیم ترجیح میدن اجاره‌نامه بنویسن چون واقعا خونه و آپارتمان زیادی خرید و فروش نمیشه.
چون به تایید کارشناس‌ها همین رکود سنگین فعلا باقی میمونه پس میتونیم انتظار داشته باشیم همچنان قیمت اجاره‌بها در سال ۹۴ نیز همچون سال‌های قبل دستخوش تغییرات بشه. بارها شده که اعلام کردن به هیچ عنوان تو سال جدید اجاره بها زیاد نمیشه ولی از اونجایی که نظارت درستی وجود نداره، قیمت‌گذاری‌ها بسیار ضعیفه و هر کی هر چقدر زورش برسه یا نیاز داره قیمت رو تعیین میکنه میشه گفت دیگه نمیشه به این حرف ها اتکا کرد.
واسه همین همه اجاره‌نشین‌ها با شروع هر سال جدید یا موعد سررسید قراردادشون طبق عرف همه زمان‌ها منتظر افزایش اجاره مسکن از طرف صاحبخانه هستن و این موضوع کاملا اجتناب‌ناپذیر و انکارناشدنیه. پس تا اینجا میتونیم به زعم اکثر مردم، مشاوران املاک و کارشناس‌ها منتظر افزایش مبلغ اجاره تو سال ۹۴ هم باشیم.
اما همین اجاره بها هم طی هر سال تابع یه سری نکته هاست که باعث میشه پیش‌بینی‌های زیادی براساس اون انجام بشه. به شکلی که یکی از اعضای انجمن انبوه‌سازان تهران معتقده تو سال ۹۴ حداقل ۲۰ تا ۳۵ درصد اجاره‌بها گرون میشه که از اون به عنوان یه سونامی یاد میکنه. تقریبا اکثر ساخت‌و‌سازهای مسکن متوقف شده و این موضوع بیش از پیش روی اجاره تاثیر میذاره.
جالب اینجاست که با توجه به افزایش تعداد مستاجران هیچ کس نسبت به این افزایش قیمت‌ها اعتراضی نداره و تقریبا برای همه جا افتاده که تحت هر شرایطی و هر اتفاقی که بیفته اجاره‌بها گرون میشه. برای همین حدود ۸۰ درصد قراردادهای جدید اجاره منعقد یا تمدید شده.
معمولا افزایش قیمت در بین آپارتمان‌ها و ملک‌های نوساز با توجه به بالاتر رفتن قیمت خونه، هزینه‌های ساخت و ساز و مصالح بیشتر افزایش پیدا میکنه و خونه‌ها و ملک‌های قدیمی‌تر افزایش کمتری دارن. خیلی از مشاوران املاک معتقدند که مبلع اجاره بها میتونه تا ۵۰ درصد هم تو سال ۹۴ افزایش داشته باشه که دیگه سونامی نیست و فاجعه‌ست.
معمولا یه سری قوانین برای تعیین یا افزایش مبلغ اجاره به اندازه ۱۵ تا ۲۰ درصد پیش‌بینی میشه که خیلی رعایت نمیشه. اما در مجموع می‌توان این موضوع رو مشاهده کرد که همه معتقدند قطعا مثل قبل افزایش خواهد داشت. به همین دلیل مبلغ رهن، ودیعه یا پول پیش هم افزایش چشمگیری داره که حتی خیلی‌ها دیگه خونه اجاره کردن هم تو مرکز یا جاهای خوب شهر واسشون میشه آرزو.
معمولا هر دولتی سعی میکنه با تدابیر خودش تا جایی که میتونه با پدیده گرونی شدید یا شیب تند مقابله کنه که گاه میتونه موفق باشه و گاهی هم نمیتونه. دولت جدید همزمان با روی کار اومدن با شعار کاهش تورم و افزاش نرخ رشد اقتصادی و ثابت نگه‌داشتن قیمت‌ها از جمله قیمت ارز، کالاهای اساسی و … وارد میدان شده و میشه گفت به اعتقاد کارشناسان و به گواه آمار و ارقام تا حدودی هم به ویژه توی قسمت کاهش نرخ تورم موفق بوده.
دولت سعی داره با شناسایی ملک‌های خالی، تکمیل مسکن مهر، افزایش وام خرید و ساخت مسکن، کاهش نرخ مصالح ساختمونی، ساخت مسکن‌های ویژه و نظارت بیشتر جلوی افزایش قیمت کاذب و ایجاد حباب رو بگیره و در ازای اون باعث رونق بازار مسکن بشه. به همین علت خیلی از کارشناس‌ها میگن نرخ اجاره‌بها نهایتا به اندازه تورم ۱۷ تا ۲۰ درصد فقط افزایش پیدا میکنه.
اما میشه گفت چند سالی است خیلی از اتفاقات داخلی کشور ما تابع یک عبارت است: «مذاکرات ۱+۵»
چشم همه دنیا به نتایج مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ دوخته شده تا ببینن آیا سرانجام توافق هسته‌ای نهایی میان طرفین حاصل میشه یا نه. همین توافق سایه سنگینی بر اتفاقات داخل کشور به ویژه قیمت‌ها گذاشته و هر زمان نتایج حتی به صورت نسبی مثبت بوده میتونستیم اثرات اون رو تو کشور ببینیم. به جز اثرات مثبت روحی و روانی این تاثیر توی قیمت‌‌ها به ویژه ارز و طلا و سکه به خوبی دیده میشه.
یکی از مهمترین فصول نقل و انتقال خونه و انتخاب خونه برای رهن و اجاره تابستونه که چون هوا خوبه، تعطیلات به یه نوعی شروع شده و بهترین زمان برای اثاث‌کشیه، باید روی اون حساب ویژه‌ای باز کرد. حالا که این مذاکرات جدی شده و قراره اول تابستون توافق نهایی و جامع حاصل بشه و تحریم‌ها طبق بندهای این تفاهم‌نامه برداشته بشه میشه شاهد رونق اقتصادی بود. البته خیلی از کارشناس‌ها همچنان معتقدند با توجه به یه اصل ثابت بازگشت قیمت‌ها به قبل و کاهش اون‌ها غیرمحتمله و قابل پذیرش نیست. بنابراین تو حوزه مسکن میتونیم به رونق بازار ساخت و ساز، خرید و فروش و ثابت موندن قیمت مصالح ساختمونی و دست‌مزدها اشاره کنیم.
پس با اینکه همه به توافق نهایی در حوزه هسته‌ای امیدوارن ولی شاید بشه گفت شرایط به‌گونه‌ای رقم خورده که خیلی نمیشه روی تاثیر اون تو بازار رهن و اجاره سال ۹۴ حساب باز کرد و دیگه همه به این افزایش قیمت‌ها عادت کردن. ولی قطعا تاثیر محسوس اون رو میشه تو سال ۹۵ مشاهده کرد.
اما از هر چی بگذریم سخن دوست خوش‌تر است. قطعا برای رهن و اجاره دادن خونه و آپارتمانتون یا پیدا کردن یه خونه اجاره‌ای خوب از این بنگاه اون بنگاه رفتن خسته شدین، بهترین کار اینه بشینید تو خونه پای اینترنت سایت شیپور رو باز کنید و با مقایسه انواع ملک‌ها و دیدن عکسها و جزئیاتشون بهترین گزینه رو برای خودتون پیدا کنین.

برای مشاهده قیمت های اجاره خانه در تهران به بخش املاک شیپور مراجعه کنید.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.