دوربین هایپر کم مایکروسافت و دیدن تصاویری که دیده نمی شدند

از اون جایی که دوربین های معمولی، می تونند فقط نور مرئی رو پردازش کنند، به همین دلیل تصاویر ضبط شده توسط این دوربین ها دقیقا مثل همون چیزیه که ما در واقعیت می بینیم. اما دوربین هایی که از فناوری هایپر استفاده می کنند، می تونند طیف های موجی رو عکس برداری کنند که چشم ما قادر به دیدن اون ها نیست. متاسفانه این دوربین ها در حال حاضر بزرگ و با قیمت های بسیار گرونی موجود هستن که برای کاربردهای صنعتی و علمی ازشون استفاده می شه. هر چند که با همکاری های بین دانشگاه واشینگتن و شرکت مایکروسافت، تحقیقاتی انجام شده تا دوربین های تولید شده با این فناوری خیلی گرون نباشند. شاید حتی این تحقیقات منجر به این بشه که این تکنولوژی به دوربین های گوشی همراه هوشمند هم برسه.

دوربین هایپر کم، وسیله ای که می تونه ساطع کننده باشه و بعد از ۱۷ طول موج متفاوت از جمله طول موج های رنگی و نزدیک به مادون سرخ از طیف های الکترومغناطیسی رو تصویر برداری می کنه. این در حالیه که دوربین های معمولی فقط می تونه در گروه های رنگی قرمز، سبز و آبی از رنگ های حوزه نور مرئی تصویر برداری کنند.
این دوربین می تونه تصویر رو در هر دو حالت بگیره. یعنی می تونه در حالت RGB هم تصویر برداری کنه. اون وقت کاربر می تونه هر دو حالت عکس برداری رو ببینه و با هم از هر نظر مقایسه می کنه و ببینه تصویر موجود چه تفاوتی با حالتی که چشم آدم می بینه، داره. این عکس ها می تونن دو حالت مختلف رو ترکیب کنند، تا مقایسه راحت تر صورت بگیره.
این که دقیقا چه چیزی توسط این فناوری نشون داده می شه، بستگی به شی داره. برای مثال رگ های زیر پوست رو در تصویر دست می تونه نشون بده. یا در تصویر یک میوه می تونه میزان پختگی میوه رو نشون بده. در تست های آزمایشگاهی این فناوری قادره با دقت بالا الگوی رگ های ۲۵ شخص متفاوت رو تشخیص بده. همین طور می تونه در ۱۰ نوع میوه تا ۹۴ درصد پختگی میوه رو تشخیص بده. اما دوربین های معمولی RGB 62 درصد در این آزمایش موفقیت داشت.

 

به کانال تلگرام سایت شیپور بیپوندید.

اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید :

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.