این کتاب به درد بخور را بشناسیم

یه پسر عمه دارم بسیار انسان با دانش و با معلوماتیه. دلیلش هم کاملا مشخصه، ایشون خیلی ساله که عادت دارن روزها روزنامه و مجله و شب‌ها هم ۵۰ صفحه کتاب بخونن و اگه این اتفاق نیفته خوابش نمی‌بره.
حالا شما تصور کن ما هر وقت با این بنده خدا جایی می‌رفتیم که چند روز باید اونجا می‌موندیم یه ساک کتاب با خودش می‌آورد تا هم ترک عادت نکرده باشه که موجب مرضه هم شب خودش و بقیه سر راحت بزارن زمین.
اما این اوضاع آنچنان که شما تصور می‌کنید هم ساده نیست و جابجا کردن این همه کتاب خودش مکافاتی داره بس عظیم. همه دیگه از دستش خسته شده بودن و مدام بهش غرغر میکردن.
تا اینکه چند سال پیش یه برنامه‌ای جور شد می‌خواستیم چند روز فک و فامیل جمع بشیم آبادی واسه سیزده بدر که این پسر عمه دانشمند ما هم قرار بود با خانواده بیان. وقتی رسیدن ما بدو بدو رفتیم این بیچاره رو کمک کنیم که دیدیم این دفعه فقط یه ساک آورده و ما هم هیچی نگفتیم و منتظر شدیم وقت بگذره تا قبل خواب ببینیم چیکار می‌کنه. فکر کردیم خدا رو شکر دیگه بیخیال مطالعه شده!
زهی خیال باطل! یه دفعه دیدیم با افتخار در کیفش رو باز کرد و یه چیزی رو بیرون آورد و شروع کرد به کتاب خوندن! همه مونده بودن. این دیگه چیه. خلاصه همه با اشتیاق نگاه می‌‌کردن و اون هم که فهمیده بود ماجرا چیه شروع کرد به توضیح دادن.
به اون دستگاه می‌گفتن کتابخوان الکترونیک که خدا پدر مخترع و سازندش رو بیامرزه. عجب چیزی ساخته بود. یه چمدون شاید هم یه کتابخونه بزرگ رو میشد تو همون دستگاه چند اینچی جا داد و راحت با خودت هر جا ببری و کتاب بخونی.
کتابخوان الکترونیک یا به قول با کلاس‌ها ایبوک ریدر خوراک اوناییه که اهل کتاب، روزنامه، مجله و خلاصه مطالعه هستن. به جای اینکه نگران باشن راحت می‌تونن هر چی دلشون می‌خواد روی حافظه داخلی بریزن و با یه جستجوی ساده انتخابش کنن و بخونن.
این کار مزایای دیگه‌ای هم داره. نیاز نیست مدام ورق بزنید و سر و صدا ایجاد کنید یا دستتون خسته بشه، ولی صفحه لمسی همون حس ورق زدن رو به شما منتقل میکنه. نیازی نیست کلی منابع هدر بره تا یه ورق کاغذ تولید بشه و از طرفی هم دور ریز کاغذ نداره. به کمک کتابخوان الکترونیک می‌تونید حتی به اینترنت و سایت کتابخونه‌های معتبر سر بزنید و از اونجا یه جلد کتاب بردارین و بخونید. جالبه نه!
مهمترین مزیت کتابخوان‌های الکترونیک با تبلت‌ها اینه که نمایشگر کتابخوان‌های الکترونیک دارای فناوری جوهر الکترونیک هستن که با شبیه‌سازی یک برگه واقعی از کتاب باعث میشن ساعت‌ها بدون خستگی چشم به مطالعه مشغول باشین. این تکنولوژی کمک می‌کنه تا بازتاب نور در حد صفر باشه و هیچگونه سایه یا بازتابی هنگام مطالعه شما رو اذیت نکنه.
اونایی که کتابخوان الکترونیک رو طراحی کردن به فکر راحتی دستان شما هم بودن چون وزن اون‌ها خیلی ‌خیلی کمه و شاید ۲۰۰ گرم وزن داشته باشن. تازه جالب‌تر اینجاست که این پسر عمه ما مدام مثه گوشی و تبلت دستگاه رو نمی‌زد به شارژ. می‌گفت کتابخوان الکترونیک میتونه تا ۲ ماه یا در حدود ۷۰۰۰ برگ ورق زدن کتاب شارژ داشته باشه که به نظر فوق‌العادست.
من یه مدتی کنار دستش نشستم ببینم داره چیکار میکنه دقیقا. دیدم هرجایی که واسش مهمه رو رنگ‌بندی میکنه، یه جاهایی حاشیه‌نویسی و یادداشت‌برداری انجام میده و حتی میشد اندازه فونت‌ها رو هم تغییر داد. جالب‌تر اینجا بود که اگه یه موضوعی رو یادش نمیومد یه جستجوی ساده می‌زد سریع پیدا میشد. اگر یه کتاب دانلود کرده بود و معنی لغتی رو نمیدونست سریع میرفت تو دیکشنری کتابخوان الکترونیک معنی اون رو پیدا می‌کرد.
خداییش اون شب خیلی از این دستگاه کتابخوان الکترونیک خوشم اومده بود ولی حیف که اهل مطالعه نیستم! به پسر عمم گفتم با اون همه کتاب که داره می‌خواد چیکار کنه؟ گفت یه چندتای مهمش رو نگه می داره و بقیش رو می‌خواد بفروشه به اونایی که لازم دارن یا دارن کتابخونه جامع درست میکنن.
بهم گفت کجا این کتاب‌ها رو با قیمت خوب رد کنه که به دست اهلش برسه؟ چون خیلی رو کتاباش حساس بود. منم سریع گفتم شیپور! گفت چی؟ گفتم شیپور. حالا من براش توضیح دادم شیپور چیه. گفتم یه جایی که خریدار و فروشنده بی‌‌واسطه با هم در ارتباط هستن و بدون اینکه هزینه‌ای پرداختی کنی میتونی مجانی مجانی کلی مشتری تو ایران داشته باشی و بی‌واسطه بری پای معامله.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.