تفاوت قولنامه با مبایعه نامه و نکته های مهم قولنامه ماشین دست دوم را بدانید!

همه ما با قولنامه آشنایی داریم و ممکن است بارها با آن. سروکار پیدا کرده باشیم. برای خرید و فروش خودرو دست دوم یا اجاره آپارتمان، مغازه و … از این قرارداد استفاده می شود که در تمام دادگاه ها و مراجع حقوقی و قانونی، رسمیت دارد و معتبر است. اما قولنامه یا به عبارت درست تر مبایعه نامه و نوشتن آن نکاتی دارد که دانستن آن کمک تان می کند تا راحت تر با آن معاملات تان را انجام دهید. با شیپور همراه باشید تا این نکته ها را با هم بررسی کنیم.

تفاوت قولنامه و مبایعه نامه در چیست؟

اگر  هر کسی بخواهد ملک یا ماشین دست دوم یا هر نوع اموالی را خرید و فروش کنند اما شرایط و مقدمات این کار مهیا نباشد و زمان طولانی را نیاز داشته باشد از نوعی قرارداد به نام مبابعه نامه یا قولنامه استفاده می کنند که به موجب آن انجام تعهداتی بر دو طرف قرارداد واجب می شود. چون این معاملات بر اساس قولی که دو طرف به یکدیگر می دهند انجام می شود به آن قولنامه می گویند. اما بر خلاف تصور عموم قولنامه و مبابعه نامه با یکدیگر یک تفاوت اساسی دارند و آن این است که در معاملاتی که بر اساس مبایعه نامه انجام می شود کالا یا ملک آماده است و عمل خرید و فروش آن انجام می شود اما در قولنامه مورد معامله بعدا آماده خواهد شد.

در قولنامه ها دو طرف شرایط شان را طی یک قرار داد توافق می‌کنند این قرار داد را که در واقع وعده فروش است، قولنامه می‌گویند که تعهد به فروش را برای فروشنده به همراه دارد و تعهد به خرید را در زمان مقرر برای خریدار به همراه خواهد داشت. در معاملاتی مثل خرید و فروش ماشین دست دوم بعد از گذشتن زمان ذکر شده در قولنامه خریدار و  فروشنده باید برای تنظیم سند رسمی اقدام کنند. و در صورتی که فروشنده این کار را انجام ندهد خریدار می تواند دادخواست حقوقی تنظیم کند که بر اساس آن دادگاه فروشنده را ملزم می کند تا سند رسمی را به خریدار منتقل کند. در مقابل فروشنده هم بر اساس قولنامه از مزایای حقوقی برخوردار می شود. بنابراین اگر در معامله ای مثل فروش ماشین دست دوم قرار دارید که فروشنده هستید این نکات را به خاطر داشته باشید:

اگر مبلغ خرید را به صورت چک دریافت کرده اید یک کپی از آن تهیه کنید و به امضای خریدار برسانید و آن را نگه دارید.

هیچ گاه ماشین دست دوم یا ملک یا هر مورد معامله ای را پیش از دریافت دو سوم معامله تحویل خریدار ندهید و آن را واگذار نکنید.

اگر قرار است مبلغ خرید را در آینده دریافت کنید حتما درباره توانایی مالی و امکان پرداخت هزینه توسط خریدار تحقیق کنید و اگر مردد ماندید در قرار داد ذکر کنید که در صورتی که خریدار هزینه را پرداخت نکند می توانید قرار داد را فسخ کنید یا از خریدار طلب خسارت کنید.

هر دو طرف معامله چه خریدار و چه فروشنده می بایست یک نفر شاهد عادل همراه داشته باشند تا هنگام امضای قولنامه، حضور داشته باشند و قرار داد را به عنوان شاهد امضا کنند.

از مراحل حقوقی خرید و فروش خودرو چه می دانیم؟ را نیز بخوانید.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.