حیوانات رو به انقراض را بشناسیم!

یه وقتایی یه چیزایی مد میشه که واقعا آدم تو فلسفش میمونه. نمیدونه چرا چنین چیزهایی اصلا باب میشه و خیلی‌هم دونسته و ندونسته دنبالش میرن و باعث میشن تبعات فردی و اجتماعی زیادی داشته باشه که یه وقتایی هم دیگه راهی برای جبرانش وجود نداره و کار از کار گذشته.
حیات وحش انقدر جذابیت و زیبایی داره که هر کسی میتونه ازش لذت ببره، ولی متاسفانه ما آدم‌ها با دخالت‌های بیجای خودمون یه جورایی از کمبود نظارت سوء استفاده میکنیم و طوری با موجودات دیگه رفتار میکنیم که واقعا تاسف‌باره. مثلا مد میشه که حیوانات رو شکار کنن، گونه‌های نادر رو نگهداری کنن، حیوانات در حال انقراض رو خرید و فروش کنن، لباس‌هایی بپوشن که مثلا از پوست یا چرم خاصی تهیه شده و یا به صورت غیر قانونی و قاچاق از پوست حیوانات کمیاب و در حال انقراض ساخته شده. آخه واقعا اینا مده؟ این انصافه؟
میدونین تو همین ایران خودمون چقدر گونه‌های جانوری و حیوانات متنوع و زیبایی داریم که با همین کارهای الکی و رسیدگی نشدن یا کلا منقرض شدن یا در حال انقراض هستن و ما هم با کارهایی مثل خرید و فروش حیوانات کمیاب در حال انقراض به این وضعیت دامن میزنیم.
به همین بهونه این بار میخوایم تو سایت شیپور یه مطلب از حیوانات و گونه‌های جانوری در حال انقراض کشورمون براتون بنویسیم که ببینید حتی شاید بعضی‌هاشون دیگه تو هیچ جای دنیا پیدا نمیشن، اون وقت ما مثل یه کالا باهاشون رفتار میکنیم.

● یوزپلنگ ایران

به گفته کارشناسان یوز ایرانی که جزو تیره‌ای خاص از یوزپلنگ در غرب آسیاست رو به انقراضه و طبق نظریه کارشناسان محیط زیست تخمین‌زده میشه کمتر از ۶۰ قلاده یوز ایرانی در تمام ایران زندگی میکنه. برای کسب آمار دقیقی از تعداد این نوع جانور نایاب دوربین‌هایی در محل‌هایی که احتمال حضور این جانور وحشی میره کار گذاشته‌شده تا آمارگیری دقیق‌تری صورت بگیره. اون وقت خیلی راحت میان این حیوان رو شکار میکنن یا خرید و فروش غیر قانونی انجام میدن.

● پلنگ ایرانی

وقتی اسم پلنگ ایران (Persian Leopard) برده میشه منظور یه گونه خاصه که اعتبار این زیرگونه در سال‌های اخیر تایید‌شده. اعضای این زیرگونه عمدتاً در ایران به سر می‌برن اما در کپه داغ و ترکمنستان، قفقاز، تاجیکستان، ازبکستان، ارمنستان، بخشی از ترکیه، افغانستان و شاید کردستان عراق نیز زندگی میکنن. البته دامنه پراکنش کاملشون مشخص نیست و میدونیم پلنگ حیوان خیلی مهمیه ولی متاسفانه اطلاعات لازم درباره پراکندگی و تغییرات درون‌گونه‌ای اون وجود نداره. فقط میدونیم گسترش جغرافیایی نسبتاً وسیعی داره که ایران در مرکز اون قرار میگیره. همیشه شکارچی‌های زیادی به دنبال صید این گونه نادر هستن.
اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (IUCN) گاهی در فهرست سرخ خویش برای بعضی زیرگونه ها رتبه‌ای بالاتر از گونه مربوطه در نظر میگیره، برای مثال گونه پلنگ را آسیب‌پذیر (vulnarable) و زیرگونه پلنگ ایرانی رو در خطر انقراض (endangered) طبقه‌بندی میکنه.

● سیاه گوش ایران

تنها نمونه سیاه‌گوش موجود در اسارت به عنوان گونه‌ای کمیاب و در خطر انقراض و بدون هیچ گونه شناسنامه معتبر تو ایران زندگی میکنه که واقعا مثه یه گنج میمونه. جالبه که این گونه تو پارک پردیسان تهران به امون خدا رها شده و انگار یه جورایی همه بیشتر منتظرند بمیره تا بخوان حفظ کنن.
سیاه گوش یا لینکس با نام علمی Euracian lynx از راسته گوشتخواران و در زمره ۴ گربه‌سان کوچیک ایرانیه و دست و پایی بلند و دمی بسیار کوتاه با توک پهن و سیاه رنگ و یک دسته مو به طول ۴سانتی‌متر روی گوش‌هاش داره که به دلیل داشتن جثه‌ی بزرگ و خال‌های روی بدنش ، معمولا با پلنگ اشتباه گرفته میشه.
غذای مورد علاقه‌ش معمولا بچه‌های گراز، شوکا، مارال و پستاندارای کوچیکه. این گونه به صورت انفرادی زندگی میکنه و به دلیل روزگرد بودن ، برخلاف دیگر گربه‌سانان شبگرد، بیشتر در معرض تهدید و خطر قرار داره. پراکندگیش در ایران ، در مناطقی از آذربایجان شرقی و غربی شروع میشه و تا نواحی زنجان، قزوین و جنوب گرگان ادامه داره.
حضور سیاه‌گوش در این مناطق بر اساس مشاهدات تصادفی محیط‌بانان و یا گزارش‌های ثبت شده است و تا به حال مطالعات علمی و دقیقی روی این حیوان زیبا انجام نشده. متاسفانه این موجود داره منقرض میشه و هیچ مطالعه‌ای روش نشده و به نظر میرسه کم‌کم باید به نمونه‌های تاکسیدرمی شده اکتفا کنیم.

● گربه پالاس

نام این گربه نیز در لیست قرمز انقراض قرار گرفته و به نسبت جثه‌اش از تمام گربه‌های دیگر موهای بلندتر و پرپشت‌تری داره. واقعا این گربه خیلی زیبا و جذابه و هر کی ببیندش حتی اونایی که گربه دوست‌ندارن یا از گربه میترسن هم از این یکی خوششون میاد. رنگ بدنش خاکستری روشنه که ممکنه به زردی یا قرمزی هم بزنه. نوک موهاش سفیده و روی گونه‌هاش موهای بلند و دو نوار تیره واضح داره.
دارای سری گرد و پهن با گوش‌های خوابیده و کوچیک در بیشترین فاصله از همه و روی پیشونیش خال‌های نامنظمی داره. چشم‌هاش کاملاً رو به جلوئه هستند که نشون میده برای شکار کردن خیلی روی چشماش حساب میکنه. معمولا تو جاهای کوهستانی دیده میشه و حتی تا ارتفاع ۴۸۰۰ متر هم بالا رفته. در ایران تاکنون از مشهد و سرخس و خوش ییلاق شاهرود و نیز سواحل رود ارس در آذربایجان غربی حضور این سیاه‌گوش گزارش شده.

●گوزن زرد ایرانی

خطر انقراض نسل گوزن زرد ایرانی، دوستداران محیط زیست و حیات‌وحش رو بشدت نگران کرده. گفته میشه شوری آب جزیره اشک دریاچه ارومیه، پساب سمی شرکت‌های نفتی در چغازنبیل، تخریب زیستگاه‌ها در دشت ارژن و زباله‌های شهری و بیمارستانی بابل، از مهم‌ترین دلایل در خطر انقراض قرار گرفتن نسل گوزن زرد ایرانی به شمار می‌ره. گوزن زرد ایرانی شاخ‌های بلند و پهن، ۱۵۰ تا ۲۴۰ سانتی‌متر بدن و ۱۶ تا ۲۰ سانتی‌متر دم دارد.

●روباه بلانفورد یا شاه روباه


کمی از روباه قرمز (معمولی) کوچیکتره و تو صورتش دو تا نوار سیاه و بسیار مشخصی داره که با روباه‌های معمولی فرق داره. گوش‌ها بزرگ و در قاعده بسیار پهن هستن. رنگ پشت گوش‌ها قهوه‌ای مایل به خاکسترین. تو ایران در مناطق شرق خراسان، کرمان، فارس، رباط پشت بادام یزد و اصفهان مشاهده شده.
نکته جالب اینه که میتونه مسافت زیادی رو با سرعت ثابت ۵۰ کیلومتر بدوئه، فقط یه جفت میگیره ولی تنهایی میره شکار و هر چی هم گیرش بیاد میخوره! این روباه کمیاب‌ترین روباه ایرانه که متاسفانه به خاطر پوستش دارن نابودش میکنن.
شاید این حیوانات جذاب و نادر تنها بخشی از گونه‌های جانوری ایران بودن که به خاطر پوستشون، قیمتشون یا خاص بودنشون دارن کشته میشن یا دست به دست میشن و ما هم نشستیم و پز حیوان خاص یا لباس خاصمون رو میدیم که از منقرض کردن یه موجود زنده به دست اومده.
اگر این روزها به حیوان بی سرپرست برخوردین که نمی تونین ازش نگهداری کنین می تونین آگهی واگذاری رایگان اون رو تو سایت شیپور درج کنید!

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.