با دوچرخه و دوچرخه سواری بیشتر آشنا شویم!

قطعا یکی از جذابترین وسایل نقلیه جهان که هیجان زیادی داره و میشه گفت اکثر افراد اون رو تجربه کردن دوچرخه سواریه. تقریبا همه ما با دوچرخه بزرگ شدیم و شاید یکی از کادوهای تولد، قبولی مدرسه، سوغاتی یا هر چیز دیگه‌ای برای ما دوچرخه بوده.
ولی خیلی‌ها حرفه‌ای و به عنوان ورزش به دوچرخه نگاه میکنن. از اینجا به بعد یه کم موضوع جدی‌تر میشه بدون شک هر ورزشی نیاز به مهارت‌ها و وسایل مخصوص خودش داره. دوچرخه سواری یه ورزش انفرادیه که البته تیمی هم انجام میشه. به جز مهارت‌های فردی دوچرخه سوار این ورزش به لوازم ویژه مثل دوچرخه مناسب، کلاه، دستکش، لوازم یدکی، عینک یا حتی پیست مناسب هم نیاز داره.
مسابقات مختلفی در دنیا به صورت رسمی و غیر رسمی در رشته دوچرخه سواری انجام میشه که با توجه به نوع مسابقه باید دوچرخه سوار مهارت‌های ویژه‌ای داشته باشه و از طرف دیگه دوچرخه اون به درد این سبک از مسابقات بخوره. این بار میخوایم تو شیپور یه کم بیشتر از مسابقات دوچرخه سواری و دوچرخه‌های مناسب اون واستون بگیم.
یکی از این مسابقات، به شکل استقامت و تک مرحله‌ای برگزار میشه که معمولا مسافتش بین ۱۸۰ تا ۲۵۰ کیلومتره و باید تو جاده انجام بشه. این مسابقات هم به کل انفرادی و هم به شکل تیمی قابل برگزاریه و که در حالت انفرادی همون مسافت ۱۸۰ تا ۲۵۰ کیلومتره ولی در حالت تیمی ۱۰۰ کیلومتر تایم تریل تیمی، ۱۸۰ کیلومتر تیمیه که در قسمت زنان میشه ۷۰ کیلومتر.
نوع دوم رو میشه محبوب‌ترین نوع مسابقات در نظر گرفت. این مسابقات به شکل تور برگزار میشه که معروف‌ترین اون‌ها تور دو فرانس (Tour de France) و متوسط مسافتی که باید طی بشه ۱۵۵ کیلومتره. یادتون باشه این مسابقه در چند مرحله انجام میشه و در مجموع نباید از ۲۰۰ کیلومتر هم بیشتر بشه.
مسابقات پیست یه مدل دیگه از دوچرخه سواریه که به جای جاده تو سالن یا پیست‌ها مختلف انجام میشه و نحوه برگزاری اون هم به صورت دور امتیازیه. به ورزشگاه‌های مخصوص دوچرخه‌ سواری Veloderome میگن که نسبت به سطح افقی پیست ۳۳ درجه شیب داره و جالبه بدونین یکی از بهترین پیست‌های ولودروم دنیا همین پیست ورزشگاه آزادی خودمونه.
در قسمت پیست چند نوع از مسابقات مردان یا زنان برگزار میشه که هر کدوم به صورت جداگونه قوانین مخصوص به خودش رو داره و میشه به موارد زیر اشاره کرد:
– ۲۰۰ متر سرعت انفرادی.
– یک کیلومتر سرعت انفرادی.
– ۴ کیلومتر تعقیبی انفرادی.
– دور امتیازی انفرادی.
– ۲۰۰ متر سرعت بانوان.
– ۴ کیلومتر تعقیبی تیمی.
یکی دیگه از مسابقات دوچرخه سواری جذاب و پر هیجان تام تریل کوهستانه و همونطور که از اسمش پیداست در کوهستان و به مسافت ۱۵ کیلومتر در سر بالایی انجام میشه. هر کی بتونه در کمترین زمان به اون بالا برسه برندست.
البته مسابقات مختلف دیگه‌ای هم مثل حذفی، BMX، ۵ گانه یا اتوبان نیز برگزار میشه که باز چون تعداد این سبک مسابقات هم زیاده هر کدوم دوچرخه خودش رو لازم داره.
اما شکی نیست که دوچرخه مسابقات با دوچرخه‌های معمولی خیلی فرق داره و برای رقابت طراحی شدن. اما اگه کسی بخواد حرفه‌ای تو رشته دوچرخه سواری پا بزاره، این دوچر‌خه ها چه ویژگی‌هایی دارن؟
-دوچرخه های استقامت اصولاً سنگینتر از دوچرخه مخصوص سرعت در پیستن.
– دوچرخه‌های جاده معمولاً بین ۸ تا ۱۲ کیلوگرم وزنشونه.
– دوچرخه‌های سرعت رو از فیبرکربن می سازن و معمولاً بین ۳ تا ۶ کیلوگرم وزن دارن.
– دوچرخه‌های مخصوص سایکلو کراس نسبت به بقیه دوچرخه‌ها کمی سنگین‌ترن.
– دوچرخه های استایر که مخصوص پیست موتور هستند، وزنی بین ۷ تا ۵/۷ کیلوگرم دارن.
– دوچرخه مسابقات کوهستانم حدوداً ۱۰ تا ۱۲ کیلومتر وزنشه.
یادتون باشه طراحی این دوچرخه‌ها هم بسته به شرایط مسابقه و قوانین اون متغیره.
اگر دنبال هر جور دوچرخه ای می گردین می تونین اول تو سایت شیپور بگردین حتما یه دونه خوبشو پیدا می کنین.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.